Ինչպես է իշխանությունն ԱՆԻՖ-ի միջոցով ներդրում կատարել ընդդիմադիր գործչի բիզնեսում
«Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդ» ՓԲԸ-ն (առավել հայտնի է ԱՆԻՖ անունով), որը պետական կազմակերպություն է, Մեղրու նախկին համայնքապետ, ընդդիմադիր նախկին պատգամավոր Մխիթար Զաքարյանի կնոջ հետ ընկերություն է հիմնել 2023 թ.:
Ընկերության ստեղծմանը նախորդած իրադարձությունների ընթացքը թույլ է տալիս ասել, որ իշխանությունն ԱՆԻՖ-ի միջոցով «փայ է մտել» Զաքարյանների մասնավոր բիզնեսում:
Խոսքը «Հարավային տերմինալ» ՓԲԸ-ի մասին է, որը ժամանակավոր պահպանման պահեստ է շահագործում հայ-իրանական սահմանին՝ Ագարակ քաղաքում: Ժամանակավոր պահպանման պահեստը հատուկ տարածք է, որտեղ իրականացվում է ապրանքների ժամանակավոր պահպանություն՝ ավելի ուշ մաքսային որեւէ ընթացակարգով դրանք բաց թողնելու համար:
Մխիթար Զաքարյան-գործող իշխանություն առճակատումը
Ագարակցի Մ. Զաքարյանը 2008-2016 թթ. Սյունիքի Ագարակ քաղաքի ղեկավարն էր, իսկ 2016-2021 թթ. ղեկավարում էր Մեղրի խոշորացված համայնքը (վերջինս ընդգրկում է Մեղրու ամբողջ նախկին շրջանը, այդ թվում՝ Ագարակ քաղաքը): 2013-ին նրա ընտանիքը հիմնել է «Ագարակ տերմինալ» ՍՊԸ-ն, որը ժամանակավոր պահպանման պահեստ էր շահագործում Հայաստան-Իրան սահմանին: Ընկերության առաջին սեփականատերը Զաքարյանի աներորդին էր՝ ագարակցի Արտյոմ Սարգսյանը, սակայն 2014-ին նրան փոխարինել է Մխիթար Զաքարյանի քույրը՝ Մարգարիտա Զաքարյանը:
2021-ի ապրիլին՝ 44-օրյա պատերազմում ծանր պարտությունից ամիսներ անց, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այցելել էր Սյունիք, այդ թվում՝ Մեղրի ու Ագարակ: Այս քաղաքներում վարչապետի այցը տապալվել էր, քանի որ տեղացիներից ոմանք նրան սրերով էին ընդունել՝ հայհոյել, անվանել կապիտուլյանտ, ինչին Փաշինյանը հակադարձել էր, թե կապիտուլյանտը նրանք են: Այս պայմաններում նա Ագարակում ելույթ չէր ունեցել, բայց իրեն հայհոյողներին նկատի ունենալով՝ հայտարարել էր, որ այդ հարցը կարգավորելու են: Այն ժամանակ խոշորացված Մեղրու համայնքապետը դեռ Մ. Զաքարյանն էր:
Միջադեպից օրեր անց ՊԵԿ-ը սկսել էր ստուգումներ իրականացնել Զաքարյանին փոխկապակցված ընկերություններում: Պետական մարմնի ուշադրության կենտրոնում էր հայտնվել նաեւ «Ագարակ տերմինալ» ՍՊԸ-ն:
«Մաքսակետի հարեւանությամբ գործում է «Ագարակ տերմինալ» ՍՊԸ-ն, որը պատկանում է իմ կնոջը (ինչպես ասվեց, փաստաթղթերով սեփականատերը Զաքարյանի քույրն է – հեղ.)։ Այն մաքսային ձեւակերպումներ եւ լոգիստիկ ծառայություններ է իրականացնում։ Ապրիլի 21-ին հարկայինի Շուշոյի (ՊԵԿ նախագահի այն ժամանակվա տեղակալ Շուշանիկ Ներսիսյան - հեղ.) բանավոր հրամանով դա անհիմն փակել են։ Երեք օր է՝ դիմում ենք, որ մեզ տրամադրեն որոշումը, թե ինչի հիման վրա է փակվել, քանի որ ուզում ենք դատարան դիմել։ Որոշումը չեն տրամադրում»,- 2021-ի ապրիլի 25-ին aysor.am-ին հայտնել էր Մխիթար Զաքարյանը։
Մեղրու համայնքապետը խոսել էր իր ընտանիքի բիզնեսի փակման հետեւանքով տարածաշրջանի գործարարների համար առաջացող բարդությունների մասին: Բանն այն է, որ «Ագարակ տերմինալ» ՍՊԸ-ի պահեստից հետո հայ-իրանական սահմանին ամենամոտը Կապանում գործող «Զանգեզուր տերմինալ» ՍՊԸ-ի ժամանակավոր պահպանման պահեստն է:
«Մեղրիի եւ Քաջարանի տարածաշրջանում, որտեղ գտնվում են Ագարակի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը, ԶՊՄԿ-ն, Մեղրիի ճանշինը եւ Մեղրիի բիզնեսը, մեծ խնդրի առաջ են կանգնել։ Բեռը, որ նախատեսված է Մեղրիի եւ Քաջարանի համար, այս տերմինալի փակման հետեւանքով 80 կմ պետք է տանեն, հասցնեն Կապանի տերմինալ, մաքսային ձեւակերպում ստանան, որպեսզի դարձյալ հետ գան։ Մարդիկ չեն ուզում քշել, Իրանից բեռները բերել են, տրանսպորտի գումարը վճարված է եղել մինչեւ Մեղրի հասնելու համար։ Եթե հիմա էլ վարորդներն այդ ճանապարհը փակեն, ասելու են, թե հայ-իրանական հարաբերություններին վնաս եք հասցնում։ Խնդիրներ են ստեղծում ոչ միայն ընկերության, այլ ամբողջ տարածաշրջանի բիզնեսի համար»,- ասել էր Զաքարյանը։
ՊԵԿ այն ժամանակվա նախագահ Էդուարդ Հովհաննիսյանն իր հերթին հայտարարել էր, որ «Ագարակ տերմինալ» ՍՊԸ-ի ռենտգեն սարքավորումն անջատված է եղել, ինչի հիման վրա ինքը հրամայել է կասեցնել պահեստի վկայականի գործողությունը:
Զաքարյանի դեմ արշավն այսքանով չավարտվեց: 2021-ի ապրիլին նա ձերբակալվեց, սակայն դատարանը ոչ միայն ոչ իրավաչափ ճանաչեց ձերբակալությունը, այլեւ մերժեց Մեղրու համայնքապետին կալանավորելու Քննչական կոմիտեի միջնորդությունը: Հունիսին կայացած ԱԺ արտահերթ ընտրություններին մասնակցելու համար ՀՅԴ-ն ու Սյունիքի նախկին մարզպետ Վահե Հակոբյանի գլխավորած «Վերածնվող Հայաստան» կուսակցությունները կազմեցին «Հայաստան» դաշինքը, որի ընտրական ցուցակում էր նաեւ «Վերածնվող Հայաստանի» անդամ Մխիթար Զաքարյանը: Վերջինս 2021-ի հուլիսին հրաժարական տվեց Մեղրու համայնքապետի պաշտոնից եւ օգոստոսին ԱԺ պատգամավորի մանդատ ստացավ:
Բայց մինչեւ մանդատ ստանալը՝ հուլիսին, Զաքարյանը նորից ձերբակալվեց, ու չնայած այս անգամ դատարանը կրկին ոչ իրավաչափ ճանաչեց ձերբակալությունը, այդուհանդերձ, որոշեց ընդդիմադիր գործչին կալանավորվել: Միայն 2021-ի դեկտեմբերին ՍԴ-ն կայացրեց որոշում, որի հիման վրա պատգամավոր ընտրված Զաքարյանի կալանքը վերացվեց:
Ինչպես Զաքարյանը քաղաքական մրցակցից դարձավ բիզնես գործընկեր
Այդուհանդերձ, Մխիթար Զաքարյանը երկար չմնաց ԱԺ-ում: Կալանքից դուրս գալուց եւ խորհրդարան մտնելուց շատ չանցած՝ նա ներողություն խնդրեց Փաշինյանից 2021-ի ապրիլին Մեղրի համայնքում տեղի ունեցածի համար, իսկ 2022-ի հոկտեմբերին հայտարարեց, որ հրաժարվում է մանդատից. «Ես՝ որպես ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր, որոշում եմ կայացրել դադարեցնել պատգամավորական գործունեությունս՝ հայրենիքիս առավել արդյունավետ ծառայելու վճռականությամբ։ Միաժամանակ, ուզում եմ հայտնել, որ շարունակելու եմ քաղաքական գործունեությունս «Վերածնվող Հայաստան» կուսակցության շարքերում՝ անելով հնարավորություններիս սահմաններում առավելագույնը՝ ի նպաստ մեր առաջ ծառացած խնդիրների լուծման»։ 2022-ի հոկտեմբերի 11-ին Զաքարյանի պատգամավորական լիազորությունները դադարեցվեցին:
Սրանից 4 ամիս անց՝ 2023 թ. փետրվարի 9-ին, հիմնադրվեց «Հարավային տերմինալ» ՓԲԸ-ն: Ագարակում գրանցված ընկերության 51 տոկոսի բաժնետերը Մ. Զաքարյանի կինն է՝ Վարդուհի Սարգսյանը, իսկ մնացած 49 տոկոսի բաժնետեր է դարձել պետությունը՝ ի դեմս «Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդ» ՓԲԸ-ի՝ ԱՆԻՖ-ի: Նկատենք, որ այդ ժամանակ ԱՆԻՖ-ի անմիջական վերադասը ՀՀ վարչապետի աշխատակազմն էր, որին հանձնված էր ֆոնդի բաժնետոմսերի կառավարումը։ Այսպիսով՝ Մխիթար Զաքարյանն ու պետությունը/գործող կառավարությունը դարձել են գործընկերներ (նկատենք, որ «Ագարակ տերմինալ» ՍՊԸ-ն որպես ընկերություն այսօր էլ շարունակում է գործել, սակայն ժամանակավոր պահպանման պահեստ այլեւս չի շահագործում):
2023-ի մարտի 24-ին «Հարավային տերմինալ» ՓԲԸ-ն ժամանակավոր պահպանման պահեստի կազմակերպչի վկայական ստացավ: Ներկայում Սյունիքում նման 2 պահեստ կա՝ Ագարակում («Հարավային տերմինալ» ՓԲԸ) եւ Կապանում («Զանգեզուր տերմինալ» ՍՊԸ, վկայականը ստացել է 2016-ին):
ԱՆԻՖ-ի բաժնետոմսերն անցել են ՊԳԿԿ-ին. ի՞նչ է լինելու դրանց ապագան
Այն բանից հետո, երբ ԱՆԻՖ-ը հայտնվեց կոռուպցիոն սկանդալի մեջ ու քրեական վարույթի առանցքում, այդ ընկերությունը հիմնած Փաշինյանի կառավարությունը որոշեց ազատվել նրանից՝ այն տանելով լուծարման: 2024-ի օգոստոսի 29-ին Կառավարությունը որոշեց, որ մի քանի բաժնետիրական ընկերություններում ԱՆԻՖ-ի ունեցած բաժնետոմսերն ու հողամասերը որպես նվիրատվություն ընդունելուց հետո այն պետք է լուծարել: Դրանց թվում էր «Հարավային տերմինալ» ՓԲԸ-ն: Գործադիրը Պետգույքի կառավարման կոմիտեի (ՊԳԿԿ) նախագահին հանձնարարեց ԱՆԻՖ-ի հետ կնքել պայմանագիր եւ որպես նվիրատվություն ընդունել «Հարավային տերմինալ» ընկերությունում ԱՆԻՖ-ի անունով գրանցված 49 տոկոս բաժնետոմսերը: ՊԳԿԿ-ից տեղեկացել ենք, որ պայմանագիրը կնքվել է սեպտեմբերի 11-ին:
Այդուհանդերձ, ինչու՞ էր գործող իշխանությունը որոշել ԱՆԻՖ-ի միջոցով 2023-ին համատեղ ընկերություն հիմնել մասնավոր անձի, այն էլ՝ ընդդիմադիր գործչի ընտանիքի անդամի հետ: Պետգույքի կառավարման կոմիտեի նախագահի տեղակալ Գեղամ Հովսեփյանը մեր այս հարցին ընդհանրական պատասխան է տվել՝ նշելով, որ ըստ ԱՆԻՖ-ի ու մասնավոր գործընկերոջ (Վարդուհի Սարգսյանի – հեղ.) միջեւ կնքված բաժնետիրական համաձայնագրի՝ «Հարավային տերմինալ» ՓԲԸ-ն ստեղծվել է համատեղ ձեռնարկատիրական գործունեություն ծավալելու նպատակով:
Հետաքրրքվել էինք նաեւ, թե ՊԳԿԿ-ն իրեն անցած 49 տոկոս բաժնեմասի կառավարման ապագան ինչպես է տեսնում, եւ արդյոք կա այն օտարելու ծրագիր: Գ. Հովսեփյանը հայտնել է, որ բաժնեմասի կառավարման վերաբերյալ ներկայում քննարկումներ են ընթանում, սակայն օտարման մասին որոշում չկա: Հավելել է, որ Արժույթի միջազգային հիմնադրամի հետ ՀՀ ֆիննախը մշակել է «Պետական մասնակցությամբ ընկերությունների սեփականության քաղաքականության մասին» հայեցակարգը, բացի դրանից՝ Ասիական զարգացման բանկի «Հարկաբյուջետային կայունության եւ ֆինանսական շուկաների զարգացման ծրագրի» 3-րդ ենթածրագրով սահմանված է, որ պետական մասնակցությամբ ընկերությունների ֆինանսական թափանցիկության բարելավման, կենտրոնացված հարկաբյուջետային մոնիտորինգի եւ վերահսկողության ամրապնդման, ինչպես նաեւ կորպորատիվ կառավարման եւ գործառնական արդյունավետության հաստատման նպատակով կընդունվի ՀՀ կառավարության որոշում, որոնց դրույթները հաշվի են առնվելու «Հարավային տերմինալ» ՓԲԸ-ի 49 տոկոս բաժնեմասի հետագա կառավարման վերաբերյալ որոշումներ կայացնելիս:
Գործունեության առաջին տարում՝ 2023 թ., «Հարավային տերմինալ» ՓԲԸ-ն պետբյուջե է մուծել ընդհանուր 46 մլն դրամ հարկ եւ պարտադիր այլ վճարներ: 2024-ին այդ թիվը կազմել է 75 մլն դրամ: ՊԳԿԿ-ի տեղեկացմամբ՝ ՓԲԸ-ում անցկացված անկախ աուդիտի եզրակացության համաձայն՝ ընկերությունը 2023 թ. գործունեության արդյունքում ունեցել է 11,5 մլն դրամ զուտ շահույթ: Դրանից ՀՀ-ին՝ ի դեմս Ֆիննախի, փոխանցվել է 5,6 մլն դրամ շահաբաժին: 2024-ին ընկերության ստացած շահույթի ու պետությանը փոխանցած շահաբաժնի վերաբերյալ տեղեկություններ չկան:

Правительство посредством ANIF инвестировало в бизнес оппозиционного деятеля
ЗАО “Фонд государственных интересов”, являющееся государственной организацией, которая больше известна под названием ANIF (Armenian National Interests Fund), в 2023 году вместе с женой бывшего главы общины Мегри, бывшего депутата-оппозиционера Мхитара Закаряна основало компанию.
События, предшествовавшие созданию компании, позволяют утверждать, что власти посредством ANIF “вошли в долю” в частном бизнесе Закарянов.
Речь идет о ЗАО “Южный терминал”, которое эксплуатирует склад временного хранения в городе Агарак на армяно-иранской границе. Склад временного хранения – это специальное помещение, где временно хранятся товары, предназначенные для дальнейшего перемещения по той или иной таможенной процедуре.
Конфронтация между Мхитаром Закаряном и действующей властью
В 2008-2016 гг. Мхитар Закарян возглавлял город Агарак Сюникской области, а в 2016-2021 гг. руководил укрупненной общиной Мегри. В 2013 году его семья основала ООО ”Агарак терминал”, эксплуатировавшее склад временного хранения на границе Армении и Ирана. Первым собственником компании был шурин Мхитара Закаряна Артем Саргсян, которого в 2014 г. сменила сестра Закаряна Маргарита Закарян.
В апреле 2021 года, спустя несколько месяцев после тяжелого поражения в 44-дневной войне, премьер-министр Никол Пашинян отправился в Сюник, где посетил Мегри и Агарак. Визит премьера в эти города был сорван, так как некоторые местные жители встретили Пашиняна в штыки, обматерили его, назвали “капитулянтом”. В создавшейся ситуации Пашинян не стал выступать в Агараке, но заявил, что этот вопрос должен быть решен, имея в виду тех, кто оскорбил его. Тогда должность главы укрупненной общины Мегри занимал Мхитар Закарян.
Через несколько дней после этого Комитет госдоходов начал проверки в аффилированных с Закарянами компаниях. В центре внимания КГД оказалось также ООО “Агарак терминал”.
“Рядом с таможенным пунктом действует ООО “Агарак терминал”, которое принадлежит моей жене (как уже было сказано, по документом собственником компании является сестра М.Закаряна – авт.). Компания оказывает услуги по оформлению таможенных документов и логистике. 21 апреля по устному распоряжению Шушо из налоговой службы (имелась в виду занимавшая тогда должность заместителя председателя КГД Шушаник Нерсисян – авт.) компания была необоснованно закрыта. Уже третий день мы требуем предоставить нам решение о закрытии, так как хотим обратиться в суд, но нам его не предоставляют”,- сказал в интервью электронному сайту aysor.am 25 апреля 2021 года Мхитар Закарян.
Глава Мегри сообщил о трудностях, с которыми столкнулись предприниматели региона вследствие закрытия их семейного бизнеса. Дело в том, что второй после ООО “Агарак терминал” самый близкий склад временного хранения принадлежит действующему в Капане ООО “Зангезурский терминал”.
“В регионе Мегри и Каджарана, где действуют Агаракский медно-молибденовый комбинат, Зангезурский ММК, строительные организации, столкнулись с серьезной проблемой. Из-за закрытия этого терминала предусмотренные для Мегри и Каджарана грузы придется везти 80 километров до Капанского терминала, чтобы оформить таможенные документы и вернуться обратно. Люди не хотят преодолевать такой путь. Они доставили из Ирана грузы, заплатили за доставку до Мегри. И если сейчас водители перекроют эту дорогу, то их обвинят в нанесении ущерба армяно-иранским отношениям. Создают проблемы не только для компании, но и для бизнеса во всем регионе”,- отметил Закарян.
В свою очередь занимавший тогда пост председателя КГД Эдуард Ованнисян заявил, что рентгеновский аппарат ООО “Агарак терминал” был отключен, из-за чего он распорядился приостановить деятельность склада.
На этом кампания против Закаряна не закончилась. В апреле 2021 г. он был задержан, однако суд не только посчитал его задержание неправомерным, но и отклонил ходатайство Следственного комитета об аресте главы Мегри. В июне для участия во внеочередных выборах в Национальное Собрание партии Дашнакцутюн и “Возрождающаяся Армения”, которую возглавлял бывший губернатор Сюника Ваге Акопян, образовали блок “Айастан”, в пропорциональный список которого вошел и член “Возрождающейся Армении” Мхитар Закарян. В июле 2021-го он подал в отставку с поста руководителя общины Мегри, а в августе получил мандат депутата парламента.
Однако до этого Закарян вновь был задержан, и хотя суд и на этот раз признал его задержание неправомерным, тем не менее принял постановление об аресте оппозиционного деятеля. И лишь в декабре 2021 г. Конституционный суд принял решение, по которому арест в отношении ставшего к тому времени депутатом Национального Собрания Мхитара Закаряна был отменен.
Как Закарян из политического соперника превратился в бизнес-партнера
Тем не менее, депутатская деятельность Мхитара Закаряна продлилась недолго. После освобождения из-под ареста он принес извинения Пашиняну за инцидент в Мегри в апреле 2021 года, а уже в октябре 2022-го заявил об отказе от депутатского мандата. Вместе с тем Закарян сообщил, что будет продолжать свою политическую деятельность в рядах партии “Возрождающаяся Армения”. 11 октября 2022 г. депутатские полномочия Мхитара Закаряна были прекращены.
Спустя четыре месяца, 9 февраля 2023 г., в Агараке было зарегистрировано ЗАО “Южный терминал”, 51% которого были записаны на жену М.Закаряна Вардуи Саргсян, остальные 49% стали собственностью государства в лице ЗАО “Фонд государственных интересов Армении”, или ANIF.
Отметим, что в то время ANIF подчинялся непосредственно администрации премьер-министра РА, которому было передано управление акциями фонда. Таким образом, Мхитар Закарян и государство/действующее правительство стали партнерами (заметим, что ООО “Агарак терминал” и сегодня продолжает действовать, но уже без эксплуатации склада временного хранения).
24 марта 2023 года ЗАО “Южный терминал” получило свидетельство организатора склада временного хранения. В настоящее время в Сюнике действуют два таких склада – в Агараке (ЗАО “Южный терминал”) и в Капане (ООО “Зангезурский терминал”, получившее свидетельство в 2016 г.).
Акции ANIF перешли к КУГИ: какой будет их дальнейшая судьба?
После того, как ANIF оказался в центре коррупционного скандала, став фигурантом уголовного дела, основавшее эту компанию правительство Пашиняна решило избавиться от нее путем ликвидации. 29 августа 2024 года правительство приняло решение о том, что после получения в дар акций ANIF в нескольких акционерных компаниях и земельных участков, Фонд будет ликвидирован. В числе указанных компаний было и ЗАО “Южный терминал”. Правительство поручило председателю Комитета управления госимуществом (КУГИ) заключить с ANIF договор и принять в дар 49% зарегистрированных на имя Фонда акций компании “Южный терминал”. Договор был заключен 11 сентября.
И все же, почему действующая власть решила посредством ANIF основать в 2023 году компанию совместно с частным лицом, к тому же членом семьи оппозиционного деятеля?
Заместитель председателя КУГИ Гегам Овсепян в ответ на наш вопрос отметил, что, согласно акционерному соглашению между ANIF и частным партнером (Вардуи Саргсян – авт.), создание ЗАО “Южный терминал” преследовало цель осуществлять совместную предпринимательскую деятельность.
Нас также интересовало, как будет осуществляться в будущем управление переданной КУГИ 49-процентной долей и существует ли программа ее  отчуждения. По словам Г.Овсепяна, в настоящее время обсуждается вопрос управления долей компании, однако решения о ее отчуждении пока нет. Он также отметил, что Министерство финансов РА совместно с Международным валютным фондом разработало концепцию политики в отношении собственности компаний с государственным участием. Кроме того, на основании программы Банка Азиатского развития правительство примет решение, положения которого будут учтены при принятии решений о дальнейшем управлении 49% акций ЗАО “Южный терминал”.
В 2023 году, за первый год своей деятельности, компания перечислила в госбюджет в общей сложности 46 млн драмов в виде налогов и других обязательных платежей. В 2024 г. этот показатель составил 75 млн драмов. По данным Комитета управления госимуществом, проведенный в ЗАО независимый аудит показал, что в результате деятельности компании в 2023 году ее чистая прибыль составила 11,5 млн драмов. 5,6 млн драмов от этой суммы в качестве долевой прибыли было перечислено государству в лице Минфина.