Կառավարությունը որոշեց 7,5 մլրդ․ դրամով աճուրդի հանել Արմեն Ավետիսյանի ընտանիքի նվիրած «Գոլդեն Փելիս» հյուրանոցային համալիրը
Կառավարության այսօրվա նիստում որոշվեց Մաքսային պետական կոմիտեի (ներկայում՝ Պետական եկամուտների կոմիտե) նախկին նախագահ Արմեն Ավետիսյանի ընտանիքի նվիրած «Գոլդեն Փելիս» հյուրանոցային համալիրը, շենք-շինությունների ներսում առկա 3257 միավոր շարժական գույքը և շենք- շինությունների օգտագործման և սպասարկման համար հատկացված 1.38 հեկտար մակերեսով հողամասն օտարել դասական աճուրդով:
Հյուրանոցային համալիրը գտնվում է Կոտայքի մարզի Ծաղկաձոր համայնքի Տանձաղբյուրի փողոց թիվ 34/1 հասցեում, ունի 19758 քառ. մետր մակերես:
Հաշվի առնելով, որ շենք-շինությունները նախատեսվում է օտարել հետագայում նույնպես որպես հյուրանոցային համալիր օգտագործելու նպատակով, և այն հնարավոր է շահագործել միայն հյուրանոցային համալիրում շարժական գույքի առկայության պայմաններում, շենք-շինությունն օտարման կդրվի ներսում առկա շարժական գույքի հետ՝ որպես մեկ միավոր գույք:
2019 թվականի նոյեմբերի 20-ի դրությամբ գույքի գնահատված արժեքը կազմել է 7.526. 457. 800 ՀՀ դրամ, իսկ գույքի զբաղեցրած օգտագործման և սպասարկման համար հատկացված 1.38 հեկտար մակերեսով հողամասի կադաստրային արժեքը կազմել է` 62.431.200 ՀՀ դրամ:
Նախագծով սահմանվել է, որ գնորդը պետք է վճարի նաև գույքի արժեքի որոշման համար նախատեսված գումարը՝ 4. 944. 600 ՀՀ դրամ:
Նախատեսվում է առաջին աճուրդի ժամանակ չվաճառված գույքի վաճառքի նպատակով կազմակերպել ևս երեք հերթական աճուրդ՝ յուրաքանչյուր հերթական աճուրդի ժամանակ գույքի վաճառքի մեկնարկային գինը նվազեցնելով վերջին աճուրդի մեկնարկային գնի 5 տոկոսի չափով։
Հիշեցնենք, որ 2019թ.-ի սեպտեմբեր ամսին Կառավարությունը որոշել էր հյուրանոցն ընդունել որպես նվիրատվություն: Հյուրանոցը պետությանը նվիրելու հարցով Ավետիսյանի որդին՝ Արտաշես Ավետիսյանը, դիմել էր Պետական գույքի կառավարման կոմիտե այն բանից հետո, երբ քրեական գործ էր հարուցվել դրա ձեռքբերման օրիանականությունը ստուգելու համար:

Правительство решило продать с аукциона гостиничный комплекс “Голден Палас”, подаренный государству семьей Армена Аветисяна
Правительство на сегодняшнем заседании приняло решение выставить на аукцион подаренный государству семьей бывшего председателя Государственного таможенного комитета (ныне Комитет госдоходов) Армена Аветисяна гостиничный комплекс “Голден Палас” со всеми его зданиями, строениями, находящимися в них 3257 единицами движимого имущества, а также выделенным на обслуживание зданий земельным участком площадью 1.38 га.
Гостиничный комплекс площадью 19758 кв.м находится в городе Цахкадзор Котайкской области (ул.Тандзахбюр, 34/1).
Учитывая то обстоятельство, что здания и строения предусматривается отчуждить с целью использования в дальнейшем в качестве гостиницы, которую можно будет эксплуатировать только при наличии движимого имущества, то здания будут выставлены на аукцион вместе с находящимся в них движимым имуществом.
По положению на 20 ноября 2019 г. стоимость имущества составила 7.526.457.800 драмов, а кадастровая стоимость земельного участка площадью 1.38 га, выделенного на использование и обслуживание имущества, - 62.431.200 драмов.
Проектом решения установлено, что покупатель должен заплатить также 4.944.600 драмов за решение о стоимости имущества.
В случае отсутствия покупателей на первом аукционе планируется организовать три последующих аукциона, на каждом из которых стартовая цена продажи имущества будет снижена на 5% от стартовой цены на предыдущем аукционе.
Напомним, что в сентябре 2019 г. правительство решило принять переданный ему в дар гостиничный комплекс “Голден Палас”. Сын Армена Аветисяна Арташес Аветисян обратился в Комитет по управлению госимуществом по вопросу дарения гостиницы после того, как было возбуждено уголовное дело о законности кк приобретения.