Մեծ Այրումը համարվում է մարզի աղքատ գյուղերից մեկը: Երեկ՝ ժամը 14:30-ին գյուղի խոտհարքներում և ցորենի դաշտերում շրջելուց հետո փորձեցի գյուղապետարանից տեղեկություն ստանալ: Ժամը 15:00-ին Մեծ Այրումի գյուղապետարանի դուռը փակ էր:
Գյուղապետին հանդիպեցի գյուղի փողոցներից մեկով իր ավտոմեքենայով անցնելիս: Ավտոմեքենան կանգնեցնելուց հետո Պապիկ Առուշանյանին հարցրի գյուղի մշակված եւ անմշակ հողերի, խոտհարքների և գյուղացիներին աջակցելու համար իր կողմից ձեռնարկվող միջոցառումների մասին:
«Ինչու չեք այդ մասին հարցնում վիճվարչությանը»,-հարցրեց գյուղապետը:
Մեծ Այրումի գյուղապետարան |
Պապիկ Առուշանյանին բացատրեցի, որ վիճվարչությունը հարցի հետ կապ չունի, իսկ քանի որ գյուղապետարանի աշխատանքը, «Տեղական ինքնակառավարման» մասին ՀՀ օրենքի համաձայն, թափանցիկ է, գյուղապետը պարտավոր է պատասխանել հարցերին:
«Ոչ միայն խոտի, այլև ցորենի վիճակն է գյուղում շատ ծանր»,- ավտոմեքենայի պատուհանից ասաց գյուղապետը: Հետո էլ ավելացրեց, թե ինքը թվերը չգիտի, դա կարող է մեզ ասել Գայանը:
«Ո՞վ է Գայանը»,- զարմացած հարցրի Առուշանյանին: «Մեր քարտուղարն է: Հիմա ստեղ չի: Գյուղապետարանում մարդ չկա: Վաղը առավոտյան եկեք, Գայանը Ձեր հարցերին կպատասխանի»,- ասաց Պապիկ Առուշանյանը և չսպասելով հաջորդ հարցիս` ավտոմեքենայով պոկվեց տեղից:

Неосведомленный староста
Глава администрации села Мец Айрум Лорийской области Папик Арушанян уже 15 лет руководит селом, заселенным беженцами. Из нашей недолгой беседы выяснилось, что староста устал от своей работы.
Мец Айрум считается одним из самых бедных сел области. Побывав вчера днем на лугах и пшеничных полях села, я решила получить интересующие меня сведения в местной администрации. Однако в 15.00 администрация Мец Айрума уже была закрыта.
Старосту я встретила на одной из улиц села. Он был за рулем своего автомобиля. Остановив машину, я попросила Папика Арушаняна рассказать, что делается в селе в отношении обрабатываемых и необрабатываемых земель, заготовки сена, оказания содействия крестьянам.
"Почему вы не спросили об этом в статуправлении?",- спросил староста. Я объяснила, что статуправление к этим вопросам никакого отношения не имеет, а поскольку деятельность сельской администрации по закону должна быть прозрачной, то он обязан ответить на эти вопросы.
"В селе трудно не только с сеном, но и с зерном",- сказал, не выходя из машины, Папик Арушанян. А потом добавил, что точные данные ему неизвестны, об этом нам может сообщить лишь Гаяне.
"А кто такая Гаяне?", - удивленно спросилая Арушаняна. "Наша секретарша. Ее сейчас нет, в администрации вообще никого нет. Приходите завтра с утра, Гаяне ответит на ваши вопросы",- заявил Папик Арушанян и, не дожидаясь моего следующего вопроса, сразу уехал.