Սնանկության գործի շրջանակներում հետախուզվող նախկին պաշտոնյան ԱՄՆ-ում տուն է գնել եւ բիզնես է անում
Առողջապահության նախկին (2012-2014 թթ.) նախարար Դերենիկ Դումանյանի որդին՝ Գուրգեն Դումանյանը, որը 2012-2014 թթ. ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարն էր, իսկ 2014-2016 թթ. Կառավարության աշխատակազմի ղեկավար-նախարարի առաջին տեղակալը, հաստատվել է ԱՄՆ-ում, որտեղ նաեւ անշարժ գույք է ձեռք բերել: Դատարանը սնանկության գործի շրջանակներում հետախուզում է հայտարարել նրա եւ նրա ունեցվածքի նկատմամբ, ու մինչ Հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայությունը դրանով է զբաղված, Դումանյանը ԱՄՆ-ում բիզնես է անում:
Կրտսեր Դումանյանը ԱԺ-ում ու Կառավարությունում պաշտոն է զբաղեցրել այն ժամանակ, երբ այդ կառույցները ղեկավարել է Հովիկ Աբրահամյանը: 2016-ի սեպտեմբերին նորանշանակ վարչապետ Կարեն Կարապետյանի որոշումով Դումանյանը սեփական դիմումի համաձայն ազատվել է Կառավարության աշխատակազմի ղեկավար-նախարարի առաջին տեղակալի պաշտոնից:
Հոր նման Գ. Դումանյանն էլ առողջապահական ոլորտի ներկայացուցիչ է, մինչեւ 2012 թ. ԱԺ տեղափոխվելը աշխատել է հենց այդ բնագավառում: Նրա անունը կարելի է գտնել ամերիկյան մի քանի ընկերություններում, որոնց մեծ մասը գործում են առողջապահական-սոցիալական ոլորտում:
Ամերիկյան ընկերությունները
Ըստ իր ֆեյսբուքյան էջի՝ Գուրգեն Դումանյանն ապրում է Լոս Անջելեսում եւ 2019 թ. դեկտեմբերից աշխատում է «All For Health, Health For All» շահույթ չհետապնդող առողջապահական կազմակերպությունում, որը հիմնադրվել է 1990-ականներին եւ հայկական արմատներ ունի: Այն գրանցված է Գլենդել քաղաքում, բայց գրասենյակներ ունի Կալիֆոռնիա եւ Նեւադա նահանգների տարբեր բնակավայրերում:
2015 թ. հունիսին Գլենդելում հայերի կողմից հիմնադրվել է «Family Care CLHF, Inc.» կորպորացիան, որը ստացիոնար խնամքի ծառայություններ է մատուցում: 2022-ի սեպտեմբերին Գ. Դումանյանը դարձել է կորպորացիայի միանձնյա տնօրեն, ինչպես նաեւ գործադիր ու ֆինանսական ղեկավար, քարտուղար:
2015-ի հունիսին Լոս Անջելես քաղաքի Վան Նայս (Van Nuys) շրջանում կրկին հայերի կողմից հիմնադրվել է «Sunrise Congregate Corp»-ը: Ընկերության կայքում նշվում է, որ տնային պայմաններում ստացիոնար խնամքի ծառայություններ է մատուցում հաշմանդամություն ունեցող բոլոր տարիքի անձանց եւ նրանց, ովքեր տառապում են անբուժելի եւ/կամ կյանքի համար վտանգավոր հիվանդություններով:
«Sunrise Congregate»-ն առաջարկում է 6 սենյակ նույնքան անձի խնամքի համար: Գուրգեն Դումանյանը այստեղ եւս միանձնյա տնօրեն է, գործադիր ու ֆինանսական ղեկավար, քարտուղար:
2018-ի մարտին Կալիֆոռնիայի Փասադենա (Pasadena) քաղաքում կրկին հայկական նախաձեռնությամբ գրանցվել է խնամքի ծառայություններ մատուցող մեկ այլ ընկերություն՝ «Mountain View Congregate Living, Inc.»-ը, որը հետագայում տեղափոխվել է Լոս Անջելեսի Սանլենդ (Sunland) շրջան: Այս ընկերությունը եւս առաջարկում է 6 սենյակ 6 անձի խնամքի համար:
2019-ի աշնանը հարկային պարտավորությունների հարցում թերանալու հետեւանքով կորպորացիայի գործունեությունը կասեցվել է, սակայն շատ արագ էլ վերականգնվել է: Ներկայում ընկերության տնօրենը, գործադիր ու ֆինանսական ղեկավարը, քարտուղարը Գուրգեն Դումանյանն է: 2024-ի մայիսին կրկին հարկային պարտավորությունների թերացման պատճառով «Mountain View Congregate Living»-ի գործունեությունը կասեցվել է:
Վերը նշված 3 ընկերությունները գործում են առանձնատներում, որոնք պատկանում են հայերի, բայց ոչ Գ. Դումանյանին:
2020 թ. սեպտեմբերին վերջինս անձամբ Լոս Անջելես շրջանի (Los Angeles County) Լա Կրեսենտա-Մոնտրոուզ (La Crescenta-Montrose) բնակավայրում հիմնադրել է «AHG Home Health, Inc.» ընկերությունը, որը հետագայում տեղափոխվել է Գլենդել: Այն մատուցում է տնային խնամքի ծառայություններ: Կորպորացիայի տնօրենը, գործադիր ու ֆինանսական ղեկավարը եւ քարտուղարը նախկին պաշտոնյան է:
«AHG Home Health»-ի հետ նույն օրը Գուրգեն Դումանյանը Գլենդելում գրանցել է «AC Hospice Care, Inc.» ընկերությունը, որը հոսպիսային խնամքի ծառայություններ էր առաջարկում: Ինչպես մյուսներում, այստեղ էլ նա տնօրեն էր, գործադիր ու ֆինանսական ղեկավար եւ քարտուղար: 2023-ի փետրվարին ընկերությունը լուծարվել է:
Տակավին վերջերս՝ 2024-ի մայիսին, գրանցվել է առողջապահական «HealHaven Inc» ընկերությունը, որի ներկա հասցեն Գլենդելի այն նույն գրասենյակային շենքն է, որտեղ գրանցված է «AHG Home Health»-ը: Գ. Դումանյանը այստեղ զբաղեցնում է նույն պաշտոնները, ինչ որ մյուսներում:
Եթե վերը նշված 6 ընկերությունները առողջապահական-սոցիալական ոլորտում են աշխատել կամ աշխատում, ապա 2020-ի հունվարին նախկին պաշտոնյան Լա Կրեսենտա-Մոնտրոուզում հիմնել է մի ընկերություն՝ «Armfoods LLC»-ն, որը, դատելով անունից, այդ բնագավառից չի եղել: Սակայն հիմնադրումից մեկ տարի անց՝ 2021-ի հունվարին ներկայացված փաստաթղթից տեղեկանում ենք, որ ընկերությունն ակտիվ չէ: Իսկ ահա 2022 թ. մայիսին «Armfoods»-ը լուծարվել է:
ՊԵԿ-ը ցանկանում է սնանկ ճանաչել Գուրգեն Դումանյանին
«Հետքը» 2015-ին անդրադարձել է Դերենիկ Դումանյանի երկու որդիների՝ Գուրգենի ու Հրանտի հայկական բիզնեսներին, այդ թվում՝ պետական գնումներում ունեցած հաջողություններին:
Բայց առավել հետաքրքիր է Գ. Դումանյանին առնչվող դատական գործը: Այսպես՝ 2021 թ. ապրիլին ՊԵԿ-ը դիմել է դատարան՝ խնդրելով սնանկ ճանաչել քաղաքացի Գուրգեն Դումանյանին: Դատավոր Տիգրան Փոլադյանը դիմումը վարույթ է ընդունել: Բայց երբ հետո դատարանը դիմումն ուղարկել է Դումանյանին, առաջարկելով վիճարկել իր սնանկությունը, փաստաթղթերը փոստի կողմից վերադարձվել են «չպահանջված» մակագրությամբ: Դատարանը որոշել է հետախուզում հայտարարել պարտապան Գուրգեն Դումանյանի, նրան պատկանող գույքի, հաշվապահական եւ այլ փաստաթղթերի նկատմամբ, որն էլ պետք է իրականացնի Հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայությունը: Այս պայմաններում դատարանը որոշել է սնանկության գործի վարույթը կասեցնել, մինչեւ որ ծառայությունը կավարտի կատարողական վարույթը: 2023-ի դեկտեմբերին դատավոր Փոլադյանի լիազորությունները ԲԴԽ-ն կասեցրել է, ինչից հետո՝ այս տարվա մարտին, Դումանյանի գործը մակագրվել է դատավոր Բագրատ Մկրտչյանին եւ վերջինիս կողմից վարույթ ընդունվել:
Բացի սրանից՝ Գ. Դումանյանի դեմ մեկ վճիռ կա քաղաքացիական գործով: Երեւանի դատարանը 2021-ի հունիսին բավարարել է «ՄՏՍ Հայաստան» ՓԲԸ-ի պահանջը նախկին պաշտոնյայից 22 հազ. դրամ բռնագանձելու վերաբերյալ, քանի որ նա չի մուծել իր 2 հեռախոսահամարների պարտքը:
Այդուհանդերձ, ինչպես վերեւում տեսանք, առնվազն 2019-ից Գուրգեն Դումանյանն ապրում ու աշխատում է ԱՄՆ-ում, չնայած շարունակում է ՀՀ քաղաքացի մնալ:
Դումանյանը 1,4 մլն դոլարով առանձնատուն է գնել Լոս Անջելեսում
«Հետքը» պարզել է, որ 2021 թ. հունիսին Գ. Դումանյանը առանձնատուն է ձեռք բերել Լոս Անջելես քաղաքի Պորտեր Ռենչ (Porter Ranch) շրջանում:
Գործարքի գինը կազմել է 1.435.000 դոլար: Նախկին պաշտոնյան, ըստ առկա փաստաթղթերի, այդ նպատակով վարկ է վերցրել 1.148.000 դոլարի չափով: Տան վաճառողը եղել է Հյուն Ջոն (Hyun J Joe), որն, ըստ էության, ազգությամբ կորեացի է:
Ներկայում տան սեփականատերերն են Գուրգեն Դումանյանն ու կինը՝ Մարիաննա Դումանյանը:
Առանձնատունը կառուցվել է 1988 թ., մակերեսը 370 քմ է, իսկ ընդհանուր հողատարածքի չափը՝ 1273 քմ: Տունն ունի 4 ննջասենյակ եւ նույնքան լոգասենյակ, 3 մեքենայի համար նախատեսված ավտոտնակ:
Շուկայական գինը ներկայում գնահատվում է 1.780.000 դոլար: 2023-ին ընդհանուր գույքը (հողամասը եւ տունը) գնահատվել է շուրջ 1,5 մլն դոլար, որի հիման վրա հաշվարկվել է 18.500 դոլար հարկ:

Разыскиваемый по делу о банкротстве армянский чиновник купил в США дом и основал бизнес
Сын бывшего министра здравоохранения (2012-2014 гг.) Дереника Думаняна Гурген Думанян, который о в 2012-2014 гг. возглавлял администрацию Национального Собрания, а в 2014-2016 гг. был первым заместителем руководителя аппарата правительства-министра, обосновался в США, где купил недвижимость. Суд в рамках дела о банкротстве объявил розыск Гургена Думаняна и его имущества. И пока Служба принудительного исполнения занимается этим вопросом, Думанян-младший основал в США бизнес.
Гурген Думанян занимал высокие должности в парламенте и правительстве в период, когда этими структурами руководил Овик Абрамян. В сентябре 2016 г. новоназначенный премьер-министр Карен Карапетян подписал решение, которым Г.Думанян по собственному желанию уволился с должности первого заместителя руководителя аппарата правительства-министра.
Гурген Думанян, как и его отец, являлся представителем сферы здравоохранения и до прихода в Национальное Собрание в 2012 году занимался именно данной деятельностью. Его имя можно найти в нескольких американских компаниях, большая часть которых действует в медико-социальной сфере.
Американские компании
Гурген Думанян, согласно его странице в Фейсбуке, живет в Лос-Анджелесе и с декабря 2019 г. работает в некоммерческой медицинской организации All For Health, Health For All. Последняя была основана в 1990-х годах и имеет армянские корни. Организация зарегистрирована в Глендейле, но имеет офисы во многих населенных пунктах штатов Калифорния и Невада.
В июне 2015 г. армяне основали в Глендейле корпорацию Family Care CLHF, Inc., которая оказывает услуги по стационарному уходу. В сентябре 2022 г. Гурген Думанян стал единоличным директором корпорации, а также ее исполнительным и финансовым руководителем и секретарем.
В июне 2105 г. в районе Ван Найс (Van Nuys) Лос-Анджелеса опять-таки армянами была учреждена корпорация Sunrise Congregate Corp. Согласно сайту этой организации, она оказывает услуги по стационарному уходу в домашних условиях для лиц с инвалидностью всех возрастов, а также тех, кто страдает неизлечимыми и/или опасными для жизни болезнями.
Sunrise Congregate предлагает шесть комнат для ухода за аналогичным числом лиц. Гурген Думанян и здесь является единоличным директором, исполнительным и финансовым руководителем, секретарем.
В марте 2018 г. в калифорнийском городе Пасадена (Pasadena) по инициативе армян была зарегистрирована еще одна компания по оказанию услуг по уходу - Mountain View Congregate Living, Inc., которая в дальнейшем переехала в район Санленд (Sunland) Лос-Анджелеса. Эта компания также предлагает шесть комнат для ухода за шестью лицами.
Осенью 2019 г. вследствие невыполнения налоговых обязательств деятельность корпорации была приостановлена, а через некоторое время вновь восстановлена. В настоящее время директором, исполнительным и финансовым руководителем, секретарем компании является Гурген Думанян. В мае 2024 г. деятельность Mountain View Congregate Living была приостановлена – и опять-таки из-за невыполнения налоговых обязательств.
Три вышеупомянутые компании действуют в особняках, принадлежащих армянам, но не Гургену Думаняну.
Последний в сентябре 2020 г. основал в Ла Кресента-Монтроуз (округ Лос-Анджелес) компанию AHG Home Health, Inc., которая в дальнейшем переехала в Глендейл. Эта компания оказывает услуги по уходу на дому. Директором, исполнительным и финансовым руководителем и секретарем является опять-таки Гурген Думанян.
В день регистрации AHG Home Health Г.Думанян зарегистрировал в Глендейле еще одну компанию – AC Hospice Care, Inc., которая предлагает хосписные услуги. В этой компании также Думанян-младший является директором, исполнительным и финансовым руководителем, секретарем. В феврале 2023 года компания была ликвидирована.
А совсем недавно, в мае 2024 г., была зарегистрирована медицинская компания HealHaven Inc, адресом регистрации которой является все то же офисное здание в Глендейле, где зарегистрирована AHG Home Health. И здесь Г.Думанян занимает все те должности, что и в других компаниях.
Отметим, что если вышеуказанные шесть компаний работали или работают в медико-социальной сфере, то компания Armfoods LLC, созданная Думаняном в январе 2020 г. в Ла Кресента-Монтроуз, по сути, занималась совершенной иной сферой деятельности. Однако из документа, представленного в январе 2021-го, то есть через год после создания компании, следует, что она не занимается активной деятельностью. В мае 2022 г. Armfoods была ликвидирована.
КГД хочет признать Гургена Думаняна банкротом
В 2015 г. Hetq.am писал об армянском бизнесе сыновей бывшего министра здравоохранения Дереника Думаняна – Гургена и Гранта Думанянов и в частности об их успехах в сфере госзакупок.
Однако наиболее примечательно судебное дело против Гургена Думаняна. Так, в апреле 2021 г. Комитет госдоходов обратился в суд с иском о признании гражданина Гургена Думаняна банкротом. Но когда суд отправил иск Думаняну, предложив ему оспорить свое банкротство, документы были возвращены почтой с пометкой “Не востребованы”. После этого суд объявил в розыск должника Гургена Думаняна, а также принадлежащие ему имущество, бухгалтерские и прочие документы. Исполнение судебного постановления было возложено на Службу принудительного исполнения. В этих условиях суд принял решение приостановить производство дела о банкротстве до осуществления СПИ вышеуказанного процесса. В декабре 2023-го Высшим судебным советом были прекращены полномочия судьи Поладяна, после чего, в марте этого года, дело Думаняна было передано судье Баграту Мкртчяну.
Кроме данного судебного производства имеется также постановление суда по гражданскому делу против Гургена Думаняна. В июне 2021 года суд Еревана удовлетворил иск ЗАО “МТС Армения” о взыскании с бывшего должностного лица 22 тыс.драмов в качестве задолженности по двум телефонным номерам.
Несмотря на это, Гурген Думанян с 2019 года живет и работает в США, хотя и продолжает оставаться гражданином Республики Армения.
Думанян купил в Лос-Анджелесе дом за 1,4 млн долларов
Hetq.am выяснил, что в июне 2021 г. Гурген Думанян купил особняк в районе Портер Ренч (Porter Ranch) Лос-Анджелеса.
Стоимость сделки составила 1.435.000 долларов. Согласно документам, для покупки дома бывший высокопоставленный чиновник взял кредит на сумму 1.148.000 долларов. Дом был продан Хьюном Джо (Hyun J Joe), по видимости, корейцем по национальности.
В настоящее время владельцами особняка являются Гурген Думанян и его жена Марианна Думанян. Особняк площадью 370 кв.м был построен в 1988 году, общая площадь земельного участка составляет 1273 кв.м. В доме имеются четыре спальни и столько же ванных комнат, гараж на три автомобиля.
На данный момент рыночная стоимость особняка оценивается в 1.780.000 долларов. В 2023 г. вся недвижимость была оценена примерно в 1,5 млн долларов, размер налога составил 18.500 долларов.