Նարեկ Նալբանդյանը չի վճարել «Գոլդեն Փելիս»-ի գումարը․ նա ժամանակ է խնդրել
Ծաղկաձորում գտնվող «Գոլդեն փելիս» հյուրանոցի սեփականատերը չի կատարել պետության առաջ ստանձնած պարտավորությունը։ Հանրությանը 2018 թ.-ից հետո հայտնի դարձած գործարարի՝ Նարեկ Նալբանդյանի ընկերությունը տարաժամկետ վճարման պայմանով էր ձեռք բերել հյուրանոցը։ «Հետքը» պարզել է, որ հյուրանոցի գնման երկրորդ վճարումը, որ պիտի կատարվեր այս տարվա հուլիսի 1-ին, չի արվել։ Ըստ ժամանակացույցի՝ գնորդը մինչև 2023 թ.-ի հուլիսի 1-ը պետությանը պետք է վճարեր 1 միլիարդ դրամ:
«Գոլդեն փելիս» հյուրանոցը Մաքսային պետական կոմիտեի նախկին տնօրեն Արմեն Ավետիսյանի ընտանիքը 2019 թ.-ին քրեական գործը կարճելու դիմաց նվիրեց պետությանը։ Գույքը նվեր ստանալուց հետո պետությունը փորձեց վաճառել այն։ Հյուրանոցը 7.5 միլիարդ դրամով աճուրդի դրվեց, սակայն կրկնաճուրդներով գինը նվազեց։ Հետագայում որոշում կայացվեց հյուրանոցը վաճառել ոչ թե աճուրդով, այլ մրցույթով։ 2022 թ.-ին հայտարարվեց, որ հյուրանոցը տարաժամկետ վճարման պայմանով գնել է միակ հայտատուն՝ «Պրոյեկտ ինտեր-ինվեստ» ՍՊԸ-ն։ Այս ընկերության սեփականատերը գործարար Նարեկ Նալբանդյանն է։ Նրա անունը մեկ այլ աղմկահարույց գործարքի հետ է կապված։ Նարեկ Նալբանդյանի կինը, քրեական գործի առկայության պայմաններում, ձեռք բերեց նախկին վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի՝ Մոնումենտում գտնվող առանձնատունը։ Իրավապահները որևէ կերպ չեն խոչընդոտել այս գործարքին։
2022 թ.-ին «Գոլդեն փելիս» հյուրանոցը «Պրոյեկտ ինտեր-ինվեստ» ՍՊԸ-ին վաճառվել է 5 միլիարդ դրամով և սահմանվել է, որ առաջին վճարումը (1 միլիարդ դրամը) պետք է կատարվի 2022-ին։ Երկրորդ վճարումը գնորդը պետք է կատարեր 2023 թ.-ի հուլիսի 1-ին։ Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունից հետաքրքրվեցինք` արդյո՞ք ժամանակին է կատարվել 2-րդ վճարումը։
Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Նարեկ Մանուկյանը գրավոր հայտնեց, որ «Պրոյեկտ ինտեր-ինվեստ» ՍՊԸ-ն ժամանակին չի կատարել տարաժամկետ վճարման պարտավորությունը։ «Միաժամանակ տեղեկացնում ենք, որ «Պրոյեկտ ինտեր-ինվեստ» ՍՊԸ-ն 28.03.2023 թ.-ին Պետական գույքի կառավարման կոմիտեին ուղարկված գրությամբ տեղեկացրել է, որ ընկերությունը պարտավորվում է վճարել 1 միլիարդ դրամի պարտավորությունը մինչև սույն թվականի օգոստոսի 31-ը՝ հաշվարկված տույժերով հանդերձ»,- հայտնել է փոխնախարար Նարեկ Մանուկյանը։
Ի դեպ, հյուրանոցը ձեռք բերած «Պրոյեկտ ինտեր-ինվեստ» ՍՊԸ-ն գույքը ձեռք բերելու փուլում ներկայացրել էր նաև 4.5 միլիարդ դրամի ներդրում կատարել ծրագիր։ Հետագայում ընկերության սեփականատեր Նարեկ Նալբանդյանը հայտարարել էր մոտ 300 միլիոն դոլարի ներդրման մասին (այս և Գեղարքունիքի մարզում մեկ այլ հյուրանոց վերակառուցելու և շահագործելու նպատակով)։ Իսկ «Գոլդեն փելիս» հյուրանոցի այս տարվա տարաժամկետ վճարը կազմում է 2.6 միլիոն դոլար։
«Պրոյեկտ ինտեր-ինվեստ» ՍՊԸ-ն հյուրանոցի սեփականատեր դառնալուց հետո Ծաղկաձոր համայնքից 1 հեկտար հողամաս է գնել։ 162 միլիոն դրամ արժողությամբ հողամասը հյուրանոցի անմիջական հարևանությամբ է։ 2022 թ.-ի հուլիսին հյուրանոցի տարածք է այցելել ՔՊ-ական պատգամավոր Վաղարշակ Հակոբյանը և հայտարարել, որ մեծ թափով շինարարություն է ընթանում, որից հետո հյուրանոցը կշահագործվի «Mercure» միջազգային ցանցի կազմում։

Новый владелец “Голден Палас” не внес очередной транш по рассрочке: он попросил время
Владелец гостиницы “Голден Палас” в Цахкадзоре Нарек Налбандян не выполнил взятое перед государством обязательство. Компания ставшего известным общественности после 2018 г. предпринимателя приобрела гостиницу с условием поэтапной оплаты ее стоимости. Hetq.am выяснил, что второй транш по рассрочке должен был быть внесен 1 июля этого года, что, однако, не было сделано. Согласно графику, покупателю нужно было заплатить государству 1 млрд драмов до 1 июля 2023 г.
Гостиницу “Голден Палас” была подарена государству семьей бывшего директора Государственного таможенного комитета Армена Аветисяна против прекращения в 2019 году возбужденного против него уголовного дела. После получения в дар недвижимости государство попыталось продать ее. Гостиница была выставлена на аукцион за 7,5 млрд драмов, однако в ходе повторного аукциона эта цена снизилась. В дальнейшем было решено продать “Голден Палас” по тендеру. В 2022 г. было заявлено, что желание купить гостиницу в рассрочку изъявил единственный податель заявки – ООО “Проект интер-инвест”. Владельцем этой компании является предприниматель Нарек Налбандян. Его имя связано с еще одной нашумевшей сделкой. Дело в том, что жена Налбандяна, несмотря на наличие уголовного дела, приобрела построенный в районе Монумента в Ереване роскошный особняк бывшего премьер-министра Овика Абрамяна. Примечательно, что правоохранители никак не препятствовали заключению этой сделки.
В 2022 г. гостиница “Голден Палас” была продана ООО “Проект интер-инвест” за 5 млрд драмов. Было установлено, что первый транш (1 млрд драмов) должен быть выплачен в 2022 г., второй – 1 июля 2023 г. Мы поинтересовались у Министерства территориального управления и инфраструктур, выплачена ли в срок вторая доля суммы.
В своем письменном ответе замминистра ТУИ Нарек Манукян сообщил, что ООО “Проект интер-инвест” не выполнило свое обязательство в срок. “В то же время 28.03.2023 г. ООО “Проект интер-инвест” направило Комитету по управлению госимуществом записку о том, что компания обязуется до 31 августа с.г. заплатить 1 млрд драмов с рассчитанными пенями”,- сообщил замминистра.
Отметим, что купившая гостиницу компания на этапе заключения этой сделки представила программу осуществления инвестиций на сумму 4,5 млрд драмов. В дальнейшем владелец компании Нарек Налбандян заявил о внедрении около 300 млн долларов в реконструкцию и эксплуатацию как этой, так и другой гостиницы в Гегаркуникской области. Что касается погашения стоимости “Голден Палас”, то транш этого года составляет 2,6 млн долларов.
Ставшая владельцем гостиницы компания “Проект интер-и нвест” приобрела у общины Цахкадзор один гектар земли. Участок стоимостью 162 млн драмов находится непосредственно рядом с “Голден Палас”. В июле 2022 г. новый участок посетил депутат парламента от правящей партии “Гражданский договор” Вагаршак Акопян, который заявил, что строительство ведется с большим размахом и что по завершении строительных работ гостиница начнет эксплуатироваться в составе международной сети отелей “Mercure”.