Հնդկական «HALCON»-ն սկսել է օդով ռազմավարական բեռնափոխադրումներ կատարել դեպի Հայաստան
Հնդկական «Indian Aerospace Defence News»-ը (IADN) երեկ հայտնեց, որ Հնդկաստանն օդային միջանցք է ստեղծում դեպի Հայաստան՝ ռազմավարական նշանակության արտահանումներ իրականացնելու համար:
Ըստ այդմ՝ լոգիստիկ կապն ապահովելու է հնդկական երկու խոշոր ձեռնարկությունների՝ «HAL»-ի եւ «CONCOR»-ի կողմից ստեղծված «HALCON» համատեղ աշխատանքային խումբը: «IADN»-ն նշել է, որ այս նոր իրողությունը կուժեղացնի Հնդկաստանի եւ Հայաստանի միջեւ առկա լոգիստիկ կապերը:
Վերջին տարիներին Հնդկաստանն, ըստ էության, դարձել է Հայաստանի խոշորագույն ռազմական մատակարարը: Հայաստանը մեծ գումարներ է ծախսում՝ հնդկական արտադրության ամենատարբեր զինատեսակներ ձեռք բերելու համար եւ արդեն դարձել է Հնդկաստանի ռազմարդյունաբերության խոշոր սպառող, ինչը չի կարող չգրավել հնդկական այս շուկայի խաղացողներին:
- Ըստ հնդկական մամուլի՝ Հայաստան կառաքվեն «Pinaka» համակարգեր, որոնք Հնդկաստանում ռուսական «Գրադին» փոխարինելու են եկել
- Պաշտոնաթող գնդապետը պնդում է, որ Հայաստանը հերթական խոշոր ռազմական գործարքն է կնքել Հնդկաստանի հետ
- Ինչո՞վ է հնդկական ռազմարդյունաբերությունը գրավում Հայաստանին
- Հնդկական ԱԹՍ-ներ, ՀՕՊ ու հրթիռներ. Հայաստանի հետաքրքրվածության լուրերը մեկնաբանում է փորձագետը
- Ռազմական փորձագետ. Հայաստանին հետաքրքիր է զենքի ցանկացած շուկա, ու պետք է փորձել բոլոր տարբերակները
«HAL»-ը (Hindustan Aeronautics Limited) Հնդկաստանի պետական մասնակցությամբ ձեռնարկություն է, որը մասնագիտացած է ավիաշինական եւ պաշտպանական արդյունաբերության մեջ: Ընկերության պատմությունը սկսվում է 1940 թվականից: Կենտրոնակայանը գտնվում է Բանգալոր քաղաքում:
«CONCOR»-ը (Container Corporation of India Limited) եւս պետական մասնակցությամբ ընկերություն է, որն իր հերթին մասնագիտացած է կոնտեյներային փոխադրումների մեջ: Հիմնադրվել է 1988-ին, կենտրոնակայանը Նյու Դելիում է:
«HALCON» աշխատանքային խումբը գոյություն ունի 10 տարուց ավելի, սակայն «India Defence»-ը երեկ հայտնել է, որ այն զգալի առաջընթաց է գրանցել՝ պատմության մեջ առաջին անգամ Հայաստան տեղափոխելով ռազմավարական նշանակության բեռ: Թե կոնկրետ ինչ բեռի մասին է խոսքը, չի նշվում:
Դեպի Հայաստան բեռնափոխադրումների առաջին չվերթը, որը կայացել է «HAL»-ի «ՄիԳ» ինքնաթիռների կոմպլեքսի ղեկավար Սակետ Չատուրվերդիի ներկայությամբ, ըստ «India Defence»-ի, ազդարարում է Հնդկաստանի լոգիստիկ կարողությունների եւ ռազմավարական արտահանման հավակնությունների նոր դարաշրջանի մասին:
Չնայած կոնկրետացում չկա, թե երբ է տեղի ունեցել չվերթը, հնդկական կայքում առկա լուսանկարը հուշում է, որ բեռնափոխադրումն իրականացրել է ռուսական «Gelix Airlines»-ի «Իլ-76ՏԴ» բեռնատար ինքնաթիռը:
«Հետքը» կարողացել է պարզել, որ խոսքը RA-76360 գրանցումով բորտի մասին է, որը մարտի 4-ին հնդկական Նաշիկ քաղաքի օդանավակայանից թռել է Երեւանի «Զվարթնոց»: Հաջորդ օրը օդանավը վերադարձել է Նաշիկ: Մարտի 6-ին նույն ինքնաթիռը Նաշիկից կրկին ժամանել է Երեւան, իսկ ամսի 7-ին ուղղություն վերցրել դեպի Մոսկվա:
Նաշիկի օդանավակայանը պատահական վայր չէ: Այն կառուցվել է «HAL»-ի կողմից 1964-ին, երբ «HAL»-ի օդանավերի ստորաբաժանումն այստեղ խորհրդային «ՄիԳ-21» կործանիչների լիցենզավորված արտադրություն է սկսել: Նաշիկում են արտադրվել/արտադրվում նաեւ «ՄիԳ-27» կործանիչ-ռմբակոծիչների եւ «Սու-30» կործանիչների հնդկական մոդիֆիկացիաները:
Օդանավակայանը ներկայում ծառայում է թե՛ քաղաքացիական, թե՛ ռազմական ավիացիային: Այսպես՝ «HAL»-ը Նաշիկում մշակում, թեստավորում եւ արտադրում է օդանավեր Հնդկաստանի զինված ուժերի համար: Օդանավակայանը նաեւ տեխսպասարկման կայան է Հնդկաստանի ռազմաօդային ուժերի օդանավերի համար, ինչպես նաեւ այստեղից կատարվում են առեւտրային բեռնափոխադրումներ, որոնց մեկնարկի մասին «HAL»-ը հայտարարել էր 2011 թ.: Այս բեռնափոխադրումների պատասխանատուն հենց «HALCON»-ն է: Նշվածներից բացի՝ «IndiGo» ավիաընկերության կողմից իրականացվում են ուղեւորատար չվերթեր դեպի Հնդկաստանի տարբեր քաղաքներ:
Ինչպես նշում է «India Defence»-ը, «HALCON»-ի՝ ռազմավարական նշանակության բեռներ տեղափոխելու նախաձեռնությունն առաջ է եկել աշխարհաքաղաքական զարգացումների ֆոնին, որոնք ընդգծում են առաքումների անվտանգ եւ արդյունավետ շղթաների գլոբալ պահանջարկը: ««HAL»-ի եւ «CONCOR»-ի համագործակցությունը ցույց է տալիս Հնդկաստանի վճռականությունը՝ օգտագործել հնարավորությունները զարգացող շուկաներում, հատկապես ռազմավարական նշանակության այնպիսի տարածաշրջաններում, ինչպիսին Հայաստանն է»,- գրում է «India Defence»-ը:
Միջազգային բեռնափոխադրումների փորձագետներից մեկը կայքին հայտնել է, որ «HALCON»-ի մուտքը ռազմավարական նշանակության ավիաբեռնափոխադրումների ոլորտ ցույց է տալիս Հնդկաստանի՝ վստահելի լոգիստիկ ցանցեր զարգացնելու ձգտումը՝ ի պատասխան գլոբալ փոփոխությունների: Ըստ փորձագետի՝ «HALCON»-ը հավանաբար վճռական դեր կխաղա Հնդկաստանի ընդհանուր առեւտրի աճի եւ այդ երկրի կողմից ռազմավարական ընդգրկում ունենալու տեսանկյունից:
Հայաստանի վերաբերյալ «India Defence»-ը նկատում է, որ մեր երկրի տեղադիրքը կամուրջ է ծառայում Եվրոպայի ու Ասիայի միջեւ, ինչը Հայաստանը գրավիչ շուկա է դարձնում հնդկական ապրանքների եւ ծառայությունների համար: «Հայաստանի զարգացող տնտեսությունն ու Հնդկաստանի հետ ընդլայնվող առեւտրային կապերը պարարտ հող են ստեղծում երկկողմ փոխանակումների ընդլայնման համար»,- նշում է «India Defence»-ը:
Մեկ այլ փորձագետ հնդկական կայքին հայտնել է հետեւյալը. ««HALCON»-ի ինտեգրված հնարավորությունները (նկատի ունի «HAL»-ի ավիաշինական ու պաշտպանական, ինչպես նաեւ «CONCOR»-ի լոգիստիկ կարողությունները - «Հետք») հստակ առավելություն են տալիս ռազմավարական բեռնափոխադրումների ժամանակ դեպի այնպիսի կարեւոր շուկաներ, ինչպիսին Հայաստանն է: «HAL»-ի տեխնոլոգիական առավելություններն ու «CONCOR»-ի լոգիստիկ ցանցը կստեղծեն արտահանումների օպտիմալ, անվտանգ եւ հուսալի ուղի»:
Ըստ էության, Հնդկաստանը դեպի Հայաստան կատարվող ռազմական մատակարարումները փորձում է դարձնել ավելի անվտանգ ու հուսալի՝ հաշվի առնելով ցամաքային ու ծովային ճանապարհով արտահանման վրա ծախսվող երկար ժամանակը, ինչպես նաեւ, ինչը գուցե ավելի կարեւոր է, Հայաստանի ոչ բարեկամ երկրների կողմից ստեղծվող ու ստեղծվելիք խոչընդոտները վերգետնյա փոխադրումների պարագայում:

HALCON приступила к осуществлению стратегических воздушных грузоперевозок в Армению
Индийский веб-сайт Indian Aerospace Defence News (IADN) сообщил о том, что Индия создает воздушный коридор в Армению для экспорта грузов стратегического значения.
Логистическую связь обеспечит рабочая группа HALCON, созданная двумя крупными индийскими предприятиями HAL и CONCOR. Как отметил IADN, эта новая реалия усилит логистические связи, существующие между Индией и Арменией.
В последние годы Индия, по сути, стала крупнейшим военным поставщиком РА. Наша страна тратит крупные суммы на приобретение различных видов вооружения индийского производства и уже стала крупным потребителем товаров военно-промышленного комплекса Индии, что не может не привлекать игроков этого рынка.
HAL (Hindustan Aeronautics Limited) представляет собой индийское предприятие с государственным участием, специализирующееся в авиационной и оборонной промышленности. История компании берет свое начало с 1940 года. Головной офис компании находится в городе Бангалор.
CONCOR (Container Corporation of India Limited) тоже является компанией с госучастием, которая в свою очередь специализируется в контейнерных перевозках. Компания была основана в 1988 году, головной офис находится в Нью-Дели.
Рабочая группа HALCON существует свыше десяти лет, однако, как заявил вчера другой индийский источник, India Defence, впервые за время существования рабочей группы в Армению был доставлен груз стратегического значения. Конкретно о каком грузе идет речь, не сообщается.
Первая грузоперевозка в Армению, которая был выполнена с участием руководителя комплекса самолетов МиГ компании HAL Сакета Чатурверди, согласно India Defence, стала проявлением логистических возможностей Индии и намерений этой страны осуществлять экспорт стратегических грузов.
Несмотря на отсутствие конкретных данных о том, когда состоялся этот рейс, размещенные на индийском сайте фотография подсказывает, что грузоперевозка была выполнена на грузовом самолете Ил-76ТД российской компании Gelix Airlines.
Hetq.am удалось выяснить, что речь идет о борте с регистрацией RA-76360, который 4 марта вылетел с аэропорта индийского города Нашик в ереванский аэропорт “Звартноц”. На следующий день самолет вернулся в Нашик. 6 марта тот же самолет вновь прибыл в Ереван, а 7 марта взял курс на Москву.
Аэропорт Нашика – место не случайное. Он был построен HAL в 1964 году, когда подразделение самолетов этой компании приступило к лицензированному производству советских истребителей МиГ-21. В Нашике также производились/производятся индийские модификации истребителя-бомбардировщика МиГ-27 и истребителя Су-30.
В настоящее время аэропорт используется самолетами как гражданской, так и военной авиации. Так, в Нашике HAL разрабатывает, тестирует и производит самолеты для вооруженных сил Индии. Аэропорт также служит станцией техобслуживания для самолетов военно-воздушных сил страны. Кроме того, отсюда выполняются коммерческие грузоперевозки, о начале которых HAL сообщила в 2011 г. Ответственность за эти рейсы возложена на HALCON. Добавим, что авиакомпания IndiGo из Нашика выполняет пассажирские рейсы в различные города Индии.
Как отмечает India Defence, инициатива HALCON по перевозке грузов стратегического значения возникла на фоне геополитических процессов, которые свидетельствуют о глобальном спросе на создание безопасной и эффективной цепи поставок. ”Сотрудничество HAL и CONCOR показывает решимость Индии использовать возможности на развивающихся рынках, особенно в таких стратегически важных регионах, как Армения”,- пишет India Defence.
Один из специалистов по международным грузоперевозкам сообщил сайту, что приход HALCON в сферу воздушных грузоперевозок стратегического значения показывает стремление Индии к развитию надежных логистических сетей в ответ на глобальные изменения. По мнению эксперта, по всей видимости, HALCON сыграет решающую роль в росте объемов торговли Индии и в стратегическом обхвате этой страны.
По поводу Армении India Defence отмечает, что географическое положение нашей страны служит мостом между Европой и Азией, что делает Армению привлекательным рынком для индийских товаров и услуг. “Развивающаяся экономика Армении и расширяющиеся торговые связи с Индией создают почву для расширения двустороннего обмена”,- пишет India Defence.
Другой эксперт сообщил индийскому сайту следующее: “Возможности интеграции HALCON (имеются в виду авиационный и оборонный потенциал HAL, а также логистические возможности CONCOR – Hetq.am) создают преимущества для стратегических грузоперевозок на такие важные рынки, как армянский. Технологические преимущества HAL и логистическая сеть CONCOR создадут оптимальный, безопасный и надежный путь для экспорта”.
По сути, Индия пытается сделать военные поставки в Армению более безопасными и надежными, учитывая большую продолжительность экспорта сухопутным и морским путями, а также, что еще более важно, создаваемые недружественными Армении странами препятствия в деле наземных перевозок.