Հետախուզման մեջ գտնվող Ռուբեն Հայրապետյանը Մոսկվայում հյուրանոցային բիզնես է սկսում
Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի նախկին (2002-2018 թթ.) նախագահ, ԱԺ նախկին (2003-2012 թթ.) պատգամավոր, գործարար Ռուբեն Հայրապետյանը, որը Հայաստանի իրավապահների կողմից հետախուզվում է, ընկերություն է հիմնել Մոսկվայում:
«ՌՌՌ» ՍՊԸ-ն պետական գրանցում է ստացել մեկ ամիս առաջ՝ հունվարի 10-ին: Գլխավոր տնօրենը Ռուբեն Ռաֆիկի Հայրապետյանն է: ՍՊԸ-ի գործունեության հիմնական ուղղությունը հյուրանոցային բիզնեսն է, այլ ոլորտների թվում նշված են բնակելի եւ ոչ բնակելի շենքերի շինարարությունը, մասնագիտացված շինարարական գործունեության որոշ տեսակներ, ռեստորանային ծառայությունները, խմիչքների մատուցումը, զբոսաշրջային գործակալությունների գործունեությունը, մերսման սրահների, ֆիթնես սրահների գործունեությունը, վարսավիրանոցների եւ գեղեցկության սրահների գործունեությունը եւ այլն:
Դատելով այս ամենից՝ կարելի է եզրակացնել, որ Ռուբեն Հայրապետյանը հյուրանոցային բիզնես է սկսում Մոսկվայում:
Հայրապետյանի ընկերությունը գրանցված է Ռուսաստանի մայրաքաղաքի Ռամենկի շրջանում՝ Մոսֆիլմովսկայա 70 հասցեի նորակառույց բարձրահարկերից մեկում:
Մոսֆիլմովսկայա 70-ը 7 մասնաշենքերից բաղկացած բնակելի համալիր է, որը շահագործման է հանձնվել 2005-ին: Համալիրը կոչվում է «Воробьевы горы» (թարգմանաբար՝ ճնճղուկների սարեր): Չի բացառվում, որ Հայրապետյանը բնակվում է հենց այս համալիրում եւ իր նորաստեղծ ընկերությունն էլ գրանցել է իր բնականարում:
Ընդ որում՝ Հայաստանում էլ Հայրապետյանը նույն անունով ընկերություն ունի: Խոսքը ««ՌՌՌ» հանքային ջրերի գործարան» ՓԲԸ-ի մասին է, որն առավել հայտնի է «Բջնի» եւ «Նոյ» ապրանքանիշերով: Այս ընկերության միակ բաժնետերը գործարարի որդին է՝ Ռաֆիկ Հայրապետյանը:
Հիշեցնենք, որ Ռուբեն Հայրապետյանը Հայաստանում հետախուզման մեջ է: Նրա անցնում է երկու քրեական վարույթներով, որոնցից մեկը քննում է Քննչական կոմիտեն, մյուսը՝ Հակակոռուպցիոն կոմիտեն:
2023-ի փետրվարին «Հետքը» գրել էր Հայաստանի իրավապահների կողմից հետախուզվող մեկ այլ նախկին պաշտոնյայի՝ ԴԱՀԿ ծառայության պետ, ԱԺ պատգամավոր Միհրան Պողոսյանի մասին, որը եւս Մոսկվայում բիզնես գործունեություն է սկսել:

Находящийся в розыске в РА Рубен Айрапетян начинает гостиничный бизнес в Москве
Бывший председатель Федерации футбола Армении (2002-2018 гг.), бывший депутат Национального Собрания (2003-2012 гг.), предприниматель Рубен Айрапетян, который разыскивается армянскими правоохранителями, основал компанию в Москве.
Месяц назад, 10 января, ООО “РРР” получило государственную регистрацию. Генеральным директором компании является Рубен Рафикович Айрапетян. Основная деятельность ООО – гостиничный бизнес. В числе прочих сфер деятельности указываются строительство жилых и нежилых зданий, некоторые специализированные виды строительства, ресторанные услуги, поставки напитков, турагентства, массажные салоны, фитнес-клубы, парикмахерские, салоны красоты и др. Из вышеперечисленного можно заключить, что Рубен Айрапетян начинает в Москве гостиничный бизнес.
Компания Айапетяна зарегистрирована в московском районе Раменки, в одной из многоэтажных новостроек по адресу: Мосфильмовская, 70. Это состоящий из семи корпусов жилой комплекс, который был сдан в эксплуатацию в 2005 году. ЖК называется “Воробьевы горы”. Не исключено, что Айрапетян проживает здесь и новосозданную компанию зарегистрировал по адресу своей квартиры.
Отметим, что компания с таким же названием есть у Айрапетяна и в Армении. Речь идет о ЗАО “Завод минеральных вод “РРР”, выпускающие продукцию под брендами “Бжни” и “Ной”. Единственным акционером этой компании является сын бизнесмена Рафик Айрапетян.
Напомним, что в Армении Рубен Айрапетян объявлен в розыск. Он проходит по двум уголовным делам, одно из которых расследуется в Следственном комитете, а другое – в Антикоррупционном комитете.
В феврале 2023 года Hetq.am написал о разыскиваемом правоохранителями другом бывшем должностном лице – бывшем начальнике Службы принудительного исполнения судебных актов и бывшем депутате парламента Мигране Погосяне. Последний также развернул бизнес-деятельность в Москве.