17 մլն դրամ է վճարվել Նարեկ Նալբանդյանի ՍՊԸ-ին ԵԱՏՄ նիստը ընդունելու համար
Նորահայտ գործարար Նարեկ Նալբանդյանի ընկերությանը պետական միջոցներից հատկացվել է 17 միլիոն դրամ՝ ամիսներ առաջ Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստի անցկացմանը մատուցած ծառայությունների համար։ Պետական գնումն իրականացվել է առանց մրցույթի։
Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստը տեղի էր ունեցել այս տարվա օգոստոսի 24-ին և 25-ին, որի անցկացման վայրը ընտրվել էր Ծաղկաձորի նախկին «Գոլդեն Փելիս» հյուրանոցը։
Պետական գնման պայմանագիրը Նալբանդյանին պատկանող «Պոյեկտ ինտեր-ինվեստ» ՍՊ ընկերության հետ կնքել է Արտաքին գործերի նախարարության արարողակարգի ծառայությունը։ Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստի համար վարձակալվել են հյուրանոցի նախասրահը, ընդունարանը և 3 սրահ, որոնցից մեկը մեծ միջոցառումների համար է նախատեսված։
Երբ փորձեցինք հասկանալ, թե ինչ ընթացակարգով է արվել պետական այս գնումը, պարզվեց, որ հյուրանոցի ընտրությունն իրականացվել է առանց մրցույթի։ ԱԳՆ-ի լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչության պետի պարտականությունները կատարող Իննա Թորգոմյանը մեզ հայտնել է, որ նախագահի, վարչապետի, փոխվարչապետի և արտաքին գործերի նախարարի հրավերով Հայաստան ժամանած պաշտոնյաների ծախսերը փոխհատուցվում են այլ ընթացակարգով։ Ըստ Կառավարության որոշման՝ նման հրավերների դեպքերում ծախսերը հաշվարկվում և վճարվում են ըստ փաստացի կատարված ծախսերի։ Պարզ ասած՝ միջոցառումն անցկացվելուց հետո ծառայություն մատուցած կազմակերպությունները ներկայացնում են հաշիվներ, որի հիման վրա կատարվում է վճարում։
Հարց է առաջանում՝ իսկ ինչպե՞ս է ընտրվել միջկառավարական խորհրդի նիստի անցկացման վայրը, և ինչո՞ւ են արտաքին քաղաքական գերատեսչությունում նախապատվությունը տվել նորահայտ գործարարի հյուրանոցին։ Այն հյուրանոցին, որը Նարեկ Նալբանդյանը պետությունից գնեց արտոնյալ պայմաններով և դժվարանում է ժամանակին վճարել դրա գումարը։
«Հիշատակված միջոցառման վայրի ընտրությունը պայմանավորված էր այն հանգամանքով, որ տվյալ հյուրանոցում առկա են նման մեծամասշտաբ միջոցառում կազմակերպելու համար անհրաժեշտ շենքային պայմաններ՝ նիստերի մեծ դահլիճ, դիմավորման պաշտոնական արարողության համար համապատասխան սրահ, մամուլի կենտրոնի համար համապատասխան տարածք և այլն։ Տարածքի անվտանգության ապահովման տեսանկյունից ևս հյուրանոցը գտնվում է բարենպաստ դիրքում»,- պարզաբանել է ԱԳՆ պաշտոնյան։
Վերջին տարիներին Հայաստանում մի քանի անգամ անցկացվել է Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստ։ 2022 թ․-ի հոկտեմբերին այն անցկացվել է Երևանում գտնվող Դվին հյուրանոցային համալիրում։ Դրանից առաջ՝ 2021 թ․-ի նոյեմբերին, նիստն անցկացվել է կրկին Երևանում՝ Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում։ 2020 թ․-ի նիստը կրկին անցկացվել է մարզահամերգային համալիրում։

17 млн драмов выплачено из госбюджета компании Нарека Налбандяна за организацию заседания ЕАЭС
17 млн драмов получила из госбюджета компания новоявленного предпринимателя Нарека Налбандяна за организацию несколько месяцев назад заседания Евразийского межправительственного совета. Госзакупка была осуществлена без проведения тендера.
Заседание Евразийского межправительственного совета проходило 24-25 августа в бывшей гостинице “Голден Палас” в курортном городе Цахкадзор.
Договор госзакупки был заключен с принадлежащим Налбандяну ООО “Проект интер-инвест” протокольной службой Министерства иностранных дел. Для проведения заседания в гостинице были арендованы фойе, приемная и три зала, в том числе зал для проведения масштабных мероприятий. Когда мы попытались выяснить, по какой процедуре была осуществлена данная закупка, оказалось, что выбор гостиницы состоялся без проведения тендера.
Исполняющая обязанности начальника Департамента СМИ и общественной дипломатии МИД Инна Торгомян сообщила нам, что расходы на прием должностных лиц, прибывших в Армению по приглашению президента, премьер-министра, вице-премьера и министра иностранных дел, компенсируются по другой процедуре. Согласно решению правительства, в случае подобных приглашений расходы оплачиваются в соответствии с произведенными фактическими расходами. Иными словами, после проведения мероприятия организации, оказавшие услуги, представляют счета, на основании которых и производится оплата.
Возникает вопрос: как было выбрано место проведения заседания Евразийского межправительственного совета и почему внешнеполитическое ведомство отдало предпочтение гостинице новоявленного предпринимателя? Заметим, что это та самая гостиница, которую Нарек Налбандян купил у государства на льготных условиях, после чего затруднялся своевременно оплачивать ее стоимость.
“Выбор места проведения упомянутого мероприятия был обусловлен тем обстоятельством, что в указанной гостинице имеются необходимые условия для организации столь широкомасштабного мероприятия: большой зал заседаний, зал для официальной церемонии приема, соответствующее помещения для пресс-центра и т.д. Кроме того, в гостинице хорошие условия с точки зрения обеспечения безопасности помещений”,- пояснила представитель МИД.
Отметим, что в последние годы заседания Евразийского межправительственного совета проводились в Армении несколько раз: в октябре 2022 года – в ереванском гостиничном комплексе “Двин”, в 2020 году и ноябре 2021 года – в Спортивно-концертном комплексе имени К.Демирчяна.