Արցախից բռնի տեղահանվածները՝ անձնագրային բաժանմունքի չավարտվող հերթերում
Մասիսի անձնագրային եւ վիզաների բաժանմունքի դռների առջև տղամարդիկ կանգնած ծխում են, դռնից ներս մտնելուց հետո առաջ շարժվել հնարավոր չէ, հերթը ձգվում է մինչև անձնագրային բաժնի պետի աշխատասենյակը։
Բաժանմունքի դռան վրա փակցրած ցուցակ կա։ Ցուցակում երկու սյունակով 30-ական անուն-ազգանուն է գրված։ Թղթի վրա գրված է «չճղել»։ Հերթում սպասողներից մեկը պատմում է, որ, անձնագրային բաժնի աշխատակիցների ասելով, 30 հոգու անունով երկու ցուցակ է կազմվում, որպեսզի հաջորդ օրը ցուցակում նշված մարդկանց կարողանան սպասարկվել։
«Քանի անգամ արդեն եկել ենք, մեր անունը գրել ենք, հաջորդ օրն եկել, տեսել ենք ցուցակը ճղած-փոխած, ուրիշ մարդկանց անուն-ազգանուններ գրած, նոր ցուցակ կազմած, աշխատողներին հարցնում ենք՝ ո՞վ է փոխել, ասում են՝ տեղյակ չենք։ Մարդիկ կան 5-րդ, 6-րդ անգամ գալիս են, չեն կարողանում հերթագրվել, ժամը առավոտյան 5-6-ից գալիս ենք, որ հերթ պահենք»,- ասում է հերթում սպասողներից մեկը։
2-րդ պատուհանի աշխատակիցը տարեց կնոջն ասում է՝ վաղը եկեք։ Նա, գլուխը տարուբերելով, ամուսնուն թևանցուկ, լուռ դուրս է գալիս։
Մոտենում եմ նրանց, չեն ուզում խոսել: Նրանց հետ դուրս եմ գալիս, դրսում արդեն կինը պատմում է. «80 անց ենք երկուսս էլ, ամուսինս չի տեսնում, կույր է։ Երրորդ օրն է՝ ասում են հետո եկեք, ժամը 9-ից էստեղ ենք, ասում են՝ ժամը 6-ից եկեք, ո՞նց գանք ժամը 6-ից, ինչո՞վ գանք, կողքի գյուղում ենք ապրում, մենակ ենք։ Ծեր մարդիկ ենք, մեր տարիքում այդքան ոտքի վրա մնալ ո՞նց կլինի։ Աղջիկ ջան, մի գրեք, ինչ էլ գրեք, չի օգնելու, վիրավորված ենք, կոտրված ենք, մինչև մեր հերթը հասնի, մենք չենք լինի էլ, էս գնալ-գալու ճանապարհին ենք մնալու»,- ասում է նա։
Արցախցիներին աշխատակիցներն ասել են, որ անձնագրային բաժանմունքը գերծանրաբեռնված է։ Քաղաքացիները հաշվառվելու համար կարող են դիմել մարտի 11-ից, նախքան այդ սպասարկելու են նախորդ ամսիներին գրանցված քաղաքացիներին։
Հերթում կանգնածներն անձնագրային բաժանմունքի աշխատակիցներից չեն բողոքում, ասում են՝ չեն հասցնում, մարդիկ շատ են:
Բաժանմունքում երկու աթոռ կա սպասողների համար։ Աթոռներին հերթով նստում են տարեցները, կամ փոքր երեխաներով կանայք: Տղամարդիկ հիմնականում դրսում են սպասում, ժամանակ առ ժամանակ ներս են մտնում՝ իմանալու, թե երբ է հասնելու իրենց հերթը։
«Մի անգամ գալիս ենք հերթագրվելու, հետո հաջորդ անգամ՝ մի քանի օր, կամ շաբաթ անց, երբ հերթը հասնի, գալիս ենք փաստաթղթերը հանձնելու, եթե պակաս բաներ կան, ուզում են, բերում ենք։ Մոտ 20 օր հետո պատրաստ է լինում, այ օրինակ սկեսուրս դեկտեմբերին հերթագրվել է, հունվարին հանձնել, իսկ երկու օր առաջ (խմբ. փետրվարի 12-ին) եկել ու վերցրել է անձնագիրը, բայց սա ես ձեզ հեշտ ձևն եմ բացատրում, լինում է, որ մի քանի անգամ գալիս ենք, մինչև կարողանանք հերթագրվել, օր պահել»,- պատմեց հերթում սպասող Մարինե Հակոբյանը։
Աիդա Ասրյանին հանդիպել ենք Մասիսի անձնագրային եւ վիզաների բաժանմունքի ճանապարհին։ Նա գնում էր անձնագրի հետևից։ Աիդա Ասրյանը Արցախի Հադրութի շրջանի Մարիամաձոր գյուղից է։ 44-օրյա պատերազմից հետո, երբ Հադրութի շրջանը անցավ Ադրբեջանի վերահսկողության տակ, Աիդան տեղափոխվեց Ստեփանակերտ։
2023 թվականի սեպտեմբերին Արցախից տեղահանվելուց հետո՝ արդեն 5 ամիս չի ստացել նաև մանկավարժական ստաժի թոշակը։
Նախորդ 8 տարվա աշխատանքին զուգահեռ Աիդան ստանում էր մանկավարժական ստաժի թոշակը (մանկավարժական ստաժի թոշակը ստանում են 55 տարին լրացած և 25 տարի աշխատանքային ստաժ ունեցող մանկավարժները)։ Դեկտեմբերի 2-ին լրացել է նրա 63-ամյակը, նա պետք է թոշակի անցնի։
Աիդան ապրում է Մասիսի իր ազգականի տանը, նույն հասցեում էլ հաշվառվելու է։ 15 օր առաջ Աիդան հանձնել էր անձնագիրը ժամանակավոր գրանցվելու համար:
«Թոշակ ստանալու համար պետք է ինչ-որ հասցեում հաշվառված լինեմ։ Հիմա էլ անձնագիրս պետք է վերցնեմ, որ թոշակիս հարցերով զբաղվեմ։ Նախ չեմ ստացել մանկավարժական թոշակս, կենսաթոշակային տարիքս լրացել է, պետք է նաև դրա համար դիմեմ։ Եկա, հանձնեցի անձնագիրս, ասացին՝ գրանցումը պատրաստ կլինի մոտ 15 օրվա մեջ, իսկ փախստականի կարգավիճակի թուղթը՝ ավելի ուշ»,- ասում է Աիդա Ասրյանը։ Աիդա Ասրյանի ամուսինը՝ Ալիկ Ասրյանը, 44-օրյա պատերազմի ժամանակ անհետ կորել է։ Ալիկը հոկտեմբերի 10-ին Մարիամաձորից դուրս է բերել ընտանիքին, ինքը վերադարձել գյուղ՝ ինքնապաշտպանությանը մասնակցելու: Հոկտեմբերի 20-ից մինչ օրս հարազատները Ալիկից ոչ մի լուր չունեն։
Աիդան մի կերպ ներս է մտնում, հարցնում է՝ ով է հերթում վերջինը ու լուռ սպասում է: Այդ ընթացքում Աիդայի հետևից նոր մարդիկ են ավելանում։ Մոտավորապես մեկ ժամ սպասելուց հետո Աիդայի հերթը հասնում է։ Նա պետի սենյակից վերցնում է անձնագիրը: Նրան ասել են, որ փախստականի կարգավիճակը կստանա մի քանի օրից։
Անձնագրային և վիզաների վարչության Մասիսի բաժանմունքի պետ Հովհաննես Հակոբյանն ասաց, որ առավելագույնը անում են: Նրան ուղղված մեր հարցերի պատասխանը ստանալու համար առաջարկեց դիմել Միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայություն։ «Հետքը» գրավոր հարցում է ուղարկել, պատասխանը ստանալուց հետո կհրապարակենք։

Насильственно перемещенные арцахцы – в нескончаемой очереди в паспортном отделении
Перед дверью в паспортное отделение стоит группа мужчин. Все курят. В самом помещении продвинуться вперед невозможно – очередь растянулась до кабинета начальника отделения. На входной двери висит список из записанных в столбца 30 фамилий. “Сколько раз приходили записываться, а на следующий день оказывалось, что вместо нашего списка висит новый с другими фамилиями. Спрашиваем сотрудников, кто поменял, говорят, не знаем. Есть люди, которые записываются в очередь по пять-шесть раз, но все равно очередь до них не доходит. Люди стоят здесь с пяти утра”,- рассказал один из стоявших в очереди арцахцев.
Сотрудница, обслуживающая второе окно, посоветовала пожилой женщине прийти завтра. Та покачала головой, потом, взяв мужа под руку, молча вышла. Я подошла к ним, разговорились. “Нам обоим за 80. Муж не видит, он слепой. Третий день приходим сюда, а нам говорят, приходите потом. Мы здесь с 9 утра, но нам сказали прийти после шести. А на чем приехать? Живем одни в соседнем селе. Мы пожилые люди, в нашем возрасте столько стоять на ногах невозможно. Доченька, ничего не пишите, все равно не поможет. Мы очень обижены, сломлены. Пока очередь до нас дойдет, нас уже не будет…” – сказала женщина.
Ожидавшим в очереди арцахцам сотрудники пояснили, что паспортное отделение сверхперегружено. Для постановки на учет граждане могут обратиться после 11 марта. А до этого будут обслуживаться те, кто записался в предыдущие месяцы.
В отделении лишь два стула, на которых по очереди сидят либо пожилые люди, либо женщины с маленькими детьми. Мужчины в основном ждут на улице. Время от времени они заходят в помещение, узнать, когда до них дойдет очередь.
“Один раз приходим записаться в очередь, в следующий раз – через несколько дней или недель, когда очередь доходит, чтобы сдать документы. Паспорт бывает готов примерно через 20 дней. Свекровь моя записалась в декабре, в январе сдала документы, а два дня назад (12 февраля – ред.) получила паспорт. Но я вам представила ситуацию в упрощенном виде. Иногда, чтобы записаться в очередь, приходится приходить сюда несколько раз”,- рассказала нам стоявшая в очереди Марине Акопян.
Аиду Асрян мы встретили по дороге в паспортное отделение Масиса. Она шла получить паспорт. Аида из села Мариамадзор Гадрутского района Арцаха. После 44-дневной войны, когда Гадрутский район перешел под контроль Азербайджана, она переехала в Степанакерт.
После вынужденного переселения из Арцаха в сентябре 2023 года Аида Асрян уже пять месяцев не получает пенсию за педагогический стаж. Эту пенсию Аида, работая учителем, получала в течение последних восьми лет. Как известно, учителя, которым исполнилось 55 лет, могут выйти на пенсию при наличии 25-летнего стажа работы. 2 декабря Аиде Асрян исполнилось 63 года, и теперь ей нужно оформить пенсию по старости.
Женщина живет у родственников в Масисе, прописана будет по этому же адресу. 15 дней назад она сдала свой паспорт для оформления временной прописки.
“Чтобы получать пенсию, нужна прописка по какому-либо адресу. Сейчас мне нужно получить паспорт, чтобы заняться вопросом пенсии. Пенсию за педагогический стаж я не получила, а теперь уже подошел мой пенсионный возраст, и мне нужно решить этот вопрос. Я сдала свой паспорт, мне сказали, что прописка будет готова в течение 15 дней, а документ о статусе беженца – чуть позже”,- рассказала наша собеседница. Муж Аиды Алик Асрян пропал без вести во время 44-дневной войны. 10 октября он вывез семью из Мариамадзора, а сам вернулся обратно, чтобы участвовать в самообороне села. С 20 октября по сей день родные никаких известий о нем не имеют.
Аида с трудом заходит в помещение, спрашивает, кто крайний, и молча становиться в очередь. За это время за ней выстраивается новая очередь. После почти часового ожидания Аида заходит в кабинете начальника отделения, чтобы получить свой паспорт. А документ о статусе беженца, как ей сказали, можно будет получить через несколько дне.
Начальник паспортно-визового отделения Масиса Ованнес Акопян в беседе с нами заверил, что они делают максимум возможного. Что касается ответов на адресованные ему вопросы, то Акопян посоветовал обратиться в Службу миграции и гражданства. Hetq.am уже направил письменный запрос. Ответ мы опубликуем сразу по его получении.