Եղցահողից՝ Ջրառատ. 5 անչափահաս երեխա ունեցող ընտանիքը տուն է փնտրում
Սեպտեմբերի 19-ի առավոտյան Արցախի Եղցահողի իրենց տանը Մարիամ Ասրյանը սովորականի պես չորս հաց էր թխել: Չորրորդը չէր հասցրել հանել վառարանից, երբ լույսերն անջատեցին: Այն այդպես էլ մնաց վառարանում: Թարմ թխված հացի հոտն արդեն տարածվել էր տանը, երբ Մարիամի դուստրերը՝ Սաթենիկն ու Սվետլանան, դպրոցից տուն էին եկել: Սաթենիկն ուրախացել էր, քանի որ ինքն էլ երբեմն օգնում էր մորը հաց թխելիս: Երեխաները գնացել էին սենյակ՝ դպրոցական հագուստը փոխելու: Նախորդ օրը Մարիամը նոր մանուշակագույն վարագույր էր կախել նրանց սենյակում, որը գնել էր Ստեփանակերտից երկու շաբաթ առաջ: Մինչեւ երեխաները հագուստը կփոխեին, իսկ Մարիամը ճաշի սեղան կդներ, կրակոցի ձայներ էին լսվել:
Ամուսինը՝ Արսեն Ամիրշատյանը, 6-ամսական որդուն՝ Աշոտին էր քնեցրել ու կողքին պառկել: Նա էլ էր լսել կրակոցի ձայներն ու կնոջը կանչել, որ երեխայի մոտ մնա, ինքը դուրս գա տնից, հասկանա, թե ինչ է կատարվում: «Ասեցի՝ Արս, էս կռիվ ա սկսվե՞լ։ Ասեց՝ կարող ա օգոստոսի նման ա, սաղ լավ կլինի, մի մտածի: Ու էլի խփում էին: Էրեխեքին ասեցի՝ գնացեք սենյակ, էդ պահին մենակ էդ էի կարողանում ասել։ Ամուսինս դուրս եկավ, տեսավ, որ իրոք կռիվ ա, կրակում են։ Ասեց՝ մտեք բաղնիք, որ հանկարծ ձեզ բան չլինի: Ասեցի՝ մի գնա, մնա, որ էրեխեքին հանելու լինեմ, միասին հանենք։ Ամուսինս ասեց՝ ո՞ւր հանենք, քո մտածելով որտե՞ղ պիտի հանենք, եթե տեղ չկա հանելու. Գորիսը՝ փակ, Ստեփանակերտը՝ փակ»,- հիշում է 26-ամյա Մարիամ Ասրյանը:
Բաղնիքում ծածկոցը փռել էր գետնին, որ երեխաները չմրսեն, ու նրանց տեղավորել այնտեղ՝ 8-ամյա Սաթենին, 6-ամյա Սվետլանային, 4-ամյա Սուսաննային, 3-ամյա Դանիելին ու 6 ամսական Աշոտին: Երեխաները վախեցել էին ձայներից: Մայրն անընդհատ հանգստացնում էր նրանց, որ դրսում «ընդամենը խաղում են»:
Այդ երեկո Արսենի՝ դիրքեր բարձրանալու հերթափոխն էր: Նա աշխարհազորային էր եւ մասնակցում էր գյուղի ինքնապաշտպանությանը: Բայց այդ օրը հերթափոխն ավելի շուտ եղավ: Արսենը բակից արագ տուն էր վերադարձել, երեխաներին գրկել ու տարել գյուղի ապաստարան: Գյուղացիներն արդեն հավաքվել էին այդտեղ: Երբ ներս էին մտել, բոլորը լացում էին: Մարիամն ասում է՝ անընդհատ խփում էին գյուղին: Արսենին խնդրել էր, որ ինքն արագ տուն գնա ու հագուստը փոխի, բայց իրականում գնացել էր՝ թխած հացն ու բակի խաղողից պատրաստած կոմպոտը բերելու:
Փոքր ապաստարանը լցված էր լացող մարդկանցով: Տոթ էր, շնչելու օդ գրեթե չկար: 6-ամսական Աշոտն անհանգիստ էր, անընդհատ լացում էր, բայց չէին կարող ապաստարանից դուրս բերել: 3 տարի առաջ այդ իրավիճակում եղբայրն էր՝ Դանիելը, որը ծնվել է 2020-ի սեպտեմբերի 1-ին:
Մինչեւ երեկոյան ժամը 8-ը կրակոցները չէին լռում: Հետո իրավիճակը հանդարտվել էր: Մարիամն ասում է՝ մտածում էին, թե գյուղի բարձունքը՝ Սարիբաբ լեռն են հայկական ուժերը կորցրել, բայց չէին պատկերացնում, որ «Արցախն են տվել»:
Ծածկոցները, լապտերները թողել էին ապաստարանում ու վերադարձել տներ: Մարիամը երեխաներին շորերով պառկեցրել էր քնելու: Գիշերը ժամը 1-ին գյուղապետը զանգել էր Արսենին ու ասել, որ դուրս գա, իջնելու են ներքեւ: Սկզբից մտածել էին, թե խոսքը միայն տղամարդկանց մասին է, բայց հետո ճշտել էին, որ կանանց ու երեխաներին տարհանում են: Այդ պահին Մարիամը միայն փաստաթղթերն էր վերցրել ու դուրս եկել: Գնացել էին գյուղապետի տան բակ, որտեղ կրակոցի հետքեր կային: «ՈւԱԶ» մեքենայով Արսենը, Մարիամն ու երեխաները գյուղի կանանց ու երեխաներին էին գնացել վերցրել: Ճանապարհին կրակում էին: Արսենը կանգ չէր առնում, արագ վարում էր մեքենան:
«Մեզ հասցրեց ռուսի բազա: Էդ տեղին Տասը Վերստ ենք ասում: Էրեխեքին քնացրեցի, դուրս եկա Արսենի հետեւից, ասեցին՝ գյուղ ա գնացել: Ուզում էի լացեի, բայց ասեցի՝ չեմ լացելու, գիտեմ, որ առավոտ գալու է, տուն գնանք»,- պատմում է 26-ամյա արցախցի կինը: Այդ գիշերն անցկացրել են Տասը Վերստ գյուղի տարածքում: Մարիամն ասում է՝ դրա ուղղությամբ էլ էին կրակում: Եղցահողցիները մնացել էին վրանների մեջ, որտեղ ցուրտ էր: Հաջորդ օրը նրանց տեղափոխել էին Հակարիի կամրջի մոտ գտնվող ՌԴ խաղաղապահների բազա: Այստեղ պայմանները մի քիչ լավ էին՝ տաք ջուր կար, ու տեղն էր տաք: «Մեր գյուղապետն ու ռուսի կոմանդիրը որոշեցին, որ տանեն էդտեղ: Սննդի խնդիր կար, որովհետեւ շատ-շատ էինք։ Ամուսինները գնացին գյուղ, մտել են տներով, ում ինչ սնունդ ուներ, ուղարկել են»,- նկատում է մեր զրուցակիցը:
Սեպտեմբերի 24-ի կեսօրին Մարիամն ամուսնու եւ երեխաների հետ անցել են Հայաստան: Այժմ ժամանակավորապես բնակվում են ամուսնու ծնողների տանը՝ Հրազդանի Ջրառատ գյուղում: Այստեղ մեկ հարկի տակ ապրում է 15 հոգի: Արսենի ծնողները Արցախի վերաբնակներից էին, սակայն 2020 թ. պատերազմից հետո մնացել են Հայաստանում: Տունը գերմանահայ բարերարներից մեկի նվերն է:
Այժմ Մարիամի ու Արսենի ընտանիքը տուն է փնտրում Հրազդան քաղաքի շրջակայքում:
Արցախից բռնի տեղահանվելու մինչեւ վերջին պահը Մարիամը մտածում էր, որ դարձյալ հետ են գնալու: Արցախից մնացած միակ հուշն այն խաչն է, որ գնել էր Ստեփանակերտից: Դա էլ պատահաբար էր մնացել գրպանում:
«Մինչեւ դուրս գալը ռուսի պոստի մոտ նստել էինք գետնին, ասում էի՝ Արս, էնքանով որ մի բուռ հող վերցնեմ էստեղից: Արսենն ասեց՝ ինչի՞, որ տանջվե՞նք։ Հողը վերցնես ավելի տանջանք է, վերցնես, նայենք, ձեռք տանք, հիշենք, որ մերն ա, կորցրել ենք»,- հիշում է Մարիամը:
Մեր զրույցի պահին երեխաներն անընդհատ ներսուդուրս են անում, երբեմն հետեւում տեսախցիկի աշխատանքին ու մոր հուզված ձայնին:
Մարիամն ասում է, որ երբ դուրս էին գալիս, ամուսինն ասել էր՝ «Մար, բա մեր գյուղը, մեր տունը»: Հիմա այդ հարցն ինքն է իրեն տալիս: «Ես դեռ իմ տան մեջ եմ։ Ամեն մի անկյունը, ամեն մի անցկացրած րոպեն»,- ասում է նա:
Մարիամը Եղցահողի դպրոցի տնտեսվարն էր: Այս սեպտեմբերին դպրոցում 12 աշակերտ կար, որից երկուսն իր դուստրերն էին:
Թախտին իրար կողքի նստում են Սաթենը, Սվետիկը, Սուսիկը, Դանին: Արցախից դուրս գալուց հետո ամենափոքրը՝ Աշոտը, կորցրել է հանգստությունը: Մայրն ասում է՝ իր իմացած երեխան չէ, կարծես, լրիվ փոխվել է, անընդհատ լացում է, երկար չի քնում:
Մարիամը նկատում է, որ երեխաներից ամեն մեկին տանը մի անուն են տվել՝ Սաթենն իրենց կարմիր ծաղիկն է, Սվետիկը՝ պանդան, Սուսիկը՝ արջը, Դանին՝ թագավորը:
-Մենք ապրում էինք մեր տանը։ Եղցահողի դպրոց էինք գնում: Սվետիկը մենակ էր դասարանում, իսկ իմ դասարանում ես ու մի աղջիկ էինք՝ Զոյկան,- ասում է Սաթենը:
-Բայց Զոյկան քաչալ էր,- շարունակում է Սվետիկը:
-Խաբում ա, քաչալ էր, բայց աղջիկ ա,- պատասխանում է Սաթենը:
Հետո պատմում են իրենց երեք կատուների մասին, որոնք չունեին անուններ: Նաեւ կով, խոզ, հավ, ճագար էին պահում:
-Ի՞նչն եք ամենաշատը կարոտում,- հարցնում եմ երեխաներին: Ու անսպասելի, երկար լռություն է: Նրանց զվարթությունը, կարծես, մի քանի վայրկյանում վերափոխվում է:
-Մեր տունը, մեր կովերը մնացել են էնտեղ, բայց մենք չենք գնալու էլ,- պատասխանում է Սաթենն ու աչքերը լցնում:
-Իսկ ի՞նչ գիտես, ո՞վ ա ասել, որ էլ չեք գնալու:
-Էնտեղ էլի ա կռիվ սկսելու, դրա համար էլ չենք գնալու։ Ոչ մի անգամ չենք գնալու,- ձայնը նվաղում է,- որովհետեւ մեր տունը սաղ թուրքերը վերցրել են։
Մարիամը պատմում է սեպտեմբերի 19-ի երազի մասին, ինչի պատճառով աշխատանքի չէր գնացել: Երազում տեսել էր, թե ապաստարանում են, որտեղ անծանոթ տղամարդիկ՝ զենքերը ձեռքին, դուռը բացել էին ու զենքերը պահել իրենց վրա: Նրանցից մեկն ադրբեջաներեն էր խոսում, ասում էր՝ «Ղարաբաղն Ադրբեջան ա», իսկ կողքինը ռուսերեն էր ասում: «Էդ պահին վեր թռա, ասեցի՝ Արս, երազ եմ տեսել, բայց չեմ պատմի: Երբ կրակոցները եղան, երազս պատմեցի»,- հիշում է Մարիամը:
Քիչ անց երեխաները դուրս են գալիս բակ: Սաթենն ասում է՝ ամենաշատը տերեւներով են սիրում խաղալ: Մարիամն Աշոտին գրկած է դուրս գալիս: Կեսօրից հետո սառը քամի է բարձրացել Ջրառատում: Այն շատ են նմանեցնում Ասկերանի քամուն:

Из Ехцаоха в Джрарат: многодетная арцахская семья ищет дом
Утром 19 сентября Мариам Асрян по обыкновению пекла хлеб в своем доме в селе Ехцаох в Арцахе. Достать из печи четвертую лепешку она не успела, так как отключилось электричество. Во всем доме чувствовался аромат свежеиспеченного хлеба, что очень обрадовало вернувшихся из школы дочерей Мариам Сатеник и Светланы. Особенно обрадовалась Сатеник, которая иногда помогала матери печь хлеб. Девочки пошли в свою комнату переодеваться, а Мариам стала накрывать на стол. И в этот момент послышалась стрельба.
Муж Мариам Арсен Амиршатян уложил спать 6-месячного сына и сам прилег рядом с ним. Он тоже услышал звуки выстрелов, позвал жену, чтобы она осталась с ребенком, а сам решил выйти из дома, чтобы понять, что происходит. “Я спросила: война? Он успокоил меня: будет, наверно, как в августе, не думай, все будет хорошо. Но стрельба не прекращалась. Когда муж вышел из дома, он понял: действительно началась война. Арсен отправил нас в баню, где было более безопасно. Я попросила его остаться, чтобы мы вместе вывезли детей. Он с удивлением посмотрел на меня: “Куда вывозить? Горис закрыт, Степанакерт закрыт…” – вспоминает 26-летняя Мариам.
В бане она расстелила на полу одеяло, усадив на него 8-летнюю Сатен, 6-летнюю Светлану, 4-летнюю Сусанну, 3-летнего Даниела и 6-месячного Ашота. Дети были напуганы, а мать успокаивала их, уверяя, что на улице “всего лишь играют”.
В тот день Арсен должен был отправиться на позиции. Он был ополченцем, участвовал в самообороне села. Однако сейчас ему пришлось ехать на позиции раньше назначенного часа. Вскоре Арсен вернулся домой, забрал детей и отвез их в местное убежище. Там уже собрались сельчане. Когда Мариам с детьми зашла туда, все плакали. Азербайджанцы беспрерывно обстреливали Ехцаох. Мариам попросила Арсена отпустить ее домой сменить одежду, но на самом деле она отправилась за испеченным в тот день хлебом и компотом из винограда из собственного сада.
Небольшое убежище было заполнено плачущими людьми. В помещении было очень душно. 6-месячный Ашот постоянно плакал. Три года назад в таком же состоянии был другой сын Мариам, Даниел, который родился 1 сентября 2020 года, за двадцать дней до начала 44-дневной войны.
Стрельба продолжалась до 8 часов вечера. Потом ситуация немного успокоилась. Все подумали, что армянские силы потеряли позиции на горе Сарибаб, но никто не мог представить, что “отдали Арцах”…
Сельчане оставили одеяла и фонарики в убежище и разошлись по домам. Мариам уложила детей спать в одежде. В час ночи Арсену позвонил староста села и сказал, что нужно уезжать. Сперва все подумали, что это касается только мужчин, но, как оказалось, эвакуировали также женщин и детей. Мариам смогла забрать из дома только документы, и вместе с детьми они направилась к дому старосты, на котором были видны следы от выстрелов. Оттуда Арсен с семьей поехал на УАЗе за остальными женщинами и детьми. По дороге стреляли. Арсен не стал останавливать машину, лишь прибавил скорость.
“Мы приехали на российскую базу. Там я уложила детей и решила отправиться за Арсеном, но мне сказали, что он уехал в село. Хотелось плакать, но я решила для себя: плакать не буду, утром он вернется, и мы поедем домой”,- рассказала молодая женщина. Ту ночь они провели на территории села Десять верст, которое обстреливалось азербайджанцами. Ехцаохцы расположились в палатках, в которых было очень холодно. На следующий день людей отправили на базу российских миротворцев недалеко от моста Акари. Условия здесь были получше: горячая вода, тепло, однако еды не хватало, так людей было очень много, рассказала Мариам.
В полдень 24 сентября Арсен и Мариам вместе с детьми прибыли в Армению. Сейчас они временно живут в доме родителей мужа в селе Джрарат Разданского района. Здесь под одной крышей собрались 15 человек. После войны 2020 года родители Арсена остались в Армении, а дом им подарил армянин из Германии.
Сейчас многодетная семья ищет дом недалеко от города Раздан.
До насильственного перемещения из Арцаха Мариам казалось, что они вновь вернутся домой. Единственное, что осталось на память от Арцаха, - купленный в Степанакерт крест, который случайно оказался в кармане одежды Мариам.
“Перед тем, как покинуть Арцах, мы уселись с Арсеном на землю. Я сказала ему: “Давай возьмем отсюда горсть земли”. А он мне ответил: “Зачем? Чтобы мучиться, зная, что это наше, но мы потеряли?”- рассказала Мариам.
Когда они уже выезжали из Арцаха, Арсен обратился к ней: “А как же наше село, наш дом…?” Сейчас этот вопрос Мариам задает сама себе. “Я до сих пор мысленно переношусь в свой дом, вспоминаю каждый его уголок, каждую проведенную там минуту…” – говорит она. В Ехцаохе Мариам работала в школе завхозом. В сентябре в школу пришли 12 учеников, в том числе две ее дочери.
На диване усаживаются рядом Сатен, Светик, Сусик, Дани. Самый младший, Ашот, после отъезда из Арцаха стал плохо спать, часто плачет.
“В Ехцаохе мы жили в нашем доме, ходили в школу”,- начала рассказывать Сатен. Потом девочки стали вспоминать трех своих кошек, у которых не было имен, коров, свиней, кур, кроликов, которых держала их семья.
“О чем вы больше всего скучаете?” – спрашиваю детей. Неожиданно наступает тишина. В считанные секунды их веселость сменилась грустью. “Там остался наш дом, остались наши коровы, но мы туда уже не поедем”,- ответила Сатен со слезами на глазах. “Кто вам сказал, что не поедете?” “Там опять начнется война, поэтому не поедем. Мы больше никогда туда не поедем, потому что наш дом захватили турки”,- тихо ответила девочка.
Мариам стала рассказывать сон, который приснился ей 19 сентября и из-за которого она в тот день не пошла не работу. Ей приснилось убежище. Неожиданно какие-то незнакомые мужчины открыли дверь и направили на них оружие. Один из них сказал на азербайджанском: “Карабах принадлежит Азербайджану”. Другой говорил на русском. “В этот момент я вскочила и сказала Арсену, что мне приснился сон, но я его не расскажу. Когда началась стрельба, я рассказала ему этот сон…” – вспоминала Мариам.
Вскоре дети вышли во двор. Оказалось, что Сатен больше всего нравится играть с листьями. Вслед за детьми во двор вышла Мариам с маленьким Ашотом на руках. После полудня в Джрарате поднялся ветер. Он напомнил Мариам тот, который дул в Аскеране…