Բագրատ Սրբազանը և ակցիայի մասնակիցներն օրն ամփոփեցին Սբ. Աննա եկեղեցու բակում
Այսօր` ժամը 16։00-ից, «Տավուշը հանուն հայրենիքի» շարժման անդամները Օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի շրջակայքում էին, որտեղ տեղի էր ունենում Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկի՝ ՎԶԵԲ-ի (ERBD) միջազգային ֆորումը։ Այս միջոցառմանը ներկա էր նաև վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Ոստիկանությունը 15։00-ից սկսած` փակ էր պահում Օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնին հարակից բոլոր փողոցները: Շրջակայքում մեծաքանակ ոստիկանական զորք էր կուտակված։
Դեպի Օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոն տանող ճանապարհները բացվեցին 20։00-ի շրջանում։ Սակայն ակցիայի մասնակիցներին Ազատության հրապարակ գնալ թույլ չտվեցին, քանի որ ֆորումը երկարաձգվել էր մինչև 22։00-ն։ Նրանք շարժվեցին Սուրբ Աննա եկեղեցու բակ, որտեղ սպասում էր Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանը։ Սրբազանը ամփոփեց անցած օրը։ Նա հայտնեց, որ այսօր 101 գիտնական, մշակույթի և արվեստի գործիչ իրենց աջակցությունն են հայտնել շարժմանը և պահանջել Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականը։
Սրբազանը խոսեց նաև այսօր աշխատանքից ազատված Յոլյանի անվան արյունաբանության և ուռուցքաբանության կենտրոնի տնօրեն Սամվել Դանիելյանի մասին։
«Ինչո՞ւ է հեռացվել Սամվել Դանիելյանը։ Սամվել Դանիելյանը մեզանից մեկը կարող էր լինել, կամ մենք հավաքականապես»,- ասաց Սրբազանը։ Նրա խոսքով` Դանիելյանն ազատվել է աշխատանքից, քանի որ հանդիպել էր իրեն Դիլիջանում և որոշ ժամանակ քայլել իրենց հետ։
Խոսելով ապագա ծրագրերի մասին` Սրբազանը նշեց, որ իրենց նպատակը ոչ միայն տեղի ունեցող գործընթացը կասեցնելն է, այլև դրա պատճառը վերացնելը։

Лидер движения “Тавуш во имя Родины” подвел итоги дня во дворе церкви святой Анны
15 мая в 16։00 члены движения “Тавуш во имя Родины” собрались рядом с Национальным академическим театром оперы и балета, где проходил международный форум Европейского банка реконструкции и развития. В этом мероприятии принимал участие и премьер-министр Никол Пашинян.
С 15։00 полиция перекрыла все подступы к оперному театру. На прилегающих улицах находились многочисленные силы полиции.
Около 20։00 дороги, ведущие к зданию оперы, были разблокированы, однако демонстрантам не разрешили пройти на театральную площадь, поскольку работа форума была продлена до 22։00.
После этого участники акции направились к церкви святой Анны, где их ожидал лидер движения “Тавуш во имя Родины” архиепископ Баграт Галстанян. Последний подвел итоги дня, сообщил, что более ста ученых и деятелей культуры заявили о своей поддержке движения и требования об отставке Никола Пашиняна.
Архиепископ также коснулся увольнения директора Центра гематологии и онкологии имени Еоляна Самвела Даниеляна. По словам лидера движения, причина увольнения в том, что Даниелян встречался с ним в Дилижане и некоторое время участвовал в пешем ходе. Говоря о дальнейших планах, Баграт Србазан заявил, что их цель – не только пресечь происходящий процесс, но и устранить вызвавшие его причины.