Գազը՝ համայնքապետի եղբոր, ճանապարհների վերանորոգումը՝ եղբոր աներորդու ընկերություններից
Արդեն մի քանի տարի է` Հրազդանի համայնքապետարանը ծառայողական ավտոմեքենաների լիցքավորման գազը գնում է համայնքի ղեկավար Սևակ Միքայելյանի եղբոր՝ Մեխակ Միքայելյանի ընկերությունից: Հրազդանի ճանապարհների վերանորոգման աշխատանքների մի մասն էլ իրականացնում է համայնքի ղեկավարի եղբոր աներորդու ընկերությունը: Միայն վերջին 3 տարվա ընթացքում գազի գնման պայմանագրերի գումարը մոտ 156 մլն դրամ է:
Հրազդան համայնքի ղեկավար Սևակ Միքայելյանն Ազգային ժողովի նախկին պատգամավոր, այժմ՝ Երկրապահ կամավորականների միության վարչության նախագահ Սասուն Միքայելյանի որդին է: Համայնքի ղեկավար է ընտրվել 2018թ. իշխանափոխությունից հետո՝ նույն տարվա հոկտեմբերին: Համայնքների խոշորացումից հետո՝ 2021թ. դեկտեմբերին, իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության համամասնական ցուցակով Սևակ Միքայելյանը դարձյալ ընտրվել է համայնքի ղեկավար:
Ընտրվելուց հետո Սևակ Միքայելյանը բազմիցս պայմանագրեր է կնքել եղբոր ընկերությունների հետ:
Հրազդանի համայնքապետարանի ավտոմեքենաների լիցքավորման համար գազը գնում են «Լարգո-Վինչ» ՍՊԸ-ից: Սասուն Միքայելյանն ընկերությունը հիմնադրել է 2018թ. փետրվարին: Սակայն, իշխանափոխությունից հետո՝ 2018թ. հուլիսին, Սասուն Միքայելյանը դուրս է եկել ընկերությունից և նոր սեփականատեր է դարձել կնոջ եղբոր որդին՝ Անդրանիկ Մեսրոպյանը: Նա էլ ընկերության սեփականությունը 2022թ. մարտին փոխանցել է Սասուն Միքայելյանի ավագ որդուն՝ Մեխակ Միքայելյանին։
Հրապարակված պայմանագրերի համաձայն՝ 2022-2024թթ. ընթացքում Հրազդան համայնքի ղեկավար Սևակ Միքայելյանը մորեղբոր որդու, այնուհետև եղբոր ընկերության՝ «Լարգո-Վինչ» ՍՊԸ-ի հետ կնքել է մոտ 156 մլն դրամի պայմանագիր:
«Լարգո-Վինչ» ՍՊԸ-ն ոչ միայն գազալցակայաններ ունի, այլև Հրազդանում իրականացնում է ավտոմեքենաների լվացման ծառայություն:
Ընկերության հետ պայմանագրերը կնքվում են էլեկտրոնային աճուրդի եղանակով: «Գնումների մասին» օրենքի համաձայն՝ էլեկտրոնային աճուրդը էլեկտրոնային միջոցների օգտագործմամբ նոր՝ նվազեցված գների ներկայացման գործընթաց է, որը հնարավորություն է տալիս ավտոմատ գնահատման մեթոդներով որոշել հայտեր ներկայացրած մասնակիցների զբաղեցրած տեղերի հաջորդականությունը: Էլեկտրոնային աճուրդը հիմնվում է բացառապես գների վրա:
Հրազդանի համայնքապետարանի գնումների և զարգացման ծրագրերի բաժնի պետ Քրիստինե Բաղդասարյանից հետաքրքրվեցինք, թե ինչպես է ստացվում, որ վերջին տարիներին համայնքի ղեկավարի եղբոր ընկերության հետ են պայմանագրեր կնքվում:
Քրիստինե Բաղդասարյանն ասաց, որ որևէ բացասական ռիսկ չի տեսնում: Ավելին՝ նշեց, որ գործընթացը թափանցիկ է, և որևէ խախտում թույլ չեն տվել: Բաժնի պետը նշեց, որ նախկինում՝ մոտ 7 տարի առաջ, ուրիշն է շահել մրցույթը:
«Նման դեպք էլի կար, այսպես ասեմ, տենդեր է, մասնակցել են, շահել են։ Ցանկացածը կարող է մասնակցել, շահել: Այստեղ շահերի բախում չկա այն առումով, քանի որ Միքայելյանը չի եղել գնահատող հանձնաժողովի անդամ, բայց որպես պատվիրատուի ղեկավար, կարող է ցանկացածի հետ կնքել պայմանագիր»,- ասում է Ք. Բաղդասարյանը։
Քրիստինե Բաղդասարյանն ասաց, որ էլեկտրոնային աճուրդի ժամանակ մրցակցություն չի եղել, դիմել է միայն «Լարգո-Վինչ» ՍՊԸ-ն:
«Հիմա Մեխակ Միքայելյանը մասնակցել է, նախ՝ ինքը տնօրենը չի, տնօրենը Վահագն Ասատրյանն է, մենք պարտավոր չէինք ստուգելու: Իրական շահառու կա, հայտարարագիրը կա, կայքէջի հղումը կա, բայց տնօրենը փաստացի Վահագն Ասատրյանն է, բայց փաստացի, եթե հայտերը ներկայացվել են, մրցակից չի ունեցել, կամ ենթադրենք ունեցել է, շահել է ինքը: Էլեկտրոնային աճուրդ է, թղթային մրցույթ չի, որ խտրականության հիմք տեսնեք կամ մտածեք։ Պարզ աճուրդ է, խնդրեմ, նայեք աճուրդի պայմանները»,- հավելում է համայնքապետարանի աշխատակիցը։
Քրիստինե Բաղդասարյանն ասում է, որ խտրականություն չկա, մրցակցությունը շատ պարզ ու բաց է: Նույնիսկ տեխնիկական բնութագիրն է շատ պարզ:
«Շահերի բախում լինում է, երբ գնահատող հանձնաժողովից լինում է իրենց ծանոթ, բարեկամ: Բայց պատվիրատուի եղբայր կլինի, կին կլինի, հայր կլինի, լրիվ նորմալ է, քանի որ իր հետ պատվիրատուն շահերի բախում չի ունենում, գնահատող հանձնաժողովի և ստորաբաժանման անդամ չէ»,- ասում է Ք. Բաղդասարյանը:
Նշենք, որ «Լարգո-Վինչ» ՍՊԸ-ի տնօրեն Վահագն Ասատրյանը Հրազդան համայնքից է՝ Սևակ և Մեխակ Միքայելյանների հարևանն է:
Հրազդան համայնքի ճանապարհների վերանորոգումը՝ Մեխակ Միքայելյանի աներորդու և զոքանչի ընկերության միջոցով
Հրազդան համայնքի ճանապարհների մի մասը տարիներ շարունակ վերանորոգել է «Հրազդանի ՃՇՇՁ» ԲԲԸ-ն՝ համայնքապետարանի հետ կնքած պայմանագրի հիման վրա: Ընկերության բաժնետերերը Հրազդան համայնքի ղեկավար Սևակ Միքայելյանի եղբոր՝ Մեխակ Միքայելյանի զոքանչն ու աներորդին են:
Գնումների և զարգացման ծրագրերի բաժնի պետ Քրիստինե Բաղդասարյանն այս դեպքում նույնպես կոռուպցիոն որևէ ռիսկ չի տեսնում։
«Այսպես ասեմ, մեր տենդերներին ինքը բազմիցս մասնակցել է, ունեցել է շատ մրցակիցներ։ Տենդեր ենք ունեցել, որ 5 մրցակից է ունեցել, որը շահել է, որը չի շահել։ Մենք ասֆալտ անող շատ ընկերությունների հետ ունենք պայմանագրեր, կնքված ու արված։ Բայց ամեն դեպքում այդտեղ ով է, ում բարեկամն է, նույնիսկ եթե համայնքի ղեկավարի հետ խնամիական կապ ունի, գնահատող հանձնաժողովի հետ կապ չկա, և ինձ հետ կապ չկա։ Շահերի բախումը գնահատող հանձնաժողովի ստորաբաժանման անդամների և գնումների համակարգողի հետ պետք է լինի։ Սա լրիվ օրենքի սահմանում է»,- հայտնեց Քրիստինե Բաղդասարյանը։
Վերջինս նշեց, որ եթե որևէ անօրենություն լիներ, մրցակիցները կբողոքարկեին։
«Հրազդանի ՃՇՇՁ» ԲԲԸ-ն հիմնադրվել է 1997թ. նոյեմբերին: Ըստ ընկերության իրական շահառուների հայտարարագրի՝ ԲԲԸ-ի 65,7%-ը պատկանում է Էդգար Բաղդասարյանին, 19.6%-ը մորը՝ Զարիկ Վարդանյանին, իսկ 14.7%-ը՝ Սերյոժա Մկրտչյանին: Հայտարարագրում նշված է, որ Էդգար Բաղդասարյանն ընկերության իրական շահառուն է հիմնադրման օրվանից, այսինքն՝ երբ 17 տարեկան էր, իսկ մայրը՝ 2019թ. նոյեմբերից: Է. Բաղդասարյանը նաև ընկերության տնօրենն է:
Սակայն, հրազդանցիների շրջանում տարածված է, որ այդ ընկերության իրական սեփականատերը Սասուն Միքայելյանն է: Այս վարկածը Քրիստինե Բաղդասարյանը հերքեց և նշեց, որ երկար տարիներ՝ հիմնադրման օրից «Հրազդանի ՃՇՇՁ» ԲԲԸ-ն պատկանել է Էդգար Բաղդասարյանի հորը, իսկ մահից հետո անցել է նրան։
2023թ. մայիսի 26-ին «Հրազդանի ՃՇՇՁ» ԲԲԸ-ի և Հրազդանի համայնքապետի միջև կնքվել է ճանապարհի վերանորոգման և բետոնե բաժանարարների տեղադրման աշխատանքների կատարման պայմանագիր, որի գինը մոտ 106 մլն 647 հազ. դրամ է:
Դրանից մոտ 7 ամիս առաջ՝ 2022թ. հոկտեմբերին, Հրազդան քաղաքի Վանատուր թաղամասի միջթաղամասային, գլխավոր և երկրորդային նշանակության ճանապարհների հիմնանորոգման նպատակով նույն կողմերի միջև կնքվել է 192 մլն դրամի պայմանագիր:
Համայնքապետարանը 2021թ. օգոստոսին նույն ընկերության հետ կնքել է համայնքի Միկրոշրջան, Մ. Բաղրամյան, Կենտրոն, Հարավային, Ջրառատ և Վանատուր թաղամասերի միջթաղամասային ճանապարհների հիմնանորոգման աշխատանքների կատարման պայմանագիր՝ 445 մլն 884 հազ. դրամ արժեքով:
2019թ. Հրազդան քաղաքի ներհամայնքային ճանապարհների հիմնանորոգման և փոսային աշխատանքների կատարման համար «Հրազդանի ՃՇՇՁ» ԲԲԸ-ի հետ կնքվել է 13 մլն 645 հազ. դրամի պայմանագիր, իսկ 2020թ. նույն նպատակով կնքվել է մոտ 30 մլն դրամի պայմանագիր:
Հրազդան համայնքի հարավային թաղամասի Շահումյան փողոցի հիմնանորոգման աշխատանքների կատարման համար 2021թ. հոկտեմբերին Սևակ Միքայելյանը «Հրազդանի ՃՇՇՁ» ԲԲԸ-ի հետ կնքել է 148 մլն 413 հազ. դրամ արժեքով պայմանագիր: Նույն տարվա մայիսին էլ համայնքի ճանապարհների փոսալցման աշխատանքների համար է մոտ 30 մլն 800 հազ. դրամի պայմանագիր կնքվել:
Պաշտոնից մինչև հողերի աճուրդ-վաճառք
Համայնքի ղեկավար Սևակ Միքայելյանը հոգացել է նաև, որ իր ազգականներն անգործ չմնան։ Համայնքի ղեկավարի պաշտոնը զբաղեցնելուց հետո՝ 2019թ․ փետրվարին, Հրազդանի ավագանին որոշել է «Վարչական շենքի սպասարկման և պահպանման» բյուջետային հիմնարկի տնօրեն նշանակել Միքայելյանի մորեղբորը՝ Անդրանիկ Մեսրոպյանին։
Միքայելյանի մորեղբոր որդիներն ու եղբոր կնոջ ազգականները նաև մասնակցում են հողերի աճուրդ-վաճառքներին։ Մասնավորապես՝ 2021թ․ հոկտեմբերին Մեխակ Միքայելյանի կնոջ եղբայրը՝ Էդգար Բաղդասարյանը, 2400 քմ հողամասը գնել է 133 հազ․ 750 դրամով։ Համայնքապետարանից հայտնել են, որ աճուրդի մեկնարկային գինը եղել է 150 հազ․ դրամ, մասնակիցները եղել են երկուսը, և հողամասը մեկնարկային գնից 26 հազ․ 750 դրամով ավել գնով վաճառվել է Է․ Բաղդասարյանին։
Նույն օրը Էդգար Բաղդասարյանը Հրազդանում աճուրդով գնել է նաև 325 քմ հողատարածք՝ այս անգամ 1 մլն 725 հազ․ դրամով։ Հողամասը վաճառվել է 3 քայլով՝ մեկնարկային 1 մլն 500 հազ․ դրամին ավելանալով 225 հազ․ դրամ։
Էդգար Բաղդասարյանին ուղիղ վաճառքով օտարվել է նաև մոտ 456 քմ հողատարածք՝ առևտրի, հանրային սննդի և կենցաղային սպասարկման շենք կառուցելու նպատակով։ Հողամասը վաճառվել է մոտ 2 մլն 25 հազ․ դրամ։
Էդգար Բաղդասարյանի քույրը՝ Քրիստինե Բաղդասարյանը ևս աճուրդով հողատարածք է գնել Հրազդանում։ 2023թ․ ապրիլին մոտ 206 քմ հողատարածքը գնել է 1 մլն 35 հազ․ դրամով։ Մեկնարկային գինը եղել է 900 հազ․ դրամ և վաճառվել է 3 քայլով՝ արժեքը բարձրացնելով 135 հազ․ դրամով։
Հրազդան համայնքի ղեկավարի մորեղբոր որդին՝ Սիրաք Մեսրոպյանը, առևտրի, հանրային սննդի և կենցաղային սպասարկման շենք-շինություններ կառուցելու նպատակով աճուրդով գնել է 400 քմ հողատարածք՝ մոտ 2 մլն 44 հազ․ դրամով։
Սևակ Միքայելյանի մյուս մորեղբոր որդին՝ Կամո Մեսրոպյանը, մոտ 1.9 հա գյուղատնտեսական նպատակային նշանակության հողամասը 2020թ․ օգոստոսին աճուրդով գնել է 575 հազ․ դրամով։

Газ закупается у компании брата главы Раздана, ремонт дорог выполняет компания его шурина
Уже несколько лет администрация Раздана закупает газ для заправки своих служебных автомобилей у компании Мехака Микаеляна, брата главы общины Севака Микаеляна, а часть работ по ремонту дорог в городе выполняет компания шурина его брата. Только за последние три года стоимость заключенных договоров о закупке газа составила около 156 млн драмов.
Отметим, что руководитель администрации Раздана Севак Микаелян – сын бывшего депутата Национального Собрания, ныне председателя правления Союза добровольцев “Еркрапа” Сасуна Микаеляна. Вскоре после смены власти в стране в октябре 2018 года Севак Микаелян был избран руководителем общины по пропорциональному списку правящей партии “Гражданский договор”, а декабре 2021 года стал главой укрупненной общины Раздан.
После избрания на эту должность С.Микаелян неоднократно заключал договоры с компаниями своего брата.
Газ для заправки своих автомобилей администрация Раздана закупает у ООО “Ларго-Винч”. Эту компанию основал в феврале 2018 года Сасун Микаелян. Однако после смены власти в июле того же года он ушел из компании, а ее новым собственником стал племянник жены Микаеляна Андраник Месропян. Последний в марте 2022 г. передал компанию старшему сыну Сасуна Микаеляна Мехаку Микаеляну.
Согласно опубликованному договору, в 2022-2024 гг. глава общины Раздан Севак Микаелян заключил с ООО “Ларго-Винч”, которое сперва принадлежало его двоюродному, а затем родному брату, договор на сумму около 156 млн драмов.
ООО “Ларго-Винч” не только владеет газозаправочными станциями, но и оказывает в Раздане услуги по мойке автомобилей.
Договоры с этой компанией заключаются путем проведения электронного аукциона. Согласно закону “О закупках”, электронный аукцион представляет собой процесс представления сниженных цен, что дает возможность определять методом автоматической оценки последовательность мест подавших заявки участников.
Мы поинтересовались у начальника отдела закупок и программ развития администрации Раздана Кристине Багдасарян, как получается, что в последние годы договоры заключаются только с компаниями брата руководителя общины. Багдасарян сказала, что никаких отрицательных рисков в этом не видит. Более того, процесс, по ее словам, проходит прозрачно, нарушения не допускаются. Начальник отдела также отметила, что семь лет назад тендер выиграла другая компания. Столкновения интересов нет, так как Микаелян не был членом оценивающей комиссии, заявила Кристине Багдасарян. По ее словам, конкуренции при проведении электронного аукциона не было – заявку подало только ООО “Ларго-Винч”. Кристине Багдасарян также подчеркнула, что директором компании является не Мехак Микаелян, а Ваагн Асатрян, поэтому необходимости в проверке не было.
Отметим, что директор ООО “Ларго-Винч” Ваагн Асатрян тоже из Раздана, он сосед Севака и Мехака Микаелянов.
Ремонт дорог в Раздане выполняет компания шурина и тещи Мехака Микаеляна
На протяжении многих лет часть дорог в общине Раздан ремонтировало ОАО “Разданстрой” на основании договоров, заключенных с администрацией общины. Акционерами компании являются теща и шурин Мехака Микаеляна, брата главы общины Севака Микаеляна. В этом случае также начальник отдела закупок и программ развития Кристине Багдасарян не усматривает коррупционные риски. Она считает, что все делается в рамках закона.
ОАО “Разданстрой” было основано в ноябре 1997 г. Согласно декларациям реальных бенефициаров, 65,7% компании принадлежат Эдгару Багдасаряну, 19.6% - его матери Зарик Варданян, а 14.7% - Сереже Мкртчяну. В декларации отмечается, что Эдгар Багдасарян является реальным бенефициаром со дня основания компании (то есть когда ему было 17 лет), а его мать – с ноября 2019 г. Багдасарян также занимает должность директора ОАО.
Между тем разданцы утверждают, что реальным собственником компании является Сасун Микаелян. Кристине Багдасарян опровергла эту версию, заявив, что ОАО “Разданстрой” со дня основания принадлежало отцу Эдгара Багдасаряна, а после его смерти перешло к сыну.
26 мая 2023 г. ОАО и администрация города Раздан заключили договор о ремонте дорог и установке дорожного бетонного барьера на сумму около 106 млн 647 тыс. драмов.
Примерно за 7 месяцев до этого, в октябре 2022 г., те же стороны подписали договор стоимостью 192 млн драмов, который предусматривал ремонт дорог в квартале Ванатур, а также благоустройство главных и второстепенных дорог города.
Аналогичный договор на сумму 445 млн 884 тыс. драмов администрация общины и компания заключили в августе 2021 г. А в период с 2019-го по май 2021 г. власти Раздана заключили с ОАО “Разданстрой” несколько договоров стоимостью 13 млн 645 тыс., 30 млн, 148 млн 413 тыс., 30 млн 800 тыс. драмов.
От должности до продажи земель на аукционах
Руководитель общины Севак Микаелян не оставил без дела и своих родственников. После того, как в феврале 2019 года он занял должность главы Раздана, совет старейшин города принял решение назначить директором бюджетного учреждения по обслуживанию и охране административного здания дядю С.Микаеляна Андраника Месропяна, а сыновья и родственники невестки последнего принимают участие в аукционных продажах земель. Так, в октябре 2021 г. шурин Мехака Микаеляна Эдгар Багдасарян купил за 133 тыс. 750 драмов 2400 кв.метров земли. В администрации общины отметили, что стартовая цена этого земельного участка составила 150 тыс. драмов. Участников торгов было двое, и земля была продана Э.Багдасаряну на 26 тыс.750 драмов больше ее стартовой цены.
В тот же день Эдгар Багдасарян купил на аукционе 325 кв.метров земли в Раздане – на этот раз за 1 млн 725 тыс.драмов. Участок было продан на 225 тыс.драмов дороже его стартовой стоимости, которая составила 1 млн 500 тыс. драмов.
Путем прямой продажи Эдгару Багдасаряну был отчужден также участок в 456 кв.м под строительство пункта общественного питания и бытового обслуживания. Земля была продана за 2 млн 25 тыс. драмов.
Его сестра Кристине Багдасарян тоже купила на аукционе землю в Раздане. В апреле 2023 года она приобрела за 1 млн 35 тыс. драмов участок площадью 206 кв.м. Стартовая цена составила 900 тыс.драмов, однако в процессе аукциона она выросла на 135 тыс. драмов. Двоюродный брат главы Раздана Сирак Месропян купил на аукционе 400 кв.метров земли с целью строительства пункта общепита и бытового обслуживания. Участок был продан за 2 млн 44 тыс.драмов.
Другой двоюродный брат Севака Микаеляна Камо Месропян в августе 2020 г. купил на торгах 1,9 га земли сельскохозяйственного назначения, заплатив за нее 575 тыс. драмов.