Չինարի գյուղի մոտակայքում սպանված հայ զինծառայողների գործով ՄԻԵԴ-ն Ադրբեջանի դեմ վճիռ է կայացրել
2016թ. դեկտեմբերի 29-ին Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից Տավուշի մարզի Չինարի գյուղի դիրքերից մեկի ուղղությամբ իրականացված դիվերսիոն հետախուզական ներթափանցման գործողությունների ընթացքում սպանված երեք հայ զինծառայողների գործով Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանն (ՄԻԵԴ) այսօր Ադրբեջանի դեմ վճիռ է կայացրել՝ պարտավորեցնելով վճարել 37 հազ 560 եվրո փոխհատուցում:
Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի 5-ին ՄԻԵԴ-ը հրապարակել էր մեկ վճիռ և երեք որոշում հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության: Դիմումատուները եղել էին Ադրբեջանի քաղաքացիները, որոնցից մեկը վերաբերել է Չինգիզ Գուրբանովին: Հենց վերջինս է սպանել երեք հայ զինծառայողներին և սպանվել հայկական տարածքում:
2016թ. դեկտեմբերի 29-ին Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից իրականացված դիվերսիոն հետախուզական ներթափանցման գործողությունների ընթացքում երեք հայ և մեկ ադրբեջանցի զինծառայող է զոհվել։ Նրանց դիերը հայտնաբերվել են Տավուշի մարզի Չինարի գյուղի մոտակայքում։
Հայաստանի քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչությունում 2016 թվականի դեկտեմբերի 29-ին հարուցվել է քրեական գործ, քննիչը նույն օրը զննել է դեպքի վայրը և կազմել արձանագրություն։ Հետաքննության ընթացքում բերվել են լրացուցիչ ապացույցներ, մասնավորապես՝ վկաների ցուցմունքներ և դատաբժշկական եզրակացություններ:
Այդ ապացույցների հիման վրա Հայաստանի քննչական մարմինները պարզել են, որ 2016 թվականի դեկտեմբերի 29-ի առավոտյան Ադրբեջանի զինված ուժերի զինծառայող Չինգիզ Գուրբանովը հատել է Հայաստանի սահմանը և առաջ շարժվել դեպի Չինարի գյուղի մոտակայքում գտնվող մարտական դիրքերից մեկը:
Համապատասխան իրադարձությունների ժամանակ դիրքում են գտնվել 9 հայ զինվորներ: Նրանցից երեքը՝ Էդգար Նարայանը, Էրիկ Աբովյանը և Շավարշ Մելիքյանը զոհվել են:
Երեք հայ զինվորների դիերը հայտնաբերվել են գետնին, ինչպես նաև դիվերսանտ Չինգիզ Գուրբանովի դիակը, որը կրում էր ադրբեջանական զինվորական համազգեստ: Գուրբանովի դիակի կողքին, որը հայտնաբերվել է մարտական դիրքից մոտ 70 մետր հեռավորության վրա, հայտնաբերվել է ինքնաձիգ, զինամթերքի պահեստամասեր և օգտագործված պարկուճներ։
Դատաբժշկական եզրակացություններում նշված է, որ երեք զինծառայողները մահացել են կրծքավանդակի հրազենային վնասվածքներից: Գուրբանովի ինքնաձիգի դատաբժշկական փորձաքննության տվյալները ցույց են տվել, որ հայ զինծառայողների ուղղությամբ արձակված մահացու կրակոցներն արձակվել են հենց այդ ինքնաձիգից։
Ադրբեջանն ընդունել է, որ իր զինծառայող Գուրբանովը սպանել է հայ զինվորներին։ Այդուհանդերձ, Ադրբեջանի իշխանությունները սպանությունների հանգամանքների կոնկրետ հետաքննություն չեն իրականացրել։ Ավելին, 2017թ. փետրվարի 7-ին ադրբեջանական պետությունը բարձր է գնահատել խնդրո առարկա արարքները՝ ի թիվս այլի, Գուրբանովին հետմահու շնորհելով «Ադրբեջանի ազգային հերոսի» կոչում և անվանակոչելով փողոց նրա անունով:
Ադրբեջանի կառավարությունն իր զինծառայողի մահվան փաստով քրեական գործ է հարուցել և իրականացրել քննություն: Սակայն այդ նյութերը ՄԻԵԴ-ին ներկայացրել է ոչ ամբողջական: Ավելին, որոշ դրվագներ թարգմանված փաստաթղթերում բացակայել են:
Զոհված զինծառայողների ծնողները դիմել են ՄԻԵԴ, պնդելով, որ երեք զինվորները սպանվել են ապօրինի, քանի որ այն ժամանակ զինված բախում չի եղել, և զինվորները որևէ վտանգ չեն ներկայացրել։ Հետևաբար՝ նրանց մահը չի եղել ուժի կիրառման հետևանք, որը «բացարձակապես անհրաժեշտ էր»: Նրանց շահերը պաշտպանել է փաստաբան Արա Ղազարյանը:
Ադրբեջանը, չունենալով առարկայական փաստարկներ, նշել է, թե Հայաստանի տարածքում հայ զինծառայողների սպանությունը «բեմադրված է»: Իբր նրանք սպանվել են Ադրբեջանի տարածքում, սակայն դիերը տեղափոխվել է Հայաստան ու «բեմադրվել» դիվերսիոն ներթափանցումը:
Հայաստանի կառավարությունն ամբողջությամբ միացել է զոհված հայ զինծառայողների ծնողների պահանջին՝ ցույց տալով ադրբեջանական կողմի ապօրինությունները:
ՄԻԵԴ-ը գտել է, որ Հայաստանի իշխանությունների հետաքննության եզրակացությունները պետք է համարվեն հավաստի, հետևաբար՝ ընդունվեն որպես ապացույց: Դատարանը արժանահավատ չի համարել Ադրբեջանի առաջ քաշած սցենարը, քանի որ այն չունի համապատասխան փաստերի որևէ հիմնավորում: Դատարանն արձանագրել է, որ Ադրբեջանի նախագահը հրապարակայնորեն հայտարարել է Գուրբանովի կողմից հայ զինծառայողների սպանության մասին, որի համար նա գովաբանվել և հետմահու արժանացել է «ազգային հերոսի» կոչման:
ՄԻԵԴ-ը գտել է, որ Ադրբեջանի իշխանությունները չեն կարողացել բավարար և համոզիչ բացատրություն տրամադրել այն մասին, թե ինչպես է իրականում ծավալվել 2016թ. դեկտեմբերի 29-ի միջադեպը, որը կարող է կասկածի տակ դնել հայկական կողմի ներկայացրած տվյալները: Ավելին, Ադրբեջանի կառավարությունը չի ներկայացրել որևէ համոզիչ փաստարկ, որը կարող է կասկածի տակ դնել դեպքերի վերաբերյալ դիմումատուների վարկածի և դրա համար ներկայացված ապացույցների արժանահավատությունը:
Հետևաբար՝ ՄԻԵԴ-ը ողջամիտ կասկածից դուրս հաստատված է համարել, որ Չ.Գուրբանովը կրակոցների հեղինակն է, և սպանել է հայ զինծառայողներին: Արձանագրվել է, որ Ադրբեջանի կողմից տեղի է ունեցել Եվրոպական կոնվենցիայի 2-րդ հոդվածի (Կյանքի իրավունք) դատավարական իրավունքի խախտում՝ կապված Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից մարդու մահվան որևէ, առավել ևս արդյունավետ հետաքննություն չանցկացնելու հետ:
Շավարշ Մելիքյանի հարազատների գանգատը համարվել է անընդունելի, այն պատճառաբանությամբ, որ Նարայանը և Աբովյանը սպանվել են զորամասից դուրս գտնվելու ժամանակ՝ իրենց զինծառայության հետ կապ չունեցող պատճառներով, եղել են անզեն և ոչ զինվորական համազգեստով: Մելիքյանը սպանվել է, երբ նա փորձել է օգնության հասնել զինծառայակիցներին և կրակ է արձակել հակառակորդի ուղղությամբ: Հետևաբար Գուրբանովը ազդեցություն չի ունեցել Մելիքյանի վրա:
ՄԻԵԴ-ը վճռել է Ադրբեջանին պարտավորեցնել սպանված հայ երկու զինծառայողների ծնողներին վճարել 16 հազարական եվրո փոխհատուցում ոչ նյութական վնասի, ինչպես նաև 2780-ական եվրո՝ դատական ծախսերի համար:

ЕСПЧ вынес решение против Азербайджана по делу об убитых армянских военнослужащих
Сегодня Европейский суд по правам человека вынес решение против Азербайджана по делу об убийстве трех армянских военнослужащих азербайджанскими вооруженными силами, которые 29 декабря 2016 г. совершили диверсионно-разведывательные действия в направлении одной из позиций близ села Чинари Тавушской области. ЕСПЧ обязал Азербайджан выплатить компенсацию в размере 37 тысяч 560 евро.
Напомним, что 5 октября ЕСПЧ обнародовал одно постановление и три решения в пользу Республики Армения. Одно из заявлений, которые были поданы гражданами Азербайджана, касалось Чингиза Гурбанова. Именно он убил трех армянских военнослужащих и был убит на армянской территории.
В результате диверсионно-разведывательного проникновения, осуществления ВС Азербайджана 29 декабря 2016 г., погибли трое армянских и один азербайджанский военнослужащий. Их тела были обнаружены недалеко от села Чинари Тавушской области.
29 декабря 2016 г. в Главном военно-следственном управлении Следственного комитета Армении было возбуждено уголовное дело. В тот же день следователь осмотрел место происшествия и составил протокол. В ходе следствия были получены дополнительные доказательства, в частности, показания свидетелей и заключение судебно-медицинской экспертизы.
На основании этих доказательств следственные органы Армении установили, что утром 29 декабря 2016 г. военнослужащий вооруженных сил Азербайджана Чингиз Гурбанов пересек границу Армении и направился на одну из боевых позиций в районе села Чинари.
Во время соответствующих событий на позиции находились 9 армянских солдат. Трое из них – Эдгар Нараян, Эрик Абовян и Шаварш Меликян – погибли.
Их тела, а также тело одетого в азербайджанскую военную форму диверсанта Чингиза Гурбанова лежали на земле. Рядом с телом Гурбанова, которое было обнаружено примерно в 70 метрах от боевой позиции, были обнаружены автомат, боеприпасы и использованные гильзы.
В судебно-медицинских заключениях указано, что трое военнослужащих скончались от огнестрельных ранений в области грудной клетки. Судмедэкспертиза автомата Гурбанова показала, что смертельные выстрелы по армянским военнослужащим были произведены именно из этого автомата.
Азербайджан признал, что армянских солдат убил его военнослужащий Ч.Гурбанов. Тем не менее, власти Азербайджана не провели конкретное расследование убийств. Более того, 7 февраля 2017 г. азербайджанское государство высоко оценило являвшиеся предметом спора деяния Гурбанова, посмертно присвоив ему звание национального героя Азербайджана и назвав в честь него улицу.
Азербайджан возбудил уголовное дело по факту смерти своего военнослужащего и провел следствие. Однако эти материалы были представлены в ЕСПЧ не в полном объеме. Более того, в переведенных документах некоторые эпизоды отсутствовали.
Родители погибших военнослужащих обратились в ЕСПЧ с заявлением о том, что трое солдат были убиты незаконно, поскольку вооруженного столкновения в это время не было, и солдаты не представляли какой-либо опасности. Интересы родителей погибших армянских военнослужащих защищал адвокат Ара Казарян.
Азербайджан, не имея предметных аргументов, заявил, что убийство армянских военнослужащих на территории Армении было “инсценировкой”. Они якобы были убиты на территории Азербайджана, после чего их тела доставили в Армению и инсценировали диверсионное проникновение.
Правительство Армении полностью поддержало требование родителей погибших армянских военнослужащих, представив беззакония азербайджанской стороны.
ЕСПЧ посчитал, что выводы расследования, проведенного властями Армении, следует считать достоверными, а значит, они должны быть признаны доказательствами. Суд не посчитал достоверным выдвинутый Азербайджаном сценарий, поскольку не был обоснован соответствующими фактами. Суд зафиксировал, что президент Азербайджана публично заявил об убийстве Гурбановым трех армянских военнослужащих, за что тот посмертно удостоился звания “национального героя”.
ЕСПЧ пришел к выводу, что власти Азербайджана не смогли представить удовлетворительное и убедительное объяснение того, как на самом деле произошел минцидент 29 декабря 2016 г., что может поставить под сомнение данные, представленные армянской стороной. Более того, правительство Азербайджана не представило убедительных аргументов, которые поставили бы под сомнение версию событий заявкодателей и достоверность представленных ими доказательств.
Исходя из этого, ЕСПЧ посчитал бесспорным тот факт, что автором выстрелов является Ч.Гурбанов, который и убил армянских военнослужащих. Констатировано, что со стороны Азербайджана допущено нарушение процессуального права ст.2 Европейской конвенции (право на жизнь), что связано с непроведением властями Азербайджана какого-либо расследования смерти человека.
Жалоба родителей Шаварша Меликяна была признана неприемлемой по той причине, что Нараян и Абовян были убиты, находясь за пределами воинской части, не были в военной форме и не имели при себе оружия. Меликян же был убит при попытке прийти на помощь своим сослуживцам, когда открыл огонь в направлении противника. Следовательно Гурбанов не имел влияния на Меликяна.
ЕСПЧ обязал Азербайджан выплатить родителям двух армянских военнослужащих по 16 тысяч евро в качестве компенсации за нематериальный ущерб и по 2780 евро на судебные расходы.