Ադրբեջանում մեղադրանք են առաջադրել Ռաշիդ Բեգլարյանին
Ադրբեջանի պետական անվտանգության ծառայությունը մեղադրանք է առաջադրել Արցախի բնակիչ Ռաշիդ Բեգլարյանին, որը 2023 թվականի օգոստոսի 1-ին տեղանքում մոլորվելու հետևանքով հայտնվել էր Ադրբեջանի վերահսկողության տակ գտնվող տարածքում և ձերբակալվել։
Ռաշիդ Բեգլարյանին ադրբեջանական կողմը մեղադրել է այսպես կոչված «Խոջալուի ջարդերին» մասնակցելու մեջ, և այս մասին հարցաքննության ժամանակ իբրև թե խոստովանել է հենց ինքը՝ Բեգլարյանը։ Ըստ Ադրբեջանի պետական սահմանապահ ծառայության՝ Ռաշիդ Բեգլարյանը տեղում ցուցմունք տալու ժամանակ մանրամասն ցույց է տվել այն վայրերը, որտեղ իբրև թե հանցավոր գործողություններ են եղել քաղաքացիական բնակչության նկատմամբ։
Հիշեցնենք՝ Ռաշիդ Բեգլարյանի ձերբակալման մասին առաջին անգամ հայտնեց Արցախի տեղեկատվական շտաբը՝ այս տարվա օգոստոսի 1-ին։ Ըստ շտաբի հաղորդագրության՝ Արցախի Հանրապետության քաղաքացի, 1962թ. ծնված Ռաշիդ Բեգլարյանը ձերբակալվել է ադրբեջանական սահմանապահ ծառայության կողմից Աղավնո գյուղի մոտակայքում:
Նա 2020թ. պատերազմի հետևանքով տեղահանվել է Շուշի քաղաքից, իսկ վերջին օրերին գտնվում էր Շուշիի շրջանի Հին շեն գյուղում:
Ըստ նախնական տեղեկությունների՝ մոլորվելու հետևանքով ընկել է ադրբեջանական վերահսկողության տակ:
Հաջորդ օրը՝ օգոստոսի 2-ին, Արցախի Ազգային անվտանգության ծառայությունը հաղորդեց, որ 1962թ. ծնված Ռաշիդ Բեգլարյանը, վերջին օրերին գտնվելով Շուշիի շրջանի Հին շեն համայնքում, ոգելից խմիչքի ազդեցության տակ դուրս է եկել գյուղից, մոլորվել և հայտնվել Ադրբեջանի կողմից վերահսկվող տարածքում ու ձերբակալվել Ադրբեջանի կողմից:
Օգոստոսի 2-ին Հայաստանի Հանրապետությունը Ռաշիդ Բեգլարյանի իրավունքների պաշտպանության վերաբերյալ միջանկյալ միջոց կիրառելու պահանջով դիմել էր Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան։ ՄԻԵԴ-ը Ադրբեջանին մինչև օգոստոսի 10-ը ժամանակ էր տրամադրել Ռաշիդ Բեգլարյանի մասին տեղեկատվություն տրամադրելու համար։

В Азербайджане предъявили обвинение Рашиду Бегларяну
Служба госбезопасности Азербайджана предъявила обвинение жителю Арцаха Рашиду Бегларяну, который 1 августа 2023 г. заблудился и оказался на подконтрольной Азербайджану территории, где был задержан.
Азербайджанская сторона обвиняет Р.Бегларяна в участии в так называемых “ходжалинских погромах”, в чем якобы во время допроса признался сам Бегларян. Согласно сообщению Государственной пограничной службы Азербайджана, во время дачи показаний Рашид Бегларян подробно указал те места, где якобы были совершены преступные действия против гражданского населения.
Напомним, что впервые о задержании Р.Бегларяна сообщил 1 августа этого года Информационный штаб Арцаха. По сообщению штаба, гражданин Республики Арцах Рашид Бегларян, 1962 г.р., был задержан азербайджанской пограничной службой недалеко от села Агавно.
Во время войны 2020 года Бегларян был перемещен из города Шуши и в последние дни находился в селе Хин Шен Шушинского района. По предварительным данным, он заблудился, вследствие чего оказался на подконтрольной Азербайджану территории.
На следующий день, 2 августа, Служба национальной безопасности Арцаха сообщила, что Рашид Бегларян, который в последние дни находился в селе Хин Шен Шушинского района, будучи в состоянии алкогольного опьянения, вышел за пределы села, заблудился и оказался на подконтрольной Азербайджану территории, где был задержан азербайджанской стороной.
2 августа Республика Армения обратилась в Европейский суд по правам человека с заявлением о применении промежуточной меры с целью защиты прав Рашида Бегларяна. ЕСПЧ дал Азербайджану время до 10 августа для предоставления информации о Р.Бегларяне.