Հայաստանի Հանրապետության ռազմավարությունը Թուրքիայի և Ադրբեջանի հանդեպ (մաս 4)
Հայաստանի գոյատևման և զարգացման նոր ռազմավարություն մշակելու հրամայականը։ Ուժերի հավասարակշռության վերականգնման և անվտանգության ապահովման հայեցակարգի որոնում։
Որքան էլ Հայաստանում դժվար լինի ասել, որ Թուրքիայի հետ հարաբերությունները պետք է կարգավորել միջազգային հարաբերությունների սկզբունքների հիման վրա, դա պետք է արվի։ Որովհետև հայկական ժողովրդական «թուրքերի բոլոր պայմանները հաշտության նպատակով ընդունելու» սկզբունքը պարզապես չի գործում։ Նրանք, ովքեր դեռ կասկածում են, շուտով կհամոզվեն դրանում։ Իսկ միջազգային հարաբերությունների սկզբունքը ուժերի հավասարակշռությունն է՝ ոչ ոք դեռ ավելի լավ բան չի մտածել։
Եվ այստեղ պարզապես պետք է հիշել այն փաստը, որ երկու հարյուր տարի հայ ժողովրդի խնդիրները որոշվում էին Արևմուտք-Ռուսաստան-Թուրքիա եռանկյունու հարաբերությունների շրջանակներում։ Հենց այս աշխարհքաղաքական սխեմայի մեջ է ձևավորվել անկախ հայկական պետությունը։ Առանձին սուբյեկտների շահերի դասավորության բոլոր գոյություն ունեցող սխեմաները կրում էին այս սխեմայի դրոշմը: Ըստ այդմ, այսօր Հայաստանի քաղաքական ռազմավարության ձևավորման սկզբնական պայմաններ պետք է ճանաչվեն հարավկովկասյան տարածաշրջանում և դրա շուրջ շահերի և ուժերի ավանդական այս օրինաչափության չորս հիմնական փոփոխությունները․
Ա. Իրանի՝ որպես իր պայմանները թելադրող գործոնի վերադարձը տարածաշրջան փոխեց Կովկասում Ռուսաստանի և Թուրքիայի գործողությունների երկու հարյուրամյա ավանդական սխեման։
Բ. Ռուսաստանի և Արևմուտքի միջև հերթական արմատական առճակատումը և Ռուսաստանի շրջադարձը դեպի իսլամական աշխարհ հայկական գործոնը խնդրահարույց դարձրեց Մերձավոր Արևելքի բոլոր սուբյեկտների համար։
Գ. Ադրբեջանի և Թուրքիայի միասնական բանակի ստեղծման հեռանկարը դառնում է գործոն, որի ազդեցությունը դուրս է գալիս տարածաշրջանի շրջանակներից։
Դ. Արևմտյան տերությունների մուտքը տարածաշրջան ձեւավորում է Արևելք-Արևմուտք դիմակայության երկրորդ կետն Ուկրաինայից հետո։
Ելնելով վերը թվարկված փոփոխություններից՝ Հայաստանի Հանրապետության հիմնախնդիրներն առանցքային են դառնում տարածաշրջանում ներգրավված բոլոր ուժերի շահերի և ծրագրերի մեջ։ Ուժերի նոր դասավորության մեջ Հայաստանն ընկալվում է որպես խայծ ոչ տարածաշրջանային ուժերի (Արևմուտք) և, համապատասխանաբար, սպառնալիք բոլոր տարածաշրջանային սուբյեկտների համար (Արևելք): Դա է Հայաստանի Հանրապետության շուրջ նոր սպառնալիքների ուժգնացման պատճառը։ Պատահական չէ, որ արևմտյան շատ հաստատություններ ավելի ու ավելի են ահազանգում, որ Հայաստանի ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը վտանգի տակ է։ Թերևս պատահական չէ, որ Հայաստանի վարչապետն ավելի հաճախ է թափահարում Հայաստանի քարտեզն աշխարհի առաջ՝ իբր փրկեք։
Պետք է պարզ լինի, որ ոչ ոք հենց այնպես չի փրկի։ Հայաստանը պետք է ջանքեր գործադրի իր անվտանգությունն ապահովելու համար՝ իր շուրջ առաջացող շահերի վտանգավոր սխեման փոխելու տրամաբանությամբ։ Մենք կարող ենք մեզ փրկել, եթե հասկանանք, որ Հայաստանի ռազմավարության հիմնական սկզբունքը պետք է լինի Հայաստանի գործոնի շուրջ Արևելք-Արևմուտք առճակատումը կանխելու սկզբունքը։
Չպետք է թույլ տալ, որ Արևմուտքի դեմ արևելյան երկրների հետ Ռուսաստանի դաշինքն ուղղված լինի Հայաստանի դեմ։ Ուրիշ ոչինչ չի կարող միավորել Ռուսաստանին, Թուրքիային և Իրանին։ Հայաստանն ակամա հայտնվել է այս դիմակայության կենտրոնում։ Բայց նա իրավիճակը փոխելու լուրջ հնարավորություն ունի։ Դրա համար լուրջ ռեսուրսներ կան։ Հիմնական ռեսուրսը Հայաստանի ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության հարցում Իրանի հակասությունն է Ռուսաստանի և Թուրքիայի հետ։ Լրացուցիչ ռեսուրս կարող է լինել Իրանի շահերի միավորումը եվրոպական երկրների հետ։
Այսինքն, Հայաստանը պետք է հասնի «Արևելք-Արևմուտք» առճակատման սխեմայի պառակտման՝ հակադրելով Իրանի գործողությունները և՛ Արևելքին, և՛ Արևմուտքին։ Մյուս երկրները, որոնք կախվածություն չունեն Ռուսաստանից, պետք է ներառվեն Հայաստանի հետ փոխգործակցող երկրների շրջանակում։ Ֆրանսիան և Հնդկաստանը ամենահարմար սուբյեկտներն են։ Այնուհետև կհայտնվեն այլ շահագրգիռ կողմեր։ Հաջողության դեպքում միջազգային հարաբերություններում կարող է նոր բևեռ առաջանալ: Այդ ժամանակ Հայաստանը կարող է իր ռազմավարության մեջ մտցնել եւս մեկ սկզբունք՝ երրորդ ուժերի մուտքը իր տարածք թույլ չտալու սկզբունքը։ Սա արմատապես կփոխի Հայաստանի դերն իր բոլոր հարեւանների համար։ Նրան անտեսելն ու ահաբեկելն այնքան էլ հեշտ չի լինի։
Ճշտենք, որ այս ծրագրի ակտուալ նպատակներից է Թուրքիային և Ռուսաստանին Հայաստանի հետ հավասար պայմաններով բանակցություններ պարտադրելը։
Ներկայում միջազգային հարաբերությունների սուբյեկտների այս կամ այն գործողությունների համար ամենաուժեղ խթանը բազմաբևեռ աշխարհի առասպելն է։ Արևմուտքի և Ռուսաստանի միջև խորացող առճակատման ֆոնին բոլոր ազդեցիկ երկրները փորձում են ձևավորել իրենց դաշինքները՝ կողմնորոշվելով դեպի այս կամ այն գերտերությունը։ Նրանց շահերի կենտրոնում, իհարկե, Չինաստանն է։ Ենթադրվում է, որ Չինաստանի շուրջ խմբվելը կարող է ապահովել շատ երկրների անվտանգություն և պաշտպանությունն ԱՄՆ-ի պահանջներից: Բացի այդ, երկրները փորձում են միավորել ջանքերը այս կամ այն տնտեսական ծրագրի շուրջ։
Սակայն այս «միջազգային թոհուբոհի» գլխավոր խնդիրը նման միավորումների ստեղծման սկզբունքների բացակայության փոստն է։ Արևմտյան աշխարհի փորձը, որին հաջողվեց Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո ձևավորել ազդեցիկ եվրատլանտյան ինստիտուտներ, չի կարող ընդունելի լինել միջազգային նոր միավորումների համար։ Դրա պատճառն այն է, որ ներկայիս երկրների ջանքերում բացակայում է այդ դաշինքների շրջանակներում հարաբերությունների չափանիշներ սահմանելու ձգտումը: Տնտեսական և ռազմաքաղաքական ապակառուցողական ազդեցություններից պաշտպանվելու պարզ ցանկությունները չեն կարող ամուր հիմք դառնալ նոր միավորումների առաջացման և գործունեության համար, որոնք երբեմն ձգտում են դառնալ առանձին աշխարհքաղաքական բևեռներ։
Միջազգային միտումների նկարագրված առանձնահատկությունը քաղաքական գործիչներին ստիպում է հետևել պարզ օրինաչափություններին: Կամ երկիրը մտցնել Եվրամիություն՝ հուսալով, որ անվտանգության խնդիրը կլուծվի։ Կամ՝ մնալ Ռուսաստանի ուղեծրում, հնարավորինս ինտեգրվել նրա տնտեսական դաշտին։ Այսինքն՝ առաջարկվում է հենց այն, ինչը Ռուսաստանի և Արևմուտքի առճակատման մեկնարկից տապալել է Հայաստանի Հանրապետությունը ՝ «կանգնել» Արևելք-Արևմուտք դիմակայության գծում։
Սակայն միջազգային հարաբերությունների սկզբունքների արժեզրկման և այս կամ այն բլոկի ներսում անվտանգության երաշխիքների բացակայության պայմաններում Հայաստանին այլ բան չի մնում, քան մի կողմ քաշվել և միանալ այն երկրների դաշինքին, որոնց շահերից է բխում Հայաստանի ինքնիշխանությունը և տարածքային ամբողջականությունը ապահովելու թեզը։ Տպավորիչ օրինակ կարող է լինել հարեւան Ադրբեջանի փորձը, որը զգալի հաջողությունների է հասել նմանատիպ մոտեցման արդյունքում։ Անհրաժեշտ է հեռանալ «կարմիր գծից», որի վրա արտահայտվում է Արևմուտքի և Ռուսաստանի մահացու կռիվը։ Հարաբերությունների բազմաթիվ առանձին ոլորտներ կան, որտեղ Հայաստանը էական հետաքրքրություն է ներկայացնում։
Եթե իմ առաջարկն ընդունելի է, ապա պետք է հարց առաջանա՝ որտեղի՞ց պետք է սկսել։ Ցանկալի է առաջին քայլերն անել հետևյալ ուղղություններով.
Ա. Դուրս գալ Արևելքի և Արևմուտքի առճակատման կենտրոնից Արևելքի և Արևմուտքի երկրների հետ նոր կոալիցիա ձեւավորելու ճանապարհով, այդպիսով վերջնականապես քայքայելով Ռուսաստան-Արևմուտք-Թուրքիա ռազմավարական եռանկյունին։ Ելնելով Հնդկաստանից Իրանի, Հայաստանի և Վրաստանի տարածքով դեպի Եվրոպա տրանսպորտային հաղորդակցությունների անցկացման զգալի հետաքրքրությունից՝ այն կարող է դառնալ ամուր դաշինքի հիմք, որտեղ լուծումներ կգտնի նաև Հայաստանի անվտանգության խնդիրը։ Նման դաշինք կարող է հրավիրվել նաեւ Ֆրանսիան, որը շահագրգռված է Հայաստանի անվտանգության խնդրով։
Բ. Այդ դաշինքի ջանքերով հարկադրանքի միջոցով խաղաղության հասնել Ադրբեջանի հետ։ Մինչ այժմ Ադրբեջանը փորձում է մեկուսացնել Հայաստանը «Հայաստանն ագրեսոր է, որը 30 տարի օկուպացրել է Ադրբեջանի տարածքի 20 տոկոսը» թեզով։ Այս քաղաքականությունը Հայաստանին ռազմաքաղաքական աջակցությունից, նույնիսկ սպառազինության մատակարարումներից զրկելու նպատակ է հետապնդում։ Բնականաբար, Հայաստանի Հանրապետությունը չի կարող որեւէ դաշինքի արժանի անդամ լինել Ադրբեջանի կողմից իրեն պարտադրված նման կերպարով։
Բանակցային նոր օրակարգի ընդունում, որը հիմնված է Ադրբեջանին 1992 թվականին ագրեսիվ պատերազմ սանձազերծելու և ԵԱՀԽ-ի շրջանակում Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակը որոշելու համար միջազգային կոնֆերանսը տապալելու հայեցակարգի վրա, պատերազմ, որը ժողովրդագրական աղետ է առաջացրել Ադրբեջանում և Լեռնային Ղարաբաղում, կարող է փոխել Հայաստանի միջազգային կերպարը։ Այստեղ ստեղծվում են լեգիտիմ (քաղաքական և իրավական) հիմքեր՝ Հայաստանին աջակցելու արտաքին շահեր խրախուսելու համար։ Ձևավորվող կոալիցիայի ռազմավարական կարևոր խնդիրն է վերականգնել Լեռնային Ղարաբաղի հայերի իրավունքների և անվտանգության ապահովման քաղաքականությունը՝ բնակչությանն իրենց տները վերադարձնելու և Ադրբեջանի կողմից նրանց փոխհատուցում տրամադրելու նպատակով։ Խնդիր է նաեւ միջազգային մակարդակով ԼՂ կարգավիճակի որոշման խնդրի վերականգնումը։ Հայաստանը պետք է պահպանի Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ բոլոր իրավունքներն ապագայում։
Գ. Ադրբեջանին Թուրքիայից մեկուսացնելու և հարկադրաբար Ռուսաստանի գիրկը վերադարձնելու քաղաքականություն։ Թուրքիային Հայաստանի հետ սահմանի բացումն առանց հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման խնդրին կապելու հարկադրելն ինքնին կլուծի այդ խնդիրը։ Այստեղ Ռուսաստանն էլ կարող է աջակցել «հայկական» կոալիցիայի այս կուրսին։ Ի վերջո, թուրքական և ադրբեջանական բանակների միավորման ծրագրերի իրականացումը կարող է խնդրահարույց դառնալ նաև Ռուսաստանի համար։ Եվ որ ամենակարեւորն է, այստեղ է լուծվում Թուրքիային ու Ռուսաստանին Հայաստանի հետ հավասար պայմաններով կառուցողական բանակցություններ հարկադրելու հրատապ խնդիրը։
Դ. Ռազմական դաշինքի ձևաչափից դուրս Ռուսաստանի հետ համագործակցության նոր հայեցակարգի ձևավորում։ Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև հարաբերությունների բոլոր նախկին սխեմաները կորցրել են իրենց արդիականությունն ու արժեքը, նոր իրողությունները կարող են պայմաններ ստեղծել Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև հարաբերությունների սկզբունքորեն նոր ձևերի ձևավորման համար։ Հայաստանն իր քաղաքականությամբ կկարողանա նոր քաղաքական նշանակություն ձեռք բերել Ռուսաստանի համար։

Стратегия Республики Армения по Турции и Азербайджану (часть четвертая)
Императив выработки новой стратегии выживания и развития Армении. Поиск концепции восстановления баланса сил и обеспечения безопасности.
Как ни трудно в Армении говорить о том, что урегулировать отношения с Турцией надо на основе принципов международных отношений, придется это сделать. Ибо армянский народный принцип «принять все условия турок с целью примирения», просто не работает. Те, кто еще сомневается, скоро убедится в этом. А принцип международных отношений, это баланс сил – никто еще ничего лучшего не придумал.
И здесь надо лишь напомнить то обстоятельство, что двести лет проблемы армянского народа определялись в рамках отношений в треугольнике Запад-Россия-Турция. В этой геополитической схеме и сформировалось независимое армянское государство. Все имевшие место схемы раскладов интересов отдельных субъектов носили на себе печать этой схемы. Соответственно, сегодня исходными условиями формирования политической стратегии Армении должны быть признаны четыре основных изменения в этой традиционной схеме расклада интересов и сил в регионе Южного Кавказа и вокруг него.
А. Возвращение в регион Ирана в качестве активно диктующего свои условия фактора изменило традиционную двухсотлетнюю схему действий России и Турции на Кавказе.
Б. Очередное радикальное противостояние России с Западом и разворот России к исламскому миру сделал фактор Армении проблемным для всех субъектов Ближнего востока.
В. Перспектива формирования единой армии Азербайджана и Турции становится фактором, влияние которого выходит за рамки региона.
Г. Вход западных держав в регион формирует вторую точку противостояния Восток - Запад после Украины.
Исходя из перечисленных выше изменений, проблемы Республики Армения становятся ключевыми в интересах и планах всех задействованных в регионе сил. В новом раскладе сил Армения воспринимается как приманка для нерегиональных сил (Запад) и, соответственно, угроза для всех региональных субъектов (Восток). Это и есть причина беззащитности и сгущения новых угроз над Республикой Армения. Не случайно, многие западные инстанции все громче восклицают о том, что суверенитет и территориальная целостность Армении находится под угрозой. Возможно, неслучайно премьер Армении все чаще размахивает картой Армении перед всем миром – мол, спасите.
Должно быть понятно, что никто просто так не спасет. Армения должна приложить усилия по обеспечению своей безопасности в соответствии с логикой изменения складывающейся вокруг нее опасной схемы интересов. Сами себя можем спасти, если поймем, что главным принципом стратегии Армении должен быть принцип недопущения противостояния Восток-Запад вокруг фактора Армении.
Нельзя позволить, чтобы союз России с восточными странами против Запада был направлен против Армении. Ничто другое не может объединить Россию, Турцию и Иран. Армения поневоле попала в центр этого противостояния. Но она имеет серьезный шанс изменить ситуацию. Здесь есть серьезные ресурсы. Главным ресурсом является противоречие Ирана с Россией и Турцией по части суверенитета и территориальной целостности Армении. Дополнительным ресурсом может стать объединение интересов Ирана со странами Европы.
То есть, Армения должна добиться раскола схемы противостояния «Восток-Запад» путем противопоставления действий Ирана и Востоку, и Западу. В круг взаимодействующих с Арменией стран должны быть привлечены другие страны, не имеющие никакой зависимости от России. Франция и Индия являются наиболее подходящими субъектами. Далее появятся и другие заинтересованные субъекты. В случае успеха может зародиться новый полюс в международных отношениях. Тогда Армения может внести еще один принцип в свою стратегию – принцип недопущения третьих сил на свою территорию. Это радикально изменит роль Армении для всех ее соседей. Игнорировать и третировать ее станет не так легко.
Уточню, что одной из актуальных целей в данной программе является цель принуждения Турции и России пойти на переговоры с Арменией на равноправных условиях.
В настоящее время самым сильным стимулом для тех или иных действий субъектов международных отношений является миф о многополярном мире. На фоне углубляющегося противостояния Запада и России все влиятельные страны пытаются формировать свои альянсы, ориентируясь на ту или иную сверхдержаву. В центре их интересов, конечно же, стоит Китай. Считается, что группирование вокруг Китая может обеспечить многим странам безопасность и защиту от претензий США. Кроме этого, страны пытаются объединять усилия вокруг той или иной экономической программы.
Однако, главной проблемой в этой «международной суете» является факт отсутствия принципов формирования подобных объединений. Опыт западного мира, сумевшего сформировать после Второй мировой войны влиятельные евро-атлантические институты, не может быть приемлем для новых международных объединений. Причиной этому является то, что в усилиях нынешних стран отсутствуют стремления к установлению стандартов взаимоотношений в рамках этих альянсов. Простые желания оградить себя от деструктивных экономических и военно-политических влияний не могут стать прочной основой для возникновения и функционирования новых объединений, порою стремящихся стать отдельными геополитическими полюсами.
Описанная специфика проявляющихся международных тенденций вынуждает политических деятелей идти по простым схемам: или вести страну в состав Евросоюза, надеясь на то, что и проблема безопасности окажется решенной, или оставаться в орбите России, максимально интегрироваться в ее экономическое поле. То есть, предлагается именно то, что с момента начала противостояния России и Запада обрушило Республику Армения: «стоять» на линии противостояния Восток-Запад.
Но, в условиях девальвации принципов международных отношений и отсутствия гарантий безопасности в рамках того или иного блока, Армении не остается ничего, кроме как отйти в сторону и войти в альянс стран, в интересах которых присутствует тезис об обеспечении суверенитета и территориальной целостности Армении. Опыт соседнего Азербайджана, достигшего значительных успехов в результате аналогичного подхода, может быть впечатлительным примером. Необходимо отойти от «красной линии», на которой отражается смертельная схватка Запада и России. Есть много отдельных сфер отношений, где Армения представляет значительный интерес.
Если мое предложение приемлемо, то должен возникнуть вопрос: с чего надо начать?
Целесообразно сделать первые шаги в следующих направлениях:
А. Выход из центра противостояния Востока и Запада путем формирования новой коалиции со странами Востока и Запада, и окончательного размывания тем самым стратегического треугольника Россия-Запад-Турция. Основанный на значительном интересе провести через территорию Армении транспортных коммуникаций из Индии в Европу через Иран, Армению и Грузию план может стать основой крепкого альянса, где проблема безопасности Армении также может найти разрешение. Интересующаяся проблемой безопасности Армении Франция тоже может быть приглашена в такой альянс.
Б. Достижение мира с Азербайджаном путем принуждения усилиями этого же альянса. До сих пор Азербайджан пытается изолировать Армению тезисом «об Армении-агрессоре, на протяжении 30-ти лет оккупировавшей 20 процентов территории Азербайджана». Эта политика преследует цель лишения Армении военно-политической поддержки и даже предоставления ей оружия. Естественно, Республика Армения не может быть достойным членом любых альянсов с таким имиджем, навязываемым ей Азербайджаном.
Принятие новой переговорной повестки на основе концепции обвинения Азербайджана в развязывании в 1992 году агрессивной войны и подрыва международной конференции в рамках СБСЕ по определению статуса Нагорного Карабаха, ставшей причиной демографической катастрофы в Азербайджане и Нагорном Карабахе, может изменить международный имидж Армении. Здесь создаются легитимные (политико-правовые) основы для поощрения внешних интересов к поддержке Армении. Стратегически важной задачей формируемой коалиции является восстановление политики обеспечения прав и безопасности армян Нагорного Карабаха с целью возвращения населения в свои дома и выдачи им компенсации Азербайджаном. Задачей также является восстановление проблемы определения статуса Нагорного Карабаха на международном уровне. Все права на Нагорный Карабах Армения должна сохранить за собой на будущее.
В. Политика изоляции Азербайджана от Турции и принуждения его к возвращению в лоно России. Принуждение Турции открыть границу с Арменией без привязки к проблеме урегулирования армяно-азербайджанских отношений сама решит эту задачу. Здесь и Россия может поддержать этот курс «армянской» коалиции. Ведь реализация планов объединения турецкой и азербайджанской армий может стать проблематичной и для России. И главное - здесь решается актуальная задача принуждения Турции и России пойти на конструктивные переговоры с Арменией на равноправных условиях.
Г. Формирование новой концепции сотрудничества с Россией вне формата военного союзничества. С учетом того, что все прежние схемы взаимоотношений Армении с Россией потеряли свою актуальность и ценность, новые реалии могут создать условия для формирования принципиально новых форм отношений Армении с Россией. Армения своей политикой сможет приобрести новую политическую значимость для России.