MapFact. դելիմիտացիա՞, թե՞ իմիտացիա. Ադրբեջանը չի հանել իր մարտական դիրքը ՀՀ սուվերեն տարածքից
2024 թ. ապրիլի 19-ին ՀՀ ԱԳՆ-ն հայտարարեց, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը սահմանազատման (դելիմիտացիայի) գործընթաց են սկսելու Տավուշի մարզի 4 գյուղերի ուղղությամբ՝ Բաղանիս-Բաղանիս Այրում, Ոսկեպար-Աշաղը Ասկիպարա, Կիրանց-Խեյրիմլի եւ Բերքաբեր-Ղզլ Հաջիլի հատվածներում:
Ընդ որում՝ գործընթացը տեղի է ունեցել այնպիսի պայմաններում, երբ Հայաստանի ու Ադրբեջանի սահմանազատման հանձնաժողովները դեռ չէին ստորագրել իրենց գործունեության կանոնակարգը (այն ստորագրվել է 2024 թ. օգոստոսի 30-ին, իսկ ՀՀ ԱԺ-ի կողմից վավերացվել է հոկտեմբերի 23-ին): Այլ կերպ ասած՝ 2024-ի գարնանը սահմանազատման պրոցեսն սկսվել է Ադրբեջանի ճնշման ներքո՝ չսպասելով կանոնակարգի հաստատմանը, ավելին՝ տեղի է ունեցել ոչ միայն սահմանազատում կամ դելիմիտացիա, այսինքն՝ սահմանների ճշգրտում քարտեզի վրա, այլեւ կատարվել է սահմանագծում կամ դեմարկացիա, այսինքն՝ գետնի վրա, իրական պայմաններում սահման է անցկացվել՝ սահմանային սյուներ են տեղադրվել, փշալարեր են անցկացվել:
Փաստացի դեմարկացիայի ընթացքում հայկական զորքը վերը նշված 4 հատվածներում հետ է քաշվել: Եվ միայն մեկ՝ Բերքաբեր-Ղզլ Հաջիլի հատվածում է, որ ադրբեջանցիները հանել են իրենց մարտական դիրքը: Ընդ որում՝ խոսքը ընդամենը մեկ դիրքի մասին է, այնինչ առաջնագծից հանված հայկական մարտական դիրքերը մի քանիսն են եղել:
Ամենակարեւորը՝ ադրբեջանցիները, ՀՀ սուվերեն տարածքում՝ Ջողազի ջրամբարի պատվարի մոտ գտնվող իրենց այդ մեկ դիրքը հանելով, այն ընդամենը տեղափոխել են շուրջ 350 մ հեռու, որը կրկին ՀՀ սուվերեն տարածքում է։ Պարզապես նոր դիրքի տարածքը դուրս է եղել այն հատվածներից, որոնք սահմանազատվել ու փաստացի սահմանագծվել են ապրիլի 19-ին մեկնարկած գործընթացի առաջին փուլում:
Օգնեք «Հետքին» բաժանորդագրվել արբանյակային պատկերների Planet հարթակին եւ ստացեք ստուգված ու փաստարկված, օբյեկտիվ ու ճշգրիտ ինֆորմացիա: Միացեք մեր դրամահավաքին այստեղ:

MapFact: делимитация или имитация? Азербайджан не отвел свои боевые позиции с суверенной территории РА
19 апреля 2024 года Министерство иностранных дел Республики Армения выступило с заявлением о том, что Армения и Азербайджан начнут процесс делимитации в направлении четырех сел Тавушской области. Речь шла об участках Баганис-Баганис Айрум, Воскепар-Ашагы Аскипара, Киранц-Хейримли и Беркабер-Кызыл-Гаджилы.
Отметим, что процесс начался в условиях, когда комиссии по делимитации Армении и Азербайджана еще не подписали документ, регламентирующий их деятельность (он был подписан 30 августа 2024 г. и ратифицирован Национальным Собранием РА 23 октября). Иначе говоря, под давлением Азербайджана процесс делимитации начался весной 2024 г. без утверждения регламента. Более того, осуществлялась не только делимитация, то есть уточнение границ на карте, но и демаркация – проведение границы на земле с установкой пограничных столбов и колючей проволоки.
Фактически в ходе проведения демаркации армянские силы отошли назад на всех четырех участках, а азербайджанцы – лишь на участке Беркабер-Кызыл-Гаджилы. При этом если азербайджанцы отодвинули лишь одну позицию, то армянская сторона – несколько боевых позиций.
А самое главное – азербайджанская боевая позиция, находившаяся рядом с плотиной Джогазского водохранилища на суверенной территории РА, была отодвинута всего на 350 метров. Это значит, что она осталась на суверенной территории Армении. Просто участок новой позиции оказался за пределами тех участков, которые были делимитированы и фактически демаркированы на первом этапе процесса, начавшегося 19 апреля.