Երաժշտության մեխանիկան. Ֆիզիկոս դաշնակահար Ալեքսանդր Հակոբյանը
1920-ականների Երևանում նվագակցության բարդ պարտիաները վստահում էին նրան։ Կոմպոզիտոր, Պետերբուրգի կոնսերվատորիայի ռեկտոր Ալեքսանդր Գլազունովը հորդորում էր նրան շարունակել կրթությունը որպես երաժիշտ` դաշնակահար, բայց Ալեքսանդր Հակոբյանն ընտրեց գիտությունը՝ չլքելով դաշնամուրը։
Տարիներ հետո Ալեքսանդր Հակոբյանը սկսում է նամակագրություն Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր, ֆիզիկոս Մաքս Պլանկի հետ։ Չնայած մեծ էր երկու գիտնականների սերը երաժշտության, դաշնամուրի հանդեպ՝ նրանց նամակագրության թեման թերմոդինամիկան էր, ավելի կոնկրետ՝ Թերմոդինամիկայի երկրորդ սկզբունքի նոր հիմնավորումը։
Նամակներից մեկում աշխարհահռչակ գիտնականը Բեռլինից գրում է Երևանում ապրող երիտասարդ ֆիզիկոսին.
-Հետաքրքիր կլիներ հանդիպել և ավելի մանրամասն խոսել։
Իր կյանքի ընթացքում Ալեքսանդր Հակոբյանը այդպես էլ չլքեց Խորհրդային միությունը։ Այդուհանդերձ նա, փայլուն տիրապետելով ռուսերենին, գերմաներենին և ֆրանսերենին, նամակագրության միջոցով շփվում էր աշխարհի ամենահեղինակավոր գիտնականների հետ։
Նամակ Մաքս Պլանկից՝ մակագրված Ալեքսանդր Հակոբյանին, 1926 թ․
Դաշնակահարը
Երևանի Սպանդարյանի հիմա արդեն Արամի 44 հասցեում գտնվող շենքում 1921 թվականի դեկտեմբերի 22-ին տեղի ունեցավ համերգ, որը ազդարարեց երաժշտական ստուդիայի բացումը։ Դրա հիմքի վրա նույն շենքում երկու տարի հետո ստեղծվեց Երևանի պետական կոնսերվատորիան։ Այս գործը վստահված էր երգահան, մանկավարժ Ռոմանոս Մելիքյանին, որն էլ պետք է հավաքեր առաջին մասնագետներին։ Տարբերակներն այդ տարիներին շատ չէին։ Ստուդիայի բացման համերգին կատարողներն ապագա կոնսերվատորիայի առաջին դասավանդողները դարձան։ Այդ օրվա ազդագրից տեղեկանում ենք.
Կարդա՛ նաև.
«ՀԱՄԵՐԳ
Երաժշտական ստուդիայի բացման առթիվ
Ծրագրում՝ Հենդել, Լյուլի, Կրեյսլեր, Սկարլատի, Ռամո, Գլյուկ, Հայդն, Պերգոլեզի, Բախ»։
Երաժշտական ստուդիայի բացման համերգի աֆիշը
Այդ օրը ելույթ ունեցավ հինգ երաժիշտ, որոնք դարձան ապագա կոնսերվատորիայում առաջին դասավանդողները։ Կատարողներն էին Արուս Բաբալյանը, Աննա Մնացականյանը, Լևոն Միրզա-Ավագյանը, Հովսեփ Մադաթյանը: Նվագակցողը դաշնակահար Ալեքսանդր Հակոբյանն էր, ով ստուդիայի՝ ապագա կոնսերվատորիայի առաջին պաշտոնական նվագակցողը և դասավանդողը դարձավ։
Ծնունդով (1890թ.) Գյումրեցի Ալեքսանդր Հակոբյանը նվագել սովորել էր Թիֆլիսում։ Գիմնազիայում սովորելու տարիներին զուգահեռ գնացել է դաշնամուրի դասերի հաեղինակավոր Ալոիս Միզանդարի մոտ։ Հետագա վարպետությունը զարգացրել է ինքնակրթությամբ։
Դաշնամուրի մոտ պատանի Ալեքսանդր Հակոբյանը
Նրա երաժշտական օժտվածությունը և կատարողական վարպետությունը հետագայում գնահատել են ժամանակի հեղինակավոր երաժիշտները։ Դաշնամուրի դասարանում Ալեքսանդր Հակոբյանը սովորում էր ապագա հայտնի դաշնակահարուհի Մարգարիտա Միրիմանովայի հետ։ Նրանք երկուսն էլ ուսումնարանից հետո մեկնում են Պետրոգրադ (Սանկտ Պետերբուրգ)։
«Միրիմանովան, ընդունվեց կոնսերվատորիա, իսկ հայրիկս ընդունվեց Լենինգրադի (Սանկտ Պետերբուրգ) պոլիտեխնիկական ինստիտուտ, բայց կապը երաժիշտների հետ չէր խզում եւ հաճախ գալիս էր կոնսերվատորիա, շփվում էնտեղ դաշնակահար ուսանողների հետ։
Ալեքսանդր Հակոբյանը ուսանողական տարիներին
Կոնսերվատորիայի տնօրենը էն ժամանակ հայտնի ռուս կոմպոզիտոր Գլազունովն էր։ Հայրիկս իր ներկայությամբ խուսափում էր դաշնամուրին մոտենալուց, բայց մի անգամ չի նկատել Գլազունովի ներկայությունը եւ ինչ-որ բան է նվագել այնտեղ, որից հետո Գլազունովը մոտեցել է նրան եւ ասել.
-Ալեքսանդր Արկադիեվիչ, ես չգիտեի, որ դուք դաշնակահար եք։
Հայրիկս ասում է.
-Ես ինչ դաշնակահար եմ։ Ես կոնսերվատորիա չեմ ավարտել։
-Ինչպե՞ս չեք ավարտել, դուք համերգներ տալու մենակատարի ապագա ունեք»,- պատմել է Ալեքսանդր Հակոբյանի որդին՝ Միքայել Հակոբյանը (Ռադիո ՎԵՄ,«Ակունք» ռադիոհանդես, 2011թ.):
Այժմ Հակոբյանների ընտանեկան արխիվում պահվում է բացիկ՝ Ալեքսանդր Գլազունովի մակագրությամբ։ Լուսանկարում կոմպոզիտորն է Մարգարիտա Միրիմանյանի հետ։
Բացիկը մակագրված է՝ «Հարգելի Ալեքսանդր Արկադևիչ Տեր-Ակոպովին՝ ի հիշատակ իրեն սրտանց նվիրված Ա. Գլազունովից, Սանկտ Պետերբուրգ 1913 թ.»։
Ալեքսանդր Գլազունովի բացիկը
Պետերբուրգի պոլիտեխնիկական ինստիտուտն ավարտելուց հետո Հակոբյանը տեղափոխվում է Թիֆլիս։ Քսանականների սկզբից դասավանդում է Երևանի պետական համալսարանում՝ առաջին տարիներին համատեղությամբ դասավանդելով նաև նորաստեղծ Երևանի պետական կոնսերվատորիայում։
«Ոչ երկար, ընդամենը մի քանի տարի դասավանդեց Ալեքսանդր Հակոբյանը, բայց այդ տարիները որոշիչ եղան և՛ ստուդիայի, և՛ Կոնսերվատորիայի համար։ Հետո Ալեքսանդր Հակոբյանը կենտրոնացավ իր պոլիտեխնիկական մասնագիտության վրա, բայց եթե հարկավոր էր գտնել լավ նվագակցող, դիմում էին Ալեքսանդր Հակոբյանին։ Այստեղ ես տեսնում եմ Ավետ Գաբրիելյանի նկարը, որը Ռոստովից եկավ՝ էլի Ռոմանոս Մելիքյանի հրավերով, և որոշեց համերգով հանդես գալ, նվագել ոչ ավել- ոչ պակաս Չայկովսկու ջութակի կոնցերտը, դաշնամուրի նվագակցությամբ, որը ինչպես հայտնի է, չտեսնված դժվարություններ է պարունակում։ Բոլորը մեկ մարդու նման ցույց տվեցին Ալեքսանդր Հակոբյանին և ասացին՝ միակն է, որ այդ տարիներին կարող էր որպես նվագակցող հանդես գալ։ Երևանում առաջին անգամ հնչեց Չայկովսկու ջութակի կոնցերտը՝ ջութակահար Ավետ Գաբրիելյանի կատարմամբ, նվագակցում էր Ալեքսանդր Հակոբյանը»,- պատմում է երաժշտագետ, Երևանի պետական կոնսերվատորիայի պրոֆեսոր Արմեն Բուդաղյանը։
Գիտնականը
Սանկտ Պետերբուրգի պոլիտեխնիկական ինստիտուտում Ալեքսանդր Հակոբյանը ուսանում է թերմոդինամիկա և մեխանիկա, որոնք առաջնահերթ են դառնում նրա հետագա գիտական գործունեության մեջ։ 1917 թվականին ավարտում է պոլիտեխնիկական ինստիտուտը և վերադառնում Թիֆլիս, որոշ ժամանակ աշխատում այնտեղ։ Հայաստանի առաջին հանրապետության շրջանում (1918-1920) աշխատում է Ալեքսանդրապոլի (Գյումրի) համալսարանում։ 1920 թվականի նոյեմբերի 29-ին Հայաստանում հաստատվում են խորհրդային կարգեր։ Հաջորդ տարի Ալեքսանդր Հակոբյանը հրավիրվում է Երևան, որտեղ պատրաստվում էին պետական համալսարանի բացմանը։
Ձախից 3-րդը՝ Ալեքսանդր Հակոբյան
Ալեքսանդր Հակոբյանը սկսում է ուսումնասիրություններ թերմոդինամիկայի հարցերի շուրջ, որը այդ տարիներին խորհրդային միությունում թույլ զարգացած ուղղություն էր։ Նա ԽՍՀՄ-ում թերմոդինամիկայի ընդունված երկրորդ սկզբունքի մեկ այլ հնարավոր հիմնավորում է տալիս։
«Սա Պոլիտեխնիկի տոհմածառն է։ Համալսարանից հետո ստեղծվում է 3 ֆակուլտետ, այդ 3–ը հետո միավորվում են, քիմիական ֆակուլտետ է լինում և շինարարական, որոնք 1933 թվին դառնում են Պոլիտեխնիկ, դա Թամանյանի նախագիծն էր։ Ալեքսանդր Հակոբյանը եղել է ինստիտուտի ակունքներում։ Լինելով պրոռեկտոր՝ նա միևնույն ժամանակ 3 տարբեր ուղղություններով ամբիոններ է ղեկավարել, դա հազարից մեկ է լինում, որ նույն մարդը կարողանա տարբեր ուղղություններ ղեկավարել։ Ինքը կարողացել է»,- պատմում է Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական ինստիտուտի թանգարանի տնօրեն Արկադի Դուրինյանը։
Ալեքսանդր Հակոբյանը իր գիտական կյանքի ընթացքում հեղինակում է բազմաթիվ աշխատություններ։ Նա ՀԽՍՀ գիտությունների ակադեմիայի առաջին ակադեմիկոսներից էր։
Ալեքսանդր Հակոբյանը՝ Ալեքսանդր Հակոբյանի մասին
«20-ական թվականների սկզբին Երևանը դեռ մեր իմացած քաղաքը չէր։ Այդ տարիներին, չնայած խորհրդային Հայաստանի անորոշ ապագային և ծանր ներկային, կրթությունը և գիտությունը զարգացնելու առաքելությամբ Երևան էին ժամանել իրենց ոլորտի լավագույն մասնագետները՝ ուսանած եվրոպական լավագույն համալսարաններում։ Այդպես․Ստեփան Ղամբարյանը եկել էր Գերմանիայից, Հարություն Անժուրը՝ Ֆրանսիայից, Լևոն Ռոտինյանը՝ Գերմանիայից։ Իրենք գիտեին՝ համալսարանները ոնց են աշխատում, գիտեին կազմել ուսումնական պլան։ Այդպես հիմնադրվեց Երևանի պետական համալսարանը և իրենից հետագայում առանձացած ինստիտուտները»,- պատմում է Ալեքսանդր Հակոբյան կրտսերը՝ ֆիզիկոս Ալեքսանդր Հակոբյանի թոռը։
Հայտնի գիտնականի հաջորդ սերունդները՝ որդին՝ Միքայելը, թոռները՝ Կարինեն և Ալեքսանդրը, նրանց զավակները այս կամ այն կերպ շարունակել են գիտության գիծը՝ մաթեմատիկա, ֆիզիկա ուղղություններով։
Այժմ Ալեքսանդր Հակոբյանի թոռան ընտանիքը ապրում է Նյու Յորքում։ Նրանք պարբերաբար այցելում են Երևան, իրենց պապական տուն, որտեղ ամեն ինչ դասավորված է ինչպես Ալեքսանդր Հակոբյան ավագի կյանքի օրոք էր. «Բեխշտայն» ռոյալը հյուրասենյակի մեջտեղում, Ռուբեն Դրամբյանի օգնությամբ ձեռք բերած կամոդը, տետրերը, նոտաները, տպագրված և ձեռագիր աշխատությունները, այնպես, ինչպես եղել է ժամանակին։
«Այս դաշնամուրը պապս ձեռք է բերել Պետերբուգից քսանական թվականներին, մեր տերմիններով ասած՝ փակովի։ Հայրս՝ Միքայել Հակոբյանը, պատմում է, որ իմ պապուն ոգևորված տեսել է միայն այն օրը, երբ գերմանական ռոյալը բերել են տուն։ Հաճախ գիտական հաշվարկների վրա լարված աշխատող Ալեքսանդր Հակոբյանը վայր էր դնում գրիչը և նստում ռոյալի առաջ՝ տարվում Բախ, Բեթհովեն կամ Շոպեն նվագելով»,- պատմում է Ալեքսանդր Հակոբյանի թոռը և ցույց տալիս տեսագրություն, որտեղ հայրը՝ Միքայել Հակոբյանը, նվագում է ընտանեկան կարևոր խորհրդանիշ դարձած Բեխշտայն ռոյալի վրա։
Ալեքսանդր Հակոբյան
Միքայել Հակոբյանը 90 տարեկանում տված հարցազրույցում պատմում է հոր՝ Ալեքսանդր Հակոբյանի, բնավորության առանձահատկությունների մասին։ (ՎԵՄ ռադիո,Ակունք, 2011թ.)
«Հայրս պոլիտեխնիկի պրոռեկտորն էր, ես բանակից վերադառնալուց հետո սովորում էի ինստիտուտում։ Լավ սովորելու համար կրթաթոշակ պետք է ստանայի։ Գնում էի հաշվապահություն, չկար անունս, էդպես մի քանի ամիս։ Գնացի հորս մոտ, ասեցի, որ անունս ցուցակներից հանել են։ Ասաց՝ հանգիս եղիր, ես եմ քո անունը ջնջում: Ասում է՝ դու գիտես՝ թոշակների քանակը սահմանափակ է, իսկ կարիքավոր ուսանողները շատ են։ Մենք ունենք հեռու տեղերից ուսանողներ, որոնք տնից նյութական օգնություն չեն ստանում, շատ հնարավոր է, որ քո թոշակը հնարավորություն տվեց էդպես մի ուսանող շարունակի ուսումը։ Ես հանգստացա ու գնացի»,- պատմում է Միքայել Հակոբյանը։
1937թ.-ին՝ «Ստալինյան ռեպրեսիաների» ժամանակ, տասնյակ գիտնականներ, մտավորականներ էին ձերբակալվում անհիմն մեղադրանքներով։ Ալեքսանդր Հակոբյանը ուներ նամակագրական կապեր աշխարհի հայտնի գիտնականների հետ։ Ապահովության համար նա ոչնչացնում է տարիներով հավաքած նամականին։ Միայն իր մահից՝ 1971 թ.-ից հետո, գրքերից մեկում ընտանիքի անդամները գտնում են աշխարհահռչակ գիտնական, Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր Մաքս Պլանկի նամակներից մեկը (1926 թ.)։
Ալեքսանդր Հակոբյանը մահացել է 80 տարեկանում՝ թողնելով մեծ գիտական ժառանգություն։ Այսպես է բնորոշել Ալեքսանդր Հակոբյանին ականավոր գիտնական, ֆիզիկոս, աստղագետ, ակադեմիկոս Գրիգոր Գուրզադյանը նրա մահվան առթիվ գրած նամակում։
Գրիգոր Գուրզադյանի նամակը, 1971 հունիսի 6, Երևան
«..․Մենք անզոր ենք անխուսափելիի հանդեպ, և դրանով հանդերձ դժվար է գիտակցել, որ չկա այն մարդը, որն ինձ համար միշտ եղել է կատարյալի մարմնացումը, կատարյալ՝ հանդեպ գիտությունն ունեցած իր անբասիր վերաբերմունքով և որպես մարդ ու քաղաքացի՝ իր առաքինությամբ, բարությամբ ու վեհությամբ չունենալով իրեն հավասարը.․․. »

Механика музыки: физик и пианист Александр Акопян
В 1920-х годах в Ереване самые трудные партии аккомпанемента доверяли ему. Композитор, ректор Петербургской консерватории Александр Глазунов настоятельно рекомендовал ему продолжить образование в качестве пианиста, но Александр Акопян выбрал науку, не оставив при этом музыку.
Спустя годы, Акопян начал переписываться с лауреатом Нобелевской премии, физиком Максом Планком. И хотя оба ученых испытывали огромную любовь к музыке, в частности фортепьянной, темой их переписки была термодинамика, точнее, новое обоснование второго начала термодинамики.
В одном из писем всемирно известный ученый писал из Берлина проживающему в Ереване молодому физику: “Интересно было бы встретиться и поговорить более подробно”.
За всю свою жизнь Александр Акопян так ни разу не покинул Советский Союз. При этом он блестяще владел русским, немецким и французским языками, переписывался с самыми авторитетными учеными мира.
Пианист
22 декабря 1921 года в Ереване, на улице Спандаряна, ныне улица Арама, в доме номер 44 состоялся концерт, возвестивший открытие музыкальной студии. Спустя два года на ее базе была создана Ереванская государственная консерватория. Эта ответственная работа была поручена композитору и педагогу Романосу Меликяну, которому предстояло набрать первых специалистов, а их в те годы было мало. Музыканты, выступившие на концерте по случаю открытия студии, и стали первыми преподавателями консерватории. Вот содержание одной из афиш этого концерта:
“Концерт по случаю открытия музыкальной студии.
В программе: Гендель, Люлли, Крейслер, Скарлатти, Рамо, Глюк, Гайдн, Перголези, Бах”.
В тот день выступили пять музыкантов, которым предстояло стать первыми преподавателями будущей консерватории. В этом памятном концерте приняли участие Арус Бабалян, Анна Мнацаканян, Левон Мирза-Авакян, Овсеп Мадатян. Аккомпанировал им пианист Александр Акопян, ставший первым официальным концертмейстером и преподавателем Ереванской консерватории.
Александр Акопян родился в 1890 г. в Гюмри. Первоначальное музыкальное образование получил в Тифлисе. В годы учебы в гимназии он брал уроки игры на фортепьяно у известного пианиста того времени Алоиса Мизандара, а в дальнейшем стал совершенствовать свое мастерство самостоятельно.
Музыкальная одаренность и исполнительское мастерство Александра Акопяна были по достоинству оценены известными музыкантами того времени. На фортепьянном отделении Акопян учился с будущей известной пианисткой Маргаритой Миримановой. После окончания училища оба уехали в Петроград (Санкт-Петербург). “Мириманова поступила в консерваторию, а мой отец – в Ленинградский политехнический институт. При этом он продолжал поддерживать связь с музыкантами и часто приходил в консерваторию, где общался со студентами-пианистами”.
В то время директором консерватории был известный русский композитор Глазунов. Отец избегал подходить к роялю в его присутствии. Но как-то раз он не заметил присутствия Глазунова и начал что-то играть. Глазунов подошел к отцу и сказал: “Александр Аркадьевич, я не знал, что вы пианист”. “Какой я пианист, я же консерваторию не заканчивал”,- ответил отец. “Как не заканчивали? У Вас будущее концертирующего солиста”,- рассказал сын Александра Акопяна Микаел Акопян (Vem Radio, радиожурнал “Акунк”, 2011 г.).
В семейном архиве Акопянов хранится открытка с надписью Александра Глазунова.
На фотографии композитор изображен с Маргаритой Миримановой, а внизу есть надпись: “Милому Александру Аркадьевичу Тер-Акопову на добрую память от сердечно преданного ему А.Глазунова, Санкт-Петербург, 1913 г.”.
После окончания Петербургского политехнического института Акопян переехал в Тифлис. В начале 20-х годов он начал преподавать в Ереванском государственном университете, совмещая эту работу с преподаванием во вновь созданной Ереванской государственной консерватории.
“Александр Акопян преподавал недолго, всего несколько лет, но эти годы стали решающими как для студии, так и для консерватории. После этого он сосредоточился на своей технической специальности, но если требовался хороший концертмейстер, то обращались к Александру Акопяну. Здесь я вижу фотографию Авета Габриеляна. Он приехал из Ростова опять-таки по приглашению Романоса Меликяна и решил выступил с концертом, сыграть ни больше-ни меньше концерт для скрипки Чайковского в сопровождении фортепьяно. Как известно, фортепьянный аккомпанемент этого концерта чрезвычайно труден. И все в один голос указали на Александра Акопяна, отметив, что он единственный который может выступить в качестве аккомпаниатора. И в Ереване впервые прозвучал концерт для скрипки Чайковского в исполнении Авета Габриеляна, а аккомпанировал ему Александр Акопян”,- рассказал музыковед, профессор Ереванской госконсерватории Армен Будагян.
Ученый
В Санкт-Петербургском Политехническом институте Александр Акопян изучает термодинамику и механику. Эти направления становятся основными в его дальнейшей научной деятельности. В 1917 году Акопян заканчивает политехнический институт и возвращается в Тифлис, где работает какое-то время. В годы существования Первой Республики Армения (1918-1920) он преподает в университете Александрополя (Гюмри). 29 ноября 1920 года в Армении устанавливается советская власть. А в следующем году Акопяна приглашают в Ереван, где ожидалось открытие государственного университета.
Александр Акопян приступает к изучению вопросов термодинамики, которая в те годы была слабо развита в Советском Союзе. Он дал другое возможное обоснование принятого в СССР второго начала термодинамики.
“Это генеалогическое древо Политехнического института. После основания университета создаются три факультета, которые в дальнейшем объединяются. Появляются химический и строительный факультеты, на основе которых в 1933 году создается Политехнический институт. Это был проект Таманяна.
Александр Акопян стоял у истоков создания института. Будучи проректором, он в то же время возглавлял три разные кафедры. Очень редко, когда один и тот же человек может руководить тремя разными направлениями. Он мог”,- отметил директор музея Национального политехнического университета Армении Аркадий Дуринян.
Александр Акопян является автором многочисленных научных трудов. Он был одним из первых академиков Академии наук Армянской ССР.
Александр Акопян об Александре Акопяне
“В начале 20-х годов Ереван еще не был тем городом, который я знал. И, несмотря на неопределенное будущее и тяжелое настоящее Армении, в те годы в Ереван с целью развития образования и науки прибыли лучшие специалисты в своих областях, получившие образование в лучших европейских университетах. Так, Степан Гамбарян и Левон Ротинян приехали из Германии, Арутюн Анжур – из Франции. Они знали, как работают университеты, знали, как составлять учебный план. Так был основан Ереванский государственный университет и отделившиеся от него в дальнейшем институты”,- говорит Александр Акопян, внук физика Александра Акопяна. Последующие поколения ученого – его сын Микаел, внуки Карине и Александр, их дети продолжили научную деятельность в математике и физике.
Сегодня семья внука Александра Акопяна живет в Нью-Йорке, но часто приезжает в Ереван, в дом своего знаменитого деда, где все сохранилось в том виде, в каком было при жизни ученого: в центре гостиной стоит рояль “Бехштайн”, комод, который был приобретен благодаря Рубену Драмбяну, тетради, ноты, напечатанные и рукописные работы. “Рояль дедушка купил в 20-е годы в Петербурге, как сейчас говорят, в рассрочку. Мой отец Микаел Акопян рассказывал, что видел своего отца воодушевленным только в тот день, когда к ним домой привезли немецкий рояль. Очень часто в разгар напряженной научной работы Александр Акопян откладывал ручку и садился за рояль, увлеченно играя Баха, Бетховена или Шопена”,- рассказал внук ученого, показывая видеозапись игры своего отца, Микаела Акопяна, на рояле “Бехштайн”, ставшем важным символом их семьи.
В интервью, которое Микаел Акопян дал в 90 лет, он рассказывает о своем отце Александре Акопяне, об особенностях его характера (Vem Radio, радиожурнал “Акунк”, 2011 г.).
“Когда после армии я поступил в Политехнический институт, отец был его проректором. За хорошую учебу мне полагалась стипендия, но каждый раз, приходя в бухгалтерию, я не находил свою фамилию в списках. Тогда я сообщил об этом отцу. Он сказал: “Не волнуйся, это я тебя вычеркиваю. Ты ведь знаешь, что деньги, которые выделяются на стипендии, ограничены, а нуждающихся студентов много. У нас есть студенты, которые приезжают издалека, и они не получают материальную помощь из дома. Вполне возможно, что твоя стипендия даст возможность одному из таких студентов продолжить учебу””,- рассказал Микаел Акопян.
В 1937 году во время сталинских репрессий десятки ученых, представителей интеллигенции были арестованы по необоснованным обвинениям. Александр Акопян вел переписку со многими известными учеными мира. В целях безопасности он уничтожил письма, которые хранил много лет. Только после его смерти в 1971 году в одной из книг члены семьи обнаружили письмо всемирно известного ученого, лауреата Нобелевской премии Макса Планка (1926 г.).
Александр Акопян умер в возрасте 80 лет, оставив после себя огромное научное наследие. Вот как охарактеризовал Акопяна видный ученый, физик, астроном, академик Григор Гурзадян в своем письме, написанном по случаю его смерти:
“…Мы бессильны перед неизбежным, и вместе с тем трудно осознавать, что больше нет человека, который всегда олицетворял для меня совершенство, который был совершенным в своем безупречном отношении к науке, который своей честностью, добротой и великодушием не имел себе равных как человек и гражданин…