Բանկերն ավելացնում են շահույթն ու հարկերը. ով որքան է վճարում
Հայաստանի բանկերն արդեն երկրորդ տարին է՝ «տպավորիչ» շահույթ են գրանցում։ Զուգահեռ ավելանում են նրանց վճարած հարկերը։ Արդյունքում բանկերը ամրապնդել են իրենց դիրքերը խոշոր հարկատուների ցանկում։ «Հետք»-ը ներկայացնում է, թե բանկերից յուրաքանչյուրը որքան շահույթ է ստացել և որքան հարկ է վճարել այս տարվա առաջին ինն ամիսներին։
Հայաստանում գործող 17 առևտրային բանկերն այս տարվա առաջին ինն ամիսներին (2023 հունվար-սեպտեմբեր) ընդհանուր առմամբ պետական բյուջե են վճարել մոտ 112 միլիարդ դրամի հարկեր։ Ինչպես ցույց է տալիս Պետական եկամուտների կոմիտեի խոշոր հարկատուների ցանկերի վերլուծությունը, նախորդ տարվա նույն ամիսների համեմատ բանկերի վճարած հարկերի ընդհանուր ծավալն աճել է 64 մլրդ դրամով կամ 2.3 անգամ։
Խոշոր հարկատուների ցանկում բացակայում է միայն «Արցախբանկ»-ը, որի տվյալները նշված ցուցանիշներում արտացոլված չեն։
Բանկային համակարգի ամենախոշոր հարկատուն «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ն է։ Այս տարվա հունվար-սեպտեմբերին ընկերությունը վճարել է 22.8 միլիարդ դրամի հարկ, որը նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի համեմատ 3.5 անգամ աճել է։ Բանկը 1000 խոշոր հարկատուների ցանկում զբաղեցրել է 6-րդ հորիզոնականը։
Անմիջապես հաջորդում է «Արդշինբանկ» ՓԲԸ-ն՝ 21.3 մլրդ դրամի հարկերով և 4.2 անգամ աճով։
Հաջորդում է «Ակբա բանկ»-ը՝ 10.9 մլրդ դրամի հարկերով, աճը՝ 1.9 անգամ։
«Ինեկոբանկ»-ն ու «Էվոկաբանկ»-ը ևս խոշոր հարկատու բանկերի առաջին հնգյակում են։
Ընդհանուր առմամբ, հարկերի աճ են գրանցել բանկերից 15-ը, իսկ 2-ի դեպքում անկում է գրանցվել։ Բացարձակ թվով ամենամեծ աճը գրանցել են «Ամերիաբանկ»-ն ու «Արդշինբանկ»-ը։ Իսկ տոկոսային առումով «Էվոկաբանկ»-ը։
Ինֆոգրաֆիկան առավել մեծ չափերով տեսնելու համար կարող եք բացել առանձին պատուհանով (Open Image in New Tab):
Հարկերի բացվածքից երևում է, որ բանկերի հարկերի աճը մեծապես պայմանավորված է շահութահարկի աճով։ Դա 2022 թվականի գործունեության արդյունքում գոյացած շահութահարկն է, որը վճարվել է 2023 թվականի ապրիլին։
2022 թվականին ռուս-ուկրաինական պատերազմից հետո Հայաստան տեղափոխված ռուսաստանցիները դարձան հայկական բանկերի ռեկորդային շահույթի շարժիչ ուժը։ Արդյունքում բանկերի շահույթը նախորդ տարի եռապատկվել է։
Շահույթի աճին էապես նպաստում են բանկերի կողմից ոչ ռեզիդենտներին մատուցված ծառայությունները։ Մեծ դեր ունեն արտարժութային գործառնություններից ստացված եկամուտները։
Այս տարի ևս բանկերը շարունակում են խոշոր շահույթով աշխատել։ Ինչպես այս տարվա հարկերի աճն է նախորդ տարվա շահույթի հետևանքը, այնպես էլ եկող տարվա հարկերում, մասնավորապես՝ շահութահարկում, սպասվում է, որ կարտացոլվեն այս տարվա շահույթի տվյալները։
«Արդշինբանկ», «Ամերիաբանկ», «Ակբա բանկ». ամենամեծ շահույթ գրանցած բանկերը
Ինչպես հարկերի, այնպես էլ շահույթի ցուցանիշով առաջատար եռյակում են «Արդշինբանկ», «Ամերիաբանկ», «Ակբա բանկ»-ը: Այս տարվա առաջին ինն ամիսներին ամենամեծ ծավալի զուտ շահույթը գրանցել է «Արդշինբանկ»-ը՝ մոտ 57 միլիարդ դրամ, որը նախորդ տարվա նույն ամիսների համեմատ աճել է 39%-ով։
Թեև բանկերից և ոչ մեկը վնասով չի աշխատել, սակայն նրանցից 6-ի շահույթը նախորդ տարվա նույն ամիսների համեմատ կրճատվել է։ Առավել մեծ է «Էվոկաբանկ»-ի շահույթի անկումը՝ 57% (տես ներքևում գտնվող ինֆոգրաֆիկան)։
Տեսանելի է «ՎՏԲ Հայաստան բանկ»-ի շահույթի աճը, որը հասել է 4 միլիարդ դրամի՝ նախորդ տարվա նույն ամիսների 134 մլն դրամի դիմաց։
Ընդհանուր առմամբ, 18 առևտրային բանկերը միասին 215 մլրդ դրամի զուտ շահույթ են ստացել այս տավա հունվար-սեպտեմբերին: Նախորդ տարվա նույն ամիսների համեմատ բանկային համակարգի շահույթը աճել է 21 միլիարդ դրամով կամ մոտ 11%-ով։

В Армении банки увеличили объемы прибыли и налогов
Уже второй год банки Армении получают впечатляющую прибыль. Одновременно с этим увеличился объем уплачиваемых банками налогов, вследствие чего они укрепили свои позиции в списке крупных налогоплательщиков.
Действующие в Армении 17 коммерческих банков за первые девять месяцев этого года (январь-сентябрь 2023 г.) уплатили в госбюджет около 112 млрд драмов. Анализ представленного Комитетом госдоходов списка крупных налогоплательщиков свидетельствует о том, что по сравнению с тем же периодом прошлого года этот показатель вырос на 64 млрд драмов, или в 2.3 раза.
В списке крупных налогоплательщиков отсутствует лишь “Арцахбанк”, данные которого не отражены в указанных показателях.
Самый крупный налогоплательщик банковской системы – ЗАО “Америабанк”. Налоговые поступления этой компании в период с января по сентябрь составили 22.8 млрд драмов, что в 3.5 раза превышает аналогичный показатель прошлого года. В списке 1000 крупных налогоплательщиков “Америабанк” занял 6-ю позицию. Далее следует ЗАО “Ардшинбанк” с суммой налогов 21.3 млрд драмов. Это в 4.2 раза превышает прошлогодний показатель.
“АКБА банк” перечислил в госбюджет 10.9 млрд драмов, или в 1.9 раза больше, чем в прошлом году.
В первую пятерку крупных налогоплательщиков банковской системы входят также “Инекобанк” и “Эвокабанк”.
В целом рост налоговых поступлений зарегистрировали 15 банков, спад - лишь два банка.
В абсолютных цифрах наибольшего роста достигли “Америабанк” и “Ардшинбанк”, в процентном отношении – “Эвокабанк”.
Движущей силой получения рекордных прибылей армянскими банками стали россияне, переехавшие в Армению после развязанной в 2022 году войны с Украиной. В результате этого в прошлом году прибыль банков утроилась.
Такому росту существенно способствуют услуги, оказываемые банками нерезидентам. Большую роль сыграли также доходы от валютных операций.
В этом году также банки продолжают получать значительную прибыль, которая, как ожидается, отразится на налоговых поступлениях в будущем году.
“Ардшинбанк”, “Америабанк”, “АКБА банк”: банки, получившие наибольшую прибыль
В тройку лидеров как по показателям уплаченных налогов, так и по показателям прибыли, входят “Ардшинбанк”, “Америабанк”, “АКБА банк”. За первые девять месяцев этого года наибольший объем чистой прибыли получил “Ардшинбанк” – около 57 млрд драмов, что на 39% превышает аналогичный показатель прошлого года.
И хотя ни один банк Армении не понес убытки, прибыль шести банков по сравнению с первыми девятью месяцами прошлого года сократилась. Наибольшой спад этого показателя – 57% - зарегистрировал “Эвокабанк”.
Ощутимо увеличилась прибыль банка “ВТБ Армения”, составившая 4 млрд драмов против 134 млн драмов за тот же период прошлого года.
В целом в январе-сентябре этого года общая сумма чистой прибыли 18 коммерческих банков РА составила 215 млрд драмов, что на 21 млрд, или примерно на 11%, превышает прибыль банковской системы за аналогичный период прошлого года.