Ո՞ւմն է շվեյցարական բանկի 100 մլն դոլարը. իրավապահները չեն կարողացել պարզել
2022-ի մայիսին «Հետքը» հրապարակել էր շվեյցարական Credit Suisse բանկում ՀՀ քաղաքացի Նինա Մինասյանին պատկանող հաշվին շուրջ 100 մլն դոլարի մասին հետաքննությունը։
Նինա Մինասյանի անվամբ բանկային հաշվեհամարը բացվել էր 1997-ին, երբ Մինասյանն ընդամենը 14 տարեկան էր։ 2013 թ.-ի դրությամբ այդ հաշվին պահվում էր մի քանի տասնյակ միլիոն շվեյցարական ֆրանկ։
Մինասյանի աշխատանքային պատմությունը, որևէ բիզնես չունենալու փաստը և ընտանեկան հանգամանքները մի շարք հարցեր էին առաջացրել։ Մասնավորապես, թե ինչպե՞ս է ՀՀ քաղաքացին կարողացել այսքան միջոց կուտակել, և իրականում ո՞ւմ է պատկանում այդ գումարը, արդյոք այս հարստության իրական տերն օգտագործում է Մինասյանի անունը իր կարողությունը թաքցնելու համար։
Հակակոռուպցիոն կոմիտեին վերջերս հարցրել էինք, թե արդյոք «Հետքի» հետաքննության մեջ ներկայացված փաստերի առնչությամբ հարուցվել է քրեական վարույթ։ Մեզ հետաքրքիր էր՝ կա՞ն արդյոք կասկածյալներ, ձերբակալված կամ հարցաքննված անձինք։
Հակակոռուպցիոն կոմիտեից պատասխանել են, որ մեր հետաքննության մեջ տեղ գտած հանգամանքները ստուգելու նպատակով օրենքով սահմանված կարգով «օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում հնարավոր առերևույթ հանցանքի հատկանիշներ մատնանշող տվյալների առկայության մասին տեղեկություններ ձեռք չեն բերվել, ուստի քրեական վարույթն իրականացնող մարմին հանցագործության մասին հաղորդում չի ներկայացվել»։
Ստացվում է, որ մեր հետաքննությունից մեկուկես տարի անց իրավապահ մարմինները չեն կարողացել պարզել այս գումարների ծագման իրական աղբյուրը։
Հրապարակումից առաջ մենք հարցում էինք ուղարկել նաև Հայաստանի Կենտրոնական բանկ՝ նշելով, որ Հայաստանի քաղաքացի Նինա Մինասյանի՝ Credit Suisse-ում ունեցած բանկային հաշվին մեծ գումարներ կան, և մենք կասկածում ենք, որ այն, հնարավոր է, փողերի լվացման նպատակով է բացվել։
Կենտրոնական բանկին հարցրել էինք՝ արդյոք Նինա Մինասյանի շվեյցարական բանկային հաշվին Հայաստանի բանկերից փոխանցումներ եղել են, և հակառակը՝ շվեյցարական բանկից Նինա Մինասյանը փոխանցումներ կատարե՞լ է հայաստանյան բանկեր: Կենտրոնական բանկը պատասխանել էր, որ հայցվող տեղեկատվությունը բանկային գաղտնիք է: Սա մենք ինքներս էինք գիտակցում, բայց մեր ուսումնասիրությունները թույլ էին տալիս ենթադրել, որ Նինա Մինասյանը չէր կարող ունենալ այդքան մեծ գումար։
Կենտրոնական բանկի Ֆինանսական դիտարկումների կենտրոնը (ՖԴԿ) պետք է ստուգեր բանկին տրամադրած տեղեկությունը, իսկ եթե հիմնավոր կասկածներ գտներ, ապա պետք է տեղեկացներ իրավապահ մարմիններին: ՖԴԿ-ն իր ուսումնասիրության արդյունքների մասին չի տեղեկացնում այլ մարմինների։
Հաշվի առնելով, որ որևէ քրեական վարույթ չի հարուցվել, ՖԴԿ-ն, ըստ երևույթին, որևէ տեղեկություն չի հայտնել իրավապահ մարմիններին։
Մենք դիմել էինք նաև Credit Suisse բանկին և հարցրել՝ արդյոք ստուգել են Նինա Մինասյանի գումարների ծագման աղբյուրը: Բանկը ստանդարտ պատասխան էր տվել՝ հաշիվ բացելիս ստուգում են ծագման աղբյուրը, իսկ մնացածը բանկային գաղտնիք է:
Նշենք, որ Նինա Մինասյանի մայրը՝ Ցողիկ Զաքարյանը, հանրային ծառայող է եղել, 22 տարի աշխատել է Պետական գույքի կառավարման կոմիտեում, իսկ 1996-1997 թթ. աշխատել է Կենտրոնական բանկում։
Նինա Մինասյանը մեր տվյալները կեղծ էր համարել և պնդել էր, որ որևէ կապ չունի այդ գումարի հետ։ Իսկ նրա մայրն ու եղբայրը մեր ունեցած տվյալները սուտ են որակել։
Հիշեցնենք, որ «Հետքի» հետաքննությունը Suisse Secrets անվանումը ստացած աշխարհի ամենահարուստ և ամենակարևոր բանկերից մեկի վերաբերյալ միջազգային լրագրողական հետաքննության մասն էր։ Տասնյակ լրագրողներ բացահայտել էին, որ Credit Suisse-ը բանկային հաշիվներ էր բացել բազմաթիվ հանցագործների և կոռումպացված քաղաքական գործիչների համար:
Այս միջազգային հետաքննության և մի շարք այլ սկանդալների կենտրոնում հայտնվելուց հետո Credit Suisse-ը հայտնվեց ճգնաժամի մեջ։ Բանկի անկումը կանխելու համար Շվեյցարիայի կառավարությունը բանակցեց մեկ այլ շվեյցարական գիգանտի՝ UBS գրուպի հետ, և վերջինս այս տարվա հունիսին ավարտեց Credit Suisse-ը գնելու գործընթացը՝ վերջ դնելով Credit Suisse-ի ավելի քան 170 տարվա անկախ գոյությանը։

Armenian Law Enforcement Unable to Track Source of Credit Suisse Millions
Nina Minasyan, a citizen of Armenia, was only fourteen- years old in 1997 when a bank account was opened for her in Switzerland. By 2013, her account in Credit Suisse bank contained millions of Swiss francs.
Sixteen months after Hetq broke the story, the true source of the millions continues to baffle law enforcement in Armenia.
Information about Minasyan’s account was contained in a leak of banking data from Credit Suisse, the prominent Swiss lender where it was held. The data was provided to the German newspaper Süddeutsche Zeitung by an anonymous source and shared with Hetq as part of the Suisse Secrets cross-border journalistic investigation. The project focused on dubious figures from around the world — including criminals, former officials and oligarchs — who have exploited Swiss banking secrecy to stash their millions in the country’s banks.
Minasyan's work history, the fact that she does not own any business, and her family circumstances raised several questions for Hetq.
While Hetq did not find any substantial evidence that Minasyan played the role of a proxy, the unexplained nature of her enormous wealth raises the question of whether her name was on the account as a cover for someone else. For a developing country like Armenia, where many experience economic hardship and income inequality, such unexplained wealth becomes a question of public interest.
Hetq recently asked the Armenia’s Corruption Prevention Commission (CPC) whether criminal proceedings were initiated in connection with the facts presented in our investigation. We wondered if there were any suspects, arrested or interrogated individuals.
The CPC replied, “that no information was obtained about the existence of data pointing to the characteristics of a possible apparent crime, so no report about the crime was submitted to agencies implementing criminal proceedings."
Hetq also sent a request to the Central Bank of Armenia, noting that there are large sums of money in the Minasyan’s bank account at Credit Suisse, and we suspect that it may have been opened for the purpose of money laundering.
Hetq asked the Central Bank whether there were transfers from Armenian banks to Minasyan’s Swiss bank account, and whether Nina Minasyan made transfers from the Swiss bank to Armenian banks. The Central Bank replied that the requested information is bank secret.
The Central Bank's Financial Monitoring Center (FMC) should have checked the information provided to the bank, and if it found reasonable suspicions, it should have informed local law enforcement authorities. The FMC does not inform other bodies about the results of its study.
We also contacted Credit Suisse and asked if they checked the source of Nina Minasyan's money. The bank gave a standard answer that when opening an account, they check the source of origin, and the rest is a bank secret.
Of note is that Tsoghik Zakaryan, Minasyan’s mother, worked for Armenia’s State Property Management Committee for twenty-two years. She headed the committee's internal audit department until 2021. Zakaryan also worked for Armenia’s Central Bank in 1996-1997.
Nina Minasyan, her mother and brother, claim Hetq’s revelations are false.
The Suisse Secrets investigation revealed that Credit Suisse had opened bank accounts for numerous criminals and corrupt politicians.
This and other scandals crippled Credit Suisse. To prevent the bank from collapsing, the Swiss government negotiated with another Swiss giant, UBS Group, to purchase of Credit Suisse in June this year, ending Credit Suisse's more than 170 years of independent existence.