Շվեդ լրագրողը՝ Ադրբեջանի թիրախում
Սա գերմանական երաժշտական խմբի «Nagorny Karabach» երգի առաջին տունն է։ 2007թ.-ին թողարկված հենց այս երգից է առաջին անգամ Լեռնային Ղարաբաղի մասին լսել շվեդ լրագրող Ռասմուս Քանբակը։
Ռասմուսն ուսումնասիրել է իրավիճակը Հարավային Կովկասում: 2020թ.-ի արցախյան պատերազմից հետո գրել է արցախյան հակամարտության մասին, հետաքննել Շվեդիայում Ադրբեջանի վարած «խավիարային դիվանագիտությունը»։ Հրապարակել է հոդվածներ «Blankspot» մեդիա հարթակում, «OCCRP»-ում, «EU Observer»-ում և «Insider»-ում։
2023 թվականին լույս է տեսել Ռասմուսի «Ես ամեն օր դանդաղ մեռնում եմ» գիրքը։ Այն հետպատերազմական Արցախի մասին է, որը գրել է 2021 թվականին՝ Արցախ իր կատարած ճամփորդությունից հետո։ Առաջին գիրքը շվեդերեն է, երկրորդն՝ անգլերեն է հրատարակվել 2024թ.-ին՝ ավելացված 2023թ.-ի ադրբեջանական հարձակման և արցախցիների Արցախից տեղահանվելու մասին պատմող գլուխներով։
Շվեդիայի «Լրագրողներ առանց սահմանների» կազմակերպության կողմից Ռասմուսը ստացել է «Մամուլի ազատության մրցանակ» Հարավային Կովկասի և Արցախի մասին իր հրապարակումների համար։
Այս տարվա մարտին Երևանում տեղի ունեցավ «Ես ամեն օր դանդաղ մեռնում եմ» գրքի շնորհանդեսը։ Ռասմուսի հետ հանդիպեցինք շնորհանդեսի հաջորդ օրը։
Լինելով Արցախում և ծանոթ լինելով տարածաշրջանին՝ Ռասմուսը անում է իր դիտարկումները։ Համեմատում է, թե ինչպես է արցախյան հակամարտությունը ներկայացվում միջազգային մամուլում, և թե տեղում իրականում ինչ է կատարվում։
2025թ․-ի մարտին Ռասմուսը եկել էր Երևան ոչ միայն իր գրքի շնորհանդեսին, այլ նաև հանդիպել է արցախցիներին, որոնց պատմությունները տեղ են գտել գրքում, որոնք տեղահանությունից հետո ապրում են Հայաստանում՝ նոր իրականության մեջ։
Արցախի մասին իր հրապարակումների համար Ռասմուսին ադրբեջանցիները մեղադրում են հայկական լոբբինգ իրականացնելու մեջ։ Շվեդիայում Ադրբեջանի դեսպանատնից կապ են հաստատել նրա հետ և երկու կողմերի տեսակետը լսելու համար առաջարկել են կազմակերպել իր այցը Ադրբեջան։
«Բանն այն է, որ ես ծրագրում էի գնալ Ադրբեջան, բայց գնալու համար պետք է թուղթ ստորագրեի, որով կճանաչեմ Արցախը Ադրբեջանի կազմում։ Ես ինձ շանտաժի ենթարկված զգացի և մերժեցի առաջարկը։ Սա այն է, ինչի մասին ես խոսել եմ նախկինում: Այժմ ես Ադրբեջանի սև ցուցակում եմ, ոչ թե որովհետև գնացել եմ Լեռնային Ղարաբաղ, այլ որ ուսումնասիրել եմ այս հակամարտության ադրբեջանական մեթոդները: Վերջին սրացումն այն է, որ ադրբեջանական լրատվամիջոցները ինձ ներկայացնում են որպես հանցավոր խմբի անդամ: Եգիպտոս գործուղված ադրբեջանցի դիվանագետ են ձերբակալել Ադրբեջանում՝ դավաճանության համար, և հիմնական բաներից մեկը, որի մասին գրում էր ադրբեջանական մամուլը, այն էր, որ ես կապեր ունեմ այդ մարդու հետ։ Իրականությունը այն է, որ ես ոչ մի կապ չունեմ այդ ամենի հետ: Ուստի կարծում եմ, որ նրանք փորձում են ինձ լռեցնելու ուղիներ գտնել»,- մեր հանդիպման ժամանակ պատմեց Ռասմուսը։
2021թ․-ին Ռասմուսը Արցախում ճամփորդելիս ունեցել է երկու ուղեկից՝ Արեգ Բալայանը և Նվարդ Մելքոնյանը։ Գրքի լուսանկարների հեղինակը Արեգն է, որը գրքի հեղինակի արցախյան ճամփորդության ընթացքում օգնել է նաև հավաքել արցախցիների պատմությունները։ Այդ ընթացքում Նվարդը օգնել է որպես թարգմանիչ։ Նրանց պատմությունները նույնպես կան գրքում։ Արցախում հերոսներից մեկի հետ ծանր հանդիպումից հետո ճանապարհին Արեգի ասած «Ես ամեն օր մեռնում եմ դանդաղ» արտահայտությունը դարձավ շվեդ լրագրողի՝ հետպատերազմական Արցախի մասին գրքի վերնագիրը։

Рассказывающий об арцахском конфликте шведский журналист стал мишенью для Азербайджана
Это первый куплет песни Nagorny Karabach немецкой музыкальной группы Einstürzende neubauten. Именно благодаря выпущенной в 2007 году этой песне шведский журналист Расмус Канбак узнал о Нагорном Карабахе.
Расмус начал изучать ситуацию на Южном Кавказе, а после арцахской войны 2020 года занялся расследованием “икорной дипломатии” Азербайджана в Швеции. Он опубликовал статьи на медиа-платформе Blankspot, сайтах OCCRP, EU Observer и Insider.
В 2023 году вышла в свет книга Расмуса “Я каждый день медленно умираю”, которая рассказывает о послевоенном Арцахе. Книга была написана в 2021 году, после поездки Расмуса в Арцах.
Первая книга была издана на шведском языке, вторая вышла в свет в 2024 году на английском и была дополнена главами, рассказывающими об агрессии Азербайджана против Арцаха в 2023 году и депортации арцахцев.
За свои публикации о Южном Кавказе и Арцахе Расмус получил премию “За свободу прессы” шведской организации “Репортеры без границ”.
В марте этого года в Ереване состоялась презентация книги “Я каждый день медленно умираю”. С Расмусом мы встретились на следующий день после презентации. Расмус, который бывал в Арцахе и хорошо знаком с ситуацией в регионе, высказал свои суждения. Он сравнил публикации об арцахском конфликте в международной прессе с тем, что на самом деле происходит на месте.
Расмус приехал в Ереван не только для участия в презентации своей книги, но и для того, чтобы встретиться с арцахцами, рассказы которых вошли в его книгу и которые после насильственного перемещения из Арцаха живут в Армении, в новой реальности.
Из-за публикаций Расмуса об Арцахе азербайджанцы обвинили его в лоббировании интересов армян. С ним связались из азербайджанского посольства в Швеции и предложили организовать его визит в Азербайджан для того, чтобы он выслушал мнения обеих сторон.
“Дело в том, что я планировал поехать в Азербайджан, но для этого мне нужно было подписать бумагу, которой я должен был признать Арцах в составе Азербайджана. Я почувствовал, что меня подвергают шантажу, и отклонил предложение. Это то, о чем я говорил раньше. Сейчас я включен в “черный список” Азербайджана, но не потому, что бывал в Нагорном Карабахе, а потому, что изучил методы, которые Азербайджан использует в этом конфликте.
Последнее обострение связано с тем, что азербайджанские СМИ представляют меня членом преступной группы. В Азербайджане по обвинению в предательстве арестовали командированного в Египет дипломата, и один из основных вопросов, о которых писала азербайджанская пресса, касался моих связей с этим человеком. В действительности я никакого отношения к этому не имею, поэтому считаю, что они ищут способы заставить меня замолчать”,- сказал во время нашей встречи Расмус.
В 2021 году он путешествовал по Арцаху вместе с сопровождавшими его Арегом Балаяном и Нвард Мелконян. Арег – автор вошедших в книгу фотографий. Во время поездки Расмуса он помогал ему собирать рассказы арцахцев. Нвард была переводчиком. Их рассказы тоже вошли в книгу. После тяжелой встречи в Арцахе с одним из героев Арег сказал: “Я каждый день медленно умираю…” Именно это выражение шведский журналист использовал в качестве заголовка для своей книги о послевоенном Арцахе.