Ինչպես են ծախսվում կլիմայի փոփոխությունները մեղմելու նպատակով միջազգային դոնորների հատկացրած միջոցները
Տաշիր․ գովազդվող էներգաարդյունավետություն՝ կիսադատարկ շենքերում
Լոռու մարզի Տաշիր քաղաքի Անի թաղամասը էներգաարդյունավետության չափանիշ է դարձել։ Այստեղ դոնոր կազմակերպությունների աջակցությամբ էներգախնայողության մի ծրագիր է իրականացվել, որի վերաբերյալ գովազդն ավելի շատ է, քան իրական արդյունքներն են։
Լոռու մարզի Տաշիր քաղաքը Երևանից շուրջ 160 կմ է հեռու։ Տաշիրից 12 կմ դեպի հյուսիս հայ-վրացական սահմանն է։ Քաղաքի բնակչության թիվը չի գերազանցում 12 հազարը։
Քաղաքից դուրս չեկած՝ աջ կողմում Անի թաղամասն է` 16 նույնանման շենքերով։ Վրացի հարևանները, որպես 1988 թվականի երկրաշարժից տուժածներին աջակցություն, 1990-ին արագ կառուցել են պանելային շենքերը։ Թաղամասը մարդաշատ չէ, ամեն մուտքում 2-3 ընտանիք է ապրում։ Շենքերից մեկում ընդամենը 2 բնակարան է բնակեցված։ Բնակիչները պատմեցին, որ շատերը թողել են տները և հեռացել, մի մասը Ռուսաստանի Դաշնությունում է, մի մասն էլ տեղափոխվել է Երևան կամ այլ թաղամաս Տաշիրում, և որոշ բնակարաններ այժմ վարձակալությամբ տրամադրվել են Արցախից բռնագաղթած ընտանիքներին։
Տաշիր քաղաքի Անի թաղամասը էներգաարդյունավետ է դարձել «Շենքերի էներգաարդյունավետ արդիականացմանն ուղղված ներդրումների ռիսկերի նվազեցում և մասշտաբավորում» ծրագրի շրջանակներում, որը մեկնարկել է 2017 թ.-ին և պետք է ավարտվեր 2023-ին։ Սակայն ինչ-ինչ պատճառներով ծրագիրը չի ավարտվել և շարունակվելու է մինչև 2026 թվականը։
Կանաչ կլիմայի հիմնադրամը 20 մլն դոլար է տրամադրել դրա իրականացման համար։ Ծրագիրը, սակայն, շատ ավելի մեծ է և համաֆինանսավորվել է նաև ՄԱԶԾ-ի՝ 1 մլն 420 000 դոլար, Երևանի քաղաքապետարանի՝ 8 մլն դոլար, Հայաստանի կառավարության՝ 400 000 դոլար և Եվրոպական ներդրումային բանկի կողմից՝ 86 մլն 250 000 դոլար։ Ընդհանուր բյուջեն կազմել է 116 մլն դոլար։
«Շենքերի էներգաարդյունավետ արդիականացմանն ուղղված ներդրումների ռիսկերի նվազեցում և մասշտաբավորում» ծրագիրը միտված է նվազեցնելու ջերմոցային գազերի արտանետումները Հայաստանում գոյություն ունեցող շենքերի ֆոնդից և, այդ միջոցով, նվազեցնել ջերմոցային գազերի արտանետումները և ապահովել կայուն զարգացման օգուտները:
ՇՄՆ-ն մեր հարցմանն ի պատասխան հայտնել է, որ ծրագրի մեկնարկից՝ 2017 թվականից ի վեր, համաֆինանսավորվել են Հայաստանի 19 համայնքում իրականացվող բազմաբնակարան բնակելի և հասարակական շենքերի էներգաարդյունավետության միջոցառումներ։
Շենքերի էներգաարդյունավետության բարձրացման միջոցառումները ներառում են՝
- պատերի ջերմամեկուսացում,
- տանիքի ջերմամեկուսացում,
- նկուղի ջերմամեկուսացում,
- արտաքին պատուհանների և դռների փոխարինում
- լուսավորման համակարգի արդիականացում,
- ջեռուցման/օդափոպության/օդորակման համակարգերի արդիականացում,
- արևային ֆոտովոլտային համակարգի տեղադրում,
- արևային ջրի ջեռուցման համակարգի տեղադրում։
Էներգաարդյունավետության լիարժեք վերազինման դեպքում սովորաբար իրականացվում են վերը նշված բոլոր միջոցառումները, մասնակի վերազինման դեպքում օգտագործվում է ցանկից ընտրված միջոցառումների համակցությունը։
Շրջակա միջավայրի նախարարությունը մեր հարցմանն ի պատասխան տրամադրել է այն շենքերի և կառույցների հասցեները, որտեղ ամբողջությամբ կամ մասնակի իրականացվել է ծրագիրը։ Համաձայն այդ ցանկի՝ Անի թաղամասի 4 շենքում 2020 թվականին էներգաարդյունավետ արդիականացմանն ուղղված ծրագիրն իրականացվել է բոլոր բաղադրիչներով։ Եվս 6 շենքում ծրագիրն իրականացվել է մասնակի։
Մենք այցելեցինք Անի թաղամաս, որպեսզի հասկանանք, թե որքան արդյունավետ է եղել շենքերի էներգաարդյունավետության ծրագիրը: Մեր այցելության արդյունքում պարզեցինք, որ Անի թաղամասի ծրագրի շահառու 4 շենքերում (որտեղ ծրագիրը պետք է ամբողջությամբ իրականացվեր) թվարկված 8 միջոցառումներից առնվազն 3-ն իրականացված չէր․ շենքերի նկուղները ջերմամեկուսացված չէին, արևային ֆոտովոլտային և ջրի ջեռուցման համակարգեր տեղադրված չէին։
Ջերմամեկուսացվել են պատերը, մուտքերում տեղադրվել են պատուհաններ և նոր դռներ, նորոգվել և ջերմամեկուսացվել են տանիքները, տեղադրվել է լուսավորության համակարգ։
Անի թաղամասի 2-րդ շենքի 9-րդ բնակարանի բնակիչ Գայանե Ադամյանը պատմեց, որ իրենք առաջին հարկում են ապրում, և նկուղի ջերմամեկուսացումը զգալիորեն կտաքացներ իրենց բնակարանը, և առհասարակ՝ առաջին հարկերի բնակարանները։
«Մենք այս տարի ենք էլեկտրաէներգիայով ջեռուցում կազմակերպել, մինչ դա փայտե վառարանով ենք ջեռուցել, չեմ կարող տարբերությունն ասել նախորդ տարիների համեմատ։ Կուզենայինք, որ նկուղն էլ վերանորոգեին ու ջերմամեկուսացնեին, դրանից առաջին հարկերն ավելի տաք կլինեին, բայց նկուղը չարեցին, չնայած՝ սկզբից որ եկան, ասացին, որ նկուղն էլ են անելու»,- պատմեց Գայանե Ադամյանը։
Նկուղի ջերմամեկուսացում չիրականացնելը Տաշիրի համայնքապետի խորհրդական Սևադա Սարգսյանը բացատրում է առաջնահերթությունների պայմանով․
«Համայնքը՝ որպես պատվիրատու, նախագծման մրցույթ է հայտարարել, որի արդյունքում լիցենզավորված ընկերությունը կազմել է նախագիծը, որտեղ նկուղի համար նպատակահարմար չի գտել իրականացնել ջերմամեկուսացում, հետո այդ ծրագիրը մի քանի օղակներում հաստատվել է և Կառավարությունում հավանության արժանացել, հետևաբար այս մասով ո՛չ համայնքը, ո՛չ էլ նախագծողը բացթողում չունի։ Հնարավոր է, որ հաջորդիվ նկուղների ջեմամեկուսացում էլ անենք, ուղղակի այս փուլում կարևորել ենք փոխել մեկ մասնաշենքի տանիքը, երկու այլ մասնաշենքի նկուղի փոխարեն, քանի որ ծախսը գրեթե նույնն է»,-ասում է Սարգսյանը։
«Անցյալ տարվա վրա ամեն ամիս 5-6 հազար դրամ քիչ ենք վճարել ձմռանը։ Փոփոխություն զգում ենք, բայց մուտքի ներսի կոսմետիկ ռեմոնտը չեն արել, եկան նայեցին, որ պիտի անեն, չարեցին, բայց կողքի շենքը արել են»,- հավելում է Գայանե Ադամյանի հարևանը՝ 3-րդ հարկից։
Անի թաղամասի ամբողջությամբ էներգաարդյունավետություն իրականացրած շենքերից յուրաքանչյուրի համար 3,5 մլն դրամ հատկացվել է Կանաչ կլիմայի հիմնադրամի միջոցներից, որը այդ շենքի էներգաարդյունավետությանն ուղղված ընդհանուր բյուջեի շուրջ 20 %-ն է կազմում։ Մնացածը ներդրել է համայնքապետարանը։
Ծրագրին մասնակի մասնակցած շենքերում նորոգվել են տանիքները, որոշներում տեղադրվել են արևային պանելներ, փոխարինվել են մուտքի դռներն ու պատուհանները։
Մի քանի շենքերում էներգաարդյունավետության միջոցառումները դեռ նոր պետք է իրականացվեն։
Տաշիրում իրականացված ծրագիրը ՇՄՆ-ն վերջին շրջանում սկսել է գովազդել սոցիալական ցանցերի իր էջերում՝ որպես ավելի քան 30 տոկոսով էներգիայի խնայման օրինակ։
Ծրագրի շրջանակում ջերմամեկուսացվել են նաև շենքերի այնպիսի մասնաշենքեր, որտեղ բնակեցված է եղել ընդամենը 2 բնակարան։ Սակայն Անի թաղամասի շենքերի էներգետիկ անձնագրի հաշվետվություններում նշվում է, որ բոլոր շենքերն ունեն 4 հարկ, 1 մուտք, 897 քմ ընդհանուր մակերես, 8 բնակարան և 28 բնակիչ:
«Անի թաղամասում 16 շենք ունենք, որոնք կիսով չափ են բնակեցված՝ 500-600 մարդ, ի սկզբանե մեր խնդիրը եղել է թաղամասի ջերմամեկուսացումը, և կապ չունի, թե քանի մարդ է էնտեղ ապրում, սրանով հնարավոր է գուցե խթանենք թաղամասի բնակեցումը, գուցե մարդիկ վերադառնան էնտեղ ապրելու կամ տունը վարձով տան»,-ասում է Սևադա Սարգսյանը։
Մանկապարտեզների տնօրենները տեղյակ չեն, որ մասնակցում են նման ծրագրի
Երևան քաղաքի մեծ թվով մանկապարտեզներ են ներառված այն ցանկում, որտեղ էներգաարդյունավետության մասնակի միջոցառումներ են իրականացվել։ Մենք այցելեցինք մի քանի մանկապարտեզ, որտեղ ամենամեծ գումարներն են ծախսվել։ Նորաշեն 47/2 հասցեում գործող թիվ 50 մանկապարտեզի տնօրեն Արմինե Բաղդասարյանը նշեց, որ իրենց դպրոցն ամբողջությամբ վերանորոգվել է, սակայն էներգաարդյունավետության ծրագիրը դեռ չի իրականացվել։ ՄԱԿ-ի գրասենյակից մասնագետները եկել են, զննել, ուսումնասիրել ու գնացել, իսկ այդ ծրագիրը, իր տեղեկություններով, նոր պետք է իրականացվի։
Այս մանկապարտեզի էներգաարդյունավետությունը մասնակի բարձրացնելու համար, ըստ Շրջակա միջավայրի նախարարության, 29,5 մլն դրամ է ծախսվել՝ ԿԿՀ-ի միջոցներից։
Դավթաշեն 1-ին թաղամասի 27/2 հասցեում գործող թիվ 58 մանկապարտեզը նորոգվել է 2021-22թթ.։ Այստեղ շուրջ 15 մլն դրամի ներդրում է կատարվել էներգաադյունավետության միջոցառումների համար։ Տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Լիլիթ Վարաժյանը մի քանի ամիս է այս պաշտոնում և ասաց, որ եթե նույնիսկ ինչ-որ միջոցառումներ իրականացվել են, ինքը տեղյակ չէ։
Չեխովի 100 հասցեում գործող թիվ 143 մանկապարտեզը վերանորոգվել է 2022-23թթ․։ Տնօրեն Ռուզաննա Դանիելյանը մեզ հետ հեռախոսազրույցում ասաց, որ օրերս քաղաքապետարանից այցելել են իրենց այդ հարցով, ստուգել են, թե ինչպես կարող է իրականացվել այդ ծրագիրը, բայց դեռևս գործողություններ չեն կատարվել։
Միայն Հասրաթյան 1 հասցեում գործող թիվ 160 մանկապարտեզի տնօրեն Սոնա Շամախյանը հաստատեց, որ իրենց մոտ լեդ լամպեր են տեղադրվել, պատերի մասնակի, ջերմամեկուսացում, տանիքի նորոգում և ջերմամեկուսացում է կատարվել։ Այստեղ ընդամենը 12,4 մլն դրամ է ծախսվել։
Ցանկում ներառված 4 մանկապարտեզներ էլ այս պահին նորոգման փուլում են, դրանց բացումը նախատեսվում է սեպտեմբերին։
Դպրոցներ և մշակույթի կենտրոններ
«Շենքերի էներգաարդյունավետ արդիականացմանն ուղղված ներդրումների ռիսկերի նվազեցում և մասշտաբավորում» ծրագրի շրջանակում պետք է 150 հանրային շենքերում էներգաարդյունավետության միջոցառումներ իրականացվեին, սակայն մինչ օրս այդ միջոցառումներն անցկացվել են 54 հասարակական շենքերում, որից յոթը դպրոցներ են։ Հերացու անվան դպրոցը դեռևս վերանորոգման փուլում է:
Ամենաշատ գումարը բաժին է հասել Արարատի մարզի Հովտաշատ գյուղի միջնակարգ դպրոցին՝ 69 մլն դրամ։ Դպրոցը, 2021 թ․-ից սկսած, հիմնանորոգվում է, ընդհանուր բյուջեն 1,8 մլրդ դրամ է։
Մեզ հետ զրույցում դպրոցի տնօրեն Հասմիկ Եգորյանն ասաց, որ դպրոցը ըստ ժամկետի պետք է հանձնվեր 2023թ․-ի հոկտեմբերին, սակայն շինարարությունը դեռ ընթացքի մեջ է, խոստացել են դպրոցը հանձնել 2024-ի դեկտեմբերի 24-ին։ Ժամկետի վերաբերյալ տնօրենը, սակայն, թերահավատ է։ Եգորյանն ասում է, որ դպրոցը 2021թ․-ից սկսած՝ կիսված է եկու մասի․ տարրական դասարանների աշակերտները հաճախում են Արարատի մարզի Սիփանիկ գյուղի դպրոց, իսկ 5-րդ դասարանից սկսած՝ Արմավիրի մարզի Գայ գյուղի դպրոց։
Տնօրենը նշում է, որ այս գործընթացի կազմակերպման ընթացքում բազմաթիվ խնդիրներ են առաջանում, իրենք ստիպված են ամեն օր դպրոցից դպրոց գնալ կրթական պրոցեսն ապահովելու համար։
«Դպրոցի նախագծի մեջ տեսել եմ, որ նախատեսվում է շենքի էներգաարդյունավետությանն ուղղված որոշ գործողություններ իրականացնել, ինչպես, օրինակ, պատերի ջերմամեկուսացում, սակայն այլ ինֆորմացիա և գնահատական տալ չեմ կարող, քանի որ շենքը դեռևս կառուցված չէ»,-ասում է տնօրենը։
Մեծ ֆինանսավորում ստացած հասարակական շենքերից երկրորդը Էրեբունու թիվ 3 «Մանկապատանեկան ստեղծագործական կենտրոնն» է։ Այս կենտրոնին տրամադրվել է մոտ 47 մլն դրամ։
Կենտրոնի տնօրեն Ռուբեն Խնկոյանը պատմում է, որ շենքի շինարարությունը սկսվել է 2017-ին ու տևել մեկ տարի 3 ամիս։ Ծրագրի շրջանակում փոխվել է լուսավորությունը ու էապես կրճատվել գազի ու էլեկտրաէներգիայի ծախսը։
«Ամբողջ շենքը ջերմամեկուսացվել է, ինչի շնոհիվ շենքը բավականին տաք է ձմռանը, իսկ ամռանը՝ հով։ Տանիքը մասնակի է ջերմամեկուսացվել, բայց այնքան էլ արդյունավետ չի ստացվել, երրորդ հարկ բարձրանում ենք, ջերմությունը կորում է»,-ասում է տնօրենը։
Խնկոյանի խոսքով՝ մինչև նորոգումը ջեռուցվում էր կենտրոնի տարածքի ընդամենը 1500 մետրը և կար վեց կաթսա, իսկ հիմա արդեն ամբողջ շենքը՝ 6500 մետրն է ջեռուցվում՝ երեք կաթսայով, ու գազի համար վճարվող գինը գրեթե նույնն է։
Օրինակ` 2016թ․-ին՝ մինչև շենքի նորոգումը, փետրվար ամսին կենտրոնի գազի ծախսը 562 հզր դրամ է եղել, իսկ այս տարվա փետրվարին՝ 582 հզր դրամ։ Էլեկտրաէներգիայի ծախսը նվազել է մոտ 42%-ով։ Եթե 2016-ի փետրվարին այն կազմել է 345 հզր դրամ, ապա այս տարվա նույն ամսվա համար 198 հզր դրամ է եղել։
«Տեղադրված սարքավորումները շատ որակյալ են, մինչև հիմա մենք մի լույս անգամ չենք փոխել, բայց կաթսաները, չնայած իրենց շքեղ անվանը՝ «Լամբորջինի», անընդհատ նորոգում ենք, ճիշտ է՝ խնայող են, բայց երկրորդ տարվանից սկսած՝ խնդիրներ են ունենում պարբերաբար, ու ստիպված մեր միջոցներով նորոգում ենք»,-ասում է Ռուբեն Խնկոյանը։
Ծրագրի ամբողջական իրականացման դեպքում թեև նախատեսվում է շենքի նկուղի ջերմամեկուսացում և արևային կայանների տեղադրում, սակայն տնօրենն ասում է, որ այդ միջոցառումները չեն իրականացվել, քանի որ նախագծով դրանք նախատեսված չէին։
Այն շենք-շինությունները, որտեղ ծրագիրն ավարտվել է, փակցված են այդ մասին փաստող ցուցանակներ, ասել է թե՝ էներգաարդյունավետության սերտիֆիկատներ։ Մեր այցելած մանկապարտեզներում, սակայն, այդ ցուցանակները բացակայում էին։
Ծրագրի շրջանակներում ստեղծված mershenq.am կայքում կատարված ծրագրերի մասին հատուկ քարտեզ է մշակվել, որից երևում է, որ էներգաարդյունավետ է դարձել 50 շենք, 41 շենքում աշխատանքները դեռևս ընթացքի մեջ են, իսկ 15-ը՝ նախատեսվածների ցուցակում։
Շենքերի էներգաարդյուանվետության ծրագիրը չնայած իրականացնում է Շրջակա միջավայրի նախարարությունը, համակարգում է ՄԱԶԾ-ն։ Դրա անմիջական համակարգող Վահրամ Ջալալյանի հետ զրուցել չհաջողվեց, մինչդեռ պատրաստակամություն հայտեց հարցերին գրավոր պատասխանել։ Նրա պարզաբանումներն ու մեր հարցերի պատասխաններն ամբողջությամբ կարդացեք այստեղ։
Ինչպես ենք դիմակայում կլիմայի փոփոխություններին
ՄԱԿ-ի «Կլիմայի փոփոխության մասին» շրջանակային կոնվենցիայի կատարումն ու ընթացակարգերը կարգավորող Փարիզյան համաձայնագիրը Հայաստանի Հանրապետությունը վավերացրել է 2017 թվականին։
2018-ից Շրջակա միջավայրի նախարարությունը Կլիմայի փոփոխության մեղմմանը միտված և միջազգային կառույցներից ֆինանսավորվող 13 ծրագիր է իրականացրել։ Դրանցից 5-ն ավարտված է, մնացածներն ընթացքի մեջ են։
13 ծրագրի համար Հայաստանի կառավարությունը, ըստ ՇՄՆ տրամադրած ցուցակի, ստացել է ավելի քան 35 մլն դոլար։ Այդ ծրագրերը համաֆինանսավորվել են նաև ՀՀ կառավարության, միջազգային բանկերի կամ այլ կառավարությունների ու կազմակերպությունների կողմից։
Ինֆոգրաֆիկան՝ Արեն Նազարյանի
Հիմնական ֆինանսավորողները 3 միջազգային կազմակերպություններ են․
1․ ՄԱԿ-ի «Կլիմայի փոփոխության մասին» շրջանակային կոնվենցիայի Կանաչ կլիմայի հիմնադրամը (GCF) 5 ծրագրի համար տրամադրել է 29 մլն դոլար։
- ՄԱԿ-ի «Կլիմայի փոփոխության մասին» շրջանակային կոնվենցիայի Հարմարվողականության հիմնադրամը 3 ծրագրի համար տրամադրել է մոտ 4 մլն դոլար (4 218 600)։
3․ Գլոբալ էկոլոգիական հիմնադրամը(GEF) 3 ծրագրի համար հատկացրել է մոտ 2 մլն դոլար (1 967 202)։
Երկու ծրագիր ֆինանսավորել են այլ դոնորներ․ 1 մլն դոլար արժեքով «ԵՄ-ն կլիմայի համար» ծրագիրն իրականացվել է Եվրամիության տրամադրած 930 365 եվրո աջակցությամբ, իսկ «Աջակցություն Հայաստանում ազգային մակարդակով սահմանված ներդրումների ուղղությամբ՝ կլիմայական ռիսկերի հանդեպ դիմակայունության հասնելու նպատակով» ծրագիրն իրականացվել է Ճապոնիայի կառավարության 900 000 դոլար և ՄԱԶԾ 50 000 դոլար համաֆինանսավորմամբ։
Կլիմայի փոփոխության մեղղմանը միտված կառավարության, մասնավորապես ՇՄՆ ստացած դրամաշնորհների մեծ մասն ուղղված է եղել ավելի շատ փաստաթղթերի, օրենսդրական ակտերի, ռազմավարությունների մշակմանը կամ Հայաստանի օրենսդրությունը կոնվենցիաներին համապատասխանեցնելուն։ Դրամաշնորհներից մեկն, օրինակ, միայն մեկ զեկույց պատրաստելու համար է նախատեսվել․ Գլոբալ էկոլոգիական հիմնադրամի 352 000 դոլար գումարով պատրաստվել է ՄԱԿ-ի «Կլիմայի փոփոխության մասին» շրջանակային կոնվենցիայի ներքո Հայաստանի երկամյա առաջընթացի երրորդ զեկույցը։

Armenia: How Funds Allocated by International Donors to Mitigate Climate Change Are Spent
The Ani district of Tashir town in Armenia's Lori Province has been touted as a model of energy efficiency. Here, with the support of donor organizations, an energy-saving project has been implemented. However, there seems to be more publicity surrounding the initiative than actual results.
Tashir, a town in Lori Province, is located 160 km from Yerevan. It is situated 12 km north of the Armenian-Georgian border. The population of the town does not exceed 12,000 residents.
On the right of the town lies the Ani district, featuring 16 similar buildings. In 1990, Georgian neighbors quickly constructed these panel buildings to support the victims of the 1988 earthquake. The neighborhood is sparsely populated, with only 2-3 families living in each building part. In one of the buildings, only two apartments are occupied.
Residents report that many people have left their homes and moved away. Some have relocated to the Russian Federation, while others have moved to Yerevan or other districts in Tashir. Some apartments are now rented out to families who have been forcibly relocated from Artsakh.
The Ani district of Tashir town has become energy efficient under the "De-risking and Scaling-up Investment in Energy Efficient Building Retrofits" project, which started in 2017 and was supposed to be completed in 2023. However, for some reason, the project has not been completed and will continue until 2026.
The Green Climate Fund provided $20 million for its implementation. The project, however, is much larger and was co-financed by several entities: The UNDP contributed $1,420,000, Yerevan Municipality provided $8 million, the Government of Armenia added $400,000, and the European Investment Bank contributed $86,250,000. The total budget amounted to $116 million.
The "De-risking and Scaling-up Investment in Energy Efficient Building Retrofits" project aims to reduce greenhouse gas emissions from Armenia's existing building stock, ensuring the benefits of sustainable development.
In response to our inquiry, Armenia's Ministry of Environment stated that since the start of the project in 2017, energy efficiency measures for multi-apartment residential and public buildings have been co-financed in nineteen communities across Armenia.
Measures to increase the energy efficiency of buildings include:
- Thermal insulation of walls
- Roof insulation
- Basement insulation
- Replacement of exterior windows and doors
- Modernization of the lighting system
- Modernization of heating, ventilation, and air conditioning systems
- Installation of a solar photovoltaic system
- Installation of a solar water heating system
For a full energy efficiency retrofit, usually, all of the above-mentioned measures are implemented. In the case of a partial retrofit, a combination of selected measures from the list is used.
In response to our request, the Ministry of Environment provided the addresses of the buildings and structures where the project was fully or partially implemented. According to that list, in 2020, the project aimed at energy-efficient modernization in four buildings of the Ani district was implemented with all components. In another six buildings, the project was partially implemented.
We visited the Ani district to understand how effective the building energy efficiency project has been. As a result, we found that at least three of the eight planned activities in the four beneficiary buildings of the Ani district project (where the project was supposed to be fully implemented) were not carried out. Specifically, the basements of the buildings were not thermally insulated, and solar photovoltaic and water heating systems were not installed.
However, the walls were insulated, new windows and doors were installed in the entrances, the roofs were repaired and insulated, and a new lighting system was installed.
Gayane Adamyan, a resident of the 9th apartment in the 2nd building of Ani district, said her family lives on the first floor and that thermal insulation of the basement would significantly warm up their apartment, as well as other first-floor apartments. "This year we organized heating with electricity; before that, we used a wood stove. I can't tell the difference compared to previous years. We would like them to repair and insulate the basement as well. The first floors would be warmer because of that, but they didn't do the basement, even though when they came initially, they said they would," said Adamyan.
Sevada Sargsyan, adviser to the head of the Tashir community, explained the non-implementation of basement thermal insulation in terms of priorities. "The community, as the client, announced a design competition. As a result, the licensed company drew up the project, and it was deemed inappropriate to carry out thermal insulation for the basement. This project was approved in several circles and was eventually approved by the Government. Therefore, in this regard, neither the community nor the designer has any gaps. It is possible that we will insulate the basements next. At this stage, we prioritized changing the roof of one building instead of insulating the basements of two others because the cost is almost the same," said Sargsyan.
Gayane Adamyan's neighbor from the 3rd floor added, "We paid 5-6 thousand drams less every month this winter compared to last year. We feel a change, but they didn't do the cosmetic repairs inside the entrance. They came to see what should be done, but they didn't do it. However, they did work on the building next door."
For each of the buildings in the Ani district that were fully energy efficient, 3.5 million drams were allocated from the Green Climate Fund, which is about 20% of the total budget aimed at the energy efficiency of that building. The rest was invested by the municipality.
In the buildings that partially participated in the project, the roofs were repaired, solar panels were installed in some, and the entrance doors and windows were replaced. Energy efficiency measures have yet to be implemented in several buildings.
The project implemented in Tashir has recently been advertised by the Ministry of Environment on its social media pages as an example of achieving more than 30 percent energy savings.
Within the framework of the project, parts of buildings where only 2 apartments were inhabited were thermally insulated. However, the energy passport reports of buildings in the Ani district indicate that all buildings have 4 floors, 1 entrance, a total area of 897 square meters, 8 apartments, and 28 residents.
"We have 16 buildings in the Ani district, which are half inhabited, with around 500-600 people. From the beginning, our priority was the thermal insulation of the district. It doesn't matter how many people live there; this could stimulate the population of the district. Perhaps people will return to live there or rent the houses," says Sevada Sargsyan.
Kindergarten Principals Unaware of Their Participation in the Energy Efficiency Project
A large number of kindergartens in Yerevan are included in the list where partial energy efficiency measures have been implemented. We visited several kindergartens where the largest sums were spent. Armine Baghdasaryan, the director of Kindergarten No. 50 at Norashen 47/2, noted that their school has been completely renovated, but the energy efficiency project has not yet been implemented. Specialists from the UN office came, examined, studied, and left. According to her information, the project is supposed to be implemented in the future.
To partially increase the energy efficiency of this kindergarten, the Ministry of Environment reported that 29.5 million drams were spent from the funds of the Green Climate Fund.
Kindergarten No. 58, located at 27/2 Davtashen 1st district, was renovated in 2021-22. Around 15 million drams have been invested here for energy efficiency measures. Acting director Lilit Varazhyan, who has been in this position for several months, mentioned that even if some measures were implemented, she was not aware of it.
Kindergarten No. 143, located at 100 Chekhov St., was renovated in 2022-23. Director Ruzanna Danielyan told us in a telephone conversation that the other day they were visited by the municipality regarding this matter. They checked how the project could be implemented, but no actions have been taken yet.
Sona Shamakhyan, the director of Kindergarten No. 160, located at Hasratyan 1, confirmed that LED lamps were installed, partial wall insulation was done, and the roof was repaired and insulated. 12.4 million drams were spent here.
Another four kindergartens included in the list are currently under renovation, and their opening is planned for September.
Schools and Cultural Centers: Progress and Challenges in Energy Efficiency Measures
As part of the "De-risking and Scaling-up Investment in Energy Efficient Building Retrofits" project, energy efficiency measures were conducted in 54 public buildings, including seven schools. The highest amount was allocated to the secondary school of Hovtashat village in Ararat marz, totaling 69 million drams. Since 2021, the school has been undergoing major repairs, with a total budget of 1.8 billion drams.
In a conversation with us, the school's director, Hasmik Yegoryan, mentioned that according to the initial deadline, the school was supposed to be handed over in October 2023. However, construction is still ongoing, with a new promised completion date of December 24, 2024. Yet, Yegoryan remains skeptical about meeting this deadline. She explained that since 2021, the school has been divided into two parts: primary school students attend the school in Sipanik village, Ararat marz, while students from the 5th grade onwards attend the school in Gai village, Armavir marz.
The director highlighted numerous challenges arising during the organization of this process, as they have to commute between schools every day to ensure the continuity of the educational process.
"I saw in the school project that some actions aimed at the energy efficiency of the building are planned, such as thermal insulation of the walls, but I cannot provide further information and assessment because the building is not yet constructed," says the director.
The second public building that received significant funding is the "Youth Creative Center" No. 3 in Erebuni. Approximately 47 million drams were allocated to this center.
Ruben Khnkoyan, the center's director, mentioned that the construction began in 2017 and lasted for one year and three months. As part of the project, the lighting has been upgraded, and the consumption of gas and electricity has been significantly reduced.
"The entire building is thermally insulated, which ensures warmth in winter and coolness in summer. While the roof was partially thermally insulated, its effectiveness is limited. When we go up to the third floor, we notice heat loss," explains the director.
Khnkoyan further states that before the renovation, only 1,500 square meters of the center area were heated, and there were six boilers in operation. Now, with the entire 6,500 square meters of the building heated using three boilers, the gas consumption remains almost the same.
In February 2016, before the building renovation, the center's gas expenditure was 562,000 AMD, and in February of the current year, it was 582,000 AMD. The cost of electricity decreased by about 42%. In February 2016 it was 345,000 drams, and for the same month this year, it was 198,000 drams.
"The installed equipment is of very high quality; until now, we have not had to change a single light. However, despite their luxurious name, 'Lamborghini,' we constantly have to repair the boilers. While they are economical, starting from the second year, they regularly develop problems, and we have to repair them with our own funds," says Ruben Khnkoyan.
Although thermal insulation of the basement of the building and installation of solar plants are planned in the case of full implementation of the project, the director mentions that these measures were not implemented because they were not included in the project plan.
Buildings where the project has been completed have posted signs or energy efficiency certificates. However, these signs were missing in the kindergartens we visited. A special map of the projects carried out on the mershenq.am website, created within the framework of the project, shows that 50 buildings have become energy efficient, work in 41 buildings is still in progress, and 15 are on the planned list.
Although the energy efficiency project for buildings is implemented by the Ministry of Environment, it is coordinated by UNDP. While it was not possible to speak directly with its coordinator, Vahram Jalalyan, he expressed his willingness to answer questions in writing. You can read his explanations and answers to our questions in full here.
Coping with Climate Change: Armenia's Efforts and Initiatives
Armenia ratified the Paris Agreement regulating the implementation and procedures of the UN Framework Convention on Climate Change in 2017.
The Ministry of Environment has spearheaded 13 projects aimed at mitigating climate change since 2018, with 5 completed and the remainder ongoing. Funding for these projects, totaling over $35 million, has been sourced from international organizations, co-financed by the Armenian government, international banks, and other entities.
The three main financiers are prominent international organizations:
- The Green Climate Fund (GCF) of the United Nations Framework Convention on Climate Change, providing $29 million for five projects.
- The Adaptation Fund of the UNFCCC, contributing approximately $4 million (4,218,600) for three projects.
- The Global Ecological Fund (GEF), allocating around $2 million (1,967,202) for three projects.
Additionally, two projects received funding from other donors: the "EU4Climate" project, supported by €930,365 from the European Union, and the "Support for investments in Armenia at the national level to achieve resilience to climate risks" project, funded by $900,000 from the Japanese government and $50,000 from UNDP, with co-financing.
While most of the grants aimed at addressing climate change focused on developing documents, legislative acts, strategies, or aligning Armenia's legislation with conventions, some were dedicated to specific reports. For example, the preparation of Armenia's third two-year progress report under the UNFCCC was funded with $352,000 from the Global Ecological Fund.