Ադրբեջանում Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարներին առնչվող քրեական գործերն առաջիկայում կուղարկվեն դատարան
Ադրբեջանում ապօրինի ազատազրկման մեջ գտնվող Արցախի Հանրապետության ռազմաքաղաքական ղեկավարներին առնչվող քրեական գործերն առաջիկայում կուղարկվեն դատարան։ Այդ մասին Ստեփանակերտում հայտարարել է Ադրբեջանի գլխավոր դատախազ Քամրան Ալիևը՝ պատասխանելով ԱՊԱ պետական գործակալության հարցին։
Ադրբեջանի գլխավոր դատախազը հայտնել է, թե ընդհանուր 15 անձի առնչվող քննչական գործողություններն արդեն ավարտվել են։
«Ներկայում մեղադրյալները, փաստաբաններն ու տուժողները ծանոթանում են քրեական գործերի նյութերին։ Ծանոթացման փուլի ավարտից հետո մեղադրական եզրակացությունը կուղարկվի դատարան»,- ասել է Քամրան Ալիևը։
Հիշեցնենք՝ 2023 թվականի սեպտեմբերին Արցախի ամբողջական օկուպացիայից հետո Ադրբեջանի ուժայինները ձերբակալեցին Արցախի երկրորդ, երրորդ և չորրորդ նախագահներ Արկադի Ղուկասյանին, Բակո Սահակյանին, Արայիկ Հարությունյանին, նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանին, նախկին արտգործնախարար Դավիթ Բաբայանին, Արցախի պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար Լևոն Մնացականյանին, Պաշտպանության բանակի հրամանատարի նախկին տեղակալ Դավիթ Մանուկյանին և Արցախի Ազգային ժողովի վերջին խոսնակ Դավիթ Իշխանյանին։
Արցախի ձերբակալված պաշտոնյաներին Բաքվում տարբեր մեղադրանքներ առաջադրեցին, որոնց մասին առավել մանրամասն կարող եք կարդալ ստորև տեղադրված հոդվածում։

В Азербайджане уголовные дела против военно-политических руководителей Арцаха в ближайшее время будут переданы в суд
Уголовные дела против военно-политических руководителей Республики Арцах, которые находятся под незаконным арестом в Азербайджане, в ближайшее время будут переданы в суд. Об этом в Степанакерте сообщил генпрокурор Азербайджана Камран Алиев, отвечая на вопрос государственного информагентства АПА.
По словам К.Алиева, следственные действия в отношении 15 лиц завершены. “В настоящее время обвиняемые, адвокаты и потерпевшие знакомятся с материалами уголовных дел. По завершении этапа ознакомления обвинительные заключения будут направлены в суд”,- заявил генпрокурор.
Напомним, что после полной оккупации Арцаха в сентябре 2023 года азербайджанские силовики задержали второго, третьего и четвертого президентов Арцаха Аркадия Гукасяна, Бако Саакяна, Араика Арутюняна, бывшего госминистра Рубена Варданяна, бывшего министра иностранных дел Давида Бабаяна, бывшего командующего Армией обороны Левона Мнацаканяна, бывшего заместителя командующего АО Давида Манукяна и последнего председателя Национального Собрания Арцаха Давида Ишханяна.
В Баку задержанным должностным лицам Арцаха выдвинули различные обвинения, о чем более подробно можно прочитать в приведенной ниже статье.