Խուզարկություններ և ձերբակալություններ Գյումրիում. ի՞նչ է հայտնի այս պահին
Այսօր՝ մարտի 27-ի առավոտից իրավապահ մարմինները քննչական գործողություններ են իրականացնում Գյումրիում արտահերթ ընտրություններին մասնակցող ընդդիմադիր ուժերից երկուսի՝ «Մայր Հայաստան» և «Մեր քաղաքը» դաշինքների գրասենյակներում։
Հակակոռուպցիոն կոմիետի հաղորդագրության համափայն՝ ընտրողին առաջարկվել է ընտրակաշառք՝ Գյումրիի ավագանու արտահերթ ընտրություններում առաջադրված կուսակցության օգտին քվեարկելու պայմանով: Տվյալներ են ստացվել նաև նույն համայնքի ավագանու ընտրություններում առաջադրված կուսակցության անդամի, ինչպես նաև լիազոր ներկայացուցչի կողմից բարեգործության անվան տակ ընտրողներին որպես ապրանք վառելափայտ տալու, փողոցների խճապատման աշխատանքներ կատարելու, տարազների և այլ գույքի ձեռքբերման համար գումար խոստանալու մասին:
«Մայր Հայաստան» դաշինքի համայնքապետի թեկնածու Կարեն Սիմոնյանը ֆեյսբուքյան իր էջում հայտարարություն է տարածել, որում ասվում է. «Վաղ առավոտյան Հակակոռուպցիոն կոմիտեն, 6-րդ վարչությունը և ոստիկանության Կումայրի բաժինը մտել են «Մայր Հայաստան» դաշինքի գրասենյակ և սկսել խուզարկել շտաբի պետ Արա Ոսկանյանի բնակարանն ու «Մայր Հայաստան» դաշինքի ընդհանուր գրասենյակը։ Նույն կառույցները այս պահին խուզարկում են «Մայր Հայաստան» դաշինքի համակիրներից և աջակիցներից մի քանիսի բնակարանները»։
Փաստաբան Հովհաննես Խուդոյանը տեղեկացրեց, որ ձերբակալվածներից մեկը «Մայր Հայաստան» դաշինքի ցուցակով ավագանու անդամի թեկնածու Էմմա Գրիգորյանն է։ Խուդոյանը հայտնեց, որ մասնակցում է քննչական գործողությունների և հավելյալ տեղեկություն այս պահին հայտնել չի կարող։
«Մեր քաղաքը» դաշինքի թեկնածու Մարտուն Գրիգորյանի օգնական, ավագանու անդամի թեկնածու Լիզա Գասպարյանը «Հետքի» հետ զրույցում նշեց, որ դեռևս ձերբակալվածներ չկան, բայց կա ձերբակալման որոշում։ Խուզարկություն է իրականացվել դաշինքի գրասենյակներից մեկում, իսկ մյուսը փակ է եղել։
Գասպարյանը տեղի ունեցածը քաղաքական ճշում որակեց, նշեց, որ թեև իշխանությունը փորձում է ամեն կերպ ճնշել և լռեցնել ընդդիմադիր թեկնածուներին, Մարտուն Գրիգորյանի վարկանիշն օրեցօր աճում է։
«Գործ են կարում, ավելի դիպուկ ձևակերպում չենք կարող տալ։ Այս ամենի նպատակն է ահաբեկել և վախեցնել ընդդիմությանը»,-ասաց Լիզա Գասպարյանը։
Հակակոռուպցիոն կոմիտեի մամուլի քարտուղար Մարինա Օհանջանյանը «Հետքին» հայտնեց, որ Կոմիտեում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ ընտրակաշառք տալու, ստանալու, բարեգործության արգելքը խախտելու դեպքերի առթիվ։ Տեղեկությունները ստացվել են քրեական ոստիկանությունից և ԱԱԾ-ից։ Ըստ մամուլի քարտուղարի՝ ձերբակալվածներ կան երկու ուժերից էլ։ Այլ մանրամասներ Մարինա Օհանջանյանը չհայտնեց։

Выборы в Гюмри: обыски и задержания
Утром 27 марта правоохранительные органы провели следственные действия в офисах двух предвыборных блоков – “Мать-Армения” и “Наш город”, участвующих во внеочередных выборах в совет старейшин Гюмри.
По сообщению Антикоррупционного органа, избирателю была предложена предвыборная взятка за голосование в пользу члена одной из партий, участвующих во внеочередных выборах. Также поступили данные о том, что член партии и его полномочный представитель под видом благотворительности дали избирателям обещания предоставить дрова, благоустроить улицы и выделить деньги приобретение национальных костюмов и других необходимых принадлежностей.
Кандидат в мэры города от блока “Мать-Армения” Карен Симонян разместил на своей фейсбуковской странице заявление, в котором говорится: “Рано утром сотрудники Антикоррупционного комитета, 6-го управления и Полиции явились в офис, а также провели обыски в квартире начальника предвыборного штаба Ара Восканяна и общего офиса блока “Мать-Армения”. В настоящее время эти же структуры проводят обыски в квартирах некоторых сторонников блока “Мать-Армения”.
Как сообщил адвокат Ованнес Худоян, задержана кандидат в члены совета старейшин по пропорциональному списку блока “Мать-Армения” Эмма Григорян. Худоян отметил, что участвует в следственных действиях и на данный момент не может сообщить дополнительную информацию.
В беседе с Hetq.am помощник кандидата от блока “Наш город” Мартуна Григоряна, кандидат в члены совета старейшин Лиза Гаспарян отметила, что задержанных пока нет, но разрешение на задержание уже принято. В одном из офисов блока был проведен обыск.
Происходящее в Гюмри Л.Гаспарян расценила как оказание политического давления, подчеркнув, что, несмотря на усилия властей заставить замолчать оппозиционных кандидатов, рейтинг Мартуна Григоряна растет с каждым днем.
“Они шьют дело. Цель всех этих действий – терроризировать и запугать оппозицию”,- сказала Лиза Гаспарян.
Пресс-секретарь Антикоррупционного комитета Марина Оганджанян сообщила Hetq.am, что в комитете инициировано уголовное производство по фактам раздачи и получения предвыборных взяток, нарушения запрета на благотворительность. Эти сведения предоставлены Полицией и Службой национальной безопасности. По словам пресс-секретаря, задержанные есть со стороны обеих сил. Другие подробности М.Оганджанян не сообщила.