Ինչպե՞ս է պետությունը հայթայթելու «Ակադեմիական քաղաք» նախագծի համար անհրաժեշտ շուրջ 1,2 տրիլիոն դրամը
Բարձրագույն կրթության եւ գիտության կոմիտեի (ԲԿԳԿ) նախագահ Սարգիս Հայոցյանն ասում է, որ «Ակադեմիական քաղաք» նախագիծն արժենալու է մոտավոր 1,2 տրիլիոն դրամ (շուրջ 3 միլիարդ դոլար): Խոսքն այն տեսքով նախագծի մասին է, որի նկարը տարածվել է պաշտոնական հաղորդագրություններում (տես առաջին լուսանկարը):
Այս գինը ներառում է նախագծման եւ կառուցման գործընթացները, միջազգային խորհրդատվական ծառայությունների ձեռքբերումն ու պայմանագրերի սպասարկումը, նախագծի համակարգումն ու մոնիթորինգի ծառայությունները: Գնի հաշվարկը, ըստ Հայոցյանի, իրականացվել է ՇԱԽՑ-ով՝ ՀՀ-ում կառուցվող շենքերի, կառուցվածքների եւ շինարարական աշխատանքների տեսակների արժեքի խոշորացված ցուցանիշներով:
«Ակադեմիական քաղաք» հիմնադրամի տնօրեն Արմեն Սիմոնյանն էլ նշում է, որ նախատեսվող թաղամասի գլխավոր կոնցեպտուալ հատակագծի բազմաշերտ մշակման ու նախագծման համար գերմանական gmp International GmbH Architects and Engineers ընկերության հետ կնքվել է 850 հազ. եվրոյի, իսկ Ճարտարապետության եւ շինարարության Հայաստանի ազգային համալսարանի հետ՝ մոտ 200 մլն դրամի պայմանագիր:
Ա. Սիմոնյանն ասում է, որ մինչեւ 2030 թ. պետք է պատրաստ լինեն քաղաքի տեխնոլոգիական, կրթական, արվեստների ու սպայական կլաստերները, որոնք ընդլայնվող են։ Ըստ նրա՝ 2030 թվականը իրատեսական ժամկետ է՝ նախանշված նպատակներին հասնելու համար: Հայոցյանը լրացնում է գործընկերոջը՝ ամբողջ նախագիծը վերջնաժամկետ չունի, երկարաժամկետ հեռանկարում այն ընդարձակվելու է։
«Հետքի» հարցին, թե ինչ աղբյուրներից է ներգրավվելու 1,2 տրիլիոն դրամ գումարը, Ս. Հայոցյանն արձագանքում է, որ պետության կողմից իրականացվող ցանկացած մեծ ծրագրի մեջ նախ հենց պետությունը պիտի ներդրում անի պետբյուջեից, որպեսզի մասնավորը տեսնի ու հասկանա, որ դրա մեջ գումար ներդնելը իրատեսական է: «Այս միջավայրը ենթադրում է, որ մի շարք կազմակերպություններ՝ գիտական, բարձր տեխնոլոգիական, հետաքրքրված են լինելու իրենց գրասենյակներն ունենալու այդտեղ, եւ բացի կրթական ու գիտական գործընթացներից, բիզնես ակտիվություն կլինի՝ սննդի, զվարճանքի կետեր»,- ասում է Ս. Հայոցյանը։
Մեր հարցին, թե արդյոք պետությունը նաեւ վարկեր է վերցնելու, այդ թվում՝ միջազգային գործընկերներից՝ «Ակադեմիական քաղաքը» կյանքի կոչելու համար, ԲԿԳԿ-ի նախագահը պատասխանում է, որ կիրառվելու են հնարավոր բոլոր գործիքները։
Ի վերջո, ի՞նչ է լինելու «Ակադեմիական քաղաք» տեղափոխվող գիտական ինստիտուտների ու բուհերի շենքերի ճանակատագիրը: Այս հարցին արձագանքելիս Հայոցյանն ընդգծում է, որ «Ակադեմիական քաղաքն» առաջին հերթին կրթության որակի, ապագայում մրցունակ մասնագետներ ունենալու, ՀՀ հարատեւման մասին է։ Ըստ նրա՝ երկրորդ հերթին կարեւոր է, թե ինչպես է իրականացվում նախագիծը, երրորդը՝ ինչ է սպասվում ինստիտուտների ու բուհերի ներկա շենքերին։ Այսպիսով՝ ԲԿԳԿ-ի նախագահի փոխանցմամբ, այն ենթակառուցվածքները, որոնք ազատվելու են գիտական ու կրթական հաստատությունների՝ «Ակադեմիական քաղաք» տեղափոխվելուց հետո, պատկանելու են «Ակադեմիական քաղաքին», ծառայելու են վերջինիս որպես լրացուցիչ եկամտի ձեռքբերման աղբյուր։ Իսկ թե ինչ տեսքով դրանք կծառայեն, ըստ Հայոցյանի, մենեջմենթի հարց է։
2023 թ. հոկտեմբերին Կառավարությունը որոշում է կայացրել ««Ակադեմիական քաղաք» ծրագրի հայեցակարգը հաստատելու մասին»: Հայեցակարգում ասվում է. «Տեղափոխման ենթակա բոլոր կազմակերպություններն իրենց աշխատանքները շարունակելու են գոյություն ունեցող ֆիզիկական ենթակառուցվածքներում մինչ այն պահը, երբ կլաստերներում արդեն հանձնված կլինեն համապատասխան ենթակառուցվածքները (բացառություն կարող են կազմել հնամաշ եւ վթարային պայմաններում գործունեություն ծավալող, ցածր արդյունավետությամբ կազմակերպությունները, որոնք ընթացքում կմիավորվեն հետազոտություններով կամ ծրագրերով մոտ կազմակերպությունների հետ): Տեղափոխումից հետո Երեւան քաղաքում ազատված անշարժ գույքն ըստ նպատակահարմարության եւ հնարավորության ծառայելու է ակադեմիական քաղաքում զարգացման եւ այլ բնույթի ծրագրերի իրականացման համար»:

Где государство собирается изыскать средства для строительства Академгородка
Проект строительства Академического городка обойдется примерно в 1,2 трлн драмов (около 3 млрд долларов). Об этом заявил председатель Комитета по высшему образованию и науке Саргис Айоцян. Речь идет о проекте, снимок которого был распространен в официальных пресс-релизах (см.первое фото).
Указанная сумма включает стоимость работ по проектированию и строительству, международных консалтинговых услуг, обслуживания договоров, услуг по координированию и мониторингу проекта.
В свою очередь директор фонда “Академический городок” Армен Симонян отметил, что с целью разработки и проектирования концептуального генерального плана студенческого квартала с немецкой компанией gmp International GmbH Architects and Engineers был заключен договор на сумму 850 тыс. евро, а с Национальным университетом архитектуры и строительства Армении – договор на сумму около 200 млн драмов.
По словам А.Симоняна, все кластеры – технологические, образовательные, искусств, офицерские – должны быть готовы до 2030 года. Это реальный срок для достижения обозначенных целей, считает директор фонда.
На вопрос Hetq.am, из каких источников будут привлечены 1,2 трлн драмов, Саргис Айоцян ответил: в любой реализуемый государством проект средства из госбюджета должно вкладывать в первую очередь государство, что позволит частным компаниям убедиться в реализуемости этой программы. “Предполагается, что заинтересованность в открытии здесь своих офисов проявят организации, действующие в сферах науки, высоких технологий. Кроме образовательных и научных процессов будет обеспечена активность бизнеса – создание пунктов питания, развлекательных центров”,- добавил Айоцян.
На вопрос, собирается ли государство брать также кредиты, в том числе у международных партнеров, председатель КВОН сказал, что будут задействованы все возможные инструменты.
А что будет со зданиями тех научных институтов и вузов, которые переедут в Академгородок? Отвечая на этот вопрос, С.Айоцян подчеркнул, что целью создания Академгородка в первую очередь является повышение качества образования с тем, чтобы в будущем иметь конкурентоспособных специалистов. Во-вторых, важно, как будет реализован проект, в-третьих – какая судьба ждет нынешние здания вузов. По словам председателя КВОН, те инфраструктуры, которые освободятся после переезда научных и образовательных заведений, будут принадлежать Академгородку и служить источником получения ими дополнительной прибыли. Что касается того, как будут служить, это уже вопрос менеджмента, добавил Айоцян.
В октябре 2023 года правительство приняло решение “Об утверждении концепта проекта “Академический городок”. В нем говорится: “Все подлежащие переводу организации будут продолжать работу в существующих физических инфраструктурах до тех пор, пока в кластерах не будут сданы в эксплуатацию соответствующие инфраструктуры (за исключением организаций, действующих в старых или аварийных зданиях, которые в дальнейшем будут объединены с близкими по программам и исследованиям другими организациями). Недвижимость, которая освободится в столице в результате переезда вузов, послужит осуществлению в Академическом городке программ развития и других проектов”.