Գնել Սանոսյանի թոշակառու մայրը մոտ 230 հազար ԱՄՆ դոլար արժողությամբ առանձնատուն է կառուցում
Երևանի Ավան վարչական շրջանի հարևանությամբ գտնվող շքեղ առանձնատներով թաղամասում շուտով ավարտին կհասցվի եւս մեկ թանկարժեք առանձնատան շինարարություն։ Մոտ 230 հազար ԱՄՆ դոլար արժողությամբ այդ առանձնատան սեփականատերը 67-ամյա թոշակառու Օլգա Սանոսյանն է։
«Հետքը» պարզել է, որ Կոտայքի մարզի Առինջ գյուղում կառուցապատում իրականացնող Օլգա Սանոսյանը Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար, «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության հիմնադիր անդամ Գնել Սանոսյանի մայրն է։
Երևանի Ավան վարչական շրջանին սահմանակից Առինջ գյուղի Խաչատուր Աբովյան թաղամասում գտնվող 1000 քմ հողամասը Օլգա Սանոսյանը գնել է 2023 թ.-ի մարտին։ Գործարքի արժեքը կազմել է 19 միլիոն 200 հազար դրամ, որը համարժեք է 49 հազար դոլարի։ Անշարժ գույքի գործակալների խոսքով՝ հողամասը շուկայական արժեքի կես գնով է ձեռք բերվել, քանի որ Առինջում ինչպես այս տարի, այնպես էլ նախորդ տարի, 1 քմ հողամասի արժեքը կազմել է մոտ 100 դոլար։ Այդ պայմաններում նշված հողամասի գինը կկազմեր 100 հազար դոլար կամ 38 միլիոն 900 հազար դրամ։
Նախարարի մայրը հողամասը գնելուց երկու ամիս հետո ստացել է նախագծման, ապա՝ շինարարության թույլտվություն։ 2024 թ.-ի մայիսի 10-ի դրությամբ հողամասը պարսպապատված է, կառուցված են առանձնատան երկու հարկերը, ավտոտնակը, ժամանցի և հանգստի համար նախատեսված օժանդակ շինությունը։
«Հետքի» ձեռքի տակ առկա փաստաթղթերում երեւում է, թե ինչ տեսք է ունենալու առանձնատունը վերջնարդյունքում։ Առաջին հարկը ունենալու է 212 քմ, իսկ երկրորոդ հարկը՝ 165 քմ մակերես։ Երկհարկանի առանձնատան ընդհանուր մակերեսը կազմելու է 377 քմ։ Առաջին հարկում նախատեսված են՝ հարթակ, նախամուտք, նախասրահ-աստիճանավանդակ, հյուրասենյակ, խոհանոց-ճաշասենյակ, սանհանգույց, ննջարան և աշխատասենյակ։ Երկրորդ հարկում նախատեսված են՝ նախասրահ, 4 հատ ննջարան, սանհանգույցներ, տնտեսական սենյակ և պատշգամբներ։
Օժանդակ շինությունն ունենալու է 150 քմ մակերես։ Առանձնատան զբաղեցրած հողամասի վերջնամասում կառուցված օժանդակ շինությունը նախատեսված է ժամանցի համար։ Այդ շինության մեջ ներառված են լինելու ժամանցի սրահը, ամառային խոհանոցը, սանհանգույցը, շոգեբաղնիքը, ժամանցի սրահ-ջակուզին և համամը։ Համամը, որ հայտնի է նաեւ «թուրքական բաղնիք» անվանումով, տաքացվում է ջրով լի կաթսայով, որի ժամանակ պատի մեջ ներկառուցված կաթսայում եռացող ջրի գոլորշին դուրս է գալիս կաթսայի անցքերից։
Կառուցվող առանձնատան տարածք մեր այցելության ժամանակ արձանագրեցինք, որ երկհարկանի առանձնատունը, ավտոտնակն ու օժանդակ շինությունը կանգուն են։ Շինարարները ավարտին էին հասցնում տան երեսպատումը։ Տեղադրված էին շինությունների պատուհանները, կառուցված էին տանիքները։
Հողամասի վրա կառուցված շինությունների ընդհանուր մակերեսը 527 քմ է։ Շինարարական ընկերություններն առանց ներքին հարդարանքի այսօր առանձնատներ են կառուցում 1 քմ-ը՝ 400 դոլարից սկսած (առավելագույնը՝ 500 դոլար)։ Եթե կառուցման միջին գինը համարենք 1քմ-ը 450 դոլար, ապա 527 քմ մակերեսով առանձնատան արժեքը կկազմի 237 հազար ԱՄՆ դոլար։ Այս գումարին եթե ավելացնենք հողամասի ձեռքբերման արժեքը՝ 49 հազար ԱՄՆ դոլարը, կստացվի, որ միայն հողամասն ու տունը՝ առանց ներքին հարդարման, 286 հազար դոլար արժեն։ Դժվար է ասել, թե ներքին հարդարանքը և կահավորումը ավարտելուց հետո որքան կկազմի տան արժեքը։
Աշխարհագրագետի մասնագիտությամբ Գնել Սանոսյանը պետական պաշտոններ սկսել է զբաղեցնել 2018 թ.-ից, երբ Նիկոլ Փաշինյանը դարձավ վարչապետ։ Նույն թվականի ապրիլյան հայտնի իրադարձություններից (բողոքի ակցիաներից հետո Սերժ Սարգսյանը հրաժարական տվեց վարչապետ պաշտոնից) հետո Գնել Սանոսյանը նշանակվեց շրջակա միջավայրի նախարարի տեղակալ և պաշտոնավարեց մինչև նույն տարվա հոկտեմբեր ամիսը։ Հոկտեմբերին վարչապետի որոշմամբ Գնել Սանոսյանը նշանակվեց Գեղարքունիքի մարզպետ և պաշտոնավարեց մինչև 2021 թ.-ը։ Խորհրդարանական ընտրություններից հետո Սանոսյանը նշանակվեց տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար և պաշտոնավարում է մինչ օրս։
2021 թ.-ին Գնել Սանոսյանը Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով էր ներկայացրել պատգամավորի թեկնածուի եկամուտների և գույքի հայտարարագիրը (ՔՊ համամասնական ցուցակով)։ Այդ ժամանակ նա հայտարարագրել էր Գեղարքունիքի մարզի Ծակքար գյուղում գտնվող 1 առանձնատուն և 3 հողամաս, որոնց ընդհանուր մակերեսը կազմել է 2800 քմ։ Որպես շարժական գույք նա հայտարարագրել էր 2002 թ.-ի արտադրության «Մերսեդես» մակնիշի ավտոմեքենա։ Այդ ժամանակ նա ունեցել է ընդամենը 2.5 միլիոն դրամ և 70 հազար ռուբլի (մոտ 350 հազար դրամ)։ Գնել Սանոսյանը Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողով դեռ չի ներկայացրել 2023 թ.-ի իր և համատեղ բնակվող անձանց հայտարարագրերը, ուստի նրա ունեցվածքի մասին պատկերացում կազմելու համար կարող ենք ուսումնասիրել 2022 թ.-ի հայտարարագիրը։
Գնել Սանոսյանը կնոջ և երկու երեխաների հետ բնակվում է Երևանում՝ Նոր Նորք վարչական շրջանում։ 2022 թ.-ին նա Ծակքար գյուղի առանձնատունը և հողամասերը նվիրել է եղբորը եւ սեփականության իրավունքով գույք այլևս չունի։ Մեկ տարի առաջ էլ վաճառել էր 2002 թ.-ի արտադրության «Մերսեդեսը»։ Գնել Սանոսյանը պաշտոնյա դառնալուց հետո հիփոթեքային վարկավորմամբ բնակարան գնելու իրավունք է ձեռք բերել Երևանում կառուցվող շենքում (բնակարանը դեռ շահագործման չի հանձնվել, ուստի սեփականության իրավունքը դեռ գրանցված չէ)։ 2022 թ.-ի ավարտին նախարարն իր բանկային հաշվին ունեցել է ընդամենը 2.9 միլիոն դրամ, իսկ կանխկիկ՝ 7.2 միլիոն դրամ և 150 հազար ռուբլի։ Սանոսյանի կինը՝ Ռուզաննա Տոնոյանը, 2022 թ.-ին հայտարարագրել է 6 անշարժ գույք, բոլորն էլ գտնվում են Գեղարքունիքի մարզի Ծակքար գյուղում։ Դրանցից մեկն առանձնատուն է, մյուսները` հողամաս, որոնք ձեռք է բերել 2002-2004 թթ.-ին։ Նախարարի կնոջ դրամական միջոցները հետևյալն են՝ 2.1 միլիոն դրամ բանկային հաշվին, 2 միլիոն դրամ և 260 հազար ռուբլի կանխիկ գումար։
Գնել Սանոսյանի մայրը նախարարի ընտանիքի հետ չի ապրում, ուստի հայտարարագիր ներկայացնելու պարտավորություն չունի։ Սակայն, բաց է մնում այն հարցը, թե ի՞նչ միջոցներով է թոշակառու Օլգա Սանոսյանը թանկարժեք առանձնատուն կառուցում և ի՞նչ միջոցներով է դրա համար նախատեսված հողամասը գնել։
Մեկնաբանություն ստանալու նպատակով գրավոր դիմեցինք Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանին։ Նախարարին երկու հարց ենք ուղղել՝
- Արդյոք առանձնատունը Ձեզ համար է կառուցվում։
- Որտեղի՞ց Ձեր մայրիկին այդքան գումար հողամասի ձեռքբերման և առանձնատան կառուցման համար, ի՞նչ միջոցներով է գոյացել այդ գումարը։
Գնել Սանոսյանի պատասխանը հակիրճ է․ «Առանձնատունը կառուցում են եղբայրներս ծնողներիս համար։ Հայրս ու երկու եղբայրներս տարիներ շարունակ աշխատում են ՌԴ-ում, եղբայրներս այժմ էլ շարունակում են աշխատել այնտեղ։ Հողամասի ձեռքբերումն ու առանձնատան շինարարությունն իրականացվում է նրանց գումարներով»։
Նշենք, որ նախարարի եղբայրներից մեկի կինն աշխատում է «Վնասվածքաբանության և օրթոպեդիայի գիտական կենտրոն» ՓԲԸ-ում, մյուսի կինը՝ «Հաշվարկային կենտրոն» ՓԲԸ-ում։ Գնել Սանոսյանի կինն էլ մոտ 1.5 տարի աշխատել է Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունում։
Ի դեպ, Օլգա Սանոսյանի գնած հողամաս տանող ճանապարհի մի մասը՝ 350 մետրը, ասֆալտապատ չի եղել, սակայն ձեռքբերումից հետո ճանապարհի այդ մասը աղացած ասֆալտով է պատվել: Կառուցվող առանձնատան հարևանությամբ այլ բնակելի տներ կան, որոնց սեփականատերերը շարունակում են հողաշեն ճանապարհով անցնել։ Աբովյանի համայնքապետ Էդուարդ Բաբայանը մեր գրավոր հարցմանն ի պատասխան հայտնել է, որ Աբովյան համայնքի Առինջ գյուղի Խ․ Աբովյան թաղամասի 31-րդ փողոցում համայնքի միջոցներով ասֆալտապատում չի իրականացվել։ «Փողոցի որոշակի հատված բնակիչների կողմից բարեկարգվել է վերամշակված ասֆալտի քերուկով»,- իր պատասխանում նշել է համայնքի ղեկավարը։

Получающая пенсию мать министра строит особняк стоимостью 230 тысяч долларов США
В престижном пригороде Еревана, недалеко от столичного округа Аван, рядом с многочисленными роскошными особняками в скором времени появится еще один дорогой частный дом. Владелица нового особняка, стоимость которого составляет около 230 тысяч долларов США, - 67-летняя пенсионерка Ольга Саносян.
Hetq.am выяснил, что пожилая женщина, строящая дом в селе Ариндж Котайкской области, – мать министра территориального управления и инфраструктур, учредительного члена партии “Гражданский договор” Гнела Саносяна.
Земельный участок площадью 1000 кв.метров в жилом районе “Хачатур Абовян” в селе Ариндж, который граничит со столичным административным округом Аван, Ольга Саносян купила в марте 2023 года. Стоимость сделки составила 19 млн 200 тысяч драмов, или 49 тысяч долларов. По словам агентов по недвижимости, участок куплен в два раза дешевле его рыночной стоимости: в этом году, как и в прошлом, квадратный метр земли в Ариндже стоил около 100 долларов, так что цена такого участка составила бы 100 тысяч долларов, или 38 млн 900 тыс. драмов.
Спустя два месяца после покупки земли мать министра получила разрешение сперва на проектирование, а затем и на строительство дома. По состоянию на 10 мая 2024 г. на огороженном высокой оградой участке уже были возведены два этажа дома, построены гараж, павильон для отдыха и проведения досуга.
В документах, которые оказались в распоряжении Hetq.am, представлен окончательный вид особняка. Площадь первого этажа составляет 212 кв.м, площадь второго этажа – 165 кв.м, общая площадь двухэтажного особняка – 377 кв.м.
На первом этаже разместятся фойе, гостиная, кухня-столовая, санузел, спальня и кабинет, на втором этаже – фойе, четыре спальни, санузлы, хозяйственное помещение и балконы. Предусмотрены также подсобные строения площадью 150 кв.м.
Павильон за домом предназначен для проведения досуга. Здесь предусмотрены зал для развлечений, летняя кухня, сауна, джакузи и хамам, или турецкая баня.
Во время нашего посещения двухэтажный дом, гараж и подсобное помещение уже были построены. Строители выполняли работы по облицовке стен особняка.
Общая площадь строений составляет 527 кв.м. Отметим, что сегодня только за строительство дома без учета отделочных работ строительные компании берут 400-500 долларов за 1 кв.м. Если за среднюю стоимость строительства одного кв.м взять 450 долларов, то строительство особняка площадью 527 кв.м обойдется в 237 тыс.долларов США. Прибавим к этой цене стоимость купленного участка – 49 тыс. долларов США – и выясним, что только земля и дом вместе взятые (без учета отделочных работ) стоят 286 тыс.долларов. Трудно сказать, насколько вырастет цена особняка после выполнения отделочных работ и покупки мебели.
Географ по специальности Гнел Саносян оказался на государственных должностях после 2018 года, когда Никол Пашинян стал премьер-министром. После известных событий в апреле того же года, когда в результате массовых акций протеста Серж Саргсян подал в отставку с поста главы правительства, Саносян был назначен заместителем министра окружающей среды. Эту должность он занимал до октября того же года. Затем решением премьера Гнел Саносян был назначен губернатором Гегаркуникской области и выполнял эти обязанности до 2021 г. После парламентских выборов он получил пост министра территориального управления и инфраструктур, который занимает по сей день.
В 2021-ом Саносян представил в Центральную избирательную комиссию декларацию об имуществе и доходах кандидата в депутаты по пропорциональному списку партии “Гражданский договор”. Тогда он задекларировал частный дом и три земельных участках общей площадью 2800 кв.м в селе Цак Кар Гегаркуникской области. В качестве движимого имущества кандидат в депутаты записал автомобиль “Мерседес” 2002 г. выпуска. Тогда у Гнела Саносяна было всего 2,5 млн драмов и 70 тысяч рублей (около 350 тыс.драмов). Поскольку на данный момент министр не представил в Комиссию по предупреждению коррупции декларации 2023 года, в том числе совместно проживающих с ним лиц, то представление о его имуществе мы сможем составить лишь на основании декларации 2022 года.
Гнел Саносян с женой и двумя детьми проживает в ереванском административном округе Нор Норк. В 2022 г. он подарил принадлежавшие ему частный дом и земельные участки в селе Цак Кар своему брату, поэтому на данный момент у него нет имущества в частной собственности. Год назад Саносян продал свой автомобиль “Мерседес” 2002 года выпуска. После всутпления в должность министра Гнел Саносян получил право на покупку по ипотечному кредитованию квартиры в строящемся в Ереване доме (квартира еще не сдана в эксплуатацию, поэтому право собственности пока не зарегистрировано). К концу 2022 г. на банковском счете Саносяна было всего 2,9 млн драмов, наличными – 7,2 млн драмов и 150 тыс. рублей.
Жена Г.Саносяна Рузанна Тоноян в 2022 г. задекларировала 6 единиц недвижимости – все в селе Цак Кар Гегаркуникской области. Речь идет о частном доме и земельных участках, которые были приобретены в 2002-2004 гг. У жены министра имеется 2,1 млн драмов на банковском счете и 2 млн драмов и 260 тыс.рублей наличными.
Мать Гнела Саносяна живет отдельно, поэтому не обязана представлять декларацию. Однако остается открытым вопрос о том, на какие средства пенсионерка Ольга Саносян купила земельный участок и строит на нем дорогой особняк.
Для получения разъяснений мы направили министру территориального управления и инфраструктур Гнелу Саносяну письменный запрос со следующими вопросами: строится ли особняк для Вас? Откуда у Вашей матери деньги на покупку земли и строительство особняка? За счет каких средств образовалась эта сумма? Вот что ответил на эти вопросы Г.Саносян: “Особняк строят для родителей мои братья. Мой отец и два брата на протяжении многих лет работали в РФ. В настоящее время братья продолжают там работать. Именно они купили на свои средства земельный участок и строят особняк”.
Отметим, что жена одного из братьев Гнела Саносяна работает в ЗАО “Научный центр травматологи и ортопедии”, жена второго брата – в ЗАО “Расчетный центр”. Жена самого Г. Саносяна почти полтора года работала в Министерстве территориального управления и инфраструктур.
Отметим, что 350-метровый участок дороги, ведущей к земельному участку Ольги Саносян, был заасфальтирован после его покупки. Между тем хозяева находящихся по соседству домов продолжают ездить по неблагоустроенной дороге. Глава администрации Абовяна Эдуард Бабаян сообщил нам, что некоторые участки 31-ой улицы в квартале “Хачатур Абовян” села Ариндж были заасфальтированы на средства жильцов.