Արցախցի բժիշկ․ «Հայաստանն էլ ա մեր հայրենիքը, բայց Արցախը մեր բնօրրանն ա»
Բժիշկ Քրիստինե Աղաջանյանն ամեն գիշերը աչքերը փակելիս հայտնվում է հարազատ քաղաքում՝ Ստեփանակերտում։ Իր տանն է, իր բակում։ Երազի մեջ ուրախանում է, բակից ուզում է ավելի շատ հող վերցնել։ Այս կետում ավարտում ենք զրույցը։ Բժիշկը ձեռքով փակում է դեմքը, ներողություն խնդրում ու տեղից վեր կենում։
Ստեփանակերտից դուրս գալու օրը նա փակել է տան դուռը, բանալու մի օրինակը տվել հարեւանուհուն, որպեսզի իրեն անհրաժեշտ իրերը վերցնի։ Հետո բակից մի բուռ հող է վերցրել եւ Ստեփանակերտը սրտում ու մտքում բերել Երեւան։
Քրիստինե Աղաջանյանը քիթ-կոկորդ-ականջաբան է։ 9 տարի Երեւանի Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարանում սովորելուց հետո վերադարձել էր Արցախ՝ իր ծննդավայր։ 2009-ից աշխատում էր Ստեփանակերտի «Արեւիկ» մանկական հիվանդանոցում։
Սեպտեմբերի 19-ին արձակուրդում էր։ Այդ օրը փոքր որդու 5-ամյակն էր։ Նախապատրաստական դասարան էր հաճախում։ Երեխային ուրախացնելու համար մայոնեզով թխվածքաբլիթներ էր թխել, քանի որ շրջափակված Արցախում գրեթե հնարավոր չէր ուրիշ բան գտնել։ Տուն հասնելուն պես սկսվել էր ռմբակոծությունը։ Անմիջապես նկուղ էին իջել ու այնտեղ մնացել մեկուկես օր։
«Իրեն սկզբից խաբում էի, ասում էի՝ տեսնո՞ւմ ես, թե ինչ սալյուտ ա քո ծննդյան պատվին։ Ասում էր՝ մամա, ի՞նչ ես ասում, էս պատերազմ ա։ Իրենք միանգամից հասկացել էին, որ պատերազմ է, որովհետեւ բոլորը միանգամիցի իջել են նկուղ, հետո երգում էինք՝ ծնունդդ շնորհավոր, ու լացում»,- հիշում է Քրիստինե Աղաջանյանը։
Պատմում է, որ ամսի 19-ին մինչեւ գիշերը ժամը 3-ը ռմբակոծում էին, ու իրենց թվում էր, թե Ստեփանակերտ չի մնալու։ Շրջափակումը նաեւ հուսահատեցրել էր մարդկանց։ Ասում է՝ եթե եւս մի ամիս էլ շարունակվեր, երեւի իսկական Լենինգրադ կլիներ։ Սննդի, դեղորայքի, փայտի պակասն արդեն խիստ էր զգացվում։ Եվ դժվար էր պատկերացնել, թե ձմեռն ինչ պետք է անեին:
«Ու հենց ասեցին՝ ճանապարհը բաց է, մարդիկ հասկացան, որ թուրքը ոչ մի բանի առաջ կանգ չի առնելու, ինքը կարա հա՛մ երեխա սպանի, հա՛մ կին, դրա համար որոշեցինք, որ պետք է Հայաստան գնանք»,- նշում է արցախցի բժիշկը։
Մինչեւ Ստեփանակերտից դուրս գալը մի քանի օր վազվզոցի մեջ էին։ Քաղաքում արդեն լուրեր էին տարածվել, թե ադրբեջանցիները կարող են մտնել նկուղներ։ Ծանոթներից մեկի մեքենայով օդանավակայան էին գնացել՝ իրենց հետ վերցնելով մի քանի ձեռք հագուստ։ Երեկոյան տուն էին եկել, քանի որ ասել էին, թե շուտով ճանապարհը բացվելու է։ Պատերազմի ու դրան հաջորդող օրերը դժոխային էին։ Արցախցի բժիշկն ասում է՝ այդ 5 օրը, կարծես, աշխարհի վերջը լիներ։ Օդանավակայանում պայմաններն անտանելի էին։ Նորածիններին քնեցնում էին գետնին դրված ծածկոցներին։ Շնչելու օդ չկար։
Սեպտեմբերի 25-ին աշխատավայր՝ հիվանդանոց էր գնացել՝ հասկանալու, թե արդյոք օգնելու հարց կա։ Ասել էին, որ շատ քիչ վիրավոր երեխաներ կան։ Այդ օրը նա հրաժեշտ էր տվել գործընկերներին՝ ասելով, որ Հայաստան է գնալու։ Ճանապարհին ո՛չ հեռախոսի, ո՛չ ինտերնետի կապ չեն ունեցել։ Հացն էլ քիչ էր, բայց երկու որդիները չէին բողոքում։ Անգամ շրջափակման օրերին չէին դժգոհում։ Քրիստինեն ասում է՝ երեխաները չէին զգում, որ շրջափակման մեջ են, քանի որ ամեն կերպ ձգտում էին մի բան պատրաստել, ցույց չտալ դժվարությունները։ Սեպտեմբերի 26-ի առավոտյան, երբ արդեն Երեւան գալու ճանապարհին էին, իմացել են վառելիքի պահեստի պայթյունի մասին։
«Մենք գիտեինք, որ ամեն ինչ կորցրել ենք։ Դա արդեն վերջն էր։ Սկզբից որ եկանք, էյֆորիա կար, որ ողջ ենք, որովհետեւ շատ մարդիկ զոհվել են, բայց հիմա հողի կորուստն օրեցօր ավելի է սրվում։ Զգում ես, որ ֆիզիկապես արդեն գոյատեւում ես, դու քո անցյալն ես կորցրել, հողն ես կորցրել, որը քեզ ուժ է տալիս։ Մենք հիմա ապրում ենք միայն մեր երեխեքի համար։ Երեւի մինչեւ մեր կյանքի վերջ չենք կարա վերականգնվենք։ Էդ ցավը երբեք չի անցնի»,- ասում է արցախցի բժիշկը։
Քիչ անց ավելացնում է՝ հիմա Հայաստանում են, ամեն ինչ կա, բայց ավելի ճնշված են զգում։ «Հայաստանն էլ ա մեր հայրենիքը, բայց Արցախը մեր բնօրրանն ա։ Ոնց որ արմատներից կտրված, առանց անցյալի ապրում ենք։ Ասում էի՝ ավելի լավ ա ամբողջ կյանքս ապրեի բլոկադայի մեջ, բայց լինեի իմ տանը։ Հենց աչքերս փակում եմ, իմ տանն եմ»,- ձայնը դողում է, հետո մի պահ լռում ենք։
Քրիստինեն ասում է, որ սեպտեմբերի 19-ի պատերազմն ուրիշ էր։ Ճիշտ է, այն կարճ տեւեց, բայց Արցախն ամբողջությամբ շրջափակված էր. երկու ճանապարհ ունեին՝ կա՛մ մինչեւ վերջ մնալ եւ զոհվել, կա՛մ դուրս գալ։
Հայաստան գալուց հետո դեռ մտադրված չէր աշխատանքի անցնել։ Ավելի շատ ուզում էր ժամանակ անցկացնել երեխաների հետ։ Ասում է՝ հասկանում ես, որ ամենաթանկը մարդու կյանքն է։ Սակայն ընկերները շատ էին զանգում, ասում, որ աշխատանքի անցնի, որ լավ մասնագետը տանը չի նստի, եւ ինքը ստիպված տեղի տվեց նրանց հորդորներին։
Մեկ ամսից ավելի է, ինչ աշխատանքի է անցել «Մուրացան» համալսարանական հիվանդանոցում։ Արցախցի բժշիկն ասում է՝ այս հիվանդանոցն ընտրելու պատճառը գլխավոր բժշկի գործոնն է, որն ամեն հարցով պատրաստակամ է օգնել, բացի դրանից՝ ինքը շատ է սիրում աշխատանքը երեխաների հետ։
Արցախցի գործընկերներով պահում են կապը միմյանց հետ։ Եվ երբ խոսում են, հասկանում են, որ բոլորի ապրումները նույնն են, բոլորի ներսի դատարկությունը նույնն է։
Բժիշկ Աղաջանյանն ասում է, թե արդեն վախենում է մտածել հետագայի մասին։ Միայն ցանկանում է, որ պատերազմ չլինի, խաղաղություն լինի Հայաստանում։ Միգուցե Արցախն էլ նորից հայկական լինի։ Հիմա դա է նրա միակ երազանքը։

“Армения тоже наша родина, но Арцах – наша колыбель”
Каждую ночь врач Кристине Агаджанян, закрывая глаза, оказывается в родном Степанакерте, в своем доме, в своем дворе. Во сне она радуется, хочет взять еще больше земли из своего двора… На этом месте наша беседа с доктором из Арцаха прерывается. Кристине закрывает руками глаза, извиняется и встает с места.
В тот день, когда они должны были покинуть Степанакерт, Кристине закрыла дверь своего дома, отдала один ключ соседке, чтобы та забрала из квартиры нужные ей вещи, взяла из своего двора горсть земли и отправилась в Ереван, сохранив родной город в сердце и мыслях.
Кристине Агаджанян – врач-отоларинголог. После девяти лет учебы в Ереванском государственном университете имени Гераци она вернулась в родной Арцах. С 2009 года работала в медобъединении “Аревик”. 19 сентября Кристине находилась в отпуске. В тот день ее младшему сыну исполнилось пять лет. Чтобы обрадовать сына, она испекла печенье на майонезе, так как в блокадном Арцахе почти ничего невозможно было достать. Не успела молодая женщина придти домой, как начался ракетный обстрел. Они сразу же спустились в подвал, где оставались полтора дня.
“Сперва я пыталась обмануть сына, говорила: видишь, какой салют в честь твоего дня рождения. Но он мне ответил: “Что ты говоришь, мама, это война…” “Они сразу поняли, что началась война, так как мы тут же спустились в подвал, потом начали петь и поздравлять сына с днем рождения, плакали…” – вспоминает Кристине.
По ее словам, обстрел продолжался до 3 часов ночи 19 сентября. Всем казалось, что от Степанакерта ничего не останется. Из-за блокады люди были в отчаянии, и если б эта ситуация сохранилась еще один месяц, то Арцах превратился бы в блокадный Ленинград. Уже ощущалась острая нехватка лекарств, дров, поэтому трудно представить, как бы арцахцы пережили зиму.
“Когда сказали, что дорога открыта, люди поняли, что турки ни перед чем не остановятся, что они могут убить и детей, и женщин, поэтому мы решили уехать в Армению”,- рассказывает врач из Арцаха.
В городе уже распространились слухи о том, что азербайджанцы могут заходить в подвалы. Кристине, забрав с собой немного вещей, отправилась вместе с детьми на машине своего знакомого в аэропорт, однако вечером они вернулись обратно, так как им сообщили, что дорога скоро откроется. По словам нашей собеседницы, пять дней, пока длилась война, напоминали ад, конец света. Условия в аэропорту были невыносимые. Новорожденных детей укладывали спать на постеленные на полу одеяла, дышать было нечем.
25 сентября Кристине Агаджанян отправилась в больницу, чтобы узнать, требуется ли там помощь. Ей сказали, что раненых детей немного. В тот день она попрощалась с коллегами, сообщив им, что едет в Армению. По дороге не было ни телефонной связи, ни интернета. Хлеба было мало, однако двое ее мальчиков ни на что не жаловались. Они даже в дни блокады ничего не просили.
По словам Кристине, дети не чувствовали, что находятся в блокаде, так как взрослые старались делать все, чтобы не показать, какие трудности им приходится испытывать. Утром 26 сентября, когда Кристине с детьми уже была по пути в Ереван, стало известно о взрыве на топливном складе близ Степанакерта. “Мы знали, что потеряли все. Вначале, когда приехали сюда, была эйфория от осознания того, что мы остались живы, так как очень многие погибли. Но сейчас с каждым днем все больше обостряется боль от потери родной земли. Ты чувствуешь, что просто физически выживаешь, что ты потерял свое прошлое, свою землю, которая давала тебе силу. Мы сейчас живем только ради своих детей. Нам, наверное, до конца жизни не удастся восстановиться. Эта боль никогда не пройдет…” – сказала врач из Арцаха.
Потом она добавила: “В Армении у нас все есть, но мы чувствуем себя более подавленными. Армения тоже наша родина, но Арцах – наша колыбель. Мы как будто оторваны от своих корней, живем без прошлого. Я иногда думаю: уж лучше бы я всю жизнь жила в блокаде, но в своем доме. Стоит мне закрыть глаза, и я сразу же оказываюсь у себя дома…” – говорит дрожащим голосом Кристине.
По словам нашей собеседницы, начавшаяся 19 сентября война была совсем другой. Она, правда, длилась недолго, но Арцах находился в полной блокаде. У арцахцев было два пути: либо остаться там до конца и погибнуть, либо уехать.
После приезда в Армению у Кристине не было желания работать, ей хотелось больше времени проводить с детьми, так как пришло осознание того, что самое дорогое – это человеческая жизнь. Однако друзья постоянно звонили, уговаривали устроиться на работу, говорили, что хороший специалист не должен сидеть дома. И Кристине уступила этим уговорам.
Уже больше месяца она работает в университетской больнице “Мурацан”. По словам Кристине Агаджанян, основной причиной выбора этой больницы стал фактор главврача, который готов помогать во всем, а кроме того ей очень нравится работать с детьми.
Бывшие коллеги из Арцаха поддерживают постоянную связь. Во время бесед друг с другом они понимают, что у всех одни и те же переживания, одинаковая пустота внутри…
Кристине сейчас боится думать о будущем. Она хочет, чтобы не было войны, чтобы в Армении был мир. Возможно, Арцах снова станет армянским. Сейчас она мечтает только об этом.