Ովքե՞ր են ԱՕԿՍ-ի շենքի վարձակալները
Հիշեցնենք, որ Կառավարությունն այս տարվա հունիսի 6-ին որոշել էր 10 տարով վարձակալության հանձնել Աբովյան 3 հասցեի շենքի (ԱՕԿՍ) 651,6 քմ մակերեսով ոչ բնակելի տարածքը: Պետությանը վերադարձված շենքն ու դրա զբաղեցրած հողամասը 2023 թ. նոյեմբերին ամրացվել են Պետգույքի կառավարման կոմիտեին (ՊԳԿԿ):
ԱՕԿՍ-ի շենքի ընդհանուր տարածքը 701,4 քմ է, սակայն վարձակալության մրցույթի է ներկայացվել դրանից 651,6 քմ-ն (1-3-րդ հարկեր), քանի որ շենքի 49,8 քմ մակերեսով նկուղային տարածքը կից է «Թիֆլիս» ՍՊԸ-ին սեփականության իրավունքով պատկանող Աբովյան 3 շենք թիվ 1 շինություն հասցեին, ու «Թիֆլիսը» դիմել է ՊԳԿԿ-ին՝ այդ նկուղային տարածքը վարձակալելու խնդրանքով:
Օգոստոսի 17-ին Պետգույքի կառավարման կոմիտեն հայտարարեց, որ պետությանը վերադարձված Աբովյան 3 հասցեի շենքի վարձակալության մրցույթում հաղթող է ճանաչվել «Զեթ ընդ Էյ» ՍՊԸ-ն, որն առաջարկել է 16,2 մլն դրամ ամսական վարձավճար: ՊԳԿԿ-ն վարձակալության մեկնարկային գին էր հայտարարել 15,4 մլն դրամը:
Կոմիտեն հայտնել է, որ վարձակալողը նախատեսում է 2 տարում իրականացնել 1 մլրդ 170 մլն դրամի ներդրում։ Ըստ վարձակալության նախագծի՝ ԱՕԿՍ-ի շենքում են միավորվելու բարձր արվեստն ու նորաձեւությունը։ Ներդրումային ծրագրի տեսլականն է՝ Երեւանը դարձնել նորաձեւության համաշխարհային կենտրոններից մեկը՝ ստեղծելով բացառիկ համալիր, որտեղ միաժամանակ կներկայացվեն համաշխարհային ու հայկական արվեստի լավագույն նմուշները։ Տարածքում գործելու է ցուցասրահ, զարգացման արվեստանոց, «Red Book» եւ դասական սրճարաններ։ ՊԳԿԿ-ի տեղեկացմամբ՝ մրցույթի հաղթողին որոշելու համար հաշվի են առնվել անշարժ գույքի համար առաջարկվող ամսական վարձավճարն ու իրականացվելիք ներդրումների չափը։
«Զեթ ընդ Էյ». հագուստի խոշոր ներկրողը
2005 թ. Երեւանում հիմնադրված «Զեթ ընդ Էյ» ՍՊԸ-ն (Z&A) պատկանում է գործարար եղբայրներ Հայկ եւ Ղուկաս Խաչատրյաններին: Հայկը Կանադայի քաղաքացի է, Ղուկասը՝ Կարիբյան ծովում գտնվող Սենթ Քիթս եւ Նեւիս պետության: Ընդ որում՝ հայկական ընկերության անմիջական սեփականատերը Կանադայում գրանցված Nork Capital Management Inc. ընկերությունն է, որն էլ 50-50 համամասնությամբ պատկանում է եղբայրներին:
Հայկ Խաչատրյան
«Զեթ ընդ Էյ»-ը հագուստի արտասահմանյան հայտնի ապրանքանիշերի ներկրող ու վաճառող է, այդ թվում՝ Ermenegildo Zegna, Emporio Armani, Burberry, Marc Jacobs, Red Valentino, OVS, Coincasa, Polo Ralph Lauren:
2024 թ. հունվար-հունիս ժամանակահատվածում «Զեթ ընդ Էյ» ՍՊԸ-ն Հայաստանի 1000 խոշոր հարկատուների մեջ եղել է 560-րդը: Ընկերությունը 6 ամսում վճարել է 304,5 մլն դրամ հարկ, որի 77 տոկոսը հավաքագրել են մաքսային մարմինները (սա տրամաբանական է, քանի որ այն զբաղվում է ներկրումներով):
Հագուստեղենի այլ ընկերություններ
Խաչատրյաններին է պատկանում նաեւ 2012-ին հիմնադրված երեւանյան «Իսոլա» ՍՊԸ-ն, որն, ըստ ՊԵԿ-ի, զբաղվում է հագուստի մանրածախ առեւտրով: Այն եւս Nork Capital Management Inc.-ի միջոցով հավասարաչափ պատկանում է եղբայրներին: «Իսոլան» այս տարվա առաջին կիսամյակում եղել է 224-րդ հարկատուն՝ վճարելով 697 մլն դրամ հարկ:
2020-ին Երեւանում հիմնադրվել էր «Պան Եուրոփիան Ֆեշն Գրուպ» ՍՊԸ-ն (Pan European Fashion Group), որի սեփականատերը հունգարական Nork Holding ընկերության միջոցով Ղուկաս Խաչատրյանն էր: Երեւանյան ընկերությունը հետագայում լուծարվել է:
Ղուկաս Խաչատրյան
2023 ու 2024 թթ. էլ կրկին Երեւանում գրանցվել են «Յութու Ռիթեյլ Գրուպ» (Yooto Retail Group) եւ «Յութու Սթորս» (Yooto Stores) ՍՊԸ-ները: Սրանք եւս կանադական Nork Capital Management Inc.-ի միջոցով հավասարաչափ պատկանում են եղբայրներին: Երկու ընկերություններն էլ, ըստ ՊԵԿ-ի, զբաղվում են ինտերնետով կամ փոստով ապրանքների մանրածախ առեւտրով: Սրանք ներկայացնում են yooto.online հագուստի առեւտրի հարթակը, որի հասցեն Հունգարիայի մայրաքաղաք Բուդապեշտում է ու համընկնում է Nork Holding-ի հասցեին, եւ «Yooto» խանութը:
Հայկ եւ Ղուկաս Խաչատրյանները, սակայն, միայն հագուստի ներմուծմամբ ու առեւտրով չէ, որ զբաղվում են:
Ձավարեղեն
Նրանց է պատկանում «Մառանիկ» ՍՊԸ-ն (2003 թ.), որն զբաղվում է ձավարեղենի եւ համեմունքների ներկրմամբ, փաթեթավորմամբ ու վաճառքով: Այս ընկերությունում եւս Խաչատրյաններն իրենց մասնակցությունն ապահովում են կանադական Nork Capital Management Inc.-ի միջոցով: 2024 թ. առաջին կիսամյակում «Մառանիկը» նույնպես եղել է 1000 խոշոր հարկատուների ցանկում: Ընկերությունը վճարած 167 մլն դրամ ընդհանուր հարկերով 960-րդն էր:
Շինանյութ եւ սանտեխնիկա
Խաչատրյան եղբայրները միասին 27 տոկոս ներկայություն ունեն 2001-ից գործող «Իմէքս Գրուպ» ՍՊԸ-ում (հայտնի է «Իդեալ Համակարգ» խանութների ցանցով), որն զբաղվում է շինանյութի եւ սանտեխնիկայի վաճառքով: Ընկերությունն այս տարվա առաջին կիսամյակում ՀՀ 183-րդ հարկատուն էր, հարկերի ընդհանուր ծավալը՝ 848 մլն դրամ:
Եթե «Իմէքս Գրուպի» հարկերի 97 տոկոսը հավաքագրել են հարկային մարմինները, ինչը նշանակում է, որ ընկերությունն զբաղվում է իրացմամբ, ապա Խաչատրյաններին փոխկապակցված եւ 2023-ին հիմնադրված «Նորք Հոմ Ռիթեյլ» ՍՊԸ-ն, ըստ էության, կենտրոնացած է վերոնշյալ շինանյութի ու սանտեխնիկայի ներկրումների վրա: Այս ՍՊԸ-ն 2024 թ. առաջին կիսամյակում եղել է 318-րդ հարկատուն՝ վճարելով ընդհանուր 505 մլն դրամ, որի 87 տոկոսը հավաքագրել են մաքսային մարմինները: «Նորք Հոմ Ռիթեյլը» կանադական Nork Capital Management Inc.-ի միջոցով պատկանում է Հայկ Խաչատրյանին:
Ղուկաս Խաչատրյանն էլ 50 տոկոս մասնակցություն ունի «Իդեալ Մաստեր» ՍՊԸ-ում (2018 թ.), որն զբաղվում է տեխնիկական ծառայությունների մատուցմամբ:
Խաչատրյանների՝ շինարարական ոլորտի ընկերություններից է «Լիտոկոլ ԱՄ Կո» ՍՊԸ-ն (Litokol AM Co), որն զբաղվում է շինարարական չոր շաղախի արտադրությամբ: Ընկերությունում 30-ական տոկոս ունեն Ղուկասն ու Հայկը (երկուսն էլ՝ Nork Capital Management Inc.-ի միջոցով), իսկ մնացած 40 տոկոսը իտալական Litokol բաժնետիրական ընկերության միջոցով պատկանում է իտալուհի Դանիելա Կոտտաֆավիին (Daniela Cottafavi):
Nork Capital Management Inc.-ը (այսինքն՝ Խաչատրյանները անուղղակի ձեւով) հիմնադիր է նաեւ հետեւյալ ընկերություններում՝ «Նորք Դիստրիբյուշնս» ՍՊԸ (Nork Distributions, գործունեության տեսակը՝ շինանյութի մեծածախ առեւտուր), «Նորքսիս» ՍՊԸ (Norksys, կանադական ընկերության միջոցով Խաչատրյաններին է պատկանում 52 տոկոսը, գործունեության տեսակը՝ ծրագրային ապահովում):
Շինարարություն
Խաչատրյան եղբայրների բիզնես հետաքրքրության տիրույթում է նաեւ շինարարության ոլորտը: Կանադական ընկերության միջոցով Հայկն ու Ղուկասը հավասարաչափ կիսում են 2022 թ. Երեւանում հիմնադրված «Նորք Դեվելոփմենթս» ՍՊԸ-ն (Nork Develoments): Ընկերությունը ներքին հարդարման ու ձեւավորման աշխատանքներ է կատարում թե՛ Խաչատրյանների ընկերությունների, թե՛ այլ պատվիրատուների համար:
Հաշվի առնելով Խաչատրյանների բիզնես ցանցի ծավալներն ու ֆինանսական կարողությունները՝ կարելի է ասել, որ ԱՕԿՍ-ի շենքի վարձակալության 16,2 մլն դրամ ամսավճարն ու նախատեսվող ներդրումների չափը ամենեւին ծանր բեռ չեն նրանց համար:
ՀԳ. Չնայած Պետգույքի կառավարման կոմիտեն հայտնել էր, որ վարձակալության մրցույթում հաղթել է «Զեթ ընդ Էյ» ՍՊԸ-ն, այս հոդվածի հրապարակումից հետո «Կերոն» զարգացման հիմնադրամն ու «Զեթ ընդ Էյ» եւ Maison Marom ընկերությունները հայտարարել են, որ մրցույթում հաղթել են միասին եւ ԱՕԿՍ-ի շենքի նախագիծը համատեղ են իրականացնելու:

Здание АОКС сдано в аренду: кто арендаторы?
Расположенное в центре Еревана здание бывшего Армянского общества культурного сотрудничества с зарубежными странами (АОКС), входящее в список культурных и исторических памятников столицы, сдано в аренду братьям-предпринимателям Айку и Гукасу Хачатрянам.
6 июня этого года правительство приняло решение сдать в аренду сроком на 10 лет нежилое помещение площадью 651,6 кв.м на улице Абовяна, известное как здание АОКС. В ноябре 2023 года это здание и занимаемый им земельный участок, которые были возвращены государству некогда незаконно приватизировавшими их высокопоставленными чиновниками, были закреплены за Комитетом по управлению госимуществом.
Общая площадь здания составляет 701,4 кв.м, однако тендер на аренду был объявлен лишь в отношении 651,6 кв.м (1-3 этажи). Это было обусловлено тем, что подвальное помещение здания площадью 49,8 кв.м сопредельно со строением по адресу Абовяна, 3, стр. 1, которое принадлежит на правах собственности ООО “Тифлис”. Именно эта компания обратилась в Комитет по управлению госимуществом для получения разрешения на сдачу этого помещения в аренду.
17 августа Комитет управления госимуществом заявил, что победителем тендера на аренду возвращенного государству исторического здания стало ООО “Зет энд Эй”, предложившее месячную арендную плату в размере 16,2 млн драмов. Стартовой стоимостью аренды была сумма в 15,4 млн драмов.
По сообщению Комитета, арендатор предусматривает в течение двух лет осуществить инвестиции в размере 1 млрд 170 млн драмов. Проект аренды предусматривает объединить в здании АОКС высокое искусство и моду. Цель инвестиционного проекта – сделать Ереван одним из мировых центров моды, создав исключительный комплекс, в котором будут также представлены лучшие образцы всемирного и армянского искусства. В здании будут действовать демонстрационный зал, мастерская по развитию, Red Book и кафе в классическом стиле. Согласно сообщению Комитета по управлению госимуществом, при выборе победителя тендера были учтены размер месячной арендной платы и сумма инвестиций.
“Зет энд Эй”: крупный импортер одежды
Основанное в 2005 году в Ереване ООО “Зет энд Эй” (Z&A) принадлежит братьям-предпринимателям Айку и Гукасу Хачатрянам. Айк – гражданин Канады, Гукас – гражданин государства Сент Китс и Невис, расположенного на двух островах Карибского моря. Заметим, что непосредственным собственником армянской компании является зарегистрированная в Канаде компания Nork Capital Management Inc., которую братья делят между собой в соотношении 50-50.
“Зет энд Эй” импортирует и продает одежду известных зарубежных брендов – Ermenegildo Zegna, Emporio Armani, Burberry, Marc Jacobs, Red Valentino, OVS, Coincasa, Polo Ralph Lauren.
В январе-июне 2024 года ООО “Зет энд Эй” заняло 560-е место среди 1000 крупных налогоплательщиков Армении. Сумма налогов, уплаченных компанией за шесть месяцев, составила 304,5 млн драмов. 77% от этой суммы собрали таможенные органы, что вполне логично, поскольку компания занимается импортом.
Импортирующие одежду другие компании
Хачатрянам принадлежит также основанное в 2012 году ООО “Исола”, которое, по данным Комитета госдоходов, занимается розничной торговлей одежды. Эта компания также посредством Nork Capital Management Inc. принадлежит в равных долях братьям Хачатрянам. В первом полугодии этого года “Исола” по сумме уплаченных налогов – 697 млн драмов – заняла 224-е место.
В 2020 году в Ереване было основано ООО “Пан Еуропиан Фешн Групп” (Pan European Fashion Group), владельцем которого через венгерскую компанию Nork Holding стал Гукас Хачатрян. В дальнейшем эта компания была ликвидирована.
Гукас Хачатрян
В 2023 и 2024 гг. опять-таки в Ереване были зарегистрированы ООО “Юту Ритейл Групп” (Yooto Retail Group) и “Юту Сторс” (Yooto Stores). Обе через канадскую компанию Nork Capital Management Inc. принадлежат в равных долях братьям Хачатрянам. По данным КГД, компании занимаются розничной продажей товаров через Интернет или почту. Они представляют интернет-магазин yooto.online и бутик Yooto в Ереване. Yooto.online предлагает люксовую одежду более 30 премиальных брендов и бутиков. Адрес магазина зарегистрирован в столице Венгрии Будапеште и совпадает с адресом Nork Holding.
Однако Айк и Гукас Хачатрян занимаются не только импортом и продажей одежды.
Крупы
Братьям принадлежит ООО “Мараник” (2003 г.), занимающееся поставками, упаковкой и продажей круп и специй. В этой компании также Хачатряны обеспечивают свое участие через канадскую компанию Nork Capital Management Inc. В первом полугодии 2024 г. компания “Мараник” вошла в список 1000 крупных налогоплательщиков. По общей сумме уплаченных налогов – 167 млн драмов – “Мараник” заняла 960-ю горизонталь.
Стройматериалы и сантехника
Братья совместно владеют 27% действующего с 2001 года ООО “Имэкс Групп”. Это известная сеть магазинов “Система Идеал”, занимающаяся продажей стройматериалов и сантехники. В первом полугодии этого года компания была 183-ей среди крупных налогоплательщиков РА. Общая сумма уплаченных ею налогов составила 848 млн драмов.
Отметим, что если 97% налогов “Имэкс Групп” собрали налоговые органы, так как компания занимается продажей, то основанное в 2023 году и аффилированное с Хачатрянами ООО “Норк Хом Ритейл”, по сути, сосредоточено на поставках стройматериалов и сантехники. В первом полугодии 2024 г. эта компания стала 318-й среди налогоплательщиков, перечислив в госбюджет 505 млн драмов. 87% этой суммы собрал таможенные органы. “Норк Хом Ритейл” через канадскую Nork Capital Management Inc. принадлежит Айку Хачатряну. В свою очередь Гукас Хачатрян владеет 50% оказывающего технические услуги ООО “Идеал Мастер” (2018 г.).
Другой принадлежащей Хачатрянам строительной компанией является ООО “Литокол АМ Ко” (Litokol AM Co), производящее сухие смеси. Братьям принадлежат по 30% ООО, остальными 40 процентами владеет гражданка Италии Даниэла Коттафави (Daniela Cottafavi).
Nork Capital Management Inc. (или косвенно Хачатряны) является также учредителем следующих компаний: “Норк Дистрибьюшнс” (Nork Distributions) – оптовая торговля стройматериалами), ООО “Норксис” (Norksys) – Хачатрянам через канадскую компанию принадлежат 52%, вид деятельности – программное обеспечение.
Строительство
В сферу бизнес-интересов братьев входит также строительство. Посредством канадской компании Айк и Гукас в равных долях делят между собой основанное в 2022 году в Ереване ООО “Норк Девелопментс” (Nork Develoрments). Компания выполняет работы по внутренней отделке помещений как в компаниях Хачатрянов, так и для других заказчиков.
Учитывая объемы бизнеса и финансовые возможности Хачатрянов, можно предположить, что месячная плата за аренду здания АОКС в размере 16,2 млн драмов и предусмотренный объем инвестиций не станут для них тяжелым бременем.
P.S. Хотя Комитет по управлению госимуществом объявил, что тендер по аренде выиграло ООО “Зет энд Эй”, после публикации этой статьи Фонд развития “Керон“ и компании “Зет энд Эй” и Maison Marom заявили, что выиграли тендер вместе и совместно будут реализовать проект здания АОКС.