ԱԳՆ-ն ՀՀ դեսպանության համար ֆրանսիացի գործարարից 19-20-րդ դարերի շենք-շինություններ է գնում
Փետրվարի 15-ին հայտնի դարձավ, որ Կառավարությունը պատրաստվում է Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպանության համար նոր շենք ձեռք բերել:
Դեսպանության ներկա շենքը տրամադրել է Ֆրանսիայի թեմի եկեղեցական խորհուրդը
Կառավարության նիստում ԱԳ նախարարի տեղակալ Մնացական Սաֆարյանը հայտնել է, որ Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպանության տեղակայման շենքը սեփականության իրավունքով չի պատկանում ՀՀ-ին, այն անհատույց է օգտագործվում: Պայմանագրով տրամադրվել է 1995 թ., որն ավարտվում է 2025 թ.:
Խոսքը Փարիզի 17-րդ թաղամասի Վիետ 9 հասցեի շենքի մասին է: ԱԳՆ-ից «Հետքին» հայտնել են, որ մեր դեսպանությունն այս շենքն անհատույց օգտագործման իրավունքով ստացել է Հայ Առաքելական եկեղեցու Ֆրանսիայի թեմի եկեղեցական խորհրդի կողմից 1995-ին: Ընդ որում՝ դեսպանությանը տրամադրվել է ամբողջ շենքը:
ՀՀ դեսպանության նոր հասցեն՝ Բենյուվիլ 9
Բացի նրանից, որ եկող տարի ավարտվելու է 1995-ին 30 տարով կնքված պայմանագրի ժամկետը՝ փոխնախարար Սաֆարյանը Կառավարության նիստում հայտնել էր նաեւ, որ հայ-ֆրանսիական հարաբերությունների զարգացման, գործառույթների ընդլայնման պատճառով ներկայիս շենքային պայմանները չեն բավարարում, քանի որ դեսպանությունում տեղակայված են նաեւ ՅՈւՆԵՍԿՕ-ում, Ֆրանկոֆոնիայում մեր մշտական ներկայացուցչությունները: Այդ պատճառով դեսպանությունը հանձն է առել շենքային նոր պայմաններ գտնել Փարիզում:
Ըստ ԱԳ նախարարի տեղակալի՝ երեք տասնյակ տարբերակներ են քննարկվել, եւ դեսպանությունը կանգ է առել այն տարբերակի վրա, որը ներկայացվել է Կառավարությանը:
Նկատենք, որ նոր շենքի հասցեն չի բարձրաձայնվել, սակայն ըստ գործադիրի հիմնավորման՝ առաջարկվող շինությունը տեղակայված է Փարիզի 16-րդ թաղամասում, ունի պատմական արժեք, քանի որ 1956 թվականից պատկանել է Ֆրանսիայի 5-րդ Հանրապետության 3-րդ նախագահ Վալերի Ժիսկար դ’Էստենին (Valéry Giscard d’Estaing): Վերջինս Ֆրանսիայի նախագահն էր 1974-1981 թթ.:
Այդուհանդերձ, «Հետքը» գտել է այն շենքը, որը ձեռք բերելու գործընթաց է սկսել ՀՀ կառավարությունը: Դա Փարիզի 16-րդ թաղամասի Բենյուվիլ 9 հասցեն է:
Ավելին՝ տունը ունի 3 մուտք, որոնք իրար հաջորդող հասցեներով են՝ Բենյուվիլ 7, 9, 11: Բենյուվիլ 11 հասցեի մուտքի պատին ցուցանակ է փակցված՝ նշումով, որ այդտեղ 1956-2020 թթ. ապրել է նախագահ Ժիսկար դ’Էստենը (ահա 1981 թվականի մի տեսանյութ, երբ պաշտոնաթող նախագահը Ելիսեյան պալատից տեղափոխվում է իր տուն):
Ո՞վ է վաճառում շենքը
Նախագահի այրին՝ Անն Էյմոն Ժիսկար դ’Էստենը, որն ազնվական ծագում ունի, «Դրուո» աճուրդի տան պարբերականին 2022 թ. հայտնել էր, որ ամուսնու մահից հետո Բենյուվիլի տունը շատ մեծ էր այնտեղ միայնակ ապրելու համար: Նախկին առաջին տիկինը, որը տեղափոխվել է նոր բնակարան, պատմել է, որ ինքն ու իր երեխաները Բենյուվիլի տնից վերցրել են այն կահույքն ու գեղանկարները, որոնք ցանկացել են պահել, իսկ մնացած իրերը՝ առնվազն 181 լոտ, վաճառքի է հանվել «Դրուո» աճուրդի տանը եւ իրացվել ավելի քան 1,3 մլն եվրոյով:
Տեր եւ տիկին Ժիսկար դ’Էստեններ
ԱԳՆ-ն իր հերթին «Հետքին» հայտնել է, որ նախագահ Ժիսկար դ’Էստենի տունը վաճառում է անշարժ գույքի առք-վաճառքով զբաղվող «Pavillon de Lamballe» ֆրանսիական ընկերությունը, որն էլ գույքը ձեռք է բերել նախագահի այրուց: Ըստ ֆրանսիական մամուլի՝ տիկին Ժիսկար դ’Էստենը 2022 թ. սեպտեմբերին տունը վաճառել է 19 մլն եվրոյով, ինչը համեստ գին է:
«Pavillon de Lamballe»-ի տերը ֆրանսիացի գործարար Շառլ Բեգբեդեն է: Փաստացի, հենց նա է Հայաստանին վաճառում նախագահ Ժիսկար դ’Էստենի նախկին տունը:
Ըստ Կառավարության՝ Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպանության երկարատեւ բանակցությունների արդյունքում վաճառող կողմը համաձայնել է անշարժ գույքն օտարել 23 մլն եվրոյի դիմաց, մինչդեռ հեղինակավոր գնահատող կազմակերպությունների գնահատմամբ՝ շինության իրական արժեքը զգալիորեն գերազանցում է այդ գումարը: «Հետքի» հարցին, թե որքան է գնահատված իրական արժեքը, ԱԳՆ-ից նշել են, որ շենքը նախապես վաճառքի էր հանվել 30 մլն եվրոյով, իսկ մի շարք գնահատող կազմակերպություններ այն գնահատել են 25-26 մլն եվրո:
Ընդհանուր ծախսերը՝ 24,7 մլն եվրո. դեսպանությունը դիմել է՝ արտոնություն ստանալու
Հայկական կողմն ու վաճառողը պայմանավորվել են, որ ՀՀ-ն պետք է 10 % կանխավճար մուծի՝ 2,3 մլն եվրո, իսկ վերջնական պայմանագիրը կնքելուց 8 օր առաջ փոխանցի մնացած գումարը: Հենց այս կանխավճարը մուծելու համար էլ Կառավարությունը փետրվարի 15-ին իր պահուստային ֆոնդից 2,3 մլն եվրոյին համարժեք դրամ է հատկացրել ԱԳՆ-ին:
Գործադիրի որոշման հիմնավորման մեջ նշվել է, որ անհրաժեշտ է կատարել նաեւ պետական վճարումներ՝ գույքի արժեքի 6,4 %-ի չափով պետտուրք (1.472.000 եվրո) շենքի հանդեպ ՀՀ իրավունքը գրանցելու համար եւ 1,1 %-ի չափով նոտարական ծառայությունների վճար (253.000 եվրո): Այսինքն՝ սրանք եւ բուն գումարը (23 մլն եվրո) միասին կազմելու են 24.725.000 եվրո:
Արդյոք սա ամբողջական ծախսն է, թե՞ վճարվելու են նաեւ հարկեր եւ/կամ միջնորդ գործակալների միջնորդավճար: Մեր այս հարցին ԱԳՆ-ից արձագանքել են, որ Ֆրանսիայում օտարերկրյա դիվանագիտական ներկայացուցչություններն օգտվում են հարկային արտոնություններից եւ տվյալ դեպքում կարող են դիմել Ֆրանսիայի պատկան մարմիններին՝ իրավունքի գրանցման պետտուրքից ազատվելու համար: ՀՀ դեսպանությունն արդեն իսկ սկսել է այդ գործընթացը: Այսինքն՝ հայկական կողմը կարող է ազատվել 6,4 %-ի չափով տուրքը (1.472.000 եվրո) մուծելուց:
ԱԳՆ-ին հարցրել էինք նաեւ՝ կա՞ հաշվարկ, թե որքան է կազմելու գնվող գույքի տարեկան սպասարկման եւ պահպանության մոտավոր գումարը: Նախարարությունը պատասխանել է, որ այս պահին նման հաշվարկներ առկա չեն, շենքի սպասարկման վճարները կհստակեցվեն այն ձեռք բերելուց հետո:
Հայաստանը ձեռք է բերում 19-20-րդ դարերի պատմական շենք-շինություններ
Փաստորեն, ըստ Կառավարության, գնվող շենքն ունի պատմական արժեք, քանի որ այդտեղ է ապրել Ֆրանսիայի նախագահներից մեկը: «Հետքն» ԱԳՆ-ին հարցրել էր, թե արդյոք դա նշանակում է, որ գույքն ունի պատմամշակութային գրանցում Ֆրանսիայի կողմից: Եթե այո, ապա արդյոք այդ կարգավիճակը լրացուցիչ ֆինանսական բեռ է առաջացնում ՀՀ-ի համար այն գնելիս կամ պահպանության առումով: Գրանցման մասին ԱԳՆ-ն մանրամասներ չի հայտնել, սակայն նշել է, որ պատմական արժեք ունենալու հանգամանքը որեւէ ձեւով ՀՀ-ի համար լրացուցիչ ծախսեր չի ենթադրում:
Այդուհանդերձ, մեր ուսումնասիրությունը ցույց է տվել, որ իրականում շենքի պատմական արժեքը պետք է պայմանավորել ոչ այնքան նախագահ Ժիսկար դ’Էստենին պատկանելով կամ վերջինիս՝ այնտեղ ապրելով, որքան նրանով, որ Բենյուվիլ 7, 9 եւ 11 հասցեների շինությունները կառուցվել են 19-րդ դարի վերջին եւ 20-րդ դարի սկզբին, իսկ հեղինակները ֆրանսիացի հայտնի ճարտարապետներ են:
Այսպես՝ «Google Street View» գործիքի միջոցով կարելի է տեսնել, որ Բենյուվիլ 7 հասցեի մուտք-շինության վրա նշված են հեղինակները, որոնք 20-րդ դարի ֆրանսիացի ճարտարապետներ են՝ Էմիլ Մոլինիեն (Émile Molinié) եւ Շառլ Նիկոն (Charles Nicod): Բենյուվիլ 11 հասցեի մուտք-շինության վրա էլ նշված է դրա կառուցման տարեթիվը՝ 1921 թ., եւ հեղինակը՝ Ժակ Դեբա-Պոնսան (Jacques Debat-Ponsan): Վերջինս ֆրանսիացի նկարիչ Էդուար Դեբա-Պոնսանի որդին է եւ նախագահ դը Գոլի օրոք՝ 1959-1962 թթ., վարչապետ աշխատած Միշել Դեբրեի մորեղբայրը: Իսկ ահա կենտրոնական շենքը (Բենյուվիլ 9) կառուցվել է 1885 թ., ճարտարապետը Ա. Բերարն է (A. Bérard):
2008 թ. հրատարակված «Մեր նախագահների փողերը: Դը Գոլ, Պոմպիդու, Ժիսկար դ’Էստեն, Միտերան, Շիրակ, Սարկոզի» գրքում նշվել է, որ Ժիսկար դ’Էստենի առանձնատան մակերեսը 660 քմ է, որը ներառում է 400 քմ մակերեսով այգին (այգին շենքի հետնաբակում է եւ փողոցի կողմից չի երեւում): Ըստ այդմ՝ անշարժ գույքը Ժիսկար դ’Էստեն ընտանիքը գնել է 1984 թ. 6,5 մլն ֆրանկով, որը 2023 թ. դրությամբ հավասար էր 2,03 մլն եվրոյի (այսինքն՝ ԱԳՆ-ի տեղեկությունը, թե տունը 1956-ից պատկանել է նախագահ Ժիսկար դ’Էստենին, ճիշտ չէ, քանի որ վերջինս այդ թվականից ապրել է այստեղ, բայց սեփականատեր է դարձել ավելի ուշ):
ՀՀ դեսպանությունը կդառնա Մալայզիայի դեսպանատան հարեւանը
Կառավարության փետրվարի 15-ի նիստում ԱԳ փոխնախարար Մնացական Սաֆարյանը հայտնել էր, որ ընտրված շենքն ունի առավելություններ՝ լոգիստիկ առումով եւ անվտանգության տեսանկյունից:
«Հետքը» ԱԳՆ-ին խնդրել էր մանրամասնել, թե ի վերջո ինչու է երեք տասնյակ տարբերակների մեջ ՀՀ ընտրությունը կանգ առել հենց այս շենքի վրա, եւ ինչպես են արտահայտվում Մ. Սաֆարյանի նշած լոգիստիկ եւ անվտանգային առավելությունները:
«Շենքը տեղակայված է Փարիզի 16-րդ թաղամասում, որը համարվում է Փարիզի ամենաբարվոք, ապահով եւ շքեղ թաղամասերից մեկը: Լոգիստիկ առումով շենքի տեղակայումը դյուրին հասանելիություն է ապահովում Ֆրանսիայի առանցքային պետական մարմիններին, ինչպես նաեւ Փարիզը շրջանցող ավտոմայրուղուն՝ կրճատելով տեղաշարժերի ժամանակը,- հայտնել են ԱԳՆ-ից ու հավելել,- վերոնշյալ հանգամանքով պայմանավորված՝ այս թաղամասում է տեղակայված շուրջ 100 օտարերկրյա դիվանագիտական ներկայացուցչություն, որոնց թվում՝ 70-ից ավելի դեսպանություններ»:
Մեր կողմից հավելենք, որ Բենյուվիլ փողոցի երկարությունը շուրջ 100 մ է, բայց այստեղ ՀՀ դեսպանությունը դիվանագիտական հարեւան կունենա. դիմացի մայթին՝ Բենյուվիլ 2 հասցեում է տեղակայված Մալայզիայի դեսպանատունը:
Այստեղից բավականին մոտ են նաեւ Գվինեայի, Պորտուգալիայի, Լիբիայի, Ջիբութիի, Չադի, Նիգերի ու Մավրիտանիայի դեսպանությունները:
ԱԳՆ. ՀՀ նոր դեսպանատունը ելք չունի դեպի ՌԴ ներկայացուցչություն
«Google Street View» գործիքով ուսումնասիրելով Բենյուվիլ 7, 9 եւ 11 հասցեները՝ «Հետքը» պարզել է, որ ՀՀ ապագա դեսպանատունը «կամրջակով» կապված է հարեւան շենքին, որտեղ տեղակայված է Ռուսաստանի Դաշնության առեւտրային ներկայացուցչությունը Ֆրանսիայում (հասցեն՝ Ֆեյզանդերի 49): Այս «կամրջակը» ՌԴ շենքի բաղկացուցիչն է, եւ «Google Street View»-ով կարելի է տեսնել, որ այդտեղից աստիճաններով ելք կա դեպի ՌԴ առեւտրային ներկայացուցչության բակ:
ԱԳՆ-ին հարցրել էինք, թե արդյոք այս հանգամանքը եւս ՀՀ-ի կողմից դիտվում է որպես դեսպանության նոր շենքին առավելություն տվող անվտանգային գործոն:
Նախարարությունը պատասխանել է, որ ՀՀ-ի կողմից ձեռք բերվող շենքը ելք չունի դեպի հարեւան շինություն: «Նշված ելքը դեռեւս նախորդ դարի առաջին կեսին, երբ այնտեղ դեռ նույնիսկ տեղակայված չէր որեւէ երկրի ներկայացուցչություն, արգելափակվել է եւ զմռսվել բետոնային խառնվածքով: Նկարում պատկերված կառույցը գոյություն է ունեցել նաեւ այն տարիներին, երբ Բենյուվիլ 9 հասցեում ապրել եւ աշխատել է Ֆրանսիայի 5-րդ Հանրապետության 3-րդ նախագահ Վալերի Ժիսկար դ’Էստենը՝ դրանից բխող ողջ զգայունությամբ»,- հայտնել են ԱԳՆ-ից:

Посольство Армении в Париже переедет в новое здание
15 февраля стало известно, что правительство Армении собирается купить новое здание для посольства РА во Франции.
На заседании правительства заместитель министра иностранных дел Мнацакан Сафарян сообщил, что здание, в котором сейчас располагается армянское посольство во Франции, не принадлежит РА на правах собственности, а используется безвозмездно. Согласно договору, срок использования здания, предоставленного в 1995 году, истекает в 2025-ом.
Речь идет о здании по адресу: ул.Вьет, 9 в 17-ом округе Парижа. Из МИД hetq.am сообщили, что это здание было предоставлено посольству РА в безвозмездное пользование в 1995 году церковным советом Французской епархии Армянской Апостольской церкви.
Новый адрес посольства РА: ул.Бенувиль, 9
На заседании правительства М.Сафарян сообщил, что в будущем году истекает 30-летний срок подписания договора об использовании указанного здания, а кроме того в связи с развитием и расширением армяно-французских отношений нынешнее здание не удовлетворяет возросшим потребностям, поскольку в посольстве размещаются также постоянные представительства РА в ЮНЕСКО, Международной организации Франкофонии. Поэтому было решено найти в Париже новое здание для посольства.
По словам замминистра ИД, обсуждались различные варианты, и, наконец, было решено выбрать тот вариант, который и был представлен правительству.
Отметим, что адрес нового здания не был озвучен, но, как отмечалось в обосновании решения правительства, оно находится в 16-ом округе Парижа, представляет историческую ценность, поскольку с 1956 года здание принадлежало третьему президенту 5-ой Французской Республики Валери Жискар д’Эстену (Valéry Giscard d’Estaing). Последний занимал пост президента Франции в 1974-1981 гг.
Тем не менее hetq.am нашел здание, которое собирается приобрести правительство Армении. Оно находится в 16-ом округе Парижа по адресу: Бенувиль, 9.
Более того, здание имеет три входа с чередующимися номерами: 7, 9, 11. У входа по адресу Бенувиль, 11 висит табличка с надписью о том, что в 1956-2020 гг. в этом доме жил президент Валери Жискар д’Эстен (в этом видео 1981 года запечатлено, как ушедший в отставку президент переезжает из Елисейского дворца в свой дом).
Кто продает здание?
Вдова президента Анн-Эймон Жискар д’Эстен, имеющая аристократическое происхождение, в 2022 году сообщила изданию аукционного дома “Дрюо”, что после смерти мужа дом на улице Бенувиль стал слишком велик для проживания там одной. Бывшая первая леди, которая переехала в новую квартиру, рассказала, что она и ее дети забрали из дома на Бенувиль лишь ту мебель и картины, которые они захотели сохранить. Остальные вещи, число которых составляло как минимум 181, были выставлена на торги дома “Дрюо” и проданы за более чем 1,3 млн евро.
Господин и госпожа Жискар д’Эстен
В свою очередь МИД сообщил, что дом экс-президента Жискара д’Эстена продает занимающаяся куплей-продажей недвижимости французская компания Pavillon de Lamballe, которая и приобрела здание у вдовы президента. По сообщениям французской прессы, в сентябре 2022 г. госпожа Жискар д’Эстен продала дом за 19 млн евро, что довольно скромная цена для такой недвижимости.
Владельцем компании Pavillon de Lamballe является французский предприниматель Шарль Бегбеде. Именно он продает Армении бывший дом президента Жискара д’Эстена.
По сообщению правительства, в результате долгих переговоров, которое вело посольство РА во Франции, продающая сторона согласилась отчуждить недвижимость за 23 млн евро, тогда как, по оценке авторитетных оценивающих организаций, реальная стоимость здания значительно превосходит эту сумму.
На вопрос hetq.am, какова реальная цена, в МИД отметили, что предварительно здание было вынесено на продажу за 30 млн евро, а ряд оценивающих организаций оценили его в 25-26 млн евро.
Общая сумма расходов составляет 24,7 млн евро: посольство обратилось для получения льгот
Армянская сторона и продавец договорились о том, что РА заплатит аванс в размере 10%, то есть 2,3 млн евро, остальная же часть суммы будет перечислена за 8 дней до окончательного подписания договора. Именно для уплаты аванса 15 февраля правительство выделило МИД из своего резервного фонда сумму, эквивалентную 2,3 млн евро.
В обосновании решения правительства говорилось о необходимости внесения государственных платежей: госпошлины в размере 6,4% от стоимости имущества (1.472.000 евро) на регистрацию права РА в отношении здания и оплаты нотариальных услуг в размере 1,1% (253.000 евро). Таким образом, общая сумма расходов составит 24.725.000 евро.
Является ли эта сумма окончательной или предстоит также уплата налогов и/или платежей агентам-посредникам? В ответ на этот вопрос МИД сообщил, что во Франции иностранные диппредставительства пользуются налоговыми льготами и в данном случае можно обратиться в компетентные органы страны для освобождения от уплаты госпошлины на регистрацию права. Посольство РА уже начало такой процесс. Это значит, что армянская сторона может быть освобождена от уплаты пошлины в размере 6,4% (1.472.000 евро).
Нас также интересовало, рассчитана ли примерная сумма расходов на годовое обслуживание и сохранение приобретаемого имущества. В ответе МИД было сказано, что на данный момент такие расчеты не произведены, расходы на обслуживание здания будут уточнены после его покупки.
Армения покупает в Париже историческое здание 19-20 вв.
Фактически, как отмечает правительство РА, приобретаемое здание имеет историческое значение, поскольку в нем жил один из президентов Франции. “Означает ли это, что недвижимость зарегистрирована как имеющая историко-культурную ценность? Если да, то не создаст ли этот статус дополнительное финансовое бремя для РА в плане его сохранения?” – спросили мы в направленном МИД запросе. Ведомство не сообщило о наличии подобной регистрации, но отметило, что наличие исторической ценности не предполагает какие-либо дополнительные расходы для РА.
Тем не менее наше изучение показало, что в действительности историческую ценность здания следует обуславливать не столько тем обстоятельством, что оно принадлежало президенту Жискару д’Эстену, который также жил в этом доме, сколько тем, что здания NN7, 9 и 11 по ул.Бенувиль были построены в конце 19-го-начале 20-го вв. известными французскими архитекторами.
Так, посредством функции Google Street View можно увидеть, что на входе в здание номер 7 указаны его авторы – французские архитекторы 20-го века Эмиль Молинье (Émile Molinié) и Шарль Нико (Charles Nicod), а на доме номер 11 по улице Бенувиль написана дата его строительства – 1921-й, а также указан архитектор – Жак-Деба-Понсан (Jacques Debat-Ponsan). Последний является сыном известного французского художника Эдуара Деба-Понсана и дядя по материнской линии Мишеля Дебре, занимавшего при президенте де Голле пост премьер-министра (1959-1962 гг.). А вот центральное здание (Бенувиль, 9) было построено в 1885 году архитектором А.Бераром (A. Bérard).
В изданной в 2008 году книге “Деньги наших президентов: де Голль, Помпиду, Жискар д'Эстен, Миттеран, Ширак, Саркози” отмечалось, что площадь особняка Жискара д'Эстена составляет 660 кв.м, которая включает также сад в 400 кв.м (сад находится за зданием и со стороны улицы не виден). Эту недвижимость семья президента д'Эстена купила в 1984 году за 6,5 млн франков, что по состоянию на 2023 год равно 2,03 млн евро (то есть сведения МИД о том, что дом принадлежал Жискару д'Эстену с 1956 года, не соответствуют действительности: экс-президент с 1956 года жил в этом доме, но собственником стал позже).
Посольство РА будет соседствовать с посольством Малайзии
На заседании правительства 15 февраля замминистра ИД Мнацакан Сафарян сообщил, что выбранное здание имеет преимущества с точки зрения логистики и безопасности.
Hetq.am попросил МИД объяснить, почему из трех десятков вариантов Армения остановилась именно на этом и в чем проявляются указанные М.Сафаряном преимущества данного здания с точки зрения логистики и безопасности.
“Здание находится в 16-ом округе Парижа, который считается одним из наиболее благополучных и престижных округов. В логистическом плане местонахождение здания обеспечивает доступность к ключевым государственным органам Франции, а также к обходящей Париж автотрассе, что сокращает время передвижения. Именно этим обусловлено нахождение в этом округе около 100 иностранных дипломатических представительств, в том числе более 70 посольств”,- пояснили в МИД.
С нашей стороны отметим, что протяженность улицы Бенувиль составляет около ста метров, но здесь у посольства Армении будет “дипломатический” сосед – на противоположной стороне, по адресу Бенувиль, 2, находится посольство Малайзии. Недалеко располагаются посольства Гвинеи, Португалии, Ливии, Джибути, Чада, Нигера и Мавритании.
МИД: у нового посольства РА нет выхода к торгпредству РФ
Изучив с помощью Google Street View здания 7, 9 и 11 на улице Бенувиль, hetq.am выяснил, что будущее здание посольства Армении посредством “мостика” связано с соседним зданием, где располагается торговое представительство Российской Федерации во Франции (адрес: Фезандери, 49). “Мостик“ является частью здания РФ. С помощью Google Street View можно увидеть лестницу, ведущую во двор здания торгпредства РФ.
Мы поинтересовались, рассматривается ли Арменией данное обстоятельство как еще один фактор безопасности, обеспечивающий преимущество нового здания посольства.
По утверждению внешнеполитического ведомства, приобретаемое РА здание не имеет выхода к соседнему зданию. “Указанный вход еще в первой половине прошлого века, когда там не располагалось представительство какой-либо страны, было заблокировано и забетонировано. Изображенное на снимке строение существовало и в те годы, когда по адресу Бенувиль, 9 жил и работал третий президент 5-ой Французской Республики Валери Жискар д'Эстен вытекающей из этого всей деликатностью”,- отметил МИД.