Ովքե՞ր գիտեն՝ երբ երկրաշարժ կլինի, ի՞նչ կա 375 մետր երկարությամբ թունելում
Հայաստանը գտնվում է սեյսմիկ ակտիվ գոտում, որտեղ երկրաշարժեր տեղի են ունենում գրեթե ամեն օր: Մինչև 1991 թվականը՝ նախքան Սեյսմիկ պաշտպանության ազգային ծառայության ստեղծումը, երկրաշարժերի կանխատեսման և ռիսկի նվազեցման աշխատանքները շատ սահմանափակ էին։ Սեյսմիկ պաշտպանության տարածքային ծառայությունը, որը գործում է Ներքին գործերի նախարարության ենթակայության ներքո, ոչ միայն զբաղվում է երկրաշարժերի վերլուծությամբ, այլև բնակչության՝ ճիշտ վարքականոնների ուսուցմամբ։
Կենտրոնն ունի 48 դիտակայան, որտեղ տեղադրված է 122 չափիչ սարք, որոնք գնահատում և կանխատեսում են սեյսմիկ ռիսկը։ Սեյսմիկ պաշտպանության ծառայության տնօրեն Սոս Մարգարյանի խոսքով՝ Հայաստանում դեռևս կա բարձր սեյսմիկ խոցելիություն, քանի որ բնակարանային ֆոնդի մեծ մասը կառուցվել է խորհրդային տարիներին, երբ սեյսմիկ վտանգը շատ ավելի թերագնահատված էր։ Չնայած նոր կառուցվող շենքերը Երևանում շատ են, բայց դրանք կազմում են բնակֆոնդի 1.5 %-ը, հետևաբար Հայաստանը չի կարելի համարել սեյսմիկ անվտանգ գոտի։
«Հայաստանի Հանրապետության մի մասը 7 բալանոց գոտի էր, մյուս մասը` 8 բալանոց, այնինչ Սպիտակի երկրաշարժը 9-10 բալանոց էր, հետեւաբար, շենքերը, կառուցված լինելով այդ բալականության համար եւ ունենալով էն վտանգը, որը գոյություն ունի, համարվում են խոցելի, այսինքն՝ ոչ սեյսմակայուն, եւ դա, մեծ հաշվով, խնդիր է, որովհետեւ դա բնակֆոնդի մեծ մասն է։ Նոր կառուցվող շենքերի դեպքում, Սպիտակի երկրաշարժից հետո, վտանգի արժեքները վերանայվեցին։ 2020 թ.-ին նորմերը կրկին թարմացվեցին, Երեւանը` 9 բալանոց գոտի դարձավ արդեն, դեպի Վրաստանի սահման՝ 10 բալանոց գոտի։ Բայց պիտի ասեմ, որ այդպիսի բալանոց շենքերը 1-1,5 տոկոսն են ամբողջ բնակֆոնդի»,- ասում է տնօրեն Սոս Մարգարյանը։
Սեյսմիկ պաշտպանության ծառայությունը ոչ միայն մոնիթորինգ է անում, այլև բնակչության շրջանում իրականացնում է ուսուցողական աշխատանքներ՝ պատրաստելով նրանց ճիշտ և արագ արձագանքելու երկրաշարժի ժամանակ։
Սոս Մարգարյանի խոսքով՝ հատկապես կարևոր են մանկապարտեզների սաների և դպրոցների աշակերտների հետ իրականացվող աշխատանքները: Հիշում է՝ երբ 2021թ․-ի փետրվարի 13-ին Հայաստանում երկրաշարժ եղավ, Երևանում ցնցումները զգացվեցին 6-7 բալ ուժգնությամբ։
Սեյսմիկ պաշտպանության տարածքային ծառայությունն աշխատում է 24-ժամյա ռեժիմով, Կենտրոնում ամեն օր հերթապահություն է իրականացվում։ Դիտակետերի ցանցի, նաև մի շարք միջազգային համագործակցությունների արդյունքում, Սեյսմիկ պաշտպանության ծառայությունը կարողանում է ցանկացած երկրաշարժի մասին տեղեկատվություն ստանալ բավական արագ՝ ապահովելով օպերատիվ արձագանք։ «Մենք աշխատում ենք 24/7 ռեժիմով՝ ստանալով և վերլուծելով սեյսմոլոգիական, երկրաֆիզիկական և երկրաքիմիական տվյալներ»,- բացատրում է սեյսմիկ պաշտպանության ծառայության աշխատակից Էդմոն Գևորգյանը։
Ամենահետաքրքիրը կենտրոնի 375 մետր երկարությամբ թունելն է։ Այնտեղ գտնվում են տարբեր կարևոր սարքավորումներ, որոնք ֆիքսում են երկրակեղևում կատարվող ցանկացած փոփոխություն։ Թունելում տեղադրված չափիչ սարքերի տվյալները փոխանցվում են ամերիկյան երկրաբանական ծառայություն, նաև՝ Վիեննա։
Բացի երկրաշարժի մասին իրազեկելուց, Կենտրոնը նաև գնահատում է սեյսմիկ ռիսկը։ «Հայաստանում տեղակայված են գերժամանակակից սարքեր, որոնք կարողանում են գրանցել նույնիսկ ամենաթույլ երկրաշարժերը՝ ապահովելով հստակ պատկեր»,- պատմում է Գևորգյանը։
Սեյսմիկ պաշտպանության տարածքային ծառայությունը գտնվում է Գառնիում։
Գիշերային հերթափոխն իրականացնում է 3 հոգի՝ պատասխանատուն և 2 հերթապահը։ Մեր այցելության օրը հերթապահում էր նաև Կենտրոնի տնօրենը՝ Սոս Մարգարյանը։ Երբ հավաքված էինք տվյալների հավաքագրման ու վերլուծության կենտրոնում, համակարգը թույլ երկրաշարժ ֆիքսեց։ «Սա թույլ երկրաշարժ է, որը մեր տարածաշրջանի հարևանությամբ է տեղի ունեցել, մարդիկ այն չեն էլ զգում, սրա մասին հաղորդում չենք ներկայացնում, քանի որ էպիկենտրոնը մեզ մոտ չէ։ Այս երկրաշարժը ոչ ոք չի զգում, բայց մեր սարքավորումներն առաջատար են, ֆիքսում են անգամ ամենաթույլ ցնցումները»,- նշում է տնօրեն Մարգարյանը։
Հենց այստեղից են հաղորդում բոլոր երկրաշարժերի մասին։ Էդմոնն ասում է՝ երբ երկրաշարժ է լինում, իրենց աշխատանքային հեռախոսները չեն լռում։ Կարևոր է ճշգրիտ վերլուծել և ներկայացնել, թե որտեղ և ինչ ուժգնությամբ է զգացվել։ ««Երբ ուժեղ երկրաշարժ է լինում, ով կա հիմնարկում՝ էս բաժնում, դիմացի բաժնում, հավաքվում են, ու ստեղ եռուզեռ է լինում։ Կախված մագնիտուդից, հեռախոսներ ունենք, որ ՃԿԱԿ-ից կամ մեր կայանների աշխատողները զանգում են, միանգամից տեղեկացնում են, որ Սպիտակում, ասենք, զգացվել է, Վանաձորում զգացվել է»,- պատմում է Էդմոնը։
«Կարելի՞ է կանխատեսել երկրաշարժը»,- հարցնում ենք Սոս Մարգարյանին։ Վերջինս ընդգծում է՝ երկրակեղևի փոփոխությունները հուշում են այդ մասին, բայց ճշգրիտ օր և ժամ կանխատեսելն անհնար է։ Երկրաշարժի դեմ պայքարելն էլ անհնար է, ուղղակի պետք է իմանալ վարքականոնները և կառուցել սեյսմակայուն շենքեր և փորձել «հաշտ ապրել» երկրաշարժի հետ։
Սոս Մարգարյանը նշում է՝ չնայած որ Հայաստանը գտնվում է սեյսմիկ անկայուն գոտում, այնուամենայնիվ ո՛չ պետական, ո՛չ էլ մասնավոր բուհերը չունեն սեյսմոլոգիայի ֆակուլտետ կամ ամբիոն։ Սեյսմոլոգներ դառնում են աշխատանքային փորձի ընթացքում։ Սեյսմոլոգիայով հետաքրքրված երիտասարդները գալիս են աշխատելու երկրաբանության, կիրառական մաթեմատիկայի, աշխարհագրության ֆակուլտետներից։

Prior to 1991, before the establishment of the country’s Seismic Protection Service (SPS), earthquake forecasting and risk reduction work were limited. The SPS, headquartered in Garni, operates under the Ministry of Internal Affairs. It’s not only engaged in earthquake analysis, but also in educating the population on what one should do if an earthquake hits.
The center has forty-eight observation stations throughout the country, where 122 measuring devices are installed, which assess and predict seismic risk. According to SPS Director Sos Margaryan, Armenia still suffers from high seismic vulnerability since most of the housing stock was built during the Soviet years, when the seismic danger was much more underestimated. Although there are many new buildings under construction in Yerevan, they make up 1.5% of the housing stock, therefore Armenia cannot be considered a seismically safe zone.
“One part of the Republic of Armenia was in a seven-point zone, the other part was in an eight-point zone, while the 1988 Spitak earthquake was nine-ten. Therefore, buildings built for that magnitude and having the danger that exists, are considered vulnerable, that is, not seismically stable, and this is a problem, because it is a large part of the housing stock.
In the case of newly constructed buildings, after the Spitak earthquake, the hazard values were revised. In 2020, the norms were updated again. Yerevan became a nine-point zone, and towards the Georgian border, a ten-point zone. But I must say that buildings with such a score make up 1-1.5 percent of the entire housing stock,” says Director Margaryan.
The SPS not only monitors, but also conducts educational work among the population, preparing them to respond correctly and quickly during an earthquake.
According to Margaryan, the work conducted with kindergarten and school students is especially important. He remembers that when an earthquake occurred in Armenia on February 13, 2021, tremors were felt in Yerevan with a magnitude of 6-7.
The SPS works round the clock. As a result of the network of observation points, as well as several international partnerships, SPS can receive information about any earthquake quite quickly, ensuring an operational response. “We work 24/7, receiving and analyzing seismological, geophysical and geochemical data,” says SPS employee Edmon Gevorgyan.
The SPS’s 375-meter-long tunnel in Gyumri houses various important equipment that records any changes in the earth’s crust. Data from the measuring devices installed in the tunnel are transmitted to the US Geological Survey, as well as to Vienna.
Three SPS employees work the night shift at the tunnel. When Hetq visited the site, SPS Director Margaryan was on duty. When we assembled in the data collection and analysis center, the system recorded a weak earthquake.
“This is a weak earthquake that occurred near our region. People don’t even feel it. We don’t report it because the epicenter is not near us. No one feels this earthquake, but our equipment is advanced, it records even the weakest tremors,” Margaryan tells us.
When we ask Margaryan if it’s possible to predict earthquakes, he emphasizes that changes in the earth’s crust suggest such a possibilty, but it is impossible to predict the exact day and time.
Margaryan notes that although Armenia is located in a seismically unstable zone, neither state nor private universities have a faculty or department of seismology. Seismologists, he says, learn on the job. Young people interested in the field come to work from geology, applied mathematics, and geography university faculties.