Սեյշելներ, Կիպրոս, Ռուսաստան. Հայաստանում «արտադրվող» և արտահանվող ոսկերչական իրերի ծագումը
2016 թվականի հունիսի 9-ին օֆշորային գոտի համարվող Սեյշելյան կղզիներում գրանցվում է Neltax Holding LTD ընկերությունը («Նելտաքս հոլդինգ ԼԹԴ»): Միակ բաժնետերը Ռուսաստանի Դաշնության քաղաքացի, Վլադիմիր քաղաքի բնակիչ Ալեքսեյ Սպիրիկովն է: Neltax Holding LTD-ն 2023-ին հայտնվում է Ռուսաստան-Հայաստան ոսկու ներկրման և Հայաստանից Արաբական Միացյալ էմիրություններ մեծ քանակությամբ ոսկյա զարդերի և ոսկերչական արտադրանքի արտահանման սխեմայում:
Տարեվերջյան «բումը»
2023-ի դեկտեմբերին Հայաստանում արտադրվել է մոտ 22 580 կգ ոսկերչական իր (ոսկերչական արտադրատեսակներ և դրանց մասերը)՝ 82 մլրդ դրամ (203 մլն ԱՄՆ դոլար) ընդհանուր արժեքով: Նախորդ տարվա նույն ամսվա համեմատ այդ գումարն աճել է 9.4 անգամ։
2023-ի նոյեմբերին արտադրվել է 19 807 կգ, որի արժեքը նույնպես կազմել է 82 մլրդ դրամ՝ նախորդ տարվա նույն ամսվա համեմատ աճելով 13.7 անգամ։
2021-ի դեկտեմբերին հիմնադրված «Երևանի ոսկերչական ֆաբրիկա» ՍՊԸ-ն 2023-ի տարեվերջին ոսկերչական իրերի ռեկորդային ծավալի արտադրանք է ունեցել։
Զուգահեռաբար, 2023-ի չորրորդ եռամսյակում, նախորդ տարվա նույն եռամսյակի համեմատ, 7 անգամ ավելացել է Հայաստանից ոսկերչական արտադրատեսակների արտահանումը։ Վարկած կա, որ սա իրականում Ռուսաստանից ներմուծված ոսկի է, որը տեղում մասնատվում է և արտահանվում՝ որպես Հայաստանում պատրաստված ոսկերչական զարդեր կամ ոսկերչական անավարտ իրեր։ Չի բացառվում, որ այս տվյալները ոչ միայն ոսկերչական իրերի շուկայի պատկերն են աղճատում, այլև Հայաստանի տնտեսական աճի ցուցանիշը։
Հասկանալու համար, թե ինչ մեծ ծավալի ոսկերչական իրերի և առարկաների արտադրանքի մասին է խոսքը 2023-ի վերջին երկու ամիսներին, ինֆոգրաֆիկայում առանձնացրել ենք ամսական ցուցանիշները վերջին մեկ տարվա կտրվածքով։ Անզեն աչքով էլ նկատելի է նոյեմբեր-դեկտեմբերի «բումը»։
Շեշտենք, որ վիճակագրական զեկույցներում ոսկերչական արտադրատեսակների տողն այլ բացվածք չունի, սակայն պետք է նկատի ունենալ, որ այս ցուցանիշը ներառում է ոչ միայն վերջնական ոսկյա զարդերը, այլև անավարտ ոսկերչական զարդերը կամ այլ իրեր, ինչպես նաև՝ զարդեր, որոնք պարունակում են արծաթ։
Ոսկերչության ոլորտի այս աճը էական դեր է ունեցել տարեվերջին Հայաստանի ամբողջ արդյունաբերության, ինչպես նաև՝ տնտեսական աճի վրա։
Վիճակագրական կոմիտեն, որը ներկայացրել է այս ցուցանիշները, չի մանրամասնել, թե որ ձեռնարկությունների շնորհիվ է այսքան ոսկերչական իր թողարկվել։ Այն հրապարակելը Կոմիտեի գործառույթը չէ։
«Բումն» ապահովել է Սուքիասյաններին փոխկապակցված Երևանի ոսկերչական ֆաբրիկան
Թեև պաշտոնական աղբյուրները չեն հայտնում, թե ում հաշվին է ոսկերչության ոլորտում տարեվերջին նման աննախադեպ ցուցանիշ գրանցվել, մեզ հաջողվեց պարզել, որ այն ապահովել է «Երևանի ոսկերչական ֆաբրիկա» ՍՊԸ-ն։
Ֆաբրիկան պաշտոնապես բացվեց երկու տարի առաջ՝ 2022-ի մարտին, «Երևան» տոնավաճառի նոր մասնաշենքում։ Ժապավենը կտրել են Էկոնոմիկայի նախկին նախարար Վահան Քերոբյանը, «Սիլ կապիտալ»-ի խորհրդի նախագահ Էդուարդ Սուքիասյանը՝ ՔՊ-ական պատգամավոր, գործարար Խաչատուր Սուքիասյանի եղբայրը, և լրագրողների հետ հարցազրույցներում որպես ֆաբրիկայի համահիմնադիր ներկայացած Հրաչ Ավագյանը: Վերջինիս ընտանիքը Ռուսաստանում է ոսկերչությամբ զբաղվել։
Բացման ելույթում Վահան Քերոբյանը նշել է, որ սա Ավագյանների և Սուքիասյանների համատեղ նախաձեռնությունն է։ «Նրանց (նկատի ունի Ավագյաններին,- հեղ.) և Սուքիասյանների ընտանիքի այս համատեղ նախաձեռնությունը, վստահ եմ, շատ կարճ ժամանակում էականորեն կավելացնի պատրաստի ոսկերչական իրերի արտահանման ծավալները և տեղական շուկայում էապես կնվազեցնի ներմուծված ապրանքի մասնաբաժինը»,- ասել է Քերոբյանը։
Բացման արարողության կադրերում երևում է, որ ֆաբրիկան Adamant ապրանքանիշն է ներկայացնում։ Այս բրենդը Ռուսաստանում հիմնադրել են Հրաչ Ավագյանն ու նրա որդին՝ Սերգեյ Ավագյանը։ Ռուսական լրատվամիջոցներում կան բազմաթիվ հրապարակումներ այն մասին, որ 2016 թվականին ընկերությունը սնանկ է ճանաչվել գործարանի նախկին փոխտնօրենի դիմումի համաձայն։
Գործարանի բացման կադրերում երևում է, թե ինչպես է Սերգեյ Ավագյանը Վահան Քերոբյանին ներկայացնում իրենց արտադրանքը։
Գործարանի բացմանը ներկա է եղել նաև գործարար Արտակ Բաղիկյանը, որի ընտանիքի անդամների անունով է գրանցված ադամանդ վերամշակող, խոշոր ներմուծող ու վերաարտահանող «Էյ.Դի.Էմ. դայմոնդս» ՍՊԸ-ն։ Ինչպես ավելի վաղ գրել ենք, Բաղիկյանները մտերիմ են «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր, գործարար Խաչատուր Սուքիասյանի հետ։
Երևանի ոսկերչական ֆաբրիկայի արմատները տանում են օֆշոր և կապվում Սուքիասյաններին ու Ավագյաններին փոխկապակցված անձանց հետ
Ըստ պետական ռեգիստրի՝ «Երևանի ոսկերչական ֆաբրիկա» ՍՊԸ-ի 50% բաժնեմասը ուղղակիորեն պատկանում է Լևոն Գագիկի Սարգսյանին, իսկ մյուս կեսը Կիպրոսում գրանցված «Միրելիս լիմիթիդ» (Mirelis Limited) ընկերությանն է։
Լևոն Սարգսյանը Երևանում հայտնի Ծաղկի շուկայի՝ «Մագնիտ 2020» ընկերության տնօրենն է։ Շուկան գտնվում է Շիրակի 43/2 հասցեում։ Կադաստրային փաստաթղթում տեսնում ենք, որ այս տարածքում՝ կայանատեղիի հատվածում, «Մագնիտ 2020»-ը տարածք է վարձակալել։ Իսկ տարածքի սեփականատերը Սուքիասյանների ընտանիքին փոխկապակցված «Տրանս-սերվիս» ընկերությունն է։
Մեզ հետ զրույցում Լևոն Սարգսյանը չցանկացավ մեկնաբանել, թե ի՞նչ կապ ունի Սուքիասյանների և Ավագյանների հետ, արդյոք հետևու՞մ է Ֆաբրիկայի գործունեությանը։ Հորդորեց հարցերի պատասխանները Երևանի ոսկերչական ֆաբրիկայից ստանալ։
Լևոն Սարգսյանի linkedin-յան էջում տեսնում ենք, որ նա ժամանակին աշխատել է Սուքիասյաններին պատկանող «Սիլ ինշուրանս» ապահովագրական ընկերությունում որպես Հայցերի կարգավորման վարչության ղեկավար։
«Երևանի ոսկերչական ֆաբրիկա»-ի մյուս 50%-ի սեփականատեր «Միրելիս լիմիթիդ» ընկերությունը հիմնադրվել է 2017 թվականի հունվարին։ Ըստ Կիպրոսի ռեգիստրի փաստաթղթերի՝ բաժնետերերն են Արտակ Մելտոնյանը (բաժնետոմսեր - 330) և օֆշորային գոտի համարվող Սեյշելներում գրանցված Neltax Holding LTD-ն («Նելտաքս Հոլդինգ» ՍՊԸ-ն, բաժնետոմսեր-670)։
Սա հենց այն ընկերությունն է, որի մասին հիշատակել ենք հոդվածի սկզբում։
Արտակ Մելտոնյանը Հայաստանում սեփականատեր է մի քանի ընկերությունների, որոնցից ամենահայտնին պողպատյա աղացող գնդեր արտադրող «Ձուլակենտրոն» ԲԲԸ-ն է։ Որպես ընկերության իրական շահառուներ գրանցված են նրա հետ փոխկապակցված անձինք։ Ռուսական լրատվամիջոցին տված հարցազրույցում Մելտոնյանը ներկայանում է որպես «Ձուլակենտրոն» ԲԲԸ տնօրենների խորհրդի նախագահ։ Ձուլարանը Չարենցավան քաղաքում է։
Արտակ Մելտոնյանը Հայաստանի Գերագույն խորհրդի առաջին գումարման պատգամավոր Սանասար Մելտոնյանի որդին է։
Փորձեցինք կապ հաստատել նաև Արտակ Մելտոնյանի հետ։ «Ձուլակենտրոն»-ից ասացին, որ նա Հայաստանում չէ։ Մեր հարցերին պատասխանեց նրա տեղակալը, ով հավաստիացրեց, որ Արտակ Մելտոնյանը որևէ կապ չունի ոչ Ավագյանների, ոչ էլ՝ Սուքիասյանների հետ, այլ խոսքով՝ բաժնետոմսերի իրական սեփականատերն է։ Իսկ թե ինչի հաշվին է ֆաբրիկան նման մեծ աճ գրանցել, տեղակալը չգիտեր։
Չնայած նրա պնդմանը, թե Մելտոնյանը կապ չունի Սուքիասյանների և Ավագյանների հետ՝ ռուսական աղբյուրներից տեղեկանում ենք, որ Մելտոնյանը Ավագյանների հետ գործընկերային կապեր ունի։ «Навигатор ювелирной торговли» ռուսական ամսագրին տված հարցազրույցում Մելտոնյանը ներկայանում է որպես ռուսական «Адамант» ոսկերչական գործարանի բաժնետեր։ Գործարանը հիմնադրել է Ավագյանների ընտանիքը։ Ինչպես երևում է, հետագայում բաժնետեր է դարձել Մելտոնյանը։
Ինչպես Լևոն Սարգսյանի, այնպես էլ Արտակ Մելտոնյանի անունները գործարանի բացմանը որևէ կերպ չեն շոշափվել։ Հատկանշական է, որ լրատվամիջոցներով տարածված հաղորդագրություններից մի քանիսում «Երևանի ոսկերչական ֆաբրիկա»-ից հայտնել են, որ «Երևանի ոսկերչական Ֆաբրիկան» «Սիլ Կապիտալ» ընկերությունների խմբի մաս է։
«Երևանի ոսկերչական ֆաբրիկա» ՍՊԸ-ի տնօրենը Բորիս Հովհաննիսյանն է։ Նա նաև Սուքիասյաններին պատկանող «Սիլ ինշուրանս» ապահովագրական փակ բաժնետիրական ընկերության խորհրդի անդամ է։
Բացի Արտակ Մելտոնյանից, «Միրելիս լիմիթիդ»-ում փայատեր է նաև Սեյշելներում գրանցված «Neltax Holding LTD.»-ն։ Ընկերությունը, արդեն նշել ենք, հիմնադրվել է 2016-ի հունիսին։
Neltax Holding LTD-ի միակ բաժնետերը Ռուսաստանի քաղաքացի Ալեքսեյ Սպիրիկովն (Спириков Алексей Константинович) է։ Ընկերությունն ուներ 100 000 բաժնետոմս, յուրաքանչյուր բաժնետոմսի արժեքը՝ 1$:
Ռուսական բաց աղբյուրներում Ավագյանների գործունեության մասին առկա տեղեկություններից կարելի է եզրակացնել, որ Սպիրիկովը Ավագյանների վստահված անձն է: Ըստ Ռուսաստանի ռեգիստրի տվյալների՝ Սպիրիկովը ներգրավված է եղել Ավագյանների 6 բիզնես ընկերություննում՝ որպես հիմնադիր կամ գլխավոր տնօրեն:
Սպիրիկովին պատկանող «Neltax Holding LTD.» ընկերությունը հիմնադրումից երկու ամիս անց՝ 2016 թվականի օգոստոսին Կիպրոսում գրանցել է «Vardi Invest LTD» («Վարդի ինվեստ ԼԹԴ») ընկերությունը։
Հետաքննող լրագրողների միջազգային կոնսորցիումն (International Consortium of Investigative Journalists, ICIJ) ու դրա հետ համագործակցող լրատվամիջոցները, այդ թվում՝ «Հետքը», 2021-ի հոկտեմբերից հրապարակում են տարբեր օֆշորային գոտիներից արտահոսած փաստաթղթեր, որոնք ստացել են «Պանդորայի փաստաթղթեր» (Pandora Papers ) անվանումը:
Եվ ահա, ըստ Pandora Papers-ում առկա տվյալների, «Vardi Invest Ltd»-ն 2016-ի օգոստոսի 31-ին որոշել է իր մայր ընկերության՝ Neltax Holding LTD-ի միջոցով ձեռք բերել կառուցապատմամբ զբաղվող ռուսական ООО "Строитель" ընկերության 100%-ը: Ըստ Ռուսաստանի ռեգիստրի տվյալների՝ Սպիրիկովն ընկերության տնօրենն է եղել մինչեւ 2018-ի մայիսի 22-ը, իսկ մինչեւ 2021-ի հունիսի 17-ը եղել է ընկերության հիմնադիրներից մեկը:
Մինչև 2021-ի հունիսն ընկերության սեփականատեր է եղել նաև Արտակ Մելտոնյանը։
Սպիրիկովը նաև ռուսական «Шестой канал» ընկերության (Ռուսասատանի Դաշնության Վլադիմիր քաղաքի 6tv հեռուստաընկերություն) հիմնադիրը և գործադիր տնօրենն է եղել (2018-2020թթ․)։ Այժմ ընկերությունը պատկանում է Ավագյանների բարեկամ Արթուր Ավագյանին, որը ներգրավված է Հրաչ և Սերգեյ Ավագյաններին պատկանող այլ բիզնեսներում ևս։
Մեկ այլ ընկերության՝ ООО "Шестой канал-продакшн"-ի հիմնադիրներից մեկը և գլխավոր տնօրենը ևս եղել է Սպիրիկովը: Իսկ մինչեւ 05.02.2020-ը հիմնադիրների թվում էր նաեւ Սերգեյ Ավագյանը: Ընկերությունն այժմ լուծարված է: "Шестой канал-продакшн"-ը փոխկապակցված էր «Шестой канал» ընկերությանը։
«Պանդորայի փաստաթղթեր»-ում առկա տվյալների՝ «Neltax Holding LTD»-ն 2018-ի հունվարի 18-ին համաձայնություն է տալիս իր դուստր ընկերությանը՝ Mirelis Limited-ին, ձեռք է բերել ռուսական «Յունիթի» ՍՊԸ-ի (ООО "ЮНИТИ") 100 %-ը և «Դիալ» ՍՊԸ-ի ( ООО "Диал") 100%-ը: Ըստ ռուսական բաց աղբյուրների՝ այս ընկերությունները զբաղվում են անշարժ գույքի վարձույթով և կառավարմամբ։
Մելտոնյանը, Սպիրիկովը ու Ավագյաններն ներգրավված են մի քանի տասնյակ ընկերություններում՝ իրար փոխանցելով բաժնետոմսերը, կառավարումն ու ղեկավարումը։ Այդ ընկերությունների մի մասը լուծարված է։
Այս շղթայի մի մասն է նաև 2019-ի հուլիսին Հայաստանում գրանցված «Գոլդ սիլվեր չեյն քամփնի» ՍՊԸ-ն։ Այստեղ տեսնում ենք նաև ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանի անունը։ Ընկերությունը գրանցվել է Առինջ գյուղում` «Մուլտի Գոլդ» ՍՊԸ-ի հասցեում: Ընկերության բաժնետերերն էին՝ Գագիկ Ծառուկյանը (50%) և վերը նշված կիպրոսյան «Vardi Invest Ltd» ընկերությունը (50%)։ Հիմնադրումից երկու տարի անց Գագիկ Ծառուկյանը դուրս է եկել ընկերության բաժնետերերի ցանկից, և 50%-ն անցել է Էդգար Հարությունյանին։
«Գոլդ սիլվեր չեյն քամփն»-ին տարածք է վարձել Ծառուկյանին պատկանող «Մուլտի գոլդ»-ում և ոսկերչական արտադրանք թողարկել։ Հետագայում, երբ Ծառուկյանը դուրս է եկել այս ընկերությունից, նրա և Հրաչ Ավագյանի միջև վեճ է ծագել ընկերության գույքի վերաբերյալ։ «Թիվ 1 մեդիա»-ին տված հարցազրույցում Հրաչ Ավագյանն ասել է, որ Ծառուկյանը «Գոլդ սիլվեր չեյն քամփնի»-ի բաժնետերերի ցանկից դուրս գալուց հետո ընկերության մյուս բաժնետերերին թույլ չի տվել հումքը և գույքը հանել «Մուլտի գոլդ»-ից։
«Հետքի» հետ զրույցում այս հարցով Հրաչ Ավագյանի փաստաբան Տիգրան Մարտիրոսյանը տեղեկացրեց, որ Ավագյանը և Ծառուկյանը, վերջիվերջո, համաձայնության են եկել (առանց դատական միջամտության), Ավագյանը գույքը հանել է «Մուտի գոլդ»-ից, և ընկերությունն այժմ աշխատում է։
Ի դեպ, «Գոլդ սիլվեր չեյն քամփնի» ընկերության ներկայիս տնօրեն Էդուարդ Ղազարյանը 2023-ի հունիս-դեկտեմբեր ամիսներին եղել է «Երևանի ոսկերչական ֆաբրիկա»-ի տնօրենը։
Հատկանշական է, որ ըստ այս ընկերության իրական շահառուների հայտարարագրի՝ այս պահին ընկերության 50%-ի ուղիղ սեփականատերը Էդգար Հարությունյանն է, իսկ մյուս 50%-ինը՝ Մարգարիտա Ավագյանը, անուղղակի մասնակցությամբ։ Մարգարիտա Ավագյանը Սերգեյ Ավագյանի դուստրն է։ 2020-ի հունվարին Ծառուկյանին պատկանող «Մուլդի գոլդ»-ում բացվել է «Adamant»-ի տաղավարը, և Մարգարիտա Ավագյանը ներկայացել է որպես ռուսաստանյան «Adamant» ընկերության գլխավոր տնօրեն։
«Երևանի ոսկերչական ֆաբրիկա»-ն թերի է հայտնում իրական շահառուների ցանկը
«Երևանի ոսկերչական ֆաբրիկա» ՍՊ ընկերությունը հիմնադրման օրվանից գործունեություն է ծավալում «Սիլ կապիտալ» ՍՊԸ-ի կառավարման ներքո գործող «Երևան» տոնավաճառից վարձակալած տարածքում։ Ֆաբրիկան այժմ ներկայանում է Crown Jewellery բրենդով։
Ֆաբրիկայից «Հետքի» հարցմանն ի պատասխան հայտնում են, որ գործունեության ողջ ընթացքում «Սիլ կապիտալ» ընկերությունը ֆաբրիկային աջակցություն է ցուցաբերում խորհրդատվական, իրավական և կազմակերպչական ոլորտներում, «քանի որ «Սիլ կապիտալ» ՍՊ ընկերության առաջնային նպատակն է Հայաստանի Հանրապետությունում նոր աշխատատեղերի ստեղծումը, տնտեսության առանձին ոլորտների զարգացումը, օտարերկրյա ներդրումների ծավալների մեծացմանը նպաստելուն ուղղված ճյուղերին գործուն աջակցությունը»։
Ինչ վերաբերում է «Երևանի ոսկերչական ֆաբրիկա» ՍՊԸ ռեգիստրային փաստաթղթերում մասնակիցների արտացոլմանը, ֆաբրիկայից նշում են, որ հայկական կողմից մասնակից է հանդիսանում ՀՀ քաղաքացի Լևոն Գագիկի Սարգսյանը, իսկ օտարերկրյա մասնակից է «Միրելիս Լիմիթիդ» ընկերությունը, որի մասնակից է Հրաչ Ավագյանի թոռնուհի Մարգարիտա Ավագյանը։
Այս ցանկում, սակայն, չեն նշում Արտակ Մելտոնյանի և Ալեքսեյ Սպիրիկովի անունները։ Իսկ Հրաչ Ավագյանի թոռնուհի Մարգարիտա Ավագյանի անունը հոդվածում նշված այս բոլոր ընկերությունների բաժնետերերի որևէ ցանկում չհանդիպեց։
Ոսկերչական իրերի արտահանումը ևս կտրուկ ավելացել է. գլխավոր արտահանողը «Երևանի ոսկերչական ֆաբրիկան» է
Պետական եկամուտների կոմիտեի տվյալներով՝ միայն 2023 թվականի վերջին երեք ամիսներին՝ հոկտեմբեր-դեկտեմբերին, Հայաստանից արտահանվել է 9591 կգ ոսկերչական արտադրանք (թանկարժեք մետաղներից, թանկարժեք մետաղներով երեսպատված կամ չերեսպատված)՝ մոտ 419 մլն ԱՄՆ դոլար ընդհանուր արժեքով։ Սա՝ ընդամենը երեք ամսում։ Ընդ որում՝ մեծ մասն արտահանվել է նոյեմբերին ու դեկտեմբերին։
Ըստ արժեքի՝ արտահանված ոսկերչական իրերի 93%-ը (մոտ 391 մլն դոլար) արտահանվել է Արաբական Միացյալ Էմիրություններ։
Համեմատության համար նշենք, որ 2022 թվականի նույն ժամանակաշրջանում Հայաստանից արտահանվել է ընդամենը 1290 կգ ոսկերչական իր, որի ընդհանուր արժեքը կազմել է մոտ 24 մլն դոլար։
Այդպիսով, 2023-ի չորրորդ եռամսյակում, նախորդ տարվա նույն եռամսյակի համեմատ, Հայաստանից արտահանված ոսկերչական իրերի քանակն աճել է 7 անգամ, իսկ արժեքը՝ մոտ 18 անգամ։
Ըստ Պետական եկամուտների կոմիտեի՝ «Երևանի ոսկերչական ֆաբրիկա»-ն երեք խոշոր արտահանողների ցանկում է։ ՊԵԿ-ը չի մանրամասնում, թե որ ընկերությունը որքան է արտահանել, սակայն, դատելով տվյալներից, որ արտադրանքի հիմնական մասը բաժին է ընկնում նշված ֆաբրիկային, այն նաև ամենախոշոր արտահանողն է։
Հատկանշական է, որ նույն ընթացքում՝ 2023 թվականի չորրորդ եռամսյակում, Հայաստան է ներմուծվել 13 561 կգ ոսկերչական արտադրանք, որոնց ընդհանուր արժեքը կազմել է մոտ 22 մլն դոլար։
Ըստ երկրների՝ ներմուծման վիճակագրությունը էլ ավելի հետաքրքիր է։ 2023-ի չորրորդ եռամսյակում Ռուսաստանից ներմուծվել է 13 284 կգ ոսկերչական իր, որի ընդհանուր արժեքը կազմել է ընդամենը 1.3 մլն դոլար (1 կգ-ը՝ 100 ԱՄՆ դոլար)։
Իսկ ԱՄէ-ից ներմուծվել է 161 կգ ոսկերչական իր՝ մոտ 17 մլն դոլար (1 կգ-ը՝ 103 հազ. դոլար)։
Ներմուծողների առաջին եռյակում կրկին «Երևանի ոսկերչական ֆաբրիկա»-ն է, ինչպես նաև՝ «Ֆենսի ջուվելրի», «ՎՏՊ թրեյդ» ընկերությունները։
Սուրեն Պարսյան. «Մենք այդքան ոսկերչական իրեր արտադրելու ռեսուրս չունենք»
Տնտեսագետ Սուրեն Պարսյանը նկատում է, որ Հայաստանում մեկ ամսում այդ ծավալի ոսկերչական իրեր արտադրելու ոչ միայն տեխնիկական ռեսուրսներ չկան՝ սարքավորումներ, այլև մարդկային աշխատուժ։
«Չունենք այդքան ռեսուրս, որ մեկ ամսում 14 անգամ ավելացրած լինենք արտադրության ծավալները։ Ըստ էության՝ ոչ թե այդքան ոսկերչական զարդեր կամ իրեր են արտադրվել, այլ ոսկու ներմուծված ձուլակտորներ են մասնատվել և Հայաստանից արտահանվել զարդերի անվան ներքո»,- կարծում է տնտեսագետը։
Սուրեն Պարսյանի տեղեկություններով՝ Հայաստանը ներմուծում է ռուսական ոսկի, որն արտահանվում է Արաբական Միացյալ Էմիրություններ, Հնդկաստան և այլն։
Իսկ թե ինչու այն ձուլակտորների տեսքով չի արտահանվում, գաղտնիքը պատժամիջոցներն են։ «Ռուսական ոսկին արևմտյան պատժամիջոցների տակ է, և դրանց գնորդները ևս կհայտնվեն պատժամիջոցների տակ։ Իսկ զարդերի արտահանումն արդեն պատժամիջոցների տակ չէ»,- ասում է Պարսյանը։
Այս ամենը, ըստ տնտեսագետի, Հայաստանի տնտեսությունն ապահովում է փողի շրջանառությամբ։ Շահում են, մասնավորապես, դրանում ներգրավված ընկերությունները։
Այսպիսով, Հայաստանում ոսկերչական իրերի շուկայում հետաքրքիր, բայց միևնույն ժամանակ կասկածելի զարգացումներ են տեղի ունենում։ Արտադրողը ցույց է տալիս մեծ քանակի արտադրություն, որը, ըստ մասնագետների, հնարավոր չէ ապահովել հայաստանյան ռեսուրսներով։
Բացի այն, որ արտադրության և արտահանման տվյալները մի շարք հարցեր են առաջացնում, այդ ամենը նաև տնտեսական աճի վիճակագրական պատկերն է խաթարում։
Ոսկերչական իրերի այս մեծ արտադրությունը «նպաստում է» արդյունաբերության բարձր աճին, դա էլ իր հերթին՝ տնտեսական աճին։
Սակայն, եթե դա իրականում հայկական արտադրություն չէ, այլ ներմուծված և վերաարտահանված ապրանք (ինչը պարզելն արդեն տնտեսական ոլորտի գերատեսչությունների և իրավապահների անելիքն է), վիճակագրական «խաբկանք» է տեղի ունենում, որի հետեւանքով նաև տնտեսական աճի կեղծ ցուցանիշներ են արձանագրվում։

Сейшелы, Кипр, Россия: происхождение “производимых” в Армении и экспортируемых ювелирных изделий
9 июня 2016 г. на Сейшельских островах, считающихся офшорной зоной, была зарегистрирована компания Neltax Holding LTD (“Нетлакс холдинг ЛТД”). Ее единственным акционером является гражданин Российской Федерации, житель города Владимир Алексей Спириков. В 2023 г. Neltax Holding LTD была включена в схему экспорта золота из России в Армению, а оттуда – в Объединенные Арабские Эмираты большого количества ювелирных украшений и изделий.
“Бум” в конце года
В декабре 2023 года в Армении было произведено около 22 580 кг ювелирных изделий на общую сумму 82 млрд драмов, или 203 млн долларов США. По сравнению с тем же месяцем прошлого года эта сумма выросла в 9.4 раза.
В ноябре 2023-го было произведено 19 807 кг ювелирных изделий, стоимость которых составила 82 млрд драмов. Этот показатель превысил аналогичный показатель предыдущего года в 13.7 раза.
Основанное в декабре 2021 г. ООО “Ереванская ювелирная фабрика” к концу 2023-го произвело рекордный объем продукции.
Параллельно этому в четвертом квартале 2023 г. по сравнению с тем же периодом прошлого года экспорт ювелирных изделий из Армении вырос в семь раз.
Высказывается мнение, что на самом деле золото импортируется из России и после переработки экспортируется в виде изготовленных в Армении ювелирных украшений или полуготовых изделий. Не исключено, что эти данные искажают не только картину на рынке ювелирных изделий, но и показатели роста экономики в Армении.
Чтобы понять, о каком объеме ювелирных изделий идет речь по состоянию на последние два месяца 2023 г., мы выделили на инфографике показатели в месячном разрезе за последний год. Даже невооруженным глазом можно заметить, что в ноябре-декабре наблюдался производственный бум.
Подчеркнем, что в статистических отчетах показатель ювелирной продукции включает не только готовые, но и незаконченные ювелирные украшения или изделия, а также украшения с содержанием серебра.
Такой рост в ювелирной отрасли оказал существенное влияние на рост всей промышленности, да и в целом экономики Армении.
Опубликовавший эти показатели Статистический комитет не пояснил, какие предприятия выпустили такой объем ювелирных изделий, поскольку это не входит в функции Статкома.
“Бум” обеспечила аффилированная с Сукиасянами Ереванская ювелирная фабрика
Несмотря на то, что официальные источники не сообщает, за счет чего к концу года были достигнуты столь беспрецедентные показатели в ювелирной отрасли, нам удалось выяснить, что рекордные цифры обеспечило ООО “Ереванская ювелирная фабрика”.
Официальное открытие этого предприятия состоялось два года назад, в марте 2022-го, в новом корпусе торговой ярмарки “Ереван”. Ленточку на торжественной церемонии открытия разрезали бывший министр экономики Ваан Керобян, председатель совета компании “Сил капитал”, брат депутата парламента от правящей партии “Гражданский договор”, предпринимателя Хачатура Сукиасяна Эдуард Сукиасян и представившийся журналистам соучредителем фабрики Грач Авагян, семья которого занимается ювелирной отраслью также в России.
В своем вступительном слове В.Керобян отметил, что это совместная инициатива Авагянов и Сукиасянов. “Я уверен, что за короткий срок эта инициатива позволит существенно увеличить объем экспорта готовой ювелирной продукции и сократить долю импортированных товаров на местном рынке,- заявил Керобян.
На видеокадрах видно, что фабрика представляет бренд Adamant. Этот бренд основали в РФ Грач Авагян и его сын Сергей Авагян. В российских СМИ можно встретить многочисленные публикации о том, что в 2016 году компания на основании заявления бывшего заместителя директора была признана банкротом. В видеозаписи также видно, как Сергей Авагян представляет В.Керобяну продукцию завода.
На открытии предприятия присутствовал также предприниматель Артак Багикян, на семью которого зарегистрировано занимающееся переработкой алмазов ООО “Эй.Ди.Эм.даймондс”, которое является также крупным импортером и реэкспортером. Багикяны имеют близкие отношения с депутатом от правящей партии “Гражданский договор”, предпринимателем Хачатуром Сукиасяном.
Согласно госреестру, 50% ООО “Ереванская ювелирная фабрика” принадлежат непосредственно Левону Саргсяну, другая половина принадлежит зарегистрированной на Кипре компании “Мирелис лимитед” (Mirelis Limited).
Левон Саргсян – директор знаменитого в Ереване цветочного рынка “Магнит 2020”. Рынок находится по адресу: ул.Шираки, 43/2. Согласно кадастровым документам, “Магнит 2020” арендует помещение на территории автопарковки, собственником которой является аффилированная с семьей Сукиасянов компания “Транс-сервис”.
В беседе с нами Левон Саргсян не ответил на вопрос о том, какое отношение он имеет к Сукиасянам и Авагянам и следит ли за деятельностью фабрики, а лишь порекомендовал адресовать эти вопросы ЕЮФ.
Согласно странице Л.Саргсяна в linkedin, в свое время он работал в принадлежащей Сукиасянам страховой компании “Сил иншуранс”, где возглавлял управление по регулированию заявок.
Собственник другой половины Ереванской ювелирной фабрики, компания “Мирелис лимитид”, была учреждена в январе 2017 г. Согласно документам реестра Кипра, ее акционерами являются Артак Мелтонян (330 акций) и зарегистрированная на Сейшелах, которые, как известно, считаются офшорной зоной, компания Neltax Holding LTD (ООО “Нелтакс Холдинг”, 670 акций).
Именно эту компанию мы упомянули в начале публикации.
Артак Мелтонян владеет в Армении несколькими компаниями, в том числе ОАО “Дзулакентрон”. В интервью российским СМИ Мелтонян представился как председатель совета директоров этого ОАО, которое находится в Чаренцаване.
Кстати, Артак Мелтонян – сын депутата Верховного Совета Армении первого созыва Санасара Мелтоняна.
Мы попытались связаться с ним, но в “Дзулакентроне” сообщили, что Мелтонян отсутствует из страны. На интересовавшие нас вопросы ответил его заместитель, который заверил, что Мелтонян не имеет отношения ни к Авагянам, ни к Сукиасянам, иными словами является реальным владельцем акций. При этом заместитель не знал, за счет чего фабрика добилась такого роста.
Несмотря на его утверждения о том, что Артак Мелтонян не имеет отношения к Сукиасянам и Авагянам, по сведениям российских источников Мелтонян и Авагян являются партнерами.
В интервью российскому изданию “Навигатор ювелирной торговли” Мелтонян представился акционером российского ювелирного завода “Адамант”.
Примечательно, что, согласно сообщениям некоторых СМИ, Ереванская ювелирная фабрика является частью группы компаний “Сил Капитал”.
Должность директора ЕЮФ занимает Борис Ованнисян, который также является членом совета принадлежащего Сукиасянам страхового ЗАО “Сил иншуранс”.
Помимо Артака Мелтоняна, долей “Мирелис лимитид” владеет также зарегистрированная на Сейшелах компания Neltax Holding LTD. Как уже отмечалось, она была основана в июне 2016 г.
Единственный акционер этой компании – гражданин РФ Алексей Спириков (Спириков Алексей Константинович). У компании 100 000 акций, каждая стоимостью 1$.
Сведения о деятельности Авагянов, полученные из открытых российских источников, свидетельствуют о том, что Спириков – доверенное лицо Авагянов. По данным реестра РФ, в их шести компаниях Спириков был либо учредителем, либо гендиректором.
Принадлежащая Спирикову компания Neltax Holding LTD. в августе 2016 г., то есть спустя два месяца после создания, зарегистрировала на Кипре компанию Vardi Invest LTD (“Варди инвест ЛТД”).
Международный консорциум журналистов-расследователей (International Consortium of Investigative Journalists, ICIJ) и сотрудничающие с ним СМИ, в том числе Hetq.am, с октября 2021 г. публикуют рассекреченные документы из различных офшорных зон, получившие название “Архив Пандоры” (Pandora Papers).
31 августа 2016 г. Vardi Invest Ltd, по данным Pandora Papers, решила посредством своей основной компании Neltax Holding LTD приобрести 100% российского ООО "Строитель". По данным реестра РФ, должность директора Спириков занимал до 22 мая 2018 г., а до 17 июня 2021 г. он являлся одним из учредителей компании. До июня 2021 г. ее собственником был и Артак Мелтонян.
Спириков являлся также учредителем и исполнительным директором российской компании “Шестой канал» (2018-2020 гг․, телекомпания 6tv в городе Владимире, РФ). В настоящее время компания принадлежит родственнику Авагянов Артуру Авагяну, который участвует в других бизнесах Грача и Сергея Авагянов.
Спириков был также одним из учредителей и гендиректором еще одной компании - ООО "Шестой канал-продакшн". До 05.02.2020 в число учредителей этого ООО входил также Сергей Авагян. В настоящее время компания ликвидирована. "Шестой канал-продакшн" была аффилирована с компанией “Шестой канал”.
По данным “Архива Пандоры”, 18 января 2018 г. Neltax Holding LTD приобрела 100% ООО “Юнити” (ООО "ЮНИТИ") и 100% ООО “Диал” ( ООО "Диал"). Российские источники сообщают, что эти компании занимаются арендой недвижимости и ее управлением.
Мелтонян, Спириков и Авагяны участвуют в нескольких десятках компаний, передавая друг другу акции, управление и руководство. Часть этих компаний ликвидирована.
Звеном в этой цепи является и зарегистрированное в июле 2019 года ООО “Голд силвер чейн кампани”. Среди ее участников можно найти лидера партии “Процветающая Армения” Гагика Царукяна. Компания зарегистрирована в селе Ариндж по адресу ООО “Мульти голд”. Акционерами компании являются Гагик Царукян (50%) и вышеуказанная кипрская компания Vardi Invest Ltd (50%). Через два года после учреждения “Голд силвер чейн кампани” Г.Царукян вышел из списка акционеров, в результате чего 50% компании перешли к Эдгару Арутюняну.
“Голд силвер чейн кампани” арендовала помещение в здании компании “Мульти голд” Г.Царукяна, где занималась производством ювелирной продукции. В дальнейшем, когда Царукян ушел из компании, между ним и Грачем Авагяном возник конфликта вокруг ее имущества. В интервью “Медиа номер 1” Авагян сказал, что после выхода из списка акционеров “Голд силвер чейн кампани” Царукян запретил другим акционерам выносить из здания “Мульти голд” сырье и имущество.
В беседе с нами адвокат Авагяна Тигран Мартиросян сообщил, что в конце концов Г.Авагян и Царукян достигли согласия (без судебного вмешательства). Авагян вывез имущество из “Мульти голд”, и в настоящее время компания продложает работать.
Отметим, что нынешний директор “Голд силвер чейн кампани” Эдуард Казарян в июне-декабре 2023 года занимал должность директора Ереванской ювелирной фабрики.
Примечательно, что, согласно реальным бенефициаром этой компании, на данный момент прямым владельцем 50% компании является Эдгар Арутюнян, а остальные 50% косвенно принадлежат дочери Сергея Авагяна Маргарите Авагян. В январе 2020 г. в принадлежащем Царукяну торговом центре “Мульти голд” открылся павильон российской компании Adamant, а Маргарита Авагян представилась как ее гендиректор.
Ереванская ювелирная фабрика представляет неполный список своих реальных бенефициаров
ООО “Ереванская ювелирная фабрика” со дня своего основания развертывает деятельность в помещении, арендованном на торговой ярмарке “Ереван”, которая действует под управлением ООО “Сил капитал”. В настоящее время фабрика производит продукцию под брендом Crown Jewellery.
В ответ на запрос Hetq.am из фабрики сообщили, что “Сил капитал” оказывает им помощь на протяжении всей их деятельности, предоставляя услуги в консалтинговой, правовой и организационной сферах. Это обусловлено тем, что “основной целью компании “Сил капитал” является создание в Армении новых рабочих мест, развитие отдельных отраслей экономики, содействие увеличению иностранных инвестиций”.
Что касается отражения в реестровых документах ООО “Ереванская ювелирная фабрика” его участников, то, как было сказано в ответе предприятия, с армянской стороны участником является гражданин РА Левон Саргсян, а иностранным участником – компания “Мирелис Лимитид”, к которой причастна внучка Грача Авагяна Маргарита Авагян.
Однако в этом списке отсутствуют имена Артака Мелтоняна и Алексея Спирикова. В то же время имя Маргариты Авагян не фигурировало ни в одном списке акционеров указанных компаний.
Резко увеличился также экспорт ювелирных изделий: основной экспортер – Ереванская ювелирная фабрика
По данным Комитета госдоходов, только за последние три месяца 2023 года (октябрь-декабрь) из Армении было экспортировано 9591 кг ювелирных изделий (из драгметаллов, покрытых или непокрытых драгметаллами) на общую сумму около 419 млн долларов США. И это всего лишь за три месяца. Причем основная часть изделий была экспортирована в ноябре и декабре. Около 93% ювелирных изделий (на сумму около 391 млн долларов) было вывезено в Объединенные Арабские Эмираты.
Для сравнения отметим, что за тот же период 2022 года из Армении было экспортировано всего 1290 кг золотых изделий на общую сумму 24 млн долларов.
Таким образом, в четвертом квартале 2023 года по сравнению с тем же периодом предыдущего года экспорт ювелирных изделий из Армении вырос в 7 раз, а их общая стоимость – примерно в 18 раз.
Согласно данным Комитета госдоходов, Ереванская ювелирная фабрика входит в число крупных экспортеров. КГД не сообщил, какое количество ювелирных изделий экспортировала каждая конкретная компания, однако, судя по данным, основная доля произведенной продукции приходится на вышеупомянутую фабрику. Она же является самым крупным экспортером.
Примечательно, что в четвертом квартале 2023 г. Армения импортировала 13 561 кг ювелирной продукции на общую сумму около 22 млн долларов.
Еще более примечательна статистика импорта по странам. В четвертом квартале 2023 г. из России было импортировано 13 284 кг ювелирных изделий на общую сумму 1.3 млн долларов (стоимость 1 кг - 100 долларов США).
В то же время из ОАЭ было поставлено 161 кг ювелирных изделий на сумму около 17 млн долларов (1 кг за 103 тыс. долларов).
В первую тройку импортеров входит опять-таки Ереванская ювелирная фабрика, а также компании “Фенси джувелри” и “ВТП трейд”.
Сурен Парсян: “У нас нет ресурсов для производства такого количества ювелирных изделий”
По утверждению экономиста Сурена Парсяна, для производства в течение месяца такого объема ювелирных изделий в Армении нет не только технических ресурсов, то есть оборудования, но и рабочей силы. “У нас нет таких ресурсов, чтобы за месяц увеличить объемы продукции в 14 раз. По сути, не только было произведено такое количество ювелирных украшений или изделий, но также были разрезаны импортированные золотые слитки, которые затем были вывезены из Армении под видом украшений”,- считает эксперт.
“У нас нет таких ресурсов, чтобы за месяц увеличить объемы продукции в 14 раз. По сути, не были произведены золотые украшения или изделия, а из Армении под видом украшений были вывезены разрезанные на части импортированные слитки”,- считает С.Парсян.
По его сведениям, Армения импортирует российское золото, которое затем экспортируется в Объединенные Арабские Эмираты, Индию и другие страны.
Что касается того, почему не экспортируются слитки, то, как отметил наш собеседник, все дело в санкциях. “Поскольку российское золото находится под западными санкциями, то их покупатели тоже могут подпасть под санкции. Между тем на украшения санкции не распространяются”,- пояснил Сурен Парсян.
Все это,по словам эксперта, обеспечивает экономику Армении оборотом денег. Выигрывают, в частности, вовлеченные в этот процесс компании.
Таким образом, на армянском рынке золотых изделий происходят интересные, но в то же время сомнительные процессы. Производитель показывает большое количество продукции, которое, однако, как считают специалисты, невозможно обеспечить только за счет армянских ресурсов.
Помимо того, что данные о продукции и экспорте вызывают ряд вопросов, так еще это искажает статистическую картину экономического роста.
Такой большой объем производства ювелирных изделий “способствует” высокому росту промышленности, а значит и экономическому росту.
Помимо того, что эта продукция в действительности не армянская, а импортированная и реэкспортированная (это должны выяснить уже экономические ведомства и правоохранители), так мы еще имеем дело со статистическим обманом, из-за которого регистрируются ложные показатели экономического роста страны.