Հնդկական «HALCON»-ն սկսել է օդով ռազմավարական բեռնափոխադրումներ կատարել դեպի Հայաստան
Հնդկական «Indian Aerospace Defence News»-ը (IADN) երեկ հայտնեց, որ Հնդկաստանն օդային միջանցք է ստեղծում դեպի Հայաստան՝ ռազմավարական նշանակության արտահանումներ իրականացնելու համար:
Ըստ այդմ՝ լոգիստիկ կապն ապահովելու է հնդկական երկու խոշոր ձեռնարկությունների՝ «HAL»-ի եւ «CONCOR»-ի կողմից ստեղծված «HALCON» համատեղ աշխատանքային խումբը: «IADN»-ն նշել է, որ այս նոր իրողությունը կուժեղացնի Հնդկաստանի եւ Հայաստանի միջեւ առկա լոգիստիկ կապերը:
Վերջին տարիներին Հնդկաստանն, ըստ էության, դարձել է Հայաստանի խոշորագույն ռազմական մատակարարը: Հայաստանը մեծ գումարներ է ծախսում՝ հնդկական արտադրության ամենատարբեր զինատեսակներ ձեռք բերելու համար եւ արդեն դարձել է Հնդկաստանի ռազմարդյունաբերության խոշոր սպառող, ինչը չի կարող չգրավել հնդկական այս շուկայի խաղացողներին:
- Ըստ հնդկական մամուլի՝ Հայաստան կառաքվեն «Pinaka» համակարգեր, որոնք Հնդկաստանում ռուսական «Գրադին» փոխարինելու են եկել
- Պաշտոնաթող գնդապետը պնդում է, որ Հայաստանը հերթական խոշոր ռազմական գործարքն է կնքել Հնդկաստանի հետ
- Ինչո՞վ է հնդկական ռազմարդյունաբերությունը գրավում Հայաստանին
- Հնդկական ԱԹՍ-ներ, ՀՕՊ ու հրթիռներ. Հայաստանի հետաքրքրվածության լուրերը մեկնաբանում է փորձագետը
- Ռազմական փորձագետ. Հայաստանին հետաքրքիր է զենքի ցանկացած շուկա, ու պետք է փորձել բոլոր տարբերակները
«HAL»-ը (Hindustan Aeronautics Limited) Հնդկաստանի պետական մասնակցությամբ ձեռնարկություն է, որը մասնագիտացած է ավիաշինական եւ պաշտպանական արդյունաբերության մեջ: Ընկերության պատմությունը սկսվում է 1940 թվականից: Կենտրոնակայանը գտնվում է Բանգալոր քաղաքում:
«CONCOR»-ը (Container Corporation of India Limited) եւս պետական մասնակցությամբ ընկերություն է, որն իր հերթին մասնագիտացած է կոնտեյներային փոխադրումների մեջ: Հիմնադրվել է 1988-ին, կենտրոնակայանը Նյու Դելիում է:
«HALCON» աշխատանքային խումբը գոյություն ունի 10 տարուց ավելի, սակայն «India Defence»-ը երեկ հայտնել է, որ այն զգալի առաջընթաց է գրանցել՝ պատմության մեջ առաջին անգամ Հայաստան տեղափոխելով ռազմավարական նշանակության բեռ: Թե կոնկրետ ինչ բեռի մասին է խոսքը, չի նշվում:
Դեպի Հայաստան բեռնափոխադրումների առաջին չվերթը, որը կայացել է «HAL»-ի «ՄիԳ» ինքնաթիռների կոմպլեքսի ղեկավար Սակետ Չատուրվերդիի ներկայությամբ, ըստ «India Defence»-ի, ազդարարում է Հնդկաստանի լոգիստիկ կարողությունների եւ ռազմավարական արտահանման հավակնությունների նոր դարաշրջանի մասին:
Չնայած կոնկրետացում չկա, թե երբ է տեղի ունեցել չվերթը, հնդկական կայքում առկա լուսանկարը հուշում է, որ բեռնափոխադրումն իրականացրել է ռուսական «Gelix Airlines»-ի «Իլ-76ՏԴ» բեռնատար ինքնաթիռը:
«Հետքը» կարողացել է պարզել, որ խոսքը RA-76360 գրանցումով բորտի մասին է, որը մարտի 4-ին հնդկական Նաշիկ քաղաքի օդանավակայանից թռել է Երեւանի «Զվարթնոց»: Հաջորդ օրը օդանավը վերադարձել է Նաշիկ: Մարտի 6-ին նույն ինքնաթիռը Նաշիկից կրկին ժամանել է Երեւան, իսկ ամսի 7-ին ուղղություն վերցրել դեպի Մոսկվա:
Նաշիկի օդանավակայանը պատահական վայր չէ: Այն կառուցվել է «HAL»-ի կողմից 1964-ին, երբ «HAL»-ի օդանավերի ստորաբաժանումն այստեղ խորհրդային «ՄիԳ-21» կործանիչների լիցենզավորված արտադրություն է սկսել: Նաշիկում են արտադրվել/արտադրվում նաեւ «ՄիԳ-27» կործանիչ-ռմբակոծիչների եւ «Սու-30» կործանիչների հնդկական մոդիֆիկացիաները:
Օդանավակայանը ներկայում ծառայում է թե՛ քաղաքացիական, թե՛ ռազմական ավիացիային: Այսպես՝ «HAL»-ը Նաշիկում մշակում, թեստավորում եւ արտադրում է օդանավեր Հնդկաստանի զինված ուժերի համար: Օդանավակայանը նաեւ տեխսպասարկման կայան է Հնդկաստանի ռազմաօդային ուժերի օդանավերի համար, ինչպես նաեւ այստեղից կատարվում են առեւտրային բեռնափոխադրումներ, որոնց մեկնարկի մասին «HAL»-ը հայտարարել էր 2011 թ.: Այս բեռնափոխադրումների պատասխանատուն հենց «HALCON»-ն է: Նշվածներից բացի՝ «IndiGo» ավիաընկերության կողմից իրականացվում են ուղեւորատար չվերթեր դեպի Հնդկաստանի տարբեր քաղաքներ:
Ինչպես նշում է «India Defence»-ը, «HALCON»-ի՝ ռազմավարական նշանակության բեռներ տեղափոխելու նախաձեռնությունն առաջ է եկել աշխարհաքաղաքական զարգացումների ֆոնին, որոնք ընդգծում են առաքումների անվտանգ եւ արդյունավետ շղթաների գլոբալ պահանջարկը: ««HAL»-ի եւ «CONCOR»-ի համագործակցությունը ցույց է տալիս Հնդկաստանի վճռականությունը՝ օգտագործել հնարավորությունները զարգացող շուկաներում, հատկապես ռազմավարական նշանակության այնպիսի տարածաշրջաններում, ինչպիսին Հայաստանն է»,- գրում է «India Defence»-ը:
Միջազգային բեռնափոխադրումների փորձագետներից մեկը կայքին հայտնել է, որ «HALCON»-ի մուտքը ռազմավարական նշանակության ավիաբեռնափոխադրումների ոլորտ ցույց է տալիս Հնդկաստանի՝ վստահելի լոգիստիկ ցանցեր զարգացնելու ձգտումը՝ ի պատասխան գլոբալ փոփոխությունների: Ըստ փորձագետի՝ «HALCON»-ը հավանաբար վճռական դեր կխաղա Հնդկաստանի ընդհանուր առեւտրի աճի եւ այդ երկրի կողմից ռազմավարական ընդգրկում ունենալու տեսանկյունից:
Հայաստանի վերաբերյալ «India Defence»-ը նկատում է, որ մեր երկրի տեղադիրքը կամուրջ է ծառայում Եվրոպայի ու Ասիայի միջեւ, ինչը Հայաստանը գրավիչ շուկա է դարձնում հնդկական ապրանքների եւ ծառայությունների համար: «Հայաստանի զարգացող տնտեսությունն ու Հնդկաստանի հետ ընդլայնվող առեւտրային կապերը պարարտ հող են ստեղծում երկկողմ փոխանակումների ընդլայնման համար»,- նշում է «India Defence»-ը:
Մեկ այլ փորձագետ հնդկական կայքին հայտնել է հետեւյալը. ««HALCON»-ի ինտեգրված հնարավորությունները (նկատի ունի «HAL»-ի ավիաշինական ու պաշտպանական, ինչպես նաեւ «CONCOR»-ի լոգիստիկ կարողությունները - «Հետք») հստակ առավելություն են տալիս ռազմավարական բեռնափոխադրումների ժամանակ դեպի այնպիսի կարեւոր շուկաներ, ինչպիսին Հայաստանն է: «HAL»-ի տեխնոլոգիական առավելություններն ու «CONCOR»-ի լոգիստիկ ցանցը կստեղծեն արտահանումների օպտիմալ, անվտանգ եւ հուսալի ուղի»:
Ըստ էության, Հնդկաստանը դեպի Հայաստան կատարվող ռազմական մատակարարումները փորձում է դարձնել ավելի անվտանգ ու հուսալի՝ հաշվի առնելով ցամաքային ու ծովային ճանապարհով արտահանման վրա ծախսվող երկար ժամանակը, ինչպես նաեւ, ինչը գուցե ավելի կարեւոր է, Հայաստանի ոչ բարեկամ երկրների կողմից ստեղծվող ու ստեղծվելիք խոչընդոտները վերգետնյա փոխադրումների պարագայում:

Indian Aerospace Defense News (IADN) reports that India, Armenia's largest military supplier, is creating an air corridor to the country to carry out strategic exports.
The logistic connection will be provided by the joint working group HALCON created by two large Indian enterprises, HAL and CONCOR. According to IADN, such exports to the South Caucasus country will strengthen logistic ties between the two countries.
- $155M for Artillery: Armenia Signs Another Arms Deal with India
- Indian Company to Supply Armenia with Howitzers
HAL (Hindustan Aeronautics Limited) is an Indian state-owned enterprise specializing in the aerospace and defense industry. The history of the company, based in Bangalore, dates to 1940.
CONCOR (Container Corporation of India Limited) is also a state-owned company specializing in container transportation. Founded in 1988, it's headquartered in New Delhi.
The HALCON task force has existed for more than ten years, but India Defence reported that it has made significant progress by moving strategic cargo to Armenia for the first time in its history. The type of cargo wasn’t specified.
The first cargo flight to Armenia, witnessed by Saket Chaturverdi, head of HAL's MiG aircraft complex, heralds a new era of India's logistics capabilities and strategic export ambitions, according to India Defence.
Although there is no specification of when the flight took place, the photo available on the Indian website suggests that the Il-76TD cargo plane of the Russian Gelix Airlines carried the cargo.
Hetq found out the plane, with registration RA-76360, flew from the airport in the Indian city of Nashik on March 4 to Yerevan's Zvartnots Airport. The next day, the aircraft returned to Nashik. On March 6, the same plane again arrived in Yerevan from Nashik, and a day later headed for Moscow.
Nashik Airport was built by HAL in 1964, when HAL's aircraft division began licensed production of Soviet MiG-21 fighters there. Indian versions of MiG-27 and Su-30 fighter jets are also produced in Nashik.
The airport currently serves both civil and military aviation. HAL develops, tests and manufactures aircraft for the Indian Armed Forces in Nashik. The airport is also a maintenance station for Indian Air Force aircraft, as well as commercial cargo transportation, which HAL announced in 2011. HALCON is responsible for these shipments. In addition to the above, IndiGo airline carries out passenger flights to various cities of India from Nashik.
According to India Defence, HALCON's initiative to transport strategic cargo comes amid geopolitical developments that highlight the global demand for secure and efficient supply chains. “The collaboration between HAL and CONCOR exemplifies India's determination to seize opportunities in emerging markets, particularly in regions of strategic importance like Armenia,” writes India Defence.
An international cargo expert told the website that HALCON's entry into the strategic air cargo sector shows India's desire to develop reliable logistics networks in response to global changes. According to the expert, HALCON will probably play a decisive role in terms of the growth of India's general trade and the country's strategic outreach.
Regarding Armenia, India Defence notes that Armenia’s location serves as a bridge between Europe and Asia, which makes Armenia an attractive market for Indian goods and services. "Armenia's developing economy and expanding trade ties with India create fertile ground for the expansion of bilateral exchanges," notes "India Defence".
The Indian website quotes another expert as saying: "HALCON's integrated capabilities (meaning HAL's aircraft construction and defense capabilities, as well as CONCOR's logistics capabilities - Hetq) provide a clear advantage in strategic cargo transportation to such important markets as Armenia. HAL's technological edge and CONCOR's logistics network will create a streamlined, secure, and dependable export channel."
Essentially, India is trying to make military supplies to Armenia safer and more reliable, considering the long time spent on exports by land and sea, as well as, perhaps more importantly, the obstacles created and to be created by countries unfriendly to Armenia in the case of ground transportation.