Ադրբեջանը մեղադրանք է ներկայացրել Ռուբեն Վարդանյանին
Ադրբեջանի պետական անվտանգության ծառայությունը մի քանի դրվագով մեղադրանք է առաջադրել Ռուբեն Վարդանյանին։
Ծառայության տարածած հաղորդագրության համաձայն՝ Ռուբեն Վարդանյանը մեղադրվում է «ահաբեկչության ֆինանսավորման», «օրենքով չնախատեսված զինված կազմավորումների կամ խմբերի ստեղծման և գործունեությանը մասնակցելու» և «Ադրբեջանի պետական սահմանը ապօրինի հատելու» մեջ։
Վարդանյանը կալանավորվել է։
Հիշեցնենք, որ Ադրբեջանի պետական սահմանապահ ծառայությունը ձերբակալել էր Ռուբեն Վարդանյանին սեպտեմբերի 27-ին՝ Լաչինի միջանցքով ՀՀ Սյունիքի մարզ անցնելիս։ Նրան նույն օրը տեղափոխել էին Բաքու։
Վարդանյանի ձերբակալությունից հետո ՀՀ Կառավարությունը դիմել է ՄԻԵԴ և պահանջել է տեղեկություններ տրամադրել Վարդանյանի կարգավիճակի, պահման պայմանների և առողջական վիճակի մասին։

Азербайджан предъявил официальное обвинение Рубену Варданяну
Служба государственной безопасности Азербайджана предъявила Рубену Варданяну обвинение по нескольким эпизодам.
В распространенном СГБ сообщении говорится, что Р.Варданян обвиняется в “финансировании терроризма”, “участии в создании и деятельности вооруженных формирований или групп, не предусмотренных по закону”, “незаконном пересечении границы Азербайджана”.
Рубен Варданян арестован. Напомним, что 27 сентября Государственная пограничная служба Азербайджана задержала Р. Варданяна при попытке выехать через Лачинский коридор в Сюникскую область Армении.