1993 թ. ապրիլի 3-ին հայկական զորամիավորումներն ազատագրեցին Քարվաճառի (նախկին Քելբաջար) շրջանը: Հաշվի առնելով, որ այստեղ տեղափոխվել են Շահումյանի շրջանից բռնի տեղահանվածները` ԼՂՀ կառավարությունը շրջանը վերանվանել է Նոր Շահումյան, որի կենտրոնը Քարվաճառ քաղաքն է:
Նոր Շահումյանի շրջանը 1936 քառ. կմ է, այն տարածքով ամենամեծն է ազատագրված շրջաններից:
Հայ իշխանների նախկին նստավայրը
Նոր Շահումյանի (Քելբաջարի) շրջանի Ծար գյուղում, բացառությամբ 2-3 ընտանիքի, մնացած բնակիչները միմյանց բարեկամներ են:
Ութ տարի առաջ Մարտունու Զոլաքար գյուղի բնակիչ Սամվել Սիմոնյանը եկել է Ծար, սիրահարվել բնությանը, խաչքարերին ու կիսաքանդ եկեղեցիներին՝ գյուղում հայերի հինավուրց բնակության վկաներին, ու որոշել է հաստատվել այստեղ: Նա այսօր Ծար գյուղի գյուղապետն է: Սամվելն աստիճանաբար այստեղ է տեղափոխել եղբայրներին, ծնողներին, բարեկամներին:
Սեւադա Սիմոնյանը Սամվելի եղբայրն է եւ գյուղի ութամյա դպրոցի տնօրենը: Նա գյուղ եկել է 1999 թվականի ձմռանը՝ կնոջ եւ երկու աղջիկների հետ: Եվս մեկ աղջիկ ու տղա ծնվել են գյուղում, տնային պայմաններում: Երեխաների ծնունդն ընդունել է Սեւադայի մայրը, որին գյուղում կոչում են «Մեծ Մայրիկ»: Նա վաղուց արդեն դարձել է գյուղի տատմերը:
Սեւադան ընդգծում է, որ իր՝ Ծար տեղափոխվելու շարժառիթը ոչ մի դեպքում սոցիալական չէր: Զոլաքարում նրանք ապրում էին ինչպես բոլորը՝ հող էին մշակում, մի քանի անգամ մեկնել են արտագնա աշխատանքների: Սեւադան ասում է, որ վարակվեց եղբոր հայրենասիրությամբ, բացի այդ` «տեղափոխվելը փոփոխություն էր, հետաքրքիր էր»:
Սակայն, գյուղում կան նաեւ մարդիկ, ովքեր այստեղ են եկել ավելի լավ կյանքի փնտրտուքով: «Եվ նրանք այդ կյանքը գտել են»,- համոզված է Սեւադան: Գյուղում ապրում է տասնչորս ընտանիք, եւ առնվազն մեկ հոգի յուրաքանչյուր ընտանիքից ապահովված է աշխատանքով. չորս մարդ աշխատում է գյուղապետարանում, տասնմեկ մարդ՝ դպրոցում:
«Կարելի է ասել, որ մեր գյուղում հիմա ապրում է միայն մեկ աղքատ ընտանիք, - ասում է Սեւադան,- Մովսիսյան Վաղինակի ընտանիքը»:
Ութ երեխայի (յոթ աղջիկ, մեկ տղա) հայր Վաղինակը Վարդենիսից է եկել: Նրա կինը՝ Հայկուհին, փախստական է Խանլարի շրջանից: Վաղինակի ընտանիքը տեղափոխվել է Ծար 1999 թվականին: Հայկուհին դպրոցում հավաքարար է, ամուսինը՝ տնտեսվար: Նրանց ավագ դուստրը տասնչորս տարեկան է, կրտսերը՝ ընդամենը քառասուն օրական: Երեխաներից չորսը դպրոց են հաճախում: Հայկուհին կյանքից չի բողոքում, միայն փաստում է, որ ութ երեխա պահելը հեշտ գործ չէ: Երեխաների հագին հնամաշ հագուստ է: Նրանք խաղալիքներ չունեն: Ավագ երեխաները բակում տնակ են կառուցում թիթեղներից: Երեխաներին մի կերպ լողացնում ու սանրում են միայն «հանդիսավոր» դեպքերում, օրինակ` երբ հյուր են գալիս «լրագրողներ քաղաքից»:
«Նրանցից բացի,- ասում է Սեւադան,- բոլորը քիչ թե շատ լավ են ապրում»:
Սեւադայի կինը՝ Լյուդան, հայոց լեզվի եւ գրականության ուսուցչուհի է: Ինքը՝ Սեւադան, դասավանդում է աշխարհագրություն եւ պատմություն:
«Կրթությունս թերի իրավաբանական է, բայց այս ութ տարիների ընթացքում այնպես եմ պատմություն եւ աշխարհագրություն սովորել երեխաների հետ միասին, որ հենց վաղն էլ կարող եմ որակավորում ստանալ»,- ծիծաղում է Սեւադան:
Ինչպես Նոր Շահումյանի գյուղերի մեծ մասում, ուսուցիչների պակասի խնդիրն այստեղ էլ սուր է: Երեխաները չեն անցնում անգլերեն: Ուսուցիչների մեծ մասը չունի բարձրագույն կրթություն:
«Չնայած հիմա էլ գյուղում դժվարությունները շատ են, սակայն առաջին տարիների հետ չես համեմատի,- ասում է Սեւադան,- երբ գյուղացիները ստիպված էին ամառ-ձմեռ ոտքով հասնել մինչեւ շրջկենտրոն Քարվաճառ կամ Վարդենիս՝ տարրական գնումներ կատարելու, հետո էլ սեփական մեջքի վրա քաշ տալ ալյուրով, շաքարավազով եւ այլ մթերքներով լի պարկերը:
Սեւադան հիշում է, որ իր եղբայրներից մեկի երեք ամսական երեխան յոթ տարի առաջ թունավորվել էր կաթի փոփոխությունից եւ մահացել մեկ օրվա ընթացքում, եւ նույնիսկ ձի չկար, որ երեխային ժամանակին հիվանդանոց հասցնեին:
Հիմա շատերը մեքենա ունեն: Գնումների համար գերադասում են գնալ ոչ թե Քարվաճառ, այլ` Վարդենիս, ուր ամեն ինչ ավելի էժան է: Խանութի բացակայությունը շարունակում է մնալ գյուղի կարեւոր խնդիրներից մեկը:
Ծարում արդեն անցկացրել են էլեկտրական լարեր: Շուտով գյուղը կապահովվի էլեկտրաէներգիայով. առաջին անգամ այն օրվանից, երբ բնակիչները տեղափոխվել են այստեղ: Ծարի բնակիչներն անհամբեր սպասում են այդ իրադարձությանը, որը ետեւում կթողնի մոմի երերուն կրակով լուսավորված երկար ու մութ երեկոները, երբ տան գործերն ավարտված են, խոսակցության թեմաները` սպառված, ու նույնիսկ հեռուստացույց չկա, որ ժամանակն անցնի: Երբ պետք է վառել վառարանը կամ թոնիրը ամեն անգամ, երբ պարզապես սուրճ ես ուզում խմել: Երբ լողանալու պարզ գործընթացը վերածվում է մի ամբողջ ծիսակարգի:
Սեւադան հպարտությամբ ասում է, որ իրենց գյուղն իսկական գանձ է հնէաբանների եւ պատմաբանների համար: Բոլոր կողմերից ձորերով շրջապատված գյուղը գտնվում է շրջանի ամենաբարձր կետում: Սեւադան ցույց է տալիս մի կիսավեր տուն, որի հենասյուները սովորական գերանների փոխարեն կառուցված են քարից: Հազարաշեն կոչվող այս տունը կառուցվել է 1658 թվականին ոմն Ավանեսի կողմից: Գյուղացիները համոզված են, որ այդ տունը երբեմն եղել է իշխանական պալատ, իսկ գյուղը՝ հայ իշխանների նստավայր:
Սեւադան եւ Լյուդան ստանում են Քարվաճառի «Նոր Շահումյան» թերթը: Նրանք պահպանել են թերթի համարներից մեկը, որտեղ մեծ հոդված կա իրենց գյուղի մասին: Հոդվածը հատված է հուշարձանագետ Սամվել Կարապետյանի «Հայ մշակույթի հուշարձանները Խորհրդային Ադրբեջանին բռնակցված շրջաններում» աշխատությունից:
Աշխատությունում ասվում է, որ Ծար գյուղի մասին հնագույն հիշատակումներից մեկը վերաբերում է 1289 թվականին: Ծարում եղել է չորս եկեղեցի, խաչքարերով գերեզմանատուն եւ մոտակայքում երկու վանք: 1225 թվականին կառուցված Մայր եկեղեցին կանգնած է եղել գյուղի կենտրոնում: Սուրբ Գրիգոր եկեղեցին կառուցվել է 1274 թվականին եւ հանդիսանում է առայսօր պահպանված երկու եկեղեցիներից մեկը: Երկու եկեղեցիների ավերակների վրա էլ պահպանվել են հայկական գրություններ: Նրանց կողքին կանգնած խաչքարեր են, մի մասն էլ ընկած է գետնին:
Հայերն այստեղ բնակվել են մինչեւ 1730-50-ական թթ., երբ քրդական ու թուրքական վաչկատուն ցեղերը ներխուժել են շրջան: Հետագայում այստեղ հաստատված քրդերը Ծարը վերանվանել են Զառ:
Իր աշխատությունում Սամվել Կարապետյանը նշում է, որ հայկական հուշարձանների ոչնչացումը Ծարում հասել է հսկայական մասշտաբների խորհրդային իշխանությունների օրոք, հատկապես 1940-50-ական թթ.: Հենց այդ ժամանակ են հիմնահատակ քանդվել երկու եկեղեցիները, գերեզմանատունը եւ վանքերը, իսկ քարերն օգտագործվել են Ծարում եւ հարեւան Ճրագ գյուղում բնակվող քրդերի դպրոցական եւ այլ շինություններում:

On April 3, 1993, Armenian forces liberated the region of Karvachar (formerly Kelbajar): Since this area has been repopulated with mainly those who had been deported from the Shahumyan region, the government of the Nagorno-Karabakh Republic has renamed it New Shahumyan, with the regional center called Karvachar.
Nor Shahumyan covers an area of 1,936 sq. km and is the largest of the liberated regions by territory.
Former Capital of Armenian Nobles
Everybody who lives in the villageof Tzarin the New Shahumyan (Kelbajar) region is related, except for two or three families. Eight years ago, Samvel Simonyan, a resident of the villageof Zolakarin Martuni, came to Tzar, fell in love with its natural beauty as well as the khachkars and torn down churches - testifying to its ancient Armenian character – and decided to settle down here. He is the village head in Tzar today. Samvel helped his brothers, parents and other relatives move here gradually.
Sevada Simonyan is Samvel's brother and the principal of the secondary school in the village. He came to the village in the winter of 1999 with his wife and two daughters. Another daughter and a son were born at his house in the village. Sevada's mother was the midwife at the births; the villagers call her Grandmother. She established herself as midwife for the whole village a long time ago.
Sevada emphasized that his motivation for resettling in Tzar was not socio-economic by any means. They used to make a living in Zolakar just like all the rest – cultivating land. They had also gone to work abroad on a number of occasions. Sevada said that he was inspired by his brother's patriotism and besides, “Moving would be a change, it would be interesting.”
However, there are also people in the village who came here looking for a better life. “And they have found that life,” Sevada was convinced. There are fourteen families living in the village and at least one person in each of them is employed. There are four people working in the village administration while the school employs another eleven.
“You could say that we only have one poor family living in our village,” said Sevada, “Vaghinak Movsisyan's family.”
Vaghinak, the father of eight children (seven girls and one boy), came to the village from Vardenis. His wife, Haikuhi, was a refugee from the Khanlar region. Vaghinak's family moved to Tzar in 1999. Haikuhi works as a janitor at the school, and her husband is in charge of supplies there. Their eldest daughter is fourteen, and the youngest is only 40 days old. Four of their children are in school. Haikuhi has no complaints about life in general, but she is living proof that raising eight children is not easy. The children wear old clothes. They do not have any toys. The older children make houses of metal sheets in the yard. The children are bathed and combed only for “special” occasions, for example when “journalists from the city” come to visit them.
“Besides them,” said Sevada, “Everyone is more or less well off.”
Sevada's wife Lyuda is a teacher of Armenian language and literature. Sevada himself teachers geography and history.
“My own background is in law, though my education was incomplete. But over the past eight years I have learned so much history and geography with the children that I can qualify for a certificate any time I choose to do so,” laughed Sevada.
The problem of a lack of teachers is as acute here as it is in the rest of New Shahumyan's villages. The children do not learn English. Most of the teachers do not have a university education.
“Although there are many problems in the village now, you cannot compare the situation to the early years,” said Sevada, “When the villagers were forced all year long to go on foot to Karvachar, the regional center, or Vardenis to get groceries, and carry the sacks of flour, sugar and other products on their backs.” Sevada recalled how the three-month old son of one of his brothers had been poisoned by spoilt milk and died within a day, because there was not even a horse to get him to the hospital.
Now many of the villagers have cars. They prefer to go to Vardenis, not Karvachar, to buy groceries because everything is cheaper there. The lack of a shop of their own remains one of the biggest problems for the villagers.
Electric supply lines have already been installed in Tzar. The village will soon have electricity for the first time since the villagers moved here. The residents awaited that big day, which would end their long and dark evenings of candlelight, when domestic chores were ended, and there was nothing left to say and not even a television to help pass the time. They had to light the oven or the stove every time they simply wanted a cup of coffee. The simple process of taking a bath was an elaborate ceremony.
Sevada said proudly that his village was a true find for archeologists and historians. The village is located on the highest point in the region, surrounded by valleys. Sevada showed us a ramshackle house whose columns had been made of stone instead of the usual logs. This house, called Hazarashen, was built in 1658 by one Avanes. The villagers were convinced that it used to be a noble's mansion at one time and the village was a former capital of Armenian nobles.
Sevada and Lyuda receive the Nor Shahumyan newspaper from Karvachar. They had kept an old article from the paper which was about their village. The article is an excerpt from Armenian Monuments in the Occupied Regions of Soviet Azerbaijan, the work of an expert in monuments, Samvel Karapetyan.
That document said that one of the oldest mentions of the village of Tzar dated back to 1289. The village had four churches, a cemetery with khachkars and two monasteries were located nearby.
The Mother See built in 1225 stood in the center of the village.
The Saint Grigor church was built in 1274 and was one of the two churches preserved to this day. The ruins of both of the other churches bear Armenian letters. There are some cross-stones standing next to them, while others lie nearby.
Armenians lived here up to the 1730s and 1750s, when the Kurdish and Turkish nomadic tribes invaded the region. The Kurds who lived here later renamed the village Zar.
In his work, Samvel Karapetyan noted that the destruction of Armenian monuments in Tzar reached massive proportions during Soviet rule, especially the 1940s and 1950s. It was then that the two churches, cemetery and monasteries were pulled down. The rocks were used as building material for schools and other buildings constructed for the Kurds in Tzar and Chrak, a neighboring village.