Ինչպես են թանգարանից անհետացել Երվանդ Քոչարի գործերը. ժառանգների վեճը
Երվանդ Քոչարի ստեղծագործությունները մեծ ազդեցություն ունեն ժամանակակից արվեստի վրա։ Նրա ժառանգությունը չի սահմանափակվում միայն նկարներով կամ քանդակներով. նա արվեստում խոսեց իր ուրույն, նոր լեզվով։ Քոչարի գաղափարները իր ժամանակների համար շատ նոր էին, և հաճախ նա կրկնում էր․ «Բոլոր արվեստագետները վախենում են ժամանակից, իսկ ինձ համար ժամանակը միակ հույսն է»։
Ինչքան էլ արվեստում ստեղծած ավանդը բացառիկ լինի, հաճախ մեծ վարպետների մահից հետո ժառանգներից է կախված լինում նրանց թողած ժառանգության պահպանությունը: 1979 թվականին 79 տարեկանում մահանում է Երվանդ Քոչարը՝ թողնելով մեծ հետք արվեստի պատմության մեջ և հսկայական ժառանգություն՝ քանդակներ, գեղանկարներ, գրաֆիկաներ։
Ամբողջը կտակում է կնոջը՝ Մանիկ Մկրտչյանին, որն էլ իր վրա է վերցնում Մեծ վարպետի ժառանգության պահպանումն ու արվեստի տարածումը։ Նույն տարում կնոջ՝ Մանիկի ջանքերով Երվանդ Քոչարի արվեստանոցի տեղում հիմնվում է Քոչարի թանգարանը: Իսկ թանգարանի պաշտոնական բացումը տեղի է ունենում 1984 թվականի հունիսի 22-ին։ Թանգարանի հիմնադիր Մանիկ Մկրտչյանը Երվանդ Քոչարի նկարները բաժանում է իր երկու որդիների՝ Հայկազի և Ռուբենի միջև։
Թանգարանի համալրման նպատակով Ռուբենը և Հայկազը իրենց բաժին նկարները ի պահ են տալիս թանգարանին՝ վերադարձնելու պայմանով։ Այս մասին վկայում է նաև փաստաթուղթը, որը կնքվել և ստորագրվել է 1984 թվականին թանգարանի կողմից։
Մանիկ Մկրտչյանի ցանկությամբ իր մահից հետո թանգարանի տնօրեն է նշանակվում ավագ որդու՝ Հայկազի կինը՝ Լալա Մարտիրոսյանը, ով օգնել էր Մանիկին թանգարանի հիմնադրման գործում։ Հետագայում Լալա Մարտիրոսյանի ջանքերով է թանգարանը կարողանում դիմակայել ծանր 90-ականներին․ այդ տարիներին նույնիսկ թանգարանը կողոպտելու փորձ է արվել։
Թանգարանի բացման օրվանից անցել է արդեն 40 տարի, այժմ թանգարանի տնօրենն է Լալա Մարտիրոսյանի և Հայկազ Քոչարի դուստրը՝ Կարինե Քոչարը։ Այս տարի նշվում է Երվանդ Քոչարի 125-ամյակը, Հայաստանում և արտերկրում կազմակերպվում են տարբեր միջոցառումներ։
Հոբելյանական տարվա իրադարձություններից զատ, ուշադրության կենտրոնում են հայտնվել Երվանդ Քոչարի որդու՝ Ռուբեն Քոչարի և «Երվանդ Քոչար» թանգարանի միջև առկա լարված հարաբերությունները։ Պատճառը քառասուն տարի առաջ թանգարանին ի պահ տրված 21 գործն է։ Ըստ Ռուբեն Քոչարի՝ այդ նկարներից յոթը անհետացել է։ Իսկ թե որտե՞ղ են նկարները, թանգարանը չի մեկնաբանում։
«Ես, երբ Միացյալ Նահանգներից վերադարձա, գնացի թանգարան, այն ժամանակ տնօրենն ինձ ասաց՝ ինչի՞ ես եկել, դու ի՞նչ գործ ունես, թանգարանի հետ դու ի՞նչ կապ ունես, ինչի՞ ես թողել, գնացել։ Բայց չէ՞ որ ես չեմ թողել, գնացել, ես թանգարանում եղած գործերը հանձնել եմ ձեզ ի պահ, որ դուք տնօրինեք, որովհետև ես գնում եմ ուրիշ գործերով, եթե ես չգնայի, շատ հանգիստ ես կարող էի լինել տնօրենը։ Երբ որ հարցրի՝ իսկ ու՞ր են այն գործերը, որ ես հանձնել եմ ձեզ ի պահ, էն, ինչ որ տեսնում եմ, տեսնում եմ՝ լավ եք պահել, շատ շնորհակալ եմ դրա համար, որ իմ գործերը պահպանում եք, բա մնացածը ու՞ր են, այդ ժամանակ իմացա, որ յոթ գործ ուղղակի գոյություն չունի»,- ասում է Ռուբեն Քոչարը։
Հիմք ընդունելով 1984 թվականին իր և թանգարանի միջև կնքված պայմանագիրը՝ Ռուբեն Քոչարը գրավոր դիմումով պահանջ է ներկայացնում թանգարանին՝ վերադարձնել իր սեփականությունը հանդիսացող նկարները։ Ըստ Ռուբեն Քոչարի՝ նկարները վերադարձնելու դիմումը գրել է մեկ նպատակով՝ պարզելու, թե որտե՞ղ են այդ գործերը։ Սակայն թանգարանը մերժում է Ռուբեն Քոչարին՝ պահանջելով ապացուցել, որ այդ գործերն իր սեփականությունն են։
Այս դեպքի վերաբերյալ 2024 թվականի փետրվարին Ռուբեն Քոչարը նամակ է գրում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին։ Նամակի հիման վրա նախաձեռնվում է քրեական վարույթ։ Քննչական կոմիտեն «Հետք»-ին հայտնել է, որ գործով նախաքննությունը շարունակվում է։
«Հետք»-ը հարցում է կատարել նաև Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությանը՝ տեղեկանալու, թե ինչ պարբերականությամբ է ստուգվում թանգարանի ֆոնդի առկայությունը, և ստուգումների արդյունքում արդյոք հայտնաբերվե՞լ են պակասող նմուշներ։
Նախարարի տեղակալ Ալֆրեդ Քոչարյանը պատասխանեց, որ ստուգումներ իրականացվում են ոչ պակաս, քան երեք տարին մեկ անգամ: Քանի որ տարին հոբելյանական է, և թանգարանը ծանրաբեռնված է միջոցառումներով, 2024 թվականին նախատեսված ստուգումները կիրականացվեն 2025 թվականի հունվարին:
Նամակին կից նախարարությունը ուղարկել է «Երվանդ Քոչար» թանգարանի տնօրեն Կարինե Քոչարի պատասխանը, որտեղից պարզ է դառնում, որ թանգարանի ֆոնդի ստուգումը իրականացնում է հենց թանգարանը՝ արդյունքների մասին տեղեկացնելով նախարարությանը։ Ներկայացնում ենք «Երվանդ Քոչար» թանգարանի տնօրեն Կարինե Քոչարի պատասխանը․ «Երվանդ Քոչարի թանգարանում տեղի է ունեցել ֆոնդի վեց ստուգում՝ 2000, 2010, 2013, 2016, 2019, 2021 թվականներին: Վերոնշյալ ստուգումների արդյունքում թանգարանի ֆոնդից թանգարանային որևէ առարկայի բացակայության վերաբերյալ փաստ չի արձանագրվել»։
Թանգարանի տնօրեն Կարինե Քոչարը մեզ հետ զրույցում չցանկացավ մեկնաբանել, թե որտե՞ղ են կոնկրետ այդ յոթ գործերը, փոխարենը տվեց ընդհանրական մեկնաբանություն իրավիճակի վերաբերյալ։ Ըստ Կարինե Քոչարի՝ այս վեճը ծագել է իր հոր՝ Հայկազ Քոչարի մահից հետո․ «Ինքը (Ռուբեն Քոչարը, խմբ․) իր եղբոր հետ բոլոր հարցերը քննարկել էր և չուներ որևէ տարաձայնություն այսքան տարիներ»,- նշում է Կարինե Քոչարը՝ հավելելով, որ չէր ուզի այս թեման քննարկվի հանրային հարթակներում, քանի որ պատվաբեր չէ Քոչար ընտանիքի համար։
«Նշեմ, որ ոչինչ չի անհետացել։ Այդ ժառանգությունը իրականում տնօրինել են երկու եղբայրները։ Եվ դրանց մի մասը պետության կողմից գնվել է, և գումարը փոխանցվել Ռուբեն Քոչարին, մի մասը տնօրինել է Հայկազ Քոչարը, և այսքան տարիների ընթացքում ընդհանրապես պապիկի ժառանգության հետ կապված որևէ տարաձայնություն երկու եղբայրների միջև չի եղել, և ինձ համար շատ ցավալի է։ Անչափ ցավալի է, որ այսօր Ռուբեն Քոչարը հանդես է գալիս նման հայտարարություններով։ Կարծում եմ, որ պետք է շատ պատասխանատու լինենք Քոչարի, Քոչարների ընտանիքի հեղինակությունը, անունը, պատիվը բարձր պահելու համար և փորձենք խուսափել նման անպատվաբեր գործունեությունից և հայտարարություններից»,- ասում է Կարինե Քոչարը։
Հասկանալու համար, թե որքանով է իրավաչափ Ռուբեն Քոչարի դիմումը թանգարանին՝ նկարները վերադարձնելու պահանջով և թե որքանով է իրավաչափ թանգարանի մերժումը, զրուցել ենք իրավաբանական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ Արփինե Հովհաննիսյանի հետ, որը մեր տված տեղեկատվության հիման վրա մեկնաբանեց իրավիճակը օրենքի տեսանկյունից։
«Երվանդ Քոչարի տիկնոջն է անցել Քոչարի ամբողջ գույքը, այդ թվում՝ կերպարվեստի ստեղծագործությունները, և հատկապես, եթե նա իր մահից առաջ է կերպարվեստի ստեղծագործությունները բաժանել իր որդիների միջև, նշանակում է՝ մենք այստեղ գործ ունենք ոչ թե ժառանգման իրավահարաբերությունների, այլ սովորական սեփականության իրավունքի փոխանցման հետ»,- նշում է իրավաբանը։
Անդրադառնալով 1984 թվականին Ռուբեն Քոչարի թանգարանին տված գործերին և դրա վերաբերյալ կնքված պայմանագրին՝ Արփինե Հովհաննիսյանը նշում է․ «Ըստ էության՝ կնքվել է ստեղծագործությունների ցուցադրության իրավունքի փոխանցման պայմանագիր, որը կարող ես կնքել սեփականատիրոջ կամ իրավատիրոջ հետ, սա փաստ է։ Այս դեպքում, եթե թանգարանի մոտ կասկած կար՝ արդյոք նա (Ռուբեն Քոչարը, խմբ․) է սեփականատերը, թե՝ ոչ, ապա սեփականության իրավունքով իրեն պատկանելու հիմքերը պետք է պահանջվեին այդ ժամանակ։ Հիմա, եթե նույնիսկ նման վիճարկում է տեղի ունենում, ապա դա չի կարող տեղի ունենալ այն պայմաններում, երբ, օրինակ, կերպարվեստի ստեղծագործությունները թանգարանը պահում է իր մոտ և ասում է՝ բեր ինձ թուղթ, որ դա քեզ է պատկանում, այդ հարցը պետք է բարձրացվեր դեռևս 1984 թվականին»,- ասում է իրավաբան Արփինե Հովհաննիսյանը։
Մենք փորձեցինք հասկանալ՝ այդ 7 նկարի անհետացման ինչ հնարավոր սցենարներ կարող են լինել։ Ռուբեն Քոչարը հայտնեց, որ իր տեղեկություններով` նկարներից մեկը թանգարանը նվիրել է Մշակույթի նախկին նախարար Հասմիկ Պողոսյանին։ Այդ մասին նա տեղեկացել է թանգարանից։
Նկարներից մյուսն էլ Երվանդ Քոչարի ազգականներից մեկը տեսել է Մոսկվայի հայկական եկեղեցու «Տապան» թանգարանում։ Մենք կապ հաստատեցինք այնտեղի թեմի հետ, որտեղից հաստատեցին, որ իրենց մոտ Երվանդ Քոչարի 4 գործ է ցուցադրված։
Նկարների համադրումից պարզ դարձավ, որ դրանցից երեքը՝ ներառյալ Ռուբեն Քոչարի անհետացած գործերից մեկը, Երվանդ Քոչարի թանգարանի հավաքածուից է։ Այդ նկարները հիմա էլ կան թանգարանի կայքի համապատասխան բաժնում։ Մենք պարզեցինք, որ Մոսկվայում գտնվող թանգարանին այդ գործերը 2020 թվականին նվիրել է մոսկվաբնակ գործարար Էմիլ Սարգսյանը, որը բանաստեղծ Սարմենի որդին է և հայտնի է որպես քրեական հեղինակություն։
Նա եղել է նաև մեծ կոլեկցիոներ և թանգարանին ընդհանուր 40 գործ է նվիրել։ Նվիրաբերելուց կարճ ժամանակ անց՝ նույն տարում, Էմիլ Սարգսյանը մահացել է։ Փորձեցինք կապ հաստատել Էմիլ Սարգսյանի որդու հետ՝ պարզելու, թե ե՞րբ և ումի՞ց է իր հայրը Երվանդ Քոչարի գործերը ձեռք բերել։ Սակայն նա չցանկացավ մեզ որևէ մեկնաբանություն տալ։
Ժառանգների միջև անձնական և իրավական վեճերի ելքը դեռևս անհայտ է։ Սակայն Երվանդ Քոչարի ժառանգության պահպանումը ժամանակի հրամայականն է, ժամանակի, որը Երվանդ Քոչարի միակ հույսն էր։

Как исчезли из музея картины Ерванда Кочара: спор между наследниками
Произведения выдающегося армянского скульптора и художника Ерванда Кочара оказали огромное влияние на современное искусство. Его творческое наследие не ограничивается только картинами или скульптурами. Он создал свой самобытный язык искусства. Для современников Кочара его идеи были слишком новаторскими, поэтому он часто любил повторять: “Все художники боятся времени, я же надеюсь только на время”.
Каким бы исключительным ни был вклад Ерванда Кочара в искусство, после смерти великих мастеров сохранение оставленного ими наследия зависит от их наследников. Ерванд Кочар скончался в 1979 году в возрасте 79 лет, оставив глубокий след в искусстве и огромное наследие – скульптуры, живописные полотна, графические работы.
Все свои произведения мастер завещал жене, Маник Мкртчян, которая и занялась сохранением наследия выдающегося художника и популяризацией его искусства. В том же году усилиями супруги на месте мастерской Кочара был создан его музей, официальное открытие которого состоялось 22 июня 1984 года. Основательница музея Маник Мкртчян поделила картины Кочара между двумя сыновьями – Айказом и Рубеном. Последние с целью пополнения экспонатов музея передали туда на хранение полученные ими картины с условием их возвращения. Об этом свидетельствует документ, подписанный музеем в 1984 году.
По желанию Маник Мкртчян после ее смерти директором музея Ерванда Кочара стала жена его старшего сына Айказа Лала Мартиросян, которая активно участвовала в создании экспозиции. В дальнейшем усилиями Лалы Мартиросян музей выстоял в тяжелые 90-е, когда была даже предпринята попытка его ограбления.
Со дня открытия музея Кочара прошло уже 40 лет. Сегодня музеем руководят Лала Мартиросян ее дочь Карине Кочар. В этом году отмечается 125-летие со дня рождения выдающегося скульптора и художника, в связи с чем в Армении и за рубежом организуются многочисленные мероприятия.
К сожалению, помимо юбилейных торжеств, в центре внимания общественности оказались напряженные отношения между сыном Кочара Рубеном Кочаром и музеем его отца.
Причиной стала 21 картина, переданная им на хранение музею 40 лет назад. По словам Рубена, семь из них исчезли. При этом музей не сообщает, где находятся эти работы.
“Вернувшись из Соединенных Штатов, я отправился в музей. Тогдашний директор заявила мне: “Зачем пришел? Какое отношение ты имеешь к музею? Почему оставил и уехал? Но я ничего не оставлял и не уезжал. Я оставил вам на хранение находившиеся в музее работы, чтобы вы могли распоряжаться ими. Если б я не уехал, то спокойно мог стать директором музея. Я поблагодарил их за то, что они хранят принадлежащие мне работы, но когда я спросил, где остальные картины, оказалось, что семь работ просто не существует”,- рассказал Рубен Кочар.
Основываясь на договоре, который был заключен с музеем в 1984 году, Рубен в письменной форме потребовал вернуть являющиеся его собственностью картины. По его словам, это заявление он написал с одной целью – узнать, где находятся принадлежащие ему работы. Однако музей отказал Рубену Кочару, потребовав доказать, что эти работы являются его собственностью. В связи с этим в феврале 2024 года Рубен Кочар написал письмо премьер-министру Николу Пашиняну. На основании этого письма было инициировано уголовное производство. Следственный комитет сообщил Hetq.am, что предварительное следствие по данному делу продолжается.
Мы также направили запрос в Министерство образования, науки, культуры и спорта с тем, чтобы выяснить, с какой периодичностью проверяется фонд музея и были ли обнаружены в ходе проверок недостающие экспонаты.
Замминистра Альфред Кочарян отметил, что проверки проводятся каждые три года. А поскольку нынешний год юбилейный и музей загружен различными мероприятиями, то проверка будет проведена в 2025 году.
К своему письму Министерство приложило ответ директора музея Ерванда Кочара Карине Кочар, из которого следовало, что проверку музейного фонда проводит сам музей, после чего сообщает МОНКС о ее результатах.
Вот что говорилось в ответе директора музея Карине Кочар: “В музее Ерванда Кочара были проведены шесть проверок фонда – в 2000, 2010, 2013, 2016, 2019, 2021 гг. В результате вышеупомянутых проверок никаких фактов отсутствия в музейном фонде какого-либо предмета не выявлено”.
В беседе с нами директор не захотела отвечать на вопрос, где находятся конкретно эти семь картин. Вместо этого она в общих чертах обрисовала ситуацию. По словам Карине Кочар, спор возник после смерти ее отца Айказа Кочара. “Он (Рубен Кочар – ред.) обсудил с братом все вопросы и все эти годы не имел с ним никаких разногласий”,- сказала Карине Кочар, добавив, что не желает публично обсуждать эту тему, так как это не делает чести семье Кочар.
“Отмечу, что ничего не исчезло. В действительности этим наследием распоряжались два брата. Часть работ купило государство, перечислив деньги Рубену Кочару, часть работ находилась в распоряжении Айказа Кочара. То есть все эти годы никаких разногласий между братьями по поводу наследия их отца не было, поэтому мне очень больно, что сегодня Рубен Кочар выступает с подобными заявлениями. Думаю, необходимо чувствовать ответственность за авторитет и имя Кочара, семьи Кочар и пытаться избегать не делающих чести подобных заявлений и шагов”,- сказала Карине Кочар.
Чтобы понять, насколько правомерно требование Рубена Кочара вернуть ему картины и насколько правомерен отказ музея, мы побеседовали с кандидатом юридических наук, доцентом Арпине Ованнисян, которая на основе предоставленной нами информации прокомментировала ситуацию с точки зрения закона.
“Все имущество Ерванда Кочара, в том числе картины и скульптуры, перешли к его жене. И если учесть, что до своей смерти Кочар разделил свои работы между сыновьями, то в данном случае мы имеем дело с обычной передачей права собственности”,- отметила юрист.
Касаясь передачи Рубеном Кочаром картин музею в 1984 году и заключенного в связи с этим договора, Арпине Ованнисян отметила: “Фактически был заключен договор передачи права на демонстрацию работ, который может быть заключен с собственником и правообладателем. Это факт. В данном случае, если у музея были сомнения в том, является ли он (Рубен Кочар – ред.) собственником, то основания принадлежности ему на правах собственности этих работ должны были быть затребованы тогда. И даже если сейчас имеет место оспаривание, то оно невозможно в условиях, когда, скажем, музей держит произведения живописи у себя и заявляет: принеси мне документ о том, что они принадлежат тебе. Этот вопрос должен был быть поднят еще в 1984 году”,- пояснила А.Ованнисян.
Мы попытались понять, какие возможны сценарии исчезнования семи картин. Как сказал нам Рубен Кочар, по его сведениям, одну из картин музей подарил бывшему министру культуры Асмик Погосян. Об этом ему стало известно в музее. Другую картину один из родственников Ерванда Кочара видел в музее “Тапан” армянской церкви в Москве. Мы связались с московской епархией ААЦ, где подтвердили, что у них выставлены четыре работы Кочара.
Сопоставление картин показало, что три из них, включая одну из исчезнувших работ из коллекции Рубена Кочара, представлены в экспозиции музея. Эти картины и сейчас можно увидеть в соответствующем разделе сайта музея. Мы выяснили, что указанные работы подарил московскому музею в 2020 году проживавший в Москве сын поэта Сармена, предприниматель Эмиль Саргсян, который был известен как криминальный авторитет.
Будучи крупным коллекционером, он подарил музею в общей сложности 40 картин. Вскоре после передачи картины в дар музею Эмиль Саргсян в том же году умер. Мы связались с его сыном, чтобы выяснить, когда и у кого предприниматель приобрел картины Ерванда Кочара, но наш собеседник не пожелал дать какие-либо комментарии.
Пока непонятно, чем закончится личный и правовой спор между наследниками прославленного художника. Отметим, однако, что сохранение наследия великого Ерванда Кочара является велением времени, того времени, которое было единственной надеждой Кочара.