«Թող սոված լինեինք, մեր Ղարաբաղում լինեինք»․ 8 երեխաների մայր
Գորիսի կենտրոնական փողոցների գրեթե ամեն անկյունում կարելի է նկատել Արցախից տեղահանված մարդկանց խմբեր։ Նրանց դիմաց ընդամենը մի քանի պայուսակ է դրված՝ այն, ինչ համարել են ամենակարևորը ու կարողացել են իրենց հետ բերել։ 24 ժամից ավելի ճանապարհ գալուց հետո մարդիկ անորոշ նստած են աստիճաններին, քարերին ու սպասում են, թե որտեղ իրենց ապրելու տեղ կտան։ Գորիսում այլևս մարդկանց տեղավորելու հնարավորություն չկա․ հյուրանոցներն ու հյուրատները վաղուց ամբողջությամբ զբաղված են։
Դրամատիկական թատրոնի դիմաց մեքենաները ժամանակավոր տների են վերածվել։ Կիսաբաց բեռնախցիկներից երևում են հանգուցյալների լուսանկարներ, կենցաղային պարագաներ, փափուկ խաղալիքներ։ Հաճախ ամբոխի մեջ մարդիկ նկատում են իրար, գրկախառնվում, հարցուփորձ անում ու տալիս ամենակարևոր հարցը՝ ձեզ ո՞ւր են ուղարկել։ «100 տարվա հարևանս ա, մեր տները կողք կողքի էին, հիմա իրենց ուղարկում են Թալին, մենք էլ դեռ սպասում ենք»,- ասում է մի կին՝ ձեռքին անձնագիր՝ վրայի գերբը մաշված։
Գորիսի Սբ․ Գրիգոր եկեղեցու դիմաց բեռնատար է կանգնած՝ թափքին 8 երեխա։ 2 օր ճանապարհ գալուց հետո նրանք հասել են Գորիս։ Բեռնատարը հին է՝ առանց ծածկի, գիշերները նրանք հենց այնտեղ էլ քնել են։ Մի քանի օր նորմալ սնունդ չունենալուց հետո մայրը՝ 42-ամյա Զինա Գևորգյանը, տաք ուտելիք ու հիգիենիկ պարագաներ է ստացել ընտանիքի համար։ Երեխաներից մեկը՝ Արթուրը, բեռնատարի վրայից իրենց մոտեցող լրագրողներին շոկոլադ ու խնձոր է տալիս և պնդում, որ վերցնեն։
Բեռնատարում երկու ընտանիք է՝ մեկը 6 երեխայով, մյուսը՝ 2։ Ամենափոքրը 10 ամսական Արենն է՝ մոր գրկում։ Նրանք եկել են Մարտակերտի շրջանի Միրուշեն գյուղից։ Զինան ասում է, որ երբ սեպտեմբերի 19-ին սկսվել են հրետակոծությունները, ինքը այգում աշխատելիս է եղել, իսկ երեխաները՝ դպրոցում։ Որոշ ժամանակ սպասելուց հետո, երբ կրակը չի դադարել, գնացել են մեկ ուրիշ գյուղ, այնտեղից էլ՝ Ստեփանակերտ։ Տնից ոչինչ չեն վերցրել, մեքենան թողել են գյուղում ու եկել։ Բեռնատարն էլ իրենցը չէ, տիրոջ հետ պայմանավորվել են հանդիպել Հայաստանում և վերադարձնել մեքենան։
«Կռիվը, որ սկսել ա մենք տնից անգամ մի լուցկի չենք վերցրել, խոխեքի շորերից բան չենք վերցրել։ Մի կերպ եկանք, հասանք էստեղ, հիմա տեսնենք կարենալո՞ւ ենք հարմարվենք ապրենք էստեղ, թե՞ չէ»,- ասում է Զինա Գևորգյանը։
Նա երեխային գրկած մտնում է եկեղեցի։ Այստեղ նստարանների վրա հագուստների կույտեր են։ Նայում է, թե ինչ կարող է վերցնել երեխաների համար, մի քանի բան է ընտրում ու դուրս գալիս։
«Մեր գյուղում էլ եկեղեցի ունեինք, ամեն շաբաթ գնում էինք։ Էնտեղ մենք ոչ լավ էինք ապրում, ոչ վատ։ 9 ամիս սովամահ եղանք ու վերջում էլ տվեցինք Արցախը։ Թող սոված լինեինք, բայց մեր Ղարաբաղում լինեինք։ Եկանք, ընկանք փողոցները՝ մեր տունը, տեղը, հեյվանը թողած, դարձանք քոչվոր։ Մենք բան չէինք ուզում ոչ մեկից՝ ո՛չ ուտելիք, ո՛չ օգնություն․ ճանապարհը որ բաց լիներ, մենք ամեն ինչ էլ կստեղծեինք։ Ի՞նչ ասեմ, սա ա, կարալ չենք փոխենք։ Ես երբեք չէի պատկերացնի, որ մեր Ղարաբաղը կկորցնենք, բայց կորցրինք, ափսոս, որ կորցրինք»,- ասում է Զինան ու երեխաներին բեռնատարի վրա սնունդ փոխանցում։
Ի՞նչ եք մտածում ապագայի վերաբերյալ, հույս ունե՞ք վերադառնալու,- հարցնում եմ Զինային։
«Ապագայի մասին դեռ ոչ մի բան չեմ կարող ասել, հիմա անգամ տուն չունենք գնալու, բայց հույս ունեմ, փոքր, բայց ունեմ։ Մի օր, որ գուցե թշնամին էլ էնտեղ չլինի, մենք նորից հետ կգնանք մեր շենը, դա հիմա մեր երազանքն ա, ես իմ հույսը կտում չեմ»,-ասում է Զինան։
Բեռնատարը եկեղեցու մոտից աղմուկով շարժվում է, ուղղությունը՝ Քաջարան։ Մեքենայի ետևից փոշու մեծ ամպ է բարձրանում, ու երեխաները ճոճվող թափքի միջից հավաքվածներին ձեռքով են անում։

“Пусть бы голодали, но были в нашем Карабахе...”
Почти на каждой центральной улице Гориса можно заметить группы беженцев из Арцаха. Перед ними стоят всего несколько сумок с вещами – это все то, что они посчитали наиболее важным и успели забрать с собой. Проведя 24 часа в дороге, люди сидят в неопределенности на ступеньках, камнях в ожидании того, где им выделят жилье. В Горисе размещать новые группы арцахцев уже невозможно – все гостиницы и гостевые дома города заполнены до отказа.
Припаркованные напротив здания драмтеатра автомобили служат для вынужденных переселенцев временным пристанищем. В полуоткрытых багажниках видных фотографии умерших родственников, предметы быта, мягкие игрушки… В толпе часто встречаются знакомые. Сразу начинаются объятия, расспросы. Самый главный вопрос: вас куда направили? “Это моя давняя соседка, мы жили рядом. Сейчас их отправляют в Талин, а мы пока ждем…” – говорит женщина, держащая в руках паспорт с потертым изображением герба.
Перед церковью св.Григора в Горисе стоит грузовик, в кузове которого стоят восемь детей. После двухдневной поездки они наконец прибыли в Горис. Грузовик старый, без верха. В нем дети ночевали. После многодневного отсутствия нормальной еды мать детей, 42-летняя Зина Геворкян, наконец получила для семьи горячую пищу и предметы гигиены. Один из детей, Артур, угостил подошедших к грузовику журналистов шоколадом и яблоком.
Настаивал, чтобы взяли. В машине находятся две семьи: в одной шесть детей, в другой – двое. Самый маленький, 10-месячный Арен, лежит на руках матери. Они приехали из села Мирушен Мартакертского района. По словам Зины, 19 сентября, когда начался обстрел, она работала в саду, а дети находились в школе. Прождав некоторое время и убедившись, что огонь не прекращается, они отправились в другое село, а оттуда – в Степанакерт. Из дома ничего не смогли взять. Оставили свой автомобиль в селе и ушли. Грузовик взяли напрокат, а с водителем договорились вернуть машину в Армении.
“Когда началась война, мы из дома даже спички не взяли, детские вещи не взяли. Посмотрим, сможем ли мы здесь приспособиться…” – говорит Зина.
С ребенком на руках она заходит в церковь. Здесь на скамейках лежат груды одежды. Зина пытается что-то выбрать для детей и, взяв несколько вещей, выходит.
“В нашем селе тоже была церковь, мы посещали ее каждую субботу. Жили ни хорошо, ни плохо. Девять месяцев голодали, а под конец отдали Арцах. Пусть бы голодали, но были в нашем Карабахе. Приехали сюда, остаемся на улице, бросив наш дом, наше имущество, наш скот. Стали кочевниками... Мы ни от кого ничего не хотели – ни еды, ни помощи. Если б дорога была открыта, мы бы сами все создали. Что сказать, мы ничего не можем изменить. Никогда не могла представить, что мы потеряем наш Карабах, но – потеряли. Жаль…” ,- говорит Зина, передавая сидящим в кузове грузовика детям еду.
“Что вы думаете о будущем? Надеетесь вернуться?” – спрашиваю свою собеседницу.
“О будущем пока ничего не могу сказать. Сейчас у нас даже дома нет, но я надеюсь. Надежда маленькая, но она есть. Когда-нибудь врага там, наверно, не будет, и мы опять вернемся в наши дома. Сейчас для нас это мечта, но я не теряю надежды”,- ответила Зина.
Водитель стоявшего напротив церкви грузовика завел мотор, чтобы взять направление на Каджаран. За отъехавшей машиной поднялся большой столб пыли. Сидевшие в раскачивающемся кузове дети стали махать нам руками…