«Սա մղձավանջ է, որի վերջը չի երևում». Ստեփանակերտի բնակիչը վերհիշում է սեպտեմբերի 19-ը
Ստեփանակերտի բնակիչ Անի Հովհաննիսյանի կրտսեր դստերը սեպտեմբերի 19-ին նրա ամուսնու հորաքույրը նոր էր դպրոցից բերել, նստել էին ճաշելու, երբ հրետակոծության ձայներ են լսել։ Խուճապի է մատնվել, երբ կրտսեր դուստրը վախից սկսել է լաց լինել։ Այդ ժամանակ տանը եղել են երեքով՝ հորաքույրը, Անին ու Անիի կրտսեր դուստրը։ Ուտելիքը թողել են սեղանին, դստերն արագ տաք հագուստ է հագցրել, ու իջել են առաջին հարկ։ Անիենց տանը նկուղ չկա, հետո հիշել է, որ ավագ դուստրը դեռ դպրոցում է։
«Մտածեցի, որ ես տանը էս վիճակում եմ, աղջիկս դպրոցում տեսնես ոնց է անում։ Հորքուրին ասեցի՝ դու փոքրի մոտ մնա, ես գնամ մեծ աղջկաս վերցնեմ, գամ, բայց զգում եմ, որ թուլացել եմ, ոտքերս դողում են, չեմ կարում ինձ հավաքեմ, ոտքի վրա կանգնեմ։ Ինքս ինձ ասեցի՝ Անի՛, մի հատ հավաքի քեզ, որ դու էստեղ էս վիճակում ես, աղջկադ ո՞վ ա գնալու տիրություն անի։ Ուզեցի աստիճաններով բարձրանամ, որ գնամ դպրոց, լսեցի, որ քաղաքի օդային տագնապը միացրել են։ Ահավոր ռմբակոծում էին, ամբողջ տունը դղրդում էր, աղջիկս անդադար լացում էր։ Գնացի հետ՝ առաջին հարկ, փոքր աղջկաս ձեռքը բռնեցի, ասացի՝ վերջ, մենք էլ ենք դուրս գալիս տնից, էստեղ չենք կարող մնալ»,- հիշում է Անին։
Միասին երեքով փորձել են արագ դպրոց հասնել, Անին ամենավատ սցենարներն է պատկերացրել ճանապարհին, մտածել է, որ կարող է դպրոցին հարվածեն ու երեխաները, այդ թվում՝ ավագ դուստրը, մնան փլատակների տակ։
«Մտել ենք դպրոց, դա մի սարսափելի տեսարան էր, դպրոցը դատարկ, բոլորը նկուղում, աղմուկ աղաղակի ու լացի ձայներ են լսվում։ Հեռախոսիս լապտերը միացրել եմ ու կանչում եմ դստերս անուն-ազգանունը՝ Սարգսյան Մարիամ, Սարգսյան Մարիամ, բայց պատասխան չկա ու չկա։ Ում հարցնում եմ, չի տեսել, չգիտի, թե որտեղ ա։ Մի կերպ գտնում եմ դպրոցի տնօրենին, հարցնում եմ՝ որտեղ են երրորդ դասարանի երեխաները, ասում ա՝ մյուս մասնաշենքի նկուղում, բայց դուրս գալ չեք կարող, բոլորս էստեղ պիտի մնանք, ուժեղ ռմբակոծություն է»,- պատմում է Անին։
Նա չի լսել տնօրենին, հորաքրոջն ու կրտսեր դստերը թողել է նկուղում, ինքը դուրս եկել, գնացել մյուս մասնաշենք, հերթով բացել է բոլոր դռները, բայց դստերը՝ Մարիամին, չի տեսել։ Ի վերջո, դպրոցի ծնողներից մեկին, որը նաև դպրոցում է աշխատում, հարցրել է, տեղը գտել, գնացել ու բացել է նկուղի դուռն ու տեսել, թե ինչպես է Մարիամը վախից գետնին պառկած դողալով լաց լինում ու գալարվում։ Լաց էին լինում նաև մյուս երեխաները։ Անիին տեսնելով՝ Մարիամը հարցրել է, թե ինչ է կատարվում, ինչու են նորից ռմբակոծում ու այս անգամ ավելի ուժեղ։
Անին խոսելիս չի կարողանում արցունքները զսպել, բայց նշում է՝ այդ օրը՝ սեպտեմբերի 19-ին, իրեն ուժեղ է պահել, լաց չի եղել, հիմա ուղղակի վերապրելուց հույզերը չի կարողանում զսպել։
Անին փորձել է մի փոքր հանգստացնել դստերը, ապա վերցնել է նրան ու միասին վերադարձել են մյուս նկուղ, որտեղ Անիի ամուսնու հորաքույրն ու Անիի կրտսեր դուստրն են եղել։
«Սա մղձավանջ է, որի վերջը չի երևում։ Չգիտեմ, այս անգամ ամեն ինչ ավելի սարսափելի է թվում։ Հեռախոսիս մարտկոցը նստում է, լույս չկա, ամուսնուցս, եղբորից, որոնք սահմանում են, լուր չունեմ, ծնողներիցս, քրոջիցս լուր չունեմ ու մտածում եմ՝ մենք գոնե 4-ով միասին բոլորս մի տեղ լինենք, որ ինչ էլ լինի, բոլորս իրար հետ լինենք։ Գիշերը դուստրերս չեն քնում, ավագ դստերս կրծքավանդակը վախից սեղմվում է, շունչը կտրվում է, վախենալով մի կերպ նկուղից դուրս եմ հանում, որ մի քիչ մաքուր օդ շնչի։ Վախից դողումա, ես ինձ անզոր եմ զգում, զգում եմ, որ իրոք վատանում ա, էդպես սառը բետոններին, մեծ ու փոքր, գիշերը ցուրտ, ծածկոցներով, մի կերպ անցկացնում ենք»,- պատմում է նա։
Լուսաբացին, երբ մոտ կես ժամ կրակոցի ձայներ չեն լսվում, երբ կրակը դադարում է, մարդիկ ոչ թե ուրախանում են, այլ տագնապում, որ կարող է քիչ անց ավելի մեծ թափով հարձակում լինել։ Բոլորով մինչև հիմա Արցախի կառավարության շենքի նկուղում են։
Երեկ վերջապես զանգահարել են ամուսինն ու եղբայրը, որոնք զինվորականներ են։ «Լսել էինք, որ եղբայրս չկա։ Փառք Աստծո, հերքվեց, բայց մորիցս մինչ օրս լուր չունեմ»։
Անի Հովհաննիսյանի հայրական տունը գտնվում է Մարտունու շրջանի Եմիշճան գյուղում։
Անին, ինչպես ևս մնացած բոլոր արցախցիները, չգիտեն, թե ինչ են անելու, նրանց ոչ ոք հստակ ոչինչ չի ասում։ Չգիտեն, թե հաջորդ պահին ինչ կլինի, տարհանման մասին էլ տեղեկություն չկա։ Սպասողական վիճակն էլ տագնապի մեջ է պահում նրանց։

“Это кошмар, конец которого не виден…”
19 сентября родственница мужа Ани Ованнисян, которая живет в Степанакерте, привела ее младшую дочь из школы домой. Не успели они сесть за стол, как раздались звуки артиллерии. Ребенок заплакал, что вызвало у женщин панику. Дома они были втроем – тетя мужа, младшая дочь и сама Ани. Оставив обед на столе, она быстро одела ребенка, и все втроем спешно спустились на первый этаж, так как подвального помещения в доме нет. И вдруг Ани вспомнила, что ее старшая дочь находится в школе.
“Я сразу подумала о дочке – что она делает в школе? Попросила тетю остаться с младшей, а сама решила бежать за старшей в школу. Но, выйдя на улицу, я поняла, что у меня от волнения дрожат ноги, идти не могу. Однако расслабляться было нельзя, и я сама себе приказала собраться силами, чтобы суметь защитить детей. Когда я уже решила бежать в школу, вдруг объявили воздушную тревогу. Началась сильная бомбежка, от которой весь дом затрясся. Дочка все время плакала. Я вернулась на первый этаж, взяла ребенка за руку и сказала: “Мы выходим из дома, здесь оставаться нельзя”.
Втроем они попыталась как можно быстрее добраться до школы. По дороге Ани мысленно представляла себе самый худший вариант, боялась, что могут ударить по школе, и тогда дети, в том числе ее старшая дочь, останутся под завалами.
“Мы вбежали в здание школы и увидели страшную картину: пустые классы, а из подвального помещения раздаются крики, плач… Я включила фонарь мобильного телефона и начала выкрикивать имя и фамилию дочки – Саргсян Мариам. Но никто не откликался. С большим трудом я нашла директора школа, которая сообщила, что третьеклассники находятся в подвале другого корпуса, но идти туда нельзя, так как наносятся массированные удары”,- рассказала Ани.
Она не послушалась директора. Оставила тетю и младшую дочь в подвале первого корпуса, а сама побежала в другой. Но и здесь она сперва не могла отыскать дочку. Наконец Ани увидела одну из родительниц, которая работает в школе. Она сообщила, что Мариам находится в подвале. Открыв дверь, Ани увидела дочь, которая лежала на полу и дрожала от страха. Девочка плакала, плакали и другие дети. Увидев мать, она спросила, что происходит, почему снова бомбят, но на этот раз сильнее.
Вспоминая этот день, Мариам не смогла сдержать слезы, но заверила, что 19 сентября она держалась как взрослая, не плакала, просто сейчас переволновалась.
Ани попыталась успокоить дочь, потом они вместе побежали в другой корпус, где находились тетя ее мужа Ани и младшая дочь.
“Это кошмар, которому нет конца. Не знаю, на этот раз все было гораздо страшнее… Зарядка мобильного садилась, света не было, о муже и брате, которые находились на границе, никаких сведений не было, мне ничего не было известно и о моих родителях, о сестре. Я тогда подумала: хоть бы мы вчетвером были в одном месте, и если даже что-то случится, пусть все будем вместе… Ночью дети не могли заснуть. Старшая дочка от страха начала задыхаться. Я вывела ее из подвала, чтобы она подышала свежим воздухом. Ребенок дрожал, а я чувствовала себя бессильной, и мне тоже было страшно. Вот так мы все, дети и взрослые, укрывшись одеялами, кое-как провели ночь на холодном бетоне”,- рассказала Ани.
На рассвете, когда в течение получаса не было слышно выстрелов, когда огонь прекратился, люди вместо того, чтобы радоваться, в тревоге ждали начала более массированной атаки. “Мы все до сих пор находимся в подвале здания правительства Арцаха”,- сообщила наша собеседница.
Вчера наконец позвонили ее муж и брат, они военные. “Сперва до нас дошли слухи, что моего брата нет в живых, но, слава Богу, он оказался жив, но мне до сих пор ничего неизвестно о маме”. Родительский дом Ани Ованнисян находится в селе Емишчан Мартунинского района.
Ани, как и все арцахцы, не знает, что делать. Им никто ничего не говорит. Люди не знают, чего ждать, не знают, будет ли проведена эвакуация. И из-за этой неопределенности люди постоянно испытывают чувство тревоги….