Ադրբեջանը մեղադրանք է ներկայացրել Ռուբեն Վարդանյանին
Ադրբեջանի պետական անվտանգության ծառայությունը մի քանի դրվագով մեղադրանք է առաջադրել Ռուբեն Վարդանյանին։
Ծառայության տարածած հաղորդագրության համաձայն՝ Ռուբեն Վարդանյանը մեղադրվում է «ահաբեկչության ֆինանսավորման», «օրենքով չնախատեսված զինված կազմավորումների կամ խմբերի ստեղծման և գործունեությանը մասնակցելու» և «Ադրբեջանի պետական սահմանը ապօրինի հատելու» մեջ։
Վարդանյանը կալանավորվել է։
Հիշեցնենք, որ Ադրբեջանի պետական սահմանապահ ծառայությունը ձերբակալել էր Ռուբեն Վարդանյանին սեպտեմբերի 27-ին՝ Լաչինի միջանցքով ՀՀ Սյունիքի մարզ անցնելիս։ Նրան նույն օրը տեղափոխել էին Բաքու։
Վարդանյանի ձերբակալությունից հետո ՀՀ Կառավարությունը դիմել է ՄԻԵԴ և պահանջել է տեղեկություններ տրամադրել Վարդանյանի կարգավիճակի, պահման պայմանների և առողջական վիճակի մասին։

Azerbaijan has accused former Artsakh State Minister Ruben Vardanyan of “financing terrorism”, “creating and participating in illegal armed organizations”, and “illegally crossing the Azerbaijani state border”.
Azerbaijan’s State Security Service (SSS) detained Vardanyan yesterday as he attempted to travel from Karabakh to Armenia via the Lachin Corridor. He was later taken to Baku.
Armenia has filed a request with the European Court of Human Rights to provide information about Vardanyan’s status, detention conditions and health.
The Azerbaijani SSS states investigative and operational measures are being continued in the criminal case.