Ինչու Նարեկ Նալբանդյանը չի վճարում «Օազիս» սուպերմարկետների ցանցի 60 մլն դրամ պարտքը
2024 թվականի սկզբին հայտնի դարձավ, որ գործարար Նարեկ Նալբանդյանը գնել է «Օազիս» սուպերմարկետների ցանցը։ Գործարքի գինը 300 մլն դրամ էր։
«Օազիս մարկետ» ՍՊԸ-ի հետ կնքած պայմանագրի համաձայն` Նալբանդյանի ղեկավարած «Պրոյեկտ ինտեր-ինվեստ» ՍՊԸ-ին էր փոխանցվում 4 սուպերմարկետի ողջ շարժական գույքը (դարակաշարեր, սառնարաններ և այլն)։
Նալբանդյանը վճարել է գումարի մեծ մասը՝ 240 մլն դրամը և հրաժարվել է վճարել մնացած 60 մլն-ը։ Գումարի վճարման պահանջով «Օազիս մարկետը» դիմել է դատարան։
Դատարանը գործը քննել է արագացված կարգով։ «Օազիս մարկետ» ՍՊԸ-ի փաստաբան Արթուր Մարգարյանի խոսքով` «Պրոյեկտ ինտեր-ինվեստ» ՍՊԸ-ի ներկայացուցիչները դատական նիստերի ժամանակ առարկություն չեն ներկայացրել։
Դատարանը որոշել է բավարարել «Օազիս մարկետ» ՍՊԸ-ի պահանջը։ Որոշումը դեռ ուժի մեջ չի մտել։
«Օազիս մարկետի» ներկայացուցիչները պատրաստվում են բողոքարկել դատարանի որոշումը, քանի որ, նրանց խոսքով, դատարանը վրիպակ է թույլ տվել` չհաշվելով գումարի ուշացման համար նախատեսված տույժերը։
Այս թեմայով «Հետքը» զրուցեց Նարեկ Նալբանդյանի հետ։ Նալբանդյանն ասաց, որ չեն վճարել գումարը, քանի որ «Օազիսի» սեփականատերերը գործարքի կնքման ժամանակ իրենց սխալ տեղեկություն են տրամադրել։
«Մեզ սխալ ինֆորմացիա են տվել, այդ ինֆորմացիան էլ դատարանում հիմա քննվում է։ Մեզ սուպերմարկետի շրջանառության վերաբերյալ տեղեկություն են ներկայացրել, որը չի համապատասխանել իրականությանը։ Մեր կողմից շահագործելուց հետո է պարզվել այդ ամենը»,- ասաց Նարեկ Նալբանդյանը։
Իսկ հարցին պատրաստվում են արդյոք «Օազիսին» վճարել պայմանագրով նախատեսված գումարի մնացած մասը, Նալբանդյանը հստակ պատասխան չտվեց։
«Սուպերմարկետների բիզնեսում ամենաարժեքավոր բանը պատմությունն է, հեղինակությունը և թե ինչքան շրջանառություն ունի»,- հավելեց գործարարը։
Հիշեցնենք, որ «Հետքը» շաբաթներ առաջ գրել էր, որ Նարեկ Նալբանդյանը ձեռք է բերել «Ծիրան» սուպերմարկետների ցանցը, որի ապրանքանիշի տակ գործում է 22 սուպերմարկետ։ Նալբանդյանին է պատակնում նաև «88» սուպերմարկետների ցանցը։
Նարեկ Նալբանդյանը հայտնի դարձավ 2018-ի իշխանափոխությունից հետո։ Նա սկզբում ձեռք բերեց Մաքսային պետական կոմիտեի նախկին ղեկավար Արմեն Ավետիսյանի ընտանիքին պատկանած և պետությանը նվիրաբերված Ծաղկաձորի «Գոլդեն փելիս» հյուրանոցը, ապա Նալբանյանի կինը գնեց նախկին վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի առանձնատունը։
Նարեկ Նալբանդյանը 2023-ի վերջին էլ ձեռք բերեց գործարար Փայլակ Հայրապետյանին պատկանող Սևանի «Հայրապետ» հյուրանոցը և հարակից երկու այլ գույք։ Իսկ 2024 թվականին Նարեկ Նալբանդյանը մտավ հանքաարդյունաբերության ոլորտ՝ ձեռք բերելով «Մեղրաձոր գոլդ» ՍՊԸ-ի 33 % բաժնեմասը։

Почему Нарек Налбандян заплатил лишь часть стоимости сделки с сетью супермаркетов “Оазис”
В начале 2024 года стало известно, что предприниматель Нарек Налбандян купил сеть супермаркетов “Оазис”. Стоимость сделки составила 300 млн драмов.
Согласно договору с ООО “Оазис маркет”, принадлежащему Налбандяну ООО “Проект интер-инвест” передавалось все движимое имущество (полки, холодильники и пр.) четырех супермаркетов.
Большую часть суммы - 240 млн драмов – предприниматель заплатил, но от уплаты остальных 60 млн отказался.
Суд рассмотрел дело в порядке ускоренного судебного разбирательства. По словам адвоката “Оазис маркет” Артура Маргаряна, на судебных заседаниях представители “Проект интер-инвест” не высказывали возражений.
Суд решил удовлетворить требование ООО “Оазис маркет”. Решение пока не вступило в силу.
Представители компании собираются обжаловать решение суда, который, по их мнению, допустил оплошность, не рассчитав штрафы за задержку выплаты суммы.
Этот вопрос Hetq.am обсудил с Нареком Налбандяном. По его словам, причиной неуплаты является то, что при заключении сделки собственники “Оазиса” предоставили им неверную информацию.
“Нам предоставили неверную информацию, которая сейчас рассматривается в суде. Переданные нам сведения об обороте супермакета не соответствовали действительности. Все это раскрылось после того, как мы начали эксплуатировать (супермаркеты – авт.)”,- сказал Н.Налбандян.
На вопрос, собираются ли выплатить остальную часть предусмотренной договором суммы, Налбандян не дал конкретного ответа.
“В бизнесе супермаркетов самым ценным является история, репутация и объем оборота”,- отметил предприниматель.
Hetq.am уже писал о том, что Нарек Налбандян приобрел сеть супермаркетов “Циран”, под брендом которого действуют 22 магазина. Ему также принадлежит сеть супермаркетов “88”.
Нарек Налбандян приобрел известность после смены власти в 2018 году. Сперва он приобрел гостиницу “Голден палас” в Цахадзоре, принадлежавшую семье бывшего председателя Таможенного комитета Армена Аветисяна, который подарил ее государству, затем жена Налбандяна купила ереванский особняк бывшего премьер-министра Овика Абрамяна. А в конце 2023 года Нарек Налбандян приобрел гостиницу “Айрапет” и соседние с ней две единицы недвижимости на озере Севан, которые принадлежали предпринимателю Пайлаку Айрапетяну. В 2024 году Налбандян решил заняться горнодобывающим бизнесом и купил 33% акций ООО “Меградзор голд”.