Վրաստանը հայտարարել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև չեզոք միջնորդ լինելու պատրաստակամության մասին
Վրաստանը պատրաստ է հանդես գալ որպես օբյեկտիվ և չեզոք միջնորդ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման բանակցություններում։ Այդ մասին այսօր՝ Թբիլիսիում Ադրբեջանի վարչապետ Ալի Ասադովի հետ հանդիպումից հետո կայացած ճեպազրույցում հայտարարել է Վրաստանի վարչապետ Իրակլրի Ղարիբաշվիլին։
«Վրաստան՝ որպես երկու երկրների (Հայաստանի և Ադրբեջանի-խմբ.) անաչառ, չեզոք, օբյեկտիվ բարեկամ շահագրգռված է, որպեսզի մեր տարածաշրջանում երկարաժամկետ խաղաղություն և կայունություն հաստատվի։ Մենք, մեր երկիրը և ես՝ որպես կառավարության ղեկավար, պատրաստ ենք մասնակցել դրան»,- հայտարարել է Ղարիբաշվիլին։
Ավելի վաղ, Վրաստանի կառավարության մամուլի ծառայությունը հայտնել էր, որ Թբիլիսիում «Մետաքսի ճանապարհ» միջազգային համաժողովի շրջանակներում կայացել է Հայաստանի և Ադրբեջանի վարչապետների հանդիպումը, որի միջնորդը եղել է Վրաստանի կառավարության ղեկավարը։ Հանդիպումը տևել է մի քանի ժամ։
Վրաստանը մի քանի անգամ, որպես միջնորդ, հանդես է եկել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման հարցում։ Մասնավորապես, Վրաստանի միջնորդությամբ 2021 թվականի հունիսին Ադրբեջանը Հայաստանին է փոխանցել 15 զինծառայողի, իսկ Երևանը Բաքու է ուղարկել ականապատ դաշտերի քարտեզները։ Միջնորդության մեկ այլ օրինակ էր Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարներ Արարատ Միրզոյանի և Ջեյհուն Բայրամովի հանդիպումը, որը տեղի ունեցավ 2022 թվականի հուլիսի 16-ին Թբիլիսիում։

Georgia Ready to Mediate Normalization of Armenia-Azerbaijan Relations
Georgian PM Irakli Garibashvili, following his meeting today in Tbilisi with his Azerbaijani counterpart Ali Asadov, announced that Georgia is ready to act as an objective and neutral mediator in negotiations to normalize relations between Yerevan and Baku.
"Georgia, as an impartial, neutral, objective friend of the two countries, is interested in establishing long-term peace and stability in our region. We, our country, and I, as the head of the government, are ready to take part in it," said Gharibashvili.
Earlier, the Georgian government’s press service reported that the meeting of the prime ministers of Armenia and Azerbaijan, which took place in Tbilisi on the sidelines of the Silk Road international forum, was mediated Garibashvili. The meeting lasted several hours.
Georgia has, on several occasions, acted as a mediator between Armenia and Azerbaijan. In June 2021, Azerbaijan handed over fifteen Armenian servicemen to Armenia and Yerevan sent maps of minefields to Baku via Georgian mediation.
Georgia also organized a meeting of Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan and Azerbaijani FM Jeyhun Bayramov in Tbilisi on July 16, 2022.