Անորոշության 4-րդ օրը Արցախում
4-րդ օրն է՝ Արցախի մայրաքաղաք Ստեփանակերտը պատված է ծխի թանձր ամպով։ Առաջին օրը հրետակոծությունից բարձրացող ծուխն էր։ Բացի նրանից, որ քաղաքում աղբահանություն չի կատարվում, և կուտակված աղբն այրում են, այրում են նաև զինվորական հագուստներ և կոշիկներ, տարբեր փաստաթղթեր։
Մարդիկ վերջին օրերին սկսել են դրսում՝ փայտի վառարանների վրա կերակուր պատրաստել։
Արցախցիները հանել են իրենց ունեցած վերջին սնունդը, կիսվում են նրանց հետ, որոնք ոչինչ չունեն, փորձում են քաղցած չմնալ։
Ստեփանակերտցիները հյուրընկալել են իրենց տարհանված հարազատներին։
Հիմա պետք է ավելի շատ կերակուր պատրաստեն, որ բոլորին բավականացնի։
Արցախի տարբեր գյուղերից տեղահանված մարդիկ ավելի վատ վիճակում են, նրանք տաք հագուստի, սննդի կարիք ունեն։ Հապճեպ տարհանվածներն իրենց հետ ոչինչ չեն վերցրել ու տուն վերադառնալու հնարավորություն չունեն։
«Հետքի» Արցախի թղթակիցը հայտնում է, որ սնունդը վերջանում է։ Այսօր մի զույգի է հանդիպել, որոնք տարհանվել էին։ Ամուսինները 2 օր ոչինչ չէին կերել, տաք հագուստ չունեին։ Նրանց համար հաց են տարել, բայց վաղը նույնպես չգիտեն, թե ինչ են ուտելու:
Քաղաքի մի քանի ճաշարաններ անվճար սնունդ են բաժանում տեղահանվածներին, բայց այսօր հայտնել են, որ վաղը հնարավոր է՝ այլեւս չկարողանան բաժանել, քանի որ եղածը սպառվել է։
Արցախցիները հասկանում են, որ վիճակը ծայրահեղ է։ «Հետքի» թղթակից Ալյոնա Հայրապետյանը պատմում է, որ իրենց շենքի բնակիչները տնետուն հավաքել են բոլորի ունեցած ալյուրը, տարել մոտակա թոնրատուն, բոլորով հաց են թխել ու բաժանել շենքի բնակիչներին։
Որոշ փռեր սկսել են գործել, բայց դրանց դիմաց մեծ հերթեր են գոյանում։ Ստեփանակերտի տարբեր հատվածներում նաեւ միս են վաճառում, կրկին մեծ հերթերով:
Այսօր Ալյոնայենց բակում երեխաները գնդակ էին խաղում, ասում է՝ մի պահ թվում է, թե մարդիկ փորձում են վերադառնալ նախկին կյանքին, բայց անորոշությունն ու վախը թույլ չեն տալիս։
Ապաստարաններում գտնվող տեղահանված արցախցիները գետնին են քնում։ Առանց տաք հագուստի ու սննդի մնացած մարդիկ չգիտեն, թե մինչեւ երբ են մնալու Արցախում։ Հոսանք գրեթե չկա։ Մյուս գյուղերում ու քաղաքներում մնացած մարդկանց հետ կապ հաստատել հազվադեպ է ստացվում։ Արցախցիների հարցերի պատասխանները դեռեւս ոչ ոք չունի։

Арцах: четвертый день неопределенности
Столица Арцаха Степанакерт четвертый день покрыта густым облаком дыма. В первый день дым поднимался после артобстрела. А сейчас дым образуется от сжигания мусора, который в эти дни не убирается. Сжигают также военную одежду и обувь, различные документы.
В последние дни люди начали готовить пищу на вынесенных на улицу дровяных печках. Арцахцы достали свои последние запасы еды, которыми делятся с теми, у кого ничего нет. Люди пытаются на оставаться голодными.
Многие степанакертцы приютили своих перемещенных родственников. Сейчас нужно готовить больше пищи, чтобы хватило всем.
В еще более тяжелом состоянии находятся люди, эвакуированные из различных сел Арцаха. Они нуждаются в теплой одежде, пище. Из-за того, что им пришлось спешно покинуть свои дома, они ничего с собой не взяли, а вернуться домой сейчас невозможно.
Корреспондент Hetq.am в Арцахе Алена Айрапетян сообщает, что продукты заканчиваются. Сегодня она встретила эвакуированных из другого района супругов. Они два дня ничего не ели, не имели с собой теплой одежды. Им привезли хлеб, но они не знают, что будут есть завтра.
В Степанакерте несколько столовых бесплатно раздают эвакуированным арцахцам горячую пищу, но сегодня стало известно, что завтра, возможно, раздавать будет нечего, так как продукты закончились.
Люди понимают, что ситуация крайне тяжелая. По словам Алены, жильцы их дома собрали всю муку, которая нашлась у них, отнесли ее в ближайшую пекарню, испекли там хлеб и раздали всем соседям.
В городе начали действовать несколько пекарен, но перед ними выстраиваются огромные очереди. В некоторых районах Степанакерта продают также мясо, но чтобы купить его, опять-таки нужно выстоять огромную очередь.
Сегодня во дворе дома Алены дети играли в мяч. В какой-то момент ей показалось, что люди пытаются вернуться к прежней жизни, но неопределенность и страх пока не позволяют, говорит девушка.
Находящиеся в убежищах эвакуированные арцахцы спят на полу. Люди, которые остались без теплой одежды и питания, не знают, сколько они еще останутся в Арцахе. Электричества почти нет. Связаться по телефону с людьми, оставшимися в других городах и селах, удается крайне редко. Ответов на вопросы арцахцев ни у кого пока нет.