Նարեկ Նալբանդյանի կասկածելի նոր գործարքը․ 6 մլն դոլարանոց համալիրը գնել է 360 հազար դոլարով
Իշխանափոխությունից հետո հայտնի դարձած գործարար Նարեկ Նալբանդյանը շուկայականից բազմապատիկ էժան գնով տիրացել է գործարար Փայլակ Հայրապետյանի գույքին:
Կասկածելի գործարքներով խնդրահարույց գույքը ձեռք բերած գործարար Նարեկ Նալբանդյանը դարձել է քրեական գործով անցնող ևս մեկ խոշոր գույքի սեփականատեր։ «Հետքը» պարզել է, որ Նարեկ Նալբանդյանը ձեռք է բերել Սևանի «Հայրապետ» հյուրանոցային համալիրն ու հարևանությամբ գտնվող երկու այլ գույք։
2021 թ.-ին տեղի ունեցած գործարքի մանրամասներից հայտնի է դառնում, որ 6 միլիոն դոլար գնահատված հյուրանոցը գործարարը ձեռք է բերել 18 անգամ ցածր գնով՝ 360 հազար դոլարով։ Այս ամենը տեղի է ունեցել քրեական գործի առկայության պայմաններում։
Նարեկ Նալբանդյանը հանրությանը հայտնի դարձավ, երբ արտոնյալ պայմաններով ձեռք բերեց նախկին պաշտոնյայից պետությանը վերադարձված Ծաղկաձորի «Գոլդեն Փելիս» հյուրանոցը, իսկ գործարարի կինը գնեց վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի՝ քրեական գործով անցնող Մոնումենտի առանձնատունը։
Նախկին վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի, արքեպիսկոպոս Նավասարդ Կճոյանի ու նրա սանիկի՝ Աշոտ Սուքիասյանի մասնակցությամբ գործարքների հետևանքով տարիներ առաջ ունեզրկվեց գործարար Փայլակ Հայրապետյանը։ Հայաստանում ադամանդի վերամշակման բիզնես սկսելու պատրվակով Հայրապետյանի գույքերը գրավադրվել էին «Ամերիաբանկում», վարկեր էին ձեւակերպվել, որպեսզի Սիերա Լեոնեում (երկիր Արեւմտյան Աֆրիկայում) գտնվող եւ Աշոտ Սուքիասյանին իբր պատկանող հանքերում ներդրում կատարվեր, ադամանդ ձեռք բերվեր և փոխադրվեր Հայաստան։
- Ովքեր են Փայլակ Հայրապետյանի ունեզրկման հեղինակները. օֆշորային եռյակը
- Օֆշորային լաբիրինթոս` հայկական սցենարով
- Օֆշորային պատմության բացահայտման բանալիները
- «Ամերիաբանկը» և օֆշորը. նոր մանրամասներ օֆշորային սկանդալից
Օֆշորային այդ սկանդալը 2013 թ.-ին բացահայտեց «Հետքը»։ Դրան հաջորդած քրեական գործի վերջնարդյունքում դատապարտվեց միայն Աշոտ Սուքիասյանը։ 9 տարի բանտում անցկացնելուց հետո Աշոտ Սուքիասյանը լքեց Հայաստանը` չկրելով պատժի մյուս մասը։
Այդ ընթացքում խարդախության զոհ դարձած գործարար Փայլակ Հայրապետյանին պատկանած անշարժ գույքի մեծ մասը վաճառվեց և ուղղվեց բանկի պարտքի մարմանը։
Չէին վաճառվել Սևանա լճի ափին գտնվող անավարտ հյուրանոցային համալիրը և հարակից ևս երկու գույք։
6 մլն դոլար արժեցող հյուրանոցը վաճառվել է 360 հազար դոլարով
Սևան-Գավառ ճանապարհի ձախ մասում՝ Սևանա լճի ափամերձ հողամասի վրա տասնամյակներ առաջ կառուցվել և այդպես էլ ավարտին չի հասցվել «Հայրապետ» հյուրանոցային համալիրը։ Այն պատկանել է նույնանուն ՓԲԸ-ին, որի բաժնետերերը գործարար Փայլակ Հայրապետյանն ու իր որդիներն են։ Ընկերության գույքը նույնպես գրավադրվել էր ադամանդի «բիզնես ծրագրի» նպատակով ստացված վարկի համար։ Երբ օֆշորային սկանդալը բացահայտվել և քրեական գործ է հարուցվել, «Ամերիաբանկին» առաջարկվել է մինչ նախաքննության ավարտը ձեռնպահ մնալ գրավադրված գույքերն օտարելուց։ Որքան էլ տարօրինակ է, իրավապահները Կադաստրի կոմիտեին չեն արգելել գրավադրված գույքերի նկատմամբ գործարքները գրանցել։ Այդուհանդերձ, բանկը վաճառել է գրավադրված բոլոր գույքերը՝ բացառությամբ Ծովազարդի «Հայրապետ» հյուրանոցային համալիրի և Ծովազարդ գյուղում գտնվող ևս 2 գույքի։
Փայլակ Հայրապետյանին խարդախությամբ ունեզրկելու քրեական գործը մինչեւ 2020 թ.-ը քննվել է Քննչական կոմիտեում։ 2020 թ.-ին ԱԱԾ-ն հայտարարեց, որ հարուցված նոր քրեական գործի շրջանակում օֆշորային գործարքներին մաս կազմելու համար մեղադրանք է առաջադրվել Նավասարդ Կճոյանին։ Դրանից հետո Քննչական կոմիտեում քննվող քրեական գործը միացվել է ԱԱԾ-ում հարուցված քրգործին և մեկ վարույթում քննվել։
Զուգահեռաբար, դատարանում էր գտնվում Փայլակ Հայրապետյանին ունեզրկած գործարար Աշոտ Սուքիասյանին պատկանող «Ձորագյուղ» կոոպերատիվի սնանկության գործը։ Հենց այդ կոոպերատիվի վարկի համար էր գրավադրվել նաև Փայլակ Հայրապետյանի հյուրանոցը։
Չնայած ԱԱԾ-ում խարդախության և դրա արդյունքում հանցավոր ճանապարհով ստացված եկամուտն օրինականացնելու վերաբերյալ քրեական գործի քննությանը, սնանկության դատարանը թույլ է տվել վաճառքի հանել Ծովազարդի «Հայրապետ» հյուրանոցային համալիրի գույքը։ Երբ տեսնում ենք, թե ով է գնել հյուրանոցային համալիրը և ինչ արժեքով՝ գործարքի օրինականության նկատմամբ կասկածներն ավելի են խորանում։
Ծովազարդի «Հայրապետ» հյուրանոցային համալիրը բաղկացած է եռանկյունաձև շենքից, որի ընդհանուր մակերեսը 16 հազար քմ է։ Համալիրն ընդգրկում է աջ, ձախ և կենտրոնական մասնաշենքերը, ռեստորանը, հանգստյան տնակը, պահակատունը, ճաշարանը, պարիսպը և այլ շինություններ։ Սնանկության դատարանի թույլտվությամբ համալիրը աճուրդային կարգով ընդամենը 191 միլիոն դրամով (360 հազար ԱՄՆ դոլար) գնել է «Պրոյեկտ ինտեր–ինվեստ» ՍՊԸ-ն, որի միակ բաժնետերը Նարեկ Նալբանդյանն է։ Գործարքը տեղի է ունեցել 2021 թ.-ի ապրիլի 1-ին։ Այս հյուրանոցային համալիրը գրավադրման ժամանակ գնահատվել էր 6 միլիոն 640 հազար դոլար (4.3 մլն դոլար լիկվիդացիոն արժեքով)։ Այսինքն՝ 6 միլիոն դոլար արժողության հյուրանոցը վաճառվել է 18 անգամ ցածր գնով՝ 360 հազար դոլարով։
Հյուրանոցային համալիրի սեփականատեր դառնալուց հետո Նարեկ Նալբանդյանի ընկերությունը վարձակալել է պետական սեփականություն համարվող Սևանա լճի ափամերձ 15 հեկտար հողամասը։ Բնության հատուկ պահպանվող տարածքն ընդգրկում է նաև «Հայրապետ» հյուրանոցային համալիրի զբաղեցրած հողամասը։ «Սևան ազգային պարկ»-ի և «Պրոյեկտ ինտեր-ինվեստ» ՍՊԸ-ի միջև կնքված վարձակալության պայմանագրով 15 հա տարածքը վարձակալության է տրվել 25 տարի ժամկետով, տարեկան 3 միլիոն դրամ վճարի դիմաց։
Նարեկ Նալբանդյանի ընկերությունը ևս 2 գույք է ձեռք բերել
Ինչպես վերը նշեցինք, «Ծովազարդի «Հայրապետ» հյուրանոցային համալիր» ՓԲԸ-ն, բացի հյուրանոցային համալիրից, ևս 2 գույք է ունեցել։ Դրանք գտնվում են Գեղարքունիքի մարզի Ծովազարդ գյուղում։ Մեկը 6 հա հողամասի վրա 10-ից ավելի կիսակառույց տներով տարածք է, որտեղ առկա են նաև այլ շինություններ։ Մյուս գույքն ավելի փոքր տարածք է զբաղեցնում՝ 0.7 հա հողատարածքի վրա 5 կիսակառույց տուն է։ Նարեկ Նալբանդյանի «Պրոյեկտ Ինտեր-ինվեստ» ՍՊԸ-ն այս գույքերը ևս ձեռք է բերել շուկայականից անհամեմատ ցածր արժեքով: Մեկը՝ 13.7 միլիոն դրամով, մյուսը՝ 4.7 միլիոն դրամով։
«Գոլդեն Փելիս» հյուրանոցը և Հովիկ Աբրահամյանի տունը՝ գործարքի առարկա
«Հետքը» ավելի վաղ գրել էր, որ Նարեկ Նալբանդյանը դարձել է Մաքսային պետական կոմիտեի նախկին ղեկավար Արմեն Ավետիսյանի ընտանիքին պատկանած Ծաղկաձորի «Գոլդեն Փելիս» հյուրանոցի սեփականատեր, իսկ Նալբանդյանի կինը՝ նախկին վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի՝ Մոնումենտում գտնվող առանձնատան սեփականատեր։
«Գոլդեն փելիս» հյուրանոցը Մաքսային պետական կոմիտեի նախկին տնօրեն Արմեն Ավետիսյանի ընտանիքը 2019 թ.-ին քրեական գործը կարճելու դիմաց նվիրեց պետությանը։ Գույքը նվեր ստանալուց հետո պետությունը փորձեց վաճառել այն։ Հյուրանոցը 7.5 միլիարդ դրամով աճուրդի դրվեց, սակայն կրկնաճուրդներով գինը նվազեց։ Հետագայում որոշում կայացվեց հյուրանոցը վաճառել ոչ թե աճուրդով, այլ մրցույթով։ 2022 թ.-ին հայտարարվեց, որ հյուրանոցը տարաժամկետ վճարման պայմանով գնել է միակ հայտատուն՝ Նարեկ Նալբանդյանին պատկանող «Պրոյեկտ ինտեր-ինվեստ» ՍՊԸ-ն։ Հյուրանոցը ձեռք բերելուց հետո առաջին վճարումը ժամանակին չկատարեց, ժամանակ խնդրեց 1 միլիարդ դրամը վճարելու համար։ Ամիսներ առաջ էլ ԱԳՆ-ի որոշմամբ, առանց մրցույթի ԵԱՏՄ միջկառավարական խորհրդի նիստն անցկացվեց այս հյուրանոցում, որի համար պետբյուջեից վճարվեց 17 միլիոն դրամ։
2022 թ.-ին Նարեկ Նալբանդյանի անունը մեկ այլ կասկածելի գործարքում հայտնվեց։ Նրա կինը, քրեական գործի առկայության պայմաններում, ձեռք բերեց նախկին վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի՝ Մոնումենտում գտնվող առանձնատունը։ Սասուն Խաչատրյանի ղեկավարած Հակակոռուպցիոն կոմիտում (նախկին ՀՔԾ) գտնվող քրեական գործով արգելանք էր դրվել առանձնատան վրա, սակայն ՀՔԾ քննիչը արգելանքը հանել է, որից հետո Աբրահամյանները կարողացել են տունը վաճառել։ Առանձնատան համար 48 միլիոն դրամ կանխավճար էր տրվել Աբրահամյաններին, իսկ հիմնական գումարը՝ 2.4 միլիարդ դրամը, պետք է վճարվեր մինչև 2023 թ.-ի օգոստոսը։ Սակայն կողմերի միջև կնքված նոր պայմանագրով հիմնական գումարի վճարման ժամկետը երկարաձգվել է մինչև 2024 թ.-ի դեկտեմբեր։ Այս գործարքները տեղի են ունեցել ՀՔԾ քննիչի կողմից գույքն արգելանքից հանելու փաստով արդեն ԱԱԾ-ում հարուցված և քննվող քրեական գործի պայմաններում։
Նարեկ Նալբանդյանն իր գործարքները շահավետ է գնահատում
Մեկնաբանություն ստանալու նպատակով գրավոր հարցեր ուղղեցինք «Պրոյեկտ ինտեր-ինվեստ» ՍՊԸ-ի բաժնետեր և տնօրեն Նարեկ Նալբանդյանին։ Գործարարն իր գրավոր պատախանում նշել է, որ ձեռք բերված գույքերի վաճառքի մասին իմացել է հրապարակային աղբյուրներից։ Ծովազարդ համայնքում գտնվող հյուրանոցային համալիրի վաճառքի մասին տեղեկացել է grav.am կայքից, իսկ Ծաղկաձորի հյուրանոցի վաճառքի մասին՝ Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության պետական գույքի կառավարման կոմիտեի կայքից։ Գործարարը հայտնել է նաև, որ նախկին վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի՝ Մոնումենտի առանձնատունը ևս եղել է հրապարակային վաճառքի ենթակա գույք՝ չպարզաբանելով, թե քրգործով անցնող գույքը վաճառքի ո՞ր հրապարակային հարթակում է ներկայացված եղել։
«Վերոհիշյալ գույքերի նկատմամբ մեր հետաքրքրությունն առաջացել է, և գործարքները տեղի են ունեցել զուտ նրանց շահավետ լինելու տրամաբանությամբ»,- պատասխանել է Նարեկ Նալբանդյանը՝ նշելով, որ գործարքները կնքելիս որևէ խոչընդոտի չեն հանդիպել, ուստի բոլոր գործարքները եղել են օրինական։
Մեր այն հարցին՝ արդյո՞ք քրեական գործով անցնող գույքերն անխոչընդոտ ձեռք բերելու վերը նշված գործարքները չեն վկայում իրավապահների, ՀՀ բարձրագույն իշխանության ներկայացուցիչների հետ Ձեր հնարավոր կապի մասին, Նարեկ Նալբանդյանը պատասխանել է․ «Մենք ղեկավարվում ենք ազնիվ, արդար և մրցակցային գործարարության սկզբունքով, և հակառակի մասին Ձեր կողմից առաջ քաշված կասկածը կարող էր ողջամիտ լինել, եթե առկա լինեին օբյեկտիվ տվյալներ այն մասին, որ այլ անձինք ևս ցանկացել են ձեռք բերել այդ գույքերը և նրանց համար ստեղծվել են խոչընդոտներ գործարքները կնքելու հարցում»։

Following the 2018 change of government in Armenia, Narek Nalbandian became a rising star in the country’s business sector, taking over property owned by Paylak Hayrapetyan at a price several times lower than the market price.
Nalbandian, who acquired properties through dubious transactions, has now become the owner of another large property now at the center of a criminal case. Hetq has revealed that Nalbandian has acquired the Hayrapet Hotel complex in the town of Sevan and two other adjacent properties.
Details of the 2021 transaction show that the businessman bought the hotel valued at US$6 million for $360,000.
Nalbandian became known to the public when he acquired the Golden Palace Hotel in Tzaghkadzor, which was returned to the state by a former official, on preferential terms. The businessman's wife also bought the mansion of former Prime Minister Hovik Abrahamyan. who is undergoing a criminal case, Monument.
As a result of transactions dating back ten years involving former Prime Minister Tigran Sargsyan, Archbishop Navasard Kjoyan and Ashot Sukiasyan, businessman Paylak Hayrapetyan’s property was seized years ago. Under the pretext of starting a diamond processing business in Armenia, Hayrapetyan's properties were used as collateral in Ameriabank. Loans were drawn up to invest in the mines located in Sierra Leone allegedly owned by Ashot Sukiasyan, to purchase diamonds and transport them to Armenia.
Hetq broke the story of this offshore scandal in a series of 2013 articles.
Ashot Sukiasyan was the only defendant convicted. After spending nine years in prison, Sukiasyan left Armenia without serving the rest of his sentence.
Most of the real estate belonging to the businessman Paylak Hayrapetyan, who became a victim of the fraud, was sold, and used to repay the bank's debt. His unfinished hotel complex on the shore of Lake Sevan and two other adjacent properties were not sold.
The Hayrapet Hotel complex was built decades ago and never completed. It belonged to a company of the same name, whose shareholders are businessman Paylak Hayrapetyan and his sons. The company's property was also pledged for a loan for a diamond "business plan". When the offshore scandal was revealed and a criminal case initiated, it was proposed that Ameriabank refrain from expropriating the mortgaged properties until the preliminary investigation was completed.
The criminal case of fraudulently dispossessing Paylak Hayrapetyan was investigated by the Investigative Committee until 2020. In 2020, the National Security Service (NSS) announced that Navasard Kjoyan was charged with being a part of offshore transactions as part of a new criminal case. Later, the criminal case studied by the Investigative Committee was joined to the criminal case initiated by the NSS and examined in one proceeding.
Archbishop Kjoyan was found innocent of all fraud charges.
At the same time, the bankruptcy case of the Dzoragyugh cooperative owned by Ashot Sukiasyan, who had dispossessed Paylak Hayrapetyan, was being reviewed in the courts. Paylak Hayrapetyan's hotel was also pledged for a loan of that cooperative.
Despite the investigation of the criminal case regarding the fraud in the National Security Service and the legalization of the income obtained through criminal means, the bankruptcy court allowed the sale of the property of the Hayrapet Hotel. When we see who bought the hotel complex and for what price, doubts about the legitimacy of the transaction deepen.
With the permission of the bankruptcy court, the hotel complex was bought at auction for 191 million drams ($360K) by Project Inter-invest LLC in April 2021. The complex was valued at $6.640 million at the time of foreclosure (with a liquidation value of $4.3 million). Thus, the hotel was sold at a price eighteen times lower than the market value.
Narek Nalbandyan's company then leased a fifteen-hectare plot of land on the shore of Lake Sevan, which is considered state property. The specially protected nature area also includes a plot of land occupied by the Hayrapet H. According to the lease agreement signed between Sevan National Park and Project Inter-Invest LLC, the fifteen hectares were leased for a period of twenty-five years for an annual fee of 3 million drams.
Narek Nalbandyan's company also acquired two adjacent properties at prices way below their market value.
As we mentioned above, "Hayrapet" hotel complex of Tsovazard CJSC, in addition to the hotel complex, had 2 more properties. They are located in Tsovazard village of Gegharkunik marz. One is an area with more than 10 half-built houses on a 6 ha plot, where there are also other buildings. The other property occupies a smaller area: there are 5 half-built houses on 0.7 ha of land. Narek Nalbandian's "Project Inter-invest" LLC also acquired these properties at a much lower price than the market price. One for 13.7 million drams, the other for 4.7 million drams.
In 2020, Hetq wrote about how Narek Nalbandian became the owner of Golden Palace Hotel Resort & Spa in Tzaghkadzor that belonged to the family of Armen Avetisyan, the former head of Armenia’s State Customs Committee, and how Nalbandyan's wife became the owner of a private house in Yerevan that belonged to former Prime Minister Hovik Abrahamyan.
Responding to a Hetq written inquiry, Narek Nalbandyan claimed he learned about the sale of the acquired properties from public sources.
"Our interest in the above-mentioned properties arose, and the transactions took place purely based on the logic of their benefit," Nalbandyan answered, noting that they did not encounter any obstacles when concluding the legal transactions.
The businessman brushed aside any idea that the properties, now subject to criminal cases, were obtained surreptitiously.
"We are governed by the principle of honest, fair and competitive business, and the suspicions you raise to the contrary might be considered reasonable if there were objective data that other persons also wanted to acquire these properties and obstacles were created for them,” Nalbanyan responded.