«ԵԽ բանաձեւը Հայաստանում հանրային քննարկման առարկա պետք է դառնա». Նիկոլ Փաշինյան
Կառավարության մարտի 14-ի նսիտում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է Եվրամիության և Հայաստանի միջև ավելի սերտ կապերի և Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի անհրաժեշտության վերաբերյալ Եվրոպական խորհրդարանի նախօրեին ընդունած բանաձևին:
Իր ելույթում վարչապետ Փաշինյանը, մասնավորապես, նշել է. «Եվրոպական խորհրդարանը երեկ ընդունել է Եվրամիության և Հայաստանի միջև ավելի սերտ կապերի և Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի անհրաժեշտության մասին բանաձևը:
Բոլոր խմբակցությունների աջակցությունն ստացած այս փաստաթուղթն ընդունվել է 504 կողմ, 4 դեմ, 32 ձեռնպահ ձայներով: Բանաձևը 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա անսասան աջակցություն է արտահայտում Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանությանը, տարածքային ամբողջականությանն ու անկախությանը, նաև աջակցություն է հայտնում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության ջանքերին:
Այս բանաձևով Եվրոպական խորհրդարանն արձանագրել է Հայաստանի Հանրապետության ձեռքբերումները ժողովրդավարության, օրենքի գերակայության, կոռուպցիայի դեմ պայքարի ոլորտում, ինչը չափազանց կարևոր է մեր երկրի միջազգային ընկալման համար:
Բանաձևը մեջբերել է նախորդ տարի հոկտեմբերի 17-ին Եվրոպական խորհրդարանի ամբիոնից իմ արած հայտարարությունը, թե Հայաստանը պատրաստ է այնքան մոտ լինել Եվրամիությանը, ինչքան Եվրամիությունը դա հնարավոր կհամարի՝ արձանագրելով, որ եթե Հայաստանի Հանրապետությունը կցանկանա Եվրամիության անդամության թեկնածու դառնալու հայտ ներկայացնել, Եվրամիության ինստիտուտները պետք է աջակցեն:
Ողջունելով Եվրոպական խորհրդարանի այս բանաձևը՝ կարծում եմ, որ այն Հայաստանում հանրային քննարկման առարկա պետք է դառնա: Սա ևս մեկ առիթ է՝ քննարկելու Հայաստանի Հանրապետության ապագայի տեսլականը, և հույս ունեմ, որ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքական ուժերը, հասարակական կազմակերպությունները, հանրության տարբեր շերտեր, քաղաքացիներ վերաբերմունք կարտահայտեն Եվրոպական խորհրդարանից հնչող այս ուղերձի վերաբերյալ, որովհետև նման ուղերձներն ունեն շատ ավելի լայն արձագանքի կարիք, քան կառավարությունը կամ խորհրդարանական մեծամասնությունը:
Միևնույն ժամանակ, պետք է արտահայտեմ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կամքը՝ շարունակել աշխատանքները Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերությունների հետագա խորացման և զարգացման ուղղությամբ»:

Премьер-министр коснулся принятой Европейским парламентом резолюции о между ЕС и Арменией и необходимости мирного соглашения между Азербайджаном и Арменией
Состоялось очередное заседание правительства Республики Армения, которое вел премьер-министр Никол Пашинян.
До начала обсуждения вопросов повестки дня премьер-министр выступил с речью, в которой коснулся принятой накануне Европейским парламентом Резолюции о более тесных связях между Европейским союзом и Арменией и необходимости мирного соглашения между Азербайджаном и Арменией.
“Европейский парламент вчера принял резолюцию о более тесных связях между Европейским союзом и Арменией и необходимости мирного соглашения между Азербайджаном и Арменией.
Этот документ, получивший поддержку всех фракций, был принят 504 голосами “за”, 4 “против” и 32 воздержавшимися. Резолюция выражает непоколебимую поддержку суверенитету, территориальной целостности и независимости Республики Армения на основе Алма-Атинской декларации 1991 года, а также усилиям по установлению мира между Арменией и Азербайджаном.
Данной резолюцией Европейский парламент зафиксировал достижения Республики Армения в сфере демократии, верховенства закона, борьбы с коррупцией, что чрезвычайно важно для международного восприятия нашей страны.
В резолюции процитировано мое заявление в Европейском парламенте от 17 октября 2023 года о том, что Армения готова быть настолько близкой к Европейскому союзу, насколько Европейский союз сочтет это возможным, а также констатируется, что, если Республика Армения захочет подать заявку, чтобы стать кандидатом в члены Европейского союза, институты Европейского союза должны ее поддержать.
Приветствуя эту резолюцию Европейского парламента, считаю, что она должна стать предметом общественных дискуссий в Армении. Это еще один повод обсудить видение будущего Республики Армения, и я надеюсь, что политические силы Республики Армения, неправительственные организации, разные слои общества, граждане выразят свое отношение к этому месседжу со стороны Европейского парламент, потому что такие месседжи требуют реакции со стороны гораздо более широких слоев, чем правительство или парламентское большинство.
В то же время должен выразить волю правительства Республики Армения продолжить работу по дальнейшему углублению и развитию отношений Армения-Европейский союз. Спасибо”.