«Ամերիաբանկը» վաճառվեց․ ինչու էր շտապում ԿԲ-ն, և ինչպես էր փոքր բաժնետերը ջանում կասեցնել «Ամերիաբանկի» վաճառքի գործարքը
«Ամերիաբանկ»-ի պաշտոնական կայքից տեղեկանում ենք, որ բաժնետերերի և կարգավորող մարմինների բոլոր անհրաժեշտ հաստատումները ստանալուց հետո, բանկի վաճառքի գործարքը կնքվել է, և «Ամերիաբանկ»-ի բաժնետերերի կառուցվածքում փոփոխությունները գրանցվել են։ Այդպիսով, ապրիլի 4-ի դրությամբ «Ամերիաբանկ»-ի նոր բաժնետերերն են՝
1․ Bank of Georgia Group PLC («Բենք օֆ Ջորջիա Գրուփ» ՓիԷլՍի»)` 70,279 բաժնետոմս կամ մոտ 60 %,
2․Bank of Georgia JSC («Բենք օֆ Ջորջիա» Ջեյէսսի»)` 35,140 բաժնետոմս կամ մոտ 30 %,
3․Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկ՝ 11,713 բաժնետոմս կամ մոտ 10 %:
Հիշեցնենք, որ շուրջ 1 ամիս առաջ հայտնի դարձավ, որ «Բենք օֆ Ջորջիա»-ն (Bank of Georgia Group PLC) պատրաստվում է 303.6 մլն ԱՄՆ դոլարով գնել հայկական «Ամերիաբանկի» բաժնետոմսերի 90%-ը։
Փոքր բաժնետիրոջ և«Ամերիաբանկ»-ի վեճը ՄԻԵԴ-ում է
«Ամերիաբանկ»-ի նախկին փոքր բաժնետեր Արտաշես Հովհաննիսյանն այդ լուրը լսելուց հետո՝ մարտի 20-ին, դիմել է Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քաղաքացիական դատարան։ Նա պահանջել է, որ դատարանը պարտավորեցնի «Ամերիաբանկ»-ին՝ ի դեմս իր ընդհանուր ժողովի, Bank of Georgia PLC-ի կողմից «Ամերիաբանկ»-ի 90 տոկոս բաժնետոմսերը գնելու առաջարկությանը համաձայնություն տալուն կամ չտալուն ուղղված օրակարգային հարցով արտահերթ ընդհանուր ժողով չիրականացնել կամ ձեռնպահ մնալ դրա իրականացումից։
Միաժամանակ, մարտի 20-ին դիմել է Կենտրոնական բանկին և պահանջել, որ ԿԲ խորհուրդը «Ամերիաբանկ»-ի ձեռքբերմանը նախնական համաձայնություն չտրամադրի։
Հիշեցնենք, որ «Ամերիաբանկ»-ի բաժնետերերի արտահերթ ընդհանուր ժողովի 2012թ. որոշմամբ` բանկի բաժնետոմսերը կոնսոլիդացվել էին (համախմբվել), որի արդյունքում փոքր բաժնետերերից մեկի՝ Արտաշես Հովհաննիսյանի հինգ բաժնետոմսերը փոխարկվել են 0,625 հատ կոտորակային բաժնետոմսի, ապա հետ գնվել բանկի կողմից՝ առանց նրա իմացության: Այդպիսով, Արտաշես Հովհաննիսյանը զրկվել էր բաժնետոմսերի նկատմամբ իր սեփականության իրավունքից։
Դատական երկու տարբեր գործերով՝ քաղաքացիական և վարչական դատարաններում վերջնական դատական ակտերը հօգուտ «Ամերիաբանկ»-ի էին կայացվել։ Փոքր բաժնեմասի սեփականատերը դեռևս 2016-ին դիմել է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան։ Բաժնետիրոջ և Կենտրոնական բանկի միջև վարչական գործով զարգացումները ևս ներկայացվել են ՄԻԵԴ։
2021թ․ մայիսի 28-ին ՄԻԵԴ-ի կողմից Հովհաննիսյանի դիմումով գործը կոմունիկացվել է ՀՀ կառավարությանը։ 2022թ․ ապրիլի 27-ին Կառավարության կողմից դիմումատուի պատասխանի և պահանջի դեմ ներկայացված առարկությամբ դիմումի քննությունն ավարտվել է, և գործը մտել է վճռի կայացման փուլ։ ՄԻԵԴ-ի՝ հաշտության կոչին ՀՀ կառավարությունը չի համաձայնել, և լայնածավալ առարկություն է ուղարկել՝ ընդդեմ գանգատի։
ՀՀ կառավարությանը կոմունիկացրած փաստաթղթերում ՄԻԵԴ-ը հղումներ է կատարել մի շարք գործերի, որոնցով նա փոքր բաժնետերերի սեփականության և արդար դատաքննության իրավունքների խախտումներ է արձանագրել:
Արտաշես Հովհաննիսյանի որդին՝ Հայկ Հովհաննիսյանը, որը նաև հոր փաստաբանն է եղել հայաստանյան դատական գործերում, ասում է, որ ՄԻԵԴ-ի կողմից Հովհաննիսյանի գանգատի բավարարման հավանականությունը 90%-ից ավելի է գնահատվում:
Հայկ Հովհաննիսյանի դիտարկմամբ, ՄԻԵԴ-ի կողմից Հովհաննիսյանի դիմումը բավարարվելու դեպքում, հայաստանյան դատական գործերը վերաբացվելու են, որոնց շրջանակներում Արտաշես Հովհաննիսյանն իրականացնելու է բանկում ունեցած բաժնետոմսերի նկատմամբ իր սեփականության իրավունքի պաշտպանության և այն վերականգնելու ՀՀ Սահմանադրությամբ երաշխավորված հնարավորությունը, որը բանկի արտահերթ ընդհանուր ժողովի կողմից առաջարկության վերաբերյալ համաձայնություն տալու դեպքում գործնականում կամ փաստացի կբացառվի։
«ՄԻԵԴ-ը հեռացել է վճռահատության 2021թ․-ի ապրիլից: Այսինքն՝ կա՛մ այս, կա՛մ 2025թ. արդեն սպասվում է ՄԻԵԴ-ի ըստ էության որոշումը: Այս պարագայում վաճառել «Ամերիաբանկ»-ի բաժնետոմսերը, նշանակում է փոքր բաժնետիրոջ սեփականության իրավունքն անտեսել, քանզի նոր բաժնետերը կարող էր բարեխիղճ գնորդի ռեժիմով պաշտպանվել, իսկ «Իմաստ Գրուպը», ADB-ն և EBRD-ն արդեն վաճառած կլինեն իրենց բաժնետոմսերը: ՄԻԵԴ որոշումը կհամարվի նոր հանգամանք ՀՀ-ում գործերի վերաբացման համար, սակայն ստացվում է մի վիճակ, որ ՄԻԵԴ որոշումը՝ սեփականության խախտված իրավունքի մասով դառնում է անիրացվելի, իսկ արդար դատաքննության իրավունքի խախտման վերականգնումը՝ իմաստազուրկ»,- ասում է Հայկ Հովհաննիսյանը:
Արտաշես Հովհաննիսյանի պաշտպան Գագիկ Գրիգորյանը վստահ է, որ հայաստանյան գործերի վերաբացման պայմաններում բաժնետոմսերի նկատմամբ Հովհաննիսյանի ունեցած սեփականության իրավունքի պաշտպանությունը և դրա վերականգնումը գործնականում անհնարին է դառնում, քանի որ փաստացի հնարավոր չի լինի բանկի կանոնադրական կապիտալում բաժնետոմսերի բաշխվածությունը վերադարձնել մինչև նշված գործերով վիճարկվող կոնսոլիդացիայի իրականացումը եղած վիճակին, մինչդեռ նշված գործերով Արտաշես Հովհաննիսյանի օրինական ակնկալիքը հենց այդ վիճակի վերականգնումն էր, որի պայմաններում բաժնետերը կվերականգներ բաժնետոմսերի նկատմամբ իր սեփականության իրավունքը։
Հայցադիմումին կից Արտաշես Հովհաննիսյանի պաշտպանը նաև միջնորդություն էր ներկայացրել՝ կիրառելու հայցի ապահովման միջոց։ Խնդրել էր արգելել պատասխանողին՝ ի դեմս վերջինիս Խորհրդի, կատարել Bank of Georgia PLC-ի կողմից բանկի 90 տոկոս բաժնետոմսերը գնելու առաջարկությանը համաձայնություն տալու կամ չտալու օրակարգային հարցով ընդհանուր ժողով գումարելուն և կազմակերպելուն ուղղված գործողություններ, մինչև այս գործով վերջնական դատական ակտի կայացումը։
Մյուս կողմից, Հովհաննիսյանները հավանական են համարում, որ ՄԻԵԴ-ը կարող է որոշակի արդար փոխհատուցում սահմանել փոքր բաժնետիրոջ սեփականության խախտված իրավունքների դիմաց։ Այս պարագայում այդ բեռը մնալու է ՀՀ քաղաքացիների ուսերին, և հերթական շառաչուն ապտակն է լինելու թե՛ հարկատուների, թե՛ Հայաստանի ներդրումային միջավայրի վրա։ Մինչդեռ այդ ամենի «մեղավորը» «Ամերիաբանկ»-ի ղեկավարներն ու կարգավորող համարվող Կենտրոնական բանկն է։
ԿԲ նոր խորհուրդն անտեսում է ՄԻԵԴ կոմունիկացիան և վտանգում ՀՀ բյուջեն
Այսպիսով, Արտաշես Հովհաննիսյանի հայցադիմումից և ԿԲ դիմումից հետո, Կենտրոնական բանկի խորհուրդը իր մարտի 29-ի նիստում որոշում կայացրեց նախնական համաձայնություն տալ «Ամերիաբանկ»-ի կանոնադրական հիմնադրամում Bank of Georgia Group PLC-ի («BOGG») և Bank of Georgia JSC –ի կողմից նշանակալի մասնակցության ձեռքբերմանը:
Ապրիլի 1-ին Արտաշես Հովհաննիսյանը Վարչական դատարան նոր հայցադիմում է ներկայացրել ընդդեմ Կենտրոնական բանկի։ Վերջինս պահանջել է անվավեր ճանաչել մարտի 29-ի Կենտրոնական բանկի խորհրդի՝ «Ամերիաբանկ»-ի կանոնադրական հիմնադրամում «Բենք օֆ Ջորջիա Գրուփ ՓիԷլՍի»-ի և «ՋիԷՍի Ջորջիա»-ի կողմից նշանակալից մասնակցության ձեռքբերմանը նախնական համաձայնություն տալու մասին որոշումը։
Հայկ Հովհաննիսյանն ասում է՝ ԿԲ վարքագիծը վկայում է, որ նոր իշխանությունը ոչնչով չի տարբերվում նախկիններից և հաստատում է նախկին իշխանությունների գործելակերպը, երբ ուժեղ և հարուստ բաժնետերերը կլանել են փոքրերին՝ ԿԲ թողտվությամբ կամ հովանավորությամբ։ Մինչդեռ, ԿԲ-ի ուղիղ պարտականությունն է ապահովել բանկերի փոքր և մեծ բաժնետերերի շահերի հավասարակշռումը:
Հովհաննիսյանները վստահ են, որ մինչև «Ամերիաբանկ»-ի գործարքին հավանություն տալը, ԿԲ-ն ուներ աջակցելու ողջ գործիքակազմը, որ «Ամերիաբանկի» խոշոր բաժնետերերը և նախկին փոքր բաժնետերը բանակցեին` հաշտության հասնելու համար: Դրանով իսկ ԿԲ-ն կչեզոքացներ ՀՀ բյուջեից ՄԻԵԴ վճռի արդյունքում հնարավոր հասցվելիք վնասը, քանզի վեճը կհամարվեր սպառված:
«Մեր 12 տարվա պայքարը ուղղված է պատասխանելու մի հարցի. արդյո՞ք Հայաստանում ուժեղը, հարուստը և խոշորը կարող են ունեզրկել փոքրին ու թույլին և մնալ անպատիժ: Այս պահի դրությամբ, մեր փորձը ցույց է տալիս, որ թե՛ մինչև 2018թ., թե՛ այսօր՝ դա է իրականությունը»,- նշում է Հ․ Հովհաննիսյանը:
Ապրիլի 2-ին Քաղաքացիական դատարանը վերադարձրել է Արտաշես Հովհաննիսյանի հայցը՝ «ներկայացված պահանջը բավարար չափով հստակ ձևւակերպված և որոշակի չլինելու» հիմքով։ Իսկ արդեն ապրիլի 4-ին գրանցվել է «Ամերիաբանկ»-ի վաճառքի գործարքը։
Այս իրավիճակը Հայկ Հովհաննիսյանը բնութագրում է որպես արդարադատության մերժում․ «Հետաձգված արդարադատությունը հավասար է արդարադատության մերժման։ Մենք մարտի 20-ին դիմել ենք քաղաքացիական դատարան, եթե իրենք 10 օր անց չվերադարձնեին մեր հայցը, որ այսպես ասած «թերությունները» շտկեինք ու կրկին հայցը ներկայացնեինք, և իրենք մեր հայցի ապահովումը կիրառեին, ամեն ինչ նորմալ կընթանար։ Վարչական դատարան էլ մենք ապրիլի 1-ին դիմել ենք, իրենք 7 աշխատանքային օրվա ընթացքում պետք է որոշում կայացնեին, բայց սա այն դեպքն էր, երբ 7-րդ աշխատանքային օրը վարույթ ընդունելու մասին որոշում կայացնելը հետևանք ունեցավ, այսինքն՝ «Justice delayed is justice denied»: Հետևաբար, ակնհայտ է ԿԲ հապճեպությունը՝ հենց մեր դիմումը ստացավ, գործընթացն արագացրեց, համաձայնություն տվեց և գրանցեց նոր բաժնետերերին»։

“Америабанк” продан: почему спешил ЦБ и как миноритарные акционеры пытались не допустить эту сделку
На официальном сайте “Америабанка” размещено сообщение о том, что после получения всех необходимых подтверждений от акционеров и регулирующих органов была заключена сделка по продаже банка, а в структуре его акционеров были внесены изменения. Итак, по состоянию на 4 апреля новыми акционерами “Америбанка” являются:
1․ Bank of Georgia Group PLC (ПиЭлСи “Бэнк оф Джорджия Групп”) – 70,279 акций, или около 60%,
2․Bank of Georgia JSC (ДжейЭсСи “Бэнк оф Джорджия”) – 35,140 акций, или около 30%,
- Европейский банк реконструкции и развития – 11,713 акций, или около 10%.
Напомним, что примерно месяц назад стало известно о намерении “Бэнк оф Джорджия Групп” (Bank of Georgia Group PLC) купить за 303,6 млн долларов США 90% акций армянского “Америабанка”.
В ЕСПЧ рассматривается иск по конфликту между “Америабанком” и его миноритарным акционером
20 марта бывший миноритарный акционер “Америабанка” Арташес Ованнисян, услышав о заключении этой сделки, обратился в ереванский гражданский суд с иском, которым требовал обязать “Америабанк” в лице его общего собрания воздержаться от проведения внеочередного общего собрания по вопросу о том, давать или не давать согласие на предложение о покупке банком Bank of Georgia PLC 90% акций “Америабанка”. В то же время 20 марта Ованнисян обратился в Центральный банк с требованием не давать предварительное согласие на покупку “Америабанка”.
Напомним, что по решению состоявшегося в 2012 году внеочередного общего собрания акционеров акции банка были консолидированы, в результате чего пять акций одного из миноритарных акционеров, Арташеса Ованнисяна, без его ведома были преобразованы в 0,625 дробных акций, а затем выкуплены обратно банком.
В рамках двух различных дел, которые рассматривались в гражданском и административном судах, окончательные судебные акты были приняты в пользу “Америабанка”. В 2016 году собственник миноритарной акции обратился в Европейский суд по правам человека.
28 мая 2021 г. ЕСПЧ коммуницировал дело Ованнисяна правительству Армении. 27 апреля 2022 г. дело вступило в этап принятия решения. На призыв Евросуда заключить мировое соглашение правительство РА ответило отказом и направило пространное возражение на жалобу.
В коммуницированных правительству РА документах ЕСПЧ ссылался на ряд дел, по которым суд зафиксировал нарушение права на собственность миноритарных акционеров, а также на проведение объективного судебного следствия. Сын Арташеса Ованнисяна Айк Ованнисян, который являлся также адвокатом отца при рассмотрении дел в армянских судах, отметил, что шанс на удовлетворение Евросудом поданной ими жалобы составляет более 90%.
В этом случае жалобы Арташеса Ованнисяна будут повторно рассмотрены в армянских судах, что позволит восстановить его право собственности в отношении банковских акций. “С апреля 2021 г. ЕСПЧ удалился для принятия решения, что ожидается либо в этом, либо в 2025 году. В этом случае продажа акций “Америабанка” означает игнорирование права собственности миноритарного акционера.
Решение ЕСПЧ можно будет считать новым обстоятельством для повторного рассмотрения дела в РА. Однако складывается ситуация, когда решение Евросуда по части нарушения права на собственность становится невыполнимым, а восстановление нарушенного права на справедливое судебное следствие – лишенным смысла”,- говорит Айк Ованнисян.
Защитник Арташеса Ованнисяна Гагик Григорян уверен, что в случае повторного рассмотрения судебных дел в Армении восстановление права собственности Ованнисяна в отношении его акций станет невозможным, поскольку возврат к тому распределению акций в уставном капитале банка, которое существовало на момент оспариваемой консолидации по указанным делам, фактически станет невозможным, тогда как законное ожидание Арташеса Ованнисяна от этих дел состоит именно в возвращении к вышеупомянутой ситуации, при которой акционер мог бы восстановить право собственности в отношении своих акций.
К иску Арташеса Ованнисяна защитник приложил ходатайство, которым просил запретить ответчику в лице Совета дать согласие на предложение о покупке Bank of Georgia PLC 90 процентов акций “Америабанка”, либо не давать согласие на созыв общего собрания до принятия окончательного судебного акта.
С другой стороны Ованнисяны считают возможным принятие ЕСПЧ решения об установлении справедливой компенсации за нарушение права на собственность миноритарного акционера. В этом случае бремя ляжет на граждан РА, а принятое решение станет звонкой пощечиной как налогоплательщикам, так и инвестиционной среде Армении. Между тем вина за это лежит на руководителей “Америабанка” и Центральном банке.
Новый совет ЦБ игнорирует коммуникацию ЕСПЧ и ставит под угрозу госбюджет
После того, как Арташес Ованнисян подал судебный иск и заявление в Центральный банк, совет ЦБ на заседании 29 марта принял решение дать предварительное согласие на приобретение значительного участия Bank of Georgia Group PLC (BOGG) и Bank of Georgia JSC в уставном фонде “Америабанка”.
1 апреля Арташес Ованнисян обратился в административный суд с новым иском против Центрального банка. Ованнисян требовал признать недействительным решение о предварительном согласии на приобретение значительного участия Bank of Georgia Group PLC-ի («BOGG») и Bank of Georgia JSC в уставном фонде “Америабанка”.
По словам Айка Ованнисяна, поведение ЦБ свидетельствует о том, что новая власть ничем не отличается от прежней и повторяет методы действия бывшей власти, когда с попустительства или при покровительстве ЦБ сильные и богатые акционеры поглотили более слабых. Между тем прямой обязанностью Центробанка является обеспечение баланса интересов мажоритарных и миноритарных акционеров банков.
Ованнисяны уверены, что перед тем, как одобрить сделку с “Америабанком”, ЦБ обладал всем инструментарием, позволяющим организовать переговоры между двумя различными акционерами для достижения согласия. Тем самым ЦБ нейтрализовал ущерб, который может быть причинен бюджету Республики Армения вследствия принятия решения ЕСПЧ, поскольку спор был бы признан исчерпанным.
“Наша 12-летняя борьба направлена на то, чтобы получить ответ на следующий вопрос: действительно ли в Армении сильные, богатые и крупные могут лишить имущества слабых и остаться безнаказанными? Наш сегодняшний опыт показывает, что и до 2018 года, и сегодня именно это и происходит”,- отметил Айк Ованнисян.
2 апреля гражданский суд вернул иск Арташеса Ованнисяна на основании того, что “представленное требование сформулировано недостаточно четко и конкретно”. А уже 4 апреля была заключена сделка по “Америабанку”.
Эту ситуацию Айк Ованнисян характеризует как отказ в правосудии. “Отложенное правосудие равносильно отказу в правосудии. Мы обратились в гражданский суд 20 марта. И если бы десять дней назад они не вернули наш иск для исправления так называемых “недостатков” и мы бы подали повторный иск, а они применили бы обеспечение нашего иска, то все прошло бы нормально. А в административный суд мы обратились 1 апреля. Они должны были принять решение в течение семи рабочих дней. Но это был тот случай, когда принятие в производство на седьмой рабочий день имело последствия, то есть Justice delayed is justice denied. Очевидно, что сразу после получения нашего заявления ЦБ явно поспешил ускорить процесс, дал согласие и зарегистрировал новых акционеров”.