Նախկին գլխավոր դատախազ Գեւորգ Կոստանյանը ՌԴ քաղաքացի է դարձել եւ շինարարական ընկերություն հիմնել
2013-2016 թթ. ՀՀ գլխավոր դատախազ Գեւորգ Կոստանյանը, որը ներկայում ՀՀ իրավապահների կողմից հետախուզվում է, Ռուսաստանի քաղաքացի է դարձել եւ 2022-ի հունվարից հաշվառված է Մոսկվայում:
Հիշեցնենք, որ գլխավոր դատախազի պաշտոնը թողնելուց հետո՝ 2017-2019 թթ., Կոստանյանը ԱԺ պատգամավոր էր ՀՀԿ-ից:
2019-ի սեպտեմբերին հայտնի դարձավ, որ նա մարտի 1-ի գործով հրավիրվել է ՀՀ հատուկ քննչական ծառայություն (ներկայում՝ Հակակոռուպցիոն կոմիտե): Այդ ժամանակ, ըստ ՀՔԾ-ի, Կոստանյանը հայտնել էր, որ գտնվում է արտերկրում եւ 15-20 օրվա ընթացքում կվերադառնա: Նույն տարվա նոյեմբերի 25-ին էլ հայտնի դարձավ, որ ՀՔԾ-ն նախկին գլխավոր դատախազին մարտի 1-ի գործով ներգրավվել է իբրեւ մեղադրյալ, եւ նրան առաջարկվել է 48 ժամում ներկայանալ ՀՔԾ՝ մեղադրանք առաջադրելու համար: Կոստանյանն արձագանքել էր, որ գտնվում է Մոսկվայում ու ողջամիտ չի համարում 48 ժամում ներկայանալու պահանջը: Նա հայտնել էր, որ պայմանագիր է կնքել ՌԴ դատախազության համալսարանի հետ՝ տեղում դասախոսելու նպատակով եւ ուսումնական կիսամյակի ու քննական շրջանի ավարտից հետո պատրաստվում է վերադառնալ Հայաստան:
Այս պատասխանից հետո ՀՔԾ-ն Գ. Կոստանյանի նկատմամբ հայտարարել էր հետախուզում ու միջնորդել դատարանին, որ նախկին պաշտոնյայի խափանման միջոց ընտրվի կալանքը: 2019 թ. դեկտեմբերի 4-ին դատարանը բավարարել էր միջնորդությունը:
Գեւորգ Կոստանյանը մեղադրվում է պաշտոնեական կեղծիք կատարելու, ինչպես նաեւ պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելուն դրդելու, պաշտոնեական կեղծիք կատարելուն դրդելու, ծանր կամ առանձնապես ծանր հանցագործությունը պարտակելուն դրդելու, ծանր կամ առանձնապես ծանր հանցագործությունների վերաբերյալ քրեական գործով ապացույցներ կեղծելուն դրդելու հոդվածներով:
Սակայն նախկին գլխավոր դատախազի դեմ, քրեական հետապնդումից բացի, կա նաեւ գույքի բռնագանձման հայց:
2023-ի հունվարին Հակակոռուպցիոն դատարանը վարույթ է ընդունել Գլխավոր դատախազության հայցը, որով պետական մարմինը պահանջում է իր նախկին ղեկավար Կոստանյանից ու նրան փոխակապակցված 3 անձանցից բռնագանձել 1 բնակարան Երեւանում, 2 առանձնատուն Կոտայքի մարզի Ծաղկաձոր եւ Ջրվեժ համայնքներում, իսկ անհնարինության դեպքում՝ դրանց միջին շուկայական արժեքը, որը կազմում է 363.565.000 դրամ: Անշարժ գույքից բացի՝ ԳԴ-ն պահանջում է բռնագանձել շուրջ 174 մլն դրամ՝ որպես ստացված ապօրինի եկամուտների մնացորդ, ինչպես նաեւ մոտ 276 մլն դրամ, որը չի հիմնավորվում անձի օրինական եկամուտներով, ունի ապօրինի ծագում, փոխանցվել է բարեխիղճ ձեռք բերողի կամ հնարավոր չէ նույնականացնել եւ բռնագանձել:
Նկատենք, որ Գեւորգ Կոստանյանի անունը բացակայում է ՀՀ ընտրողների ռեգիստրից: Եթե դա տեխնիկական սխալի հետեւանք չէ, ապա երկու բան կարող է նշանակել՝ կա՛մ նախկին պաշտոնյան այլեւս ՀՀ քաղաքացի չէ, կա՛մ քաղաքացի է, բայց ՀՀ հաշվառում չունի:
«Հետքը» պարզել է, որ ՌԴ քաղաքացի դարձած Կոստանյանը հաշվառվել է Մոսկվայի Նամյոտկին 18 հասցեում, որն, ի դեպ, կառուցել է գործարար Սամվել Կարապետյանի «Տաշիր» ընկերությունների խումբը: «Ռոզմարին» անունով բնակելի համալիրը շահագործման է հանձնվել 2012 թ.: Այն ներառում է 2 շինություն՝ 31-հարկանի աշտարակ (հասցեն՝ Նամյոտկին 18, ներքեւի պատկերում՝ աջից) եւ տարբեր հարկայնություն (12, 18 եւ 23) ունեցող բնակելի շենք (հասցեն՝ Խերսոնսկայա 43, ներքեւի պատկերում՝ ձախից):
Գեւորգ Կոստանյանը շինարարական ընկերություն էր հիմնել Ռուսաստանում
ՌԴ քաղաքացի դառնալուց բացի՝ նախկին բարձրաստիճան պաշտոնյան մի քանի տարի առաջ նաեւ բիզնես էր հիմնել Ռուսաստանում:
Այսպես՝ 2019 թ. սեպտեմբերի 10-ին Մոսկվայի մարզի Խիմկի քաղաքում Գեւորգ Կոստանյանն ու նրա գործընկեր Հայկ Գրիգորյանը հիմնադրել են «Բլագոստրոյ Սերվիս» ՍՊԸ-ն (Благострой Сервис):
Ընկերության կանոնադրական կապիտալը եղել է 10 հազ. ռուբլի, որը գործընկերները կիսել են 50-50 համամասնությամբ: Ընկերության թիրախում, հաշվի առնելով գործունեության հաշվառված տեսակները, եղել է շինարարությունը: Հիմնական տեսակ է գրանցվել սվաղի աշխատանքները: Մյուսների թվում եղել են՝ բնակելի եւ ոչ բնակելի շենքերի շինարարություն, շենքերի կազմատում եւ քանդում, շինարարական հրապարակի նախապատրաստում, հետախուզական հորատում, էլեկտրական, ջրամատակարարման, ջեռուցման, օդորակման համակարգերի մոնտաժ, ատաղձագործական աշխատանքներ, հատակների ծածկապատում եւ պատերի երեսպատում, ներկարարական եւ ապակեպատման աշխատանքներ եւ այլն: 2019-ի հոկտեմբերին ՍՊԸ-ն գրանցվել է իբրեւ միկրոձեռնարկություն:
Հետաքրքիր է «Բլագոստրոյ Սերվիսի» գրանցման հասցեն՝ ք. Խիմկի, Զոյա Կոսմոդեմյանսկայայի 2ա: Սա նկուղային տարածք է, որի հարեւանությամբ գործում են ՌԴ քննչական կոմիտեի Մոսկվայի մարզի քննչական գլխավոր վարչության Խիմկիի բաժինը, ինչպես նաեւ ՌԴ անվտանգության դաշնային ծառայության Մոսկվայի եւ Մոսկվայի մարզի վարչության Խիմկիի բաժինը: Դժվար է ասել, թե արդյոք այստեղ դեր խաղացել է Կոստանյանի անցյալը ՀՀ գլխավոր դատախազությունում: Հիշեցնենք, որ գլխավոր դատախազ նշանակվելուց առաջ՝ 2011-2013 թթ., նա ՀՀ զինվորական դատախազն ու գլխավոր դատախազի տեղակալն էր:
2020 թ. հունվարին Հայկ Գրիգորյանը դուրս է եկել «Բլագոստրոյ Սերվիսից», որն ամբողջությամբ անցել է Գ. Կոստանյանին: Գրիգորյանի հետ ՍՊԸ-ից դուրս է եկել նաեւ գլխավոր տնօրեն Ալեքսանդր Իսայանը: Վերջինիս փոխարինել է Կարեն Մաթեւոսյանը, որը եւս ներգրավված էր շինարարության ոլորտում:
«Բլագոստրոյ Սերվիսի» տվյալների համաձայն՝ Գեւորգ Կոստանյանը եղել է ընկերության միանձնյա սեփականատերը 2020-2024 թթ.: 2024-ի օգոստոսին նա 50 տոկոս բաժնեմասը փոխանցել է Դմիտրի Միխալյովին, որը ընկերության գլխավոր տնօրենն է 2024-ի մայիսից: Ընդ որում՝ մայիսից ընկերության գործունեության հիմնական տեսակը պինդ, հեղուկ ու գազակերպ վառելիքի եւ հարակից արտադրանքի մեծածախ առեւտուրն է: Գլխավոր տնօրենի՝ համասեփականատեր դառնալուց շատ չանցած՝ հոկտեմբերին, Կոստանյանը դուրս է եկել ՍՊԸ-ից, Միխալյովը դարձել է միակ փայատեր: Ըստ առկա տվյալների՝ ընկերությունն ունի մեկ աշխատող, որը, բնականաբար, տնօրենն է:
Այդուհանդերձ, ռուսական ընկերության 2020-2023 թթ. ֆինանսական հաշվետվություններում տվյալներ չկան, այլ կերպ ասած՝ ՍՊԸ-ն փաստացի գործունեություն չի ծավալել:
- Հետախուզման մեջ գտնվող Ռուբեն Հայրապետյանը Մոսկվայում հյուրանոցային բիզնես է սկսում
- Հայաստանի կողմից հետախուզվող եւ Ռուսաստանում հաստատված Միհրան Պողոսյանը Մոսկվայում բիզնեսով է զբաղվում

Бывший генпрокурор Армении стал гражданином РФ и основал там строительную компанию
Занимавший в 2013-2016 гг. пост генерального прокурора Армении Геворк Костанян, который объявлен в розыск правоохранителями РА, стал гражданином Российской Федерации и в январе 2022 года получил регистрацию в Москве.
Напомним, что после ухода с поста генпрокурора Костанян в 2017-2019 гг. был депутатом Национального Собрания от правящей тогда Республиканской партии Армении.
В сентябре 2019-го его пригласили в Специальную следственную службу (в настоящее время Антикоррупционный комитет) в связи с делом о протестах в Ереване 1 марта 2008 года. Тогда Костанян сообщил, что находится за границей и вернется в течение 15-20 дней.
25 ноября того же года стало известно, что в рамках указанного дела бывший генпрокурор признан обвиняемым и ему предложено в течение 48 часов явиться в Специальную следственную службу для предъявления обвинения. Костанян известил, что находится в Москве и явиться в течение 48 часов не может. Он также сообщил, что заключил контракт с Университетом прокуратуры РФ о чтении лекций и намерен вернуться в Армению после завершения экзаменационного периода.
Получив этот ответ, ССС объявил Костаняна в розыск и представил в суд ходатайство об избрании в отношении него меры пресечения в виде ареста.
Геворк Костанян обвиняется в совершении должностного подлога, подстрекательстве к злоупотреблению должностными полномочиями, сокрытии тяжкого или особо тяжкого преступления, фальсификации доказательств по уголовному делу о тяжких или особо тяжких преступлениях.
Помимо уголовного преследования, бывшему генпрокурору предъявлен иск о  конфискации имущества.
В январе 2023 года Антикоррупционный суд принял в производство иск Генпрокуратуры, которым от государственного органа требовалось конфисковать у Костаняна и аффилированных с ним трех лиц квартиру в Ереване, особняки в Цахкадзоре (Котайкская область) и общине Джрвеж, а в случае невозможности выполнения этого требования взыскать их среднюю рыночную стоимость, которая составляет 363.565.000 драмов. Помимо недвижимости, Генпрокуратура требует конфисковать 174 млн драмов в качестве остатка незаконных доходов, а также около 276 млн драмов, имеющих незаконное происхождение.
Отметим, что в реестре избирателей РА данные Геворка Костаняна отсутствуют. Это может означать, что бывшее должностное лицо либо больше не является гражданином РА, либо является гражданином, но не имеет регистрации в Армении.
Hetq.am выяснил, что получивший российское гражданство Костанян зарегистрирован в Москве по адресу: ул.Наметкина, 18. Здание, кстати, построила группа компаний “Ташир” предпринимателя Самвела Карапетяна. Жилой комплекс “Розмарин” был сдан в эксплуатацию в 2012 году. ЖК включает две 31-этажные башни (Наметкина, 18, на нижнем фото справа) и жилое здание разной этажности (12, 18 и 23 этажа) по адресу: Херсонская, 43 (на нижнем фото слева).
Геворк Костанян основал в РФ строительную компанию
Став гражданином РФ, бывший высокопоставленный чиновник основал там несколько лет назад бизнес.
Так, 10 сентября 2019 г. Геворк Костанян и его партнер Айк Григорян учредили в городе Химки Московской области ООО “Благострой Сервис”.
Уставной капитал компании составил 10 тыс. рублей. Сумму партнеры поделили в равных долях – 50/50. Основными видами деятельности компании были строительство жилых и нежилых домов, снос зданий, подготовка площадок под строительные работы, разведочное бурение, монтаж вентилляционных систем, отделка стен, малярные работы и др. В октябре 2019 г. ООО было зарегистрировано в качестве микропредприятия.
Примечателен адрес регистрации компании: г. Химки, ул.Зои Космодемьянской, 2а. Это подвальное помещение, рядом с которым действует Главное следственное управление Следственного комитета РФ по Московской области, а также Химкинский отдел Управления ФСБ России по г. Москве и Московской области. Трудно сказать, обусловлено ли данное обстоятельство прошлым Костаняна в Генпрокуратуре РА. Напомним, что до назначения на эту должность, в 2011-2013 гг., он был военным прокурором, а затем заместителем генпрокурора РА.
В январе 2020 г. Айк Григорян вышел из компании “Благострой Сервис”, которая полностью перешла к Костаняну. Вместе с Григоряном ООО покинул и гендиректор Александр Исаян. Последний сменил Карена Матевосяна, также работавшего в сфере строительства.
По данным “Благострой Сервис”, в 2020-2024 Геворк Костанян являлся единоличным собственником компании. В августе 2024 г. он передал половину компании Дмитрию Михайлову, который с мая 2024 года занимал должность гендиректора. При этом с мая основным видом деятельности “Благострой Сервис” была оптовая торговля твердым, жидким и газообразным топливом. В октябре, после того, как гендиректор стал совладельцем компании, Костанян вышел из ООО, а Михайлов стал единственным дольщиком. По имеющимся данным, в компании всего один работник, которым, естественно, является директор.
Тем не менее, в финансовых отчетах 2020-2023 гг. сведения о российской компании отсутствуют. А это значит, что ООО фактически не действовало.