Սոցիալական աջակցությունից օգտվելու համար արցախցիները պետք է ազատեն հյուրանոցները
Մինչև նոյեմբերի 15-ը Արցախից բռնի տեղահանվածները պետք է ազատեն հյուրատներն ու հյուրանոցները, որտեղ ժամանակավոր բնակվում էին։ Այս մասին նոյեմբերի 9-ին Կառավարության նիստում հայտնեց փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանը։ Այս պայմանով միայն արցախցիները կարող են դառնալ 50 000-ական դրամ երկամսյա սոցիալական աջակցության շահառու։
«Մեկ շաբաթ էլ դեռ ունեն, ստացել են բնակարան վարձակալելու համար գումարներ հոկտեմբերին, նոյեմբեր ամսվա համար դիմում կներկայացնեն, կստանան, և դա է տրամաբանությունը, որ մենք վերջնաժամկետ ենք սահմանում, այսինքն՝ սա շատ կարևոր հանգամանք է, որ բոլորը գիտենան, որ մինչև նոյեմբերի 15-ը պետք է ազատեն այդ վայրերը, տարածքները, որպեսզի կարողանան դիմում ներկայացնել»,-ասել է Տիգրան Խաչատրյանը։
Արցախից բռնի տեղահանված Օկսաննա Մարկոսյանն ընտանիքի հետ բնակվում է Ծաղկաձորի «Վիլլաձոր» հյուրանոցում։
Օրեր առաջ Կոտայքի մարզպետարանից նրանց հայտնել են, որ մինչև նոյեմբերի 10-ը պետք է ազատեն հյուրանոցը։ Օկսաննայի խոսքով, իրենց այլ տեղ չեն առաջարկել։
Օկսաննան գնալու տեղ չունի։ Չգիտի, թե ինչ է անելու։ «Վիլլաձոր» հյուրանոցում Արցախից բռնի տեղահանված 5  ընտանիք  է ապրում։ Նախկինում նրանց թիվն ավելի շատ է եղել, ժամանակի ընթացքում տուն են վարձել ու տեղափոխվել։
Օկսաննան իր 3 երեխաների ու ամուսնու հետ է։ Նույն քոթեջում բնակվում էր նաև Օկսաննայի եղբոր ընտանիքը, բայց վերջինս Էջմիածնում աշխատանք է գտել, տուն վարձել ու ընտանիքի հետ տեղափոխվել։ Հիմա Օկսաննայի ու նրա քրոջ ընտանիքն է ապրում հյուրանոցի տրամադրած քոթեջում։ Նրա խոսքով, հյուրանոցի սեփականատերն ասել է, թե ինքը չի ստիպում, որ դուրս գան, ընդհակառակը, կողմ է, որ մնան, բայց քանի որ կառավարության որոշում կա, ոչինչ անել չի կարող, բացի այդ՝ պետությունն այլեւս չի փոխհատուցելու նրանց կեցության ծախսերը, հյուրանոցն էլ առանց փոխհատուցման չի կարող պահել։
Օկսաննային կարճաժամկետ վարձակալությամբ տուն է հարկավոր, քանի որ որոշել են արտերկիր մեկնել։ Բայց երբ տանտերերն իմանում են, որ 10-15 օրով կամ 1 ամսով են ցանկանում տուն վարձել, հրաժարվում են տրամադրել։
Տարածքային Կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունից «Հետքին» հայտնում են, որ նոյեմբերի 8-ի տվյալներով՝ պետական աջակցությամբ Հայաստանի մարզերի հյուրանոցներում բնակվում է Արցախից բռնի տեղահանված 1805 մարդ։ Արագածոտնի մարզի հյուրանոցներում արցախցիներ արդեն չեն մնացել։ Երևանի հյուրանոցներում նոյեմբերի 8-ի դրությամբ 48 հոգի կա։
ՏԿԵՆ-ը վստահեցնում է, որ մինչ հյուրանոցներն ազատելը տեղական ինքնակառավարման մարմինները կհոգան արցախցիների տեղավորման հարցը, ոչ ոք դրսում չի մնա։ Այն մարդիկ, որոնք դեռ վարձով բնակարան չեն գտել, ժամանակավոր կտեղավորվեն համալսարանական պանսիոնատներում։ Մինչդեռ Օկսաննա Մարկոսյանն ասում է, որ թե՛ Ծաղկաձորի համայնքապետարանից, թե՛ Կոտայքի մարզպետարանից իրենց գնալու տեղ չեն առաջարկել։

Для получения социальной поддержки арцахцам нужно освободить гостиницы
До 15 сентября насильственно перемещенные жители Арцаха должны покинуть гостиницы и гостевые дома, в которых сейчас временно проживают. Только в этом случае они смогут стать бенефициарами двухмесячной программы социальной поддержки, предусматривающей выплату по 50 тысяч драмов каждому арцахцу. Об этом сообщил на заседании правительства сегодня, 9 ноября, вице-премьер Тигран Хачатрян.
“У них еще есть неделя. В октябре деньги на аренду жилья уже выплачены. В ноябре деньги они получат после подачи заявлений. Очень важно, чтобы все знали, что до 15 ноября нужно освободить помещения, в которых они сейчас проживают, что позволит представить заявления”,- отметил Т.Хачатрян.
Насильственно перемещенная из Арцаха семья Оксаны Маркосян живет в гостинице “Вилладзор” в Цахкадзоре. Несколько дней назад из администрации  Котайкской области им сообщили, что до 10 ноября нужно освободить номер. По словам Оксаны, другое место для проживания им не предложили. Семье идти некуда, и они не знают, что делать.
В гостинице “Вилладзор” живут пять семей из Арцаха. Раньше их было больше, но со временем люди нашли съемное жилье и переехали.
Оксана живет в гостинице с мужем и тремя детьми. Вместе с ними в этом же коттедже жил ее брат с семьей, но уже нашел работу в Эчмиадзине, снял там квартиру и перевез семью.
В настоящее время семьи Оксаны и ее сестры живут в коттедже, предоставленном владельцем гостиницы. Последний не заставляет их съезжать, наоборот, предлагает остаться, но поскольку есть решение правительства, то он ничего не может сделать. Кроме того, государство уже не будет компенсировать дирекции гостиницы расходы на проживание арцахцев, а в этом случае они не смогут там остаться.
Оксане необходимо съемное жилье на короткий срок, так как семья решила уехать за границу. Но когда хозяева узнают, что семья намерена остаться от десяти дней до месяца, отказываются сдавать им квартиру.
Из Министерства территориального управления и инфраструктур Hetq.am сообщили, что по данным за 8 ноября за счет господдержки в районных гостиницах проживает 1805 насильственно перемещенных арцахцев. В гостиницах Еревана пока остаются 48 человек.
Ведомство заверило, что до ухода арцахцев из гостиниц органы местного самоуправления решат вопрос их размещения, что никто на улице не останется. Те вынужденные переселенцы, которые пока не нашли съемное жилье, временно разместятся в университетских пансионатах. Между тем Оксанна Маркосян утверждает, что ни сотрудники администрации общины Цахкадзор, ни сотрудники администрации Котайкской области не предлагали им временное жилье.