Մելիքբեկյանը ՈւԵՖԱ-ի ճանապարհին է, Հայաստանում քննադատում ու հրաժարական են պահանջում
Ապրիլի 3-ին Սերբիայի մայրաքաղաք Բելգրադում կանցկացվեն ՈՒԵՖԱ-ի գործադիր կոմիտեի ընտրություններ։ Թեկնածուներից մեկը Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի (ՀՖՖ) նախագահ Արմեն Մելիքբեկյանն է։ Սա տեղի է ունենում երկրի ներսում Մելիքբեկյանի նկատմամբ քննադատության եւ հրաժարականի պահանջի ֆոնին՝ քննարկումների նոր ալիք բարձրացնելով:
«Թույլ չենք տալու նման հակապետական գործելաոճով աչքի ընկնող մարդկանց խոչընդոտել մի գործընթացի, որից միայն շահելու է հայկական ֆուտբոլը, և անելու ենք ամեն հնարավորը ֆուտբոլը նման մարդկանցից ազատելու համար»,- այսպես է Մելիքբեկյանն արձագանքել «Հայկական առաջին ճակատ» շարժման ղեկավար Սերգեյ Ջանջոյանի գրառմանը, որում նա անդրադարձել էր Մելիքբեկյանի՝ ՈՒԵՖԱ-ի գործկոմի անդամ դառնալու հնարավորությանն ու իրենց գործողություններին։
Ջանջոյանը երեկ իր հրապարակման մեջ նշել էր՝ ՈՒԵՖԱ-ի գործկոմում ներկայացուցիչ ունենալը լավ է. նոր հնարավորությունների, ծրագրերի, ֆինանսների ներգրավման հեռանկար կա, սակայն, նրա համոզմամբ, այդ պաշտոնում չի կարող լինել մի մարդ, որը, Հայաստանում իր անելիքները չարած, պետք է զբաղվի եվրոպական ֆուտբոլի խնդիրներով։
«Հավատալու չէ, որ էդ անելու է այս ստախոս, անթասիբ մարդը, որը միշտ պնդել է աթոռից կառչած չլինելու մասին ու իր տված խոստումների անգամ փոքր մասը չի կարողացել իրականացնել»,- գրել է «Հայկական առաջին ճակատ» շարժման ղեկավարը։
Ջանջոյանը նշել է, որ 7 տեղի համար պայքարում է 11 թեկանծու, որոնցից մեկը ՀՖՖ նախագահն է։ Անդամներն ընտրվելու են 4 տարի ժամկետով։
«Թեկնածուները պետք է լինեն երկրի ֆեդերացիայի նախագահ, փոխնախագահ, կամ գլխավոր քարտուղար։ Հետագայում երկրի ֆեդերացիայի նախագահ չընտրվելու կամ հրաժարականի դեպքում կարող են պահպանել իրենց տեղը գործկոմում, եթե հաջորդ նախագահը հետ չկանչի։
ՈՒԵՖԱ-ի գործկոմի անդամի աշխատավարձը տարեկան շուրջ 197 000 եվրո է` 200 եվրո օրապահիկով։
Թվում է` եթե կարողացել է թեկնածու դառնալ, ապա 11-ից հանգիստ կհայտնվի 7-ի մեջ, բայց դա միայն առաջին հայացքից։ Երբ ուսումնասիրում ես մնացած թեկնածուներին, որոնց մեջ են աշխարհահռչակ ֆուտբոլիստներ, մրցավարներ, ֆուտբոլային գերտերությունների ղեկավարներ, որոնց մի մասը նաև գործող անդամներ են, պարզ է դառնում, որ ամեն ինչ այդքան էլ հեշտ չի լինելու»,- գրել է Ջանջոյանը։
Ըստ ՈւԵՖԱ-ի 2023-2024 թթ. ֆինանասական հաշվետվության, որը հրապարակվել է ապրիլի 3-ին՝ իրականում Գործկոմի անդամները տարեկան ստանում են ֆիքսված 160 000 եվրո փոխհատուցում։ Գումարի չափը անփոփոխ է 2017 թվականից սկսած։
Ջանջոյանի հրապարակման օրը աշխատավարձի վերաբերյալ Google-ում որոնում կատարելիս առաջինը UEFA reveals president Ceferin is paid $1.64M salary վերտառությամբ հոդվածն էր հայտնվում, որտեղ նշվում է, որ ՈւԵՖԱ-ի գործկոմի անդամները տարեկան 160 000 եվրո են ստանում, որը համարժեք է (2018 թվականի մարտի դրությամբ) 197 000 ԱՄՆ դոլարի։ Ջանջոյանի հրապարակման մեջ նշված 197 000 եվրոն, ըստ էության, կարող է նման շփոթմունքի պատճառ լինել։
«Հայկական առաջին ճակատ» շարժումը երկար ժամանակ է՝ պահանջում է ՀՖՖ ղեկավարության հրաժարականը։ Ջանջոյանի խոսքով՝ այս հարցը հրաժարականի պահանջի համատեքստում չի շահարկվել, սակայն, եթե առաջիկայում Մելիքբեկյանը չտեղեկացնի իր հրաժարականի ժամկետների մասին, իրենք հնարավոր է գնան ծայրահեղ քայլերի՝ նախաձեռնելով գործընթաց նրա՝ ՈՒԵՖԱ-ի գործկոմում հայտնվելը խոչընդոտելու ուղղությամբ։
Այսօր «Հայկական առաջին ճակատ» շարժման ղեկավարի հայտարարությունը ՀՖՖ նախագահը որակել է խայտառակություն։
«Սա առնվազն հակահայաստանյան քայլ է, որը վնաս է հասցնելու պետության հեղինակությանը և ակնհայտորեն ուղղված է հայկական ֆուտբոլի դեմ: Փաստորեն, նման մտադրություններ ունեցողները փորձում են խոչընդոտել Հայաստանի՝ որպես ինքնիշխան պետություն միջազգային ասպարեզում ներկայանալու հնարավորությանը»,- հայտարարել է Մելիքբեկյանը։
ՀՖՖ նախագահը նշել է, որ ՈՒԵՖԱ-ի գործկոմի կազմում իր առաջադրումն ինքնանպատակ չէ, ու իրենք թույլ չեն տալու խոչընդոտել մի գործընթացի, «որից միայն շահելու է հայկական ֆուտբոլը»։
«Սա շարունակությունն է նմանատիպ այլ գործողությունների ու հայտարարությունների, որոնք իրականացվում են այլ հարթակներում նույն անձանց կողմից: Ցանկանում եմ այս պահին հիշեցնել այդ մարդկանց, որ իրենց նախորդ բոլոր փորձերը ուղղակի ձախողվել են»,- ասված է ՀՖՖ նախագահի հայտարարության մեջ:
Վերջին շրջանում Հայաստանի ազգային հավաքականի արդյունքները երկրպագուների շրջանում մեծ քննադատություն և հիասթափություն են առաջացրել։ Մասնավորապես, Ազգերի լիգայի փլեյ-օֆֆում Վրաստանի հավաքականից կրած վերջին պարտությունները (0:3 և 1:6) բացասական արձագանքների ալիք են առաջացրել։ Ավելի վաղ, 2026 թվականի աշխարհի առաջնության ընտրական փուլում ևս ազգային թիմը չի կարողացել համոզիչ արդյունքներ ցույց տալ։ Մելիքբեկյանը բազմիցս ներողություն է խնդրել հավաքականի նման ելույթների համար՝ ասելով, որ դրանք անընդունելի են։
Հրաժարականի պահանջով բողոքի ակցիաներ են կազմակերպվում թե՛ հավաքականի, թե՛ ներքին առաջնության խաղերի ժամանակ։ Մարտի 1-ին՝ Հայաստանի ֆուտբոլի առաջնության «Փյունիկ»-«Արարատ-Արմենիա» հանդիպման ժամանակ, երկրպագուները «Մելիքբեկյա՛ն, հեռացի՛ր» վանկարկումներով մտել էին խաղադաշտ, ինչից հետո 9 անձ ձերբակալվել էր։
ՀՖՖ-ի ղեկավարության հասցեին հնչող քննադատությունը չի դադարում, Մելիքբեկյանն էլ շարունակում է կրկնել՝ հրաժարական չի տալու։ Մելիքբեկյանը Ֆեդերացիայի նախագահի պաշտոնը զբաղեցնում է 2019 թվականի դեկտեմբերից, իսկ 2023-ի դեկտեմբերին վերընտրվել է նույն պաշտոնում։
Հ.Գ. Նյութում կատարվել է լրացում։ Նախնական տարբերակում ներկայացրել էինք միայն Սերգեյ Ջանջոյանի հրապարակման մեջ նշված աշխատավարձի չափը, որը սխալ էր։

Меликбекян хочет пройти в исполком УЕФА на фоне звучащих в Армении требований о его отставке
3 апреля в столице Сербии Белграде пройдут выборы в исполнительный комитет УЕФА. Одним из кандидатов в члены исполкома является председатель Федерации футбола Армении Армен Меликбекян. Этот процесс проходит на фоне звучащей в стране критики в адрес Меликбекяна и требований его отставки. Создавшаяся ситуация вызвала новую волну обсуждений.
“Мы не позволим людям, действующим антигосударственными методами, препятствовать процессу, от которого армянский футбол только выиграет. Мы сделаем все возможное, чтобы оградить футбол от таких людей”,- заявил Меликбекян в ответ на публикацию руководителя движения “Первый армянский фронт” Сергея Джанджояна, в которой он коснулся возможного избрания Меликбекяна членом исполкома УЕФА и их действий.
В публикации Джанджоян отметил, что очень хорошо иметь своего представителя в исполкоме УЕФА, так как это означает новые возможности, новые планы, перспективу привлечения финансов, однако обязанности члена исполкома не может выполнять человек, который не реализовал свои планы в Армении, но при этом должен заниматься проблемами европейского футбола.
“Трудно поверить, что этим должен заниматься лжец, человек без чести, который всегда утверждал, что не цепляется за кресло, который не сумел осуществить даже малую часть своих обещаний”,- написал руководитель движения “Первый армянский фронт”.
По словам Джанджояна, на семь мест в исполкоме УЕФА претендуют 11 кандидатов, одним из которых является председатель ФФА. Члены будут избраны сроком на четыре года.
“Кандидаты должны быть председателями, заместителями председателей или генеральными секретарями федераций футбола своих стран. В дальнейшем в случае неизбрания председателем федерации страны или отставки с этой должности они могут сохранить свое место в исполкоме, если следующий президент не отзовет их.
Годовая зарплата члена исполкома УЕФА составляет 197.000 евро. Казалось бы, если Меликбекяну удалось войти в число 11 кандидатов, то он спокойно сможет пройти в исполком, но так кажется только на первый взгляд. Отметим, что среди кандидатов есть всемирно известные футболисты, судьи, главы футбольных держав, многие из которых уже являются действующими членами, поэтому попасть в исполком будет не так легко”,- отметил Джанджоян.
Уже долгое время “Первый армянский фронт” требует отставки руководства ФФА. По словам руководителя движения, если в ближайшее время Меликбекян не назовет срок своей отставки, то они могут пойти на крайние шаги, не допустив его избрания в исполком УЕФА.
Заявление руководителя движения председатель Федерации футбола Армении назвал “позором”.
“Это по меньшей мере антиармянский шаг, который нанесет удар по авторитету страны, и он явно направлен против армянского футбола. Фактически люди, имеющие подобные намерения, пытаются не допустить, чтобы Армения была представлена на международной арене как суверенное государство”,- заявил Армен Меликбекян.
По словам председателя ФФА, его выдвижение кандидатом в члены исполкома УЕФА не самоцель, и они не позволят препятствовать процессу, от которого “армянский футбол только выиграет”. “Это продолжение других аналогичных действий и заявлений, которыми те же лица отличаются на других платформах. Хочу напомнить этим людям, что все их предыдущие попытки потерпели неудачу”,- говорится в заявлении А.Меликбекяна.
В последнее время результаты игр национальной сборной Армении вызывают только критику и разочарование болельщиков. Так, поражения от сборной Грузии в двух последних играх в плей-офф Лиги наций (0:3 и 1:6) подняли волну возмущения и негативных отзывов. Ранее, на отборочном этапе чемпионата мира 2026 года, национальная сборная тоже не смогла показать убедительные результаты. Меликбекян неоднократно приносил извинения за подобные выступления сборной, заявляя, что они неприемлемы.
Акции протеста с требованием отставки Меликбекяна проходили как во время игр сборной, так и на играх чемпионата страны. На состоявшейся 1 марта встрече армянских команд “Пюник” и “Арарат-Армения” болельщики стали скандировать “Меликбекян, уходи!”, после чего полиция задержала девять человек.
Критика в адрес руководства ФФА не прекращается, ну а Меликбекян продолжает заявлять, что не уйдет в отставку. Федерацию он возглавил в декабре 2019 года, а в 2023 году был переизбран на эту должность.