Նարեկ Նալբանդյանի կասկածելի նոր գործարքը․ 6 մլն դոլարանոց համալիրը գնել է 360 հազար դոլարով
Իշխանափոխությունից հետո հայտնի դարձած գործարար Նարեկ Նալբանդյանը շուկայականից բազմապատիկ էժան գնով տիրացել է գործարար Փայլակ Հայրապետյանի գույքին:
Կասկածելի գործարքներով խնդրահարույց գույքը ձեռք բերած գործարար Նարեկ Նալբանդյանը դարձել է քրեական գործով անցնող ևս մեկ խոշոր գույքի սեփականատեր։ «Հետքը» պարզել է, որ Նարեկ Նալբանդյանը ձեռք է բերել Սևանի «Հայրապետ» հյուրանոցային համալիրն ու հարևանությամբ գտնվող երկու այլ գույք։
2021 թ.-ին տեղի ունեցած գործարքի մանրամասներից հայտնի է դառնում, որ 6 միլիոն դոլար գնահատված հյուրանոցը գործարարը ձեռք է բերել 18 անգամ ցածր գնով՝ 360 հազար դոլարով։ Այս ամենը տեղի է ունեցել քրեական գործի առկայության պայմաններում։
Նարեկ Նալբանդյանը հանրությանը հայտնի դարձավ, երբ արտոնյալ պայմաններով ձեռք բերեց նախկին պաշտոնյայից պետությանը վերադարձված Ծաղկաձորի «Գոլդեն Փելիս» հյուրանոցը, իսկ գործարարի կինը գնեց վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի՝ քրեական գործով անցնող Մոնումենտի առանձնատունը։
Նախկին վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի, արքեպիսկոպոս Նավասարդ Կճոյանի ու նրա սանիկի՝ Աշոտ Սուքիասյանի մասնակցությամբ գործարքների հետևանքով տարիներ առաջ ունեզրկվեց գործարար Փայլակ Հայրապետյանը։ Հայաստանում ադամանդի վերամշակման բիզնես սկսելու պատրվակով Հայրապետյանի գույքերը գրավադրվել էին «Ամերիաբանկում», վարկեր էին ձեւակերպվել, որպեսզի Սիերա Լեոնեում (երկիր Արեւմտյան Աֆրիկայում) գտնվող եւ Աշոտ Սուքիասյանին իբր պատկանող հանքերում ներդրում կատարվեր, ադամանդ ձեռք բերվեր և փոխադրվեր Հայաստան։
- Ովքեր են Փայլակ Հայրապետյանի ունեզրկման հեղինակները. օֆշորային եռյակը
- Օֆշորային լաբիրինթոս` հայկական սցենարով
- Օֆշորային պատմության բացահայտման բանալիները
- «Ամերիաբանկը» և օֆշորը. նոր մանրամասներ օֆշորային սկանդալից
Օֆշորային այդ սկանդալը 2013 թ.-ին բացահայտեց «Հետքը»։ Դրան հաջորդած քրեական գործի վերջնարդյունքում դատապարտվեց միայն Աշոտ Սուքիասյանը։ 9 տարի բանտում անցկացնելուց հետո Աշոտ Սուքիասյանը լքեց Հայաստանը` չկրելով պատժի մյուս մասը։
Այդ ընթացքում խարդախության զոհ դարձած գործարար Փայլակ Հայրապետյանին պատկանած անշարժ գույքի մեծ մասը վաճառվեց և ուղղվեց բանկի պարտքի մարմանը։
Չէին վաճառվել Սևանա լճի ափին գտնվող անավարտ հյուրանոցային համալիրը և հարակից ևս երկու գույք։
6 մլն դոլար արժեցող հյուրանոցը վաճառվել է 360 հազար դոլարով
Սևան-Գավառ ճանապարհի ձախ մասում՝ Սևանա լճի ափամերձ հողամասի վրա տասնամյակներ առաջ կառուցվել և այդպես էլ ավարտին չի հասցվել «Հայրապետ» հյուրանոցային համալիրը։ Այն պատկանել է նույնանուն ՓԲԸ-ին, որի բաժնետերերը գործարար Փայլակ Հայրապետյանն ու իր որդիներն են։ Ընկերության գույքը նույնպես գրավադրվել էր ադամանդի «բիզնես ծրագրի» նպատակով ստացված վարկի համար։ Երբ օֆշորային սկանդալը բացահայտվել և քրեական գործ է հարուցվել, «Ամերիաբանկին» առաջարկվել է մինչ նախաքննության ավարտը ձեռնպահ մնալ գրավադրված գույքերն օտարելուց։ Որքան էլ տարօրինակ է, իրավապահները Կադաստրի կոմիտեին չեն արգելել գրավադրված գույքերի նկատմամբ գործարքները գրանցել։ Այդուհանդերձ, բանկը վաճառել է գրավադրված բոլոր գույքերը՝ բացառությամբ Ծովազարդի «Հայրապետ» հյուրանոցային համալիրի և Ծովազարդ գյուղում գտնվող ևս 2 գույքի։
Փայլակ Հայրապետյանին խարդախությամբ ունեզրկելու քրեական գործը մինչեւ 2020 թ.-ը քննվել է Քննչական կոմիտեում։ 2020 թ.-ին ԱԱԾ-ն հայտարարեց, որ հարուցված նոր քրեական գործի շրջանակում օֆշորային գործարքներին մաս կազմելու համար մեղադրանք է առաջադրվել Նավասարդ Կճոյանին։ Դրանից հետո Քննչական կոմիտեում քննվող քրեական գործը միացվել է ԱԱԾ-ում հարուցված քրգործին և մեկ վարույթում քննվել։
Զուգահեռաբար, դատարանում էր գտնվում Փայլակ Հայրապետյանին ունեզրկած գործարար Աշոտ Սուքիասյանին պատկանող «Ձորագյուղ» կոոպերատիվի սնանկության գործը։ Հենց այդ կոոպերատիվի վարկի համար էր գրավադրվել նաև Փայլակ Հայրապետյանի հյուրանոցը։
Չնայած ԱԱԾ-ում խարդախության և դրա արդյունքում հանցավոր ճանապարհով ստացված եկամուտն օրինականացնելու վերաբերյալ քրեական գործի քննությանը, սնանկության դատարանը թույլ է տվել վաճառքի հանել Ծովազարդի «Հայրապետ» հյուրանոցային համալիրի գույքը։ Երբ տեսնում ենք, թե ով է գնել հյուրանոցային համալիրը և ինչ արժեքով՝ գործարքի օրինականության նկատմամբ կասկածներն ավելի են խորանում։
Ծովազարդի «Հայրապետ» հյուրանոցային համալիրը բաղկացած է եռանկյունաձև շենքից, որի ընդհանուր մակերեսը 16 հազար քմ է։ Համալիրն ընդգրկում է աջ, ձախ և կենտրոնական մասնաշենքերը, ռեստորանը, հանգստյան տնակը, պահակատունը, ճաշարանը, պարիսպը և այլ շինություններ։ Սնանկության դատարանի թույլտվությամբ համալիրը աճուրդային կարգով ընդամենը 191 միլիոն դրամով (360 հազար ԱՄՆ դոլար) գնել է «Պրոյեկտ ինտեր–ինվեստ» ՍՊԸ-ն, որի միակ բաժնետերը Նարեկ Նալբանդյանն է։ Գործարքը տեղի է ունեցել 2021 թ.-ի ապրիլի 1-ին։ Այս հյուրանոցային համալիրը գրավադրման ժամանակ գնահատվել էր 6 միլիոն 640 հազար դոլար (4.3 մլն դոլար լիկվիդացիոն արժեքով)։ Այսինքն՝ 6 միլիոն դոլար արժողության հյուրանոցը վաճառվել է 18 անգամ ցածր գնով՝ 360 հազար դոլարով։
Հյուրանոցային համալիրի սեփականատեր դառնալուց հետո Նարեկ Նալբանդյանի ընկերությունը վարձակալել է պետական սեփականություն համարվող Սևանա լճի ափամերձ 15 հեկտար հողամասը։ Բնության հատուկ պահպանվող տարածքն ընդգրկում է նաև «Հայրապետ» հյուրանոցային համալիրի զբաղեցրած հողամասը։ «Սևան ազգային պարկ»-ի և «Պրոյեկտ ինտեր-ինվեստ» ՍՊԸ-ի միջև կնքված վարձակալության պայմանագրով 15 հա տարածքը վարձակալության է տրվել 25 տարի ժամկետով, տարեկան 3 միլիոն դրամ վճարի դիմաց։
Նարեկ Նալբանդյանի ընկերությունը ևս 2 գույք է ձեռք բերել
Ինչպես վերը նշեցինք, «Ծովազարդի «Հայրապետ» հյուրանոցային համալիր» ՓԲԸ-ն, բացի հյուրանոցային համալիրից, ևս 2 գույք է ունեցել։ Դրանք գտնվում են Գեղարքունիքի մարզի Ծովազարդ գյուղում։ Մեկը 6 հա հողամասի վրա 10-ից ավելի կիսակառույց տներով տարածք է, որտեղ առկա են նաև այլ շինություններ։ Մյուս գույքն ավելի փոքր տարածք է զբաղեցնում՝ 0.7 հա հողատարածքի վրա 5 կիսակառույց տուն է։ Նարեկ Նալբանդյանի «Պրոյեկտ Ինտեր-ինվեստ» ՍՊԸ-ն այս գույքերը ևս ձեռք է բերել շուկայականից անհամեմատ ցածր արժեքով: Մեկը՝ 13.7 միլիոն դրամով, մյուսը՝ 4.7 միլիոն դրամով։
«Գոլդեն Փելիս» հյուրանոցը և Հովիկ Աբրահամյանի տունը՝ գործարքի առարկա
«Հետքը» ավելի վաղ գրել էր, որ Նարեկ Նալբանդյանը դարձել է Մաքսային պետական կոմիտեի նախկին ղեկավար Արմեն Ավետիսյանի ընտանիքին պատկանած Ծաղկաձորի «Գոլդեն Փելիս» հյուրանոցի սեփականատեր, իսկ Նալբանդյանի կինը՝ նախկին վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի՝ Մոնումենտում գտնվող առանձնատան սեփականատեր։
«Գոլդեն փելիս» հյուրանոցը Մաքսային պետական կոմիտեի նախկին տնօրեն Արմեն Ավետիսյանի ընտանիքը 2019 թ.-ին քրեական գործը կարճելու դիմաց նվիրեց պետությանը։ Գույքը նվեր ստանալուց հետո պետությունը փորձեց վաճառել այն։ Հյուրանոցը 7.5 միլիարդ դրամով աճուրդի դրվեց, սակայն կրկնաճուրդներով գինը նվազեց։ Հետագայում որոշում կայացվեց հյուրանոցը վաճառել ոչ թե աճուրդով, այլ մրցույթով։ 2022 թ.-ին հայտարարվեց, որ հյուրանոցը տարաժամկետ վճարման պայմանով գնել է միակ հայտատուն՝ Նարեկ Նալբանդյանին պատկանող «Պրոյեկտ ինտեր-ինվեստ» ՍՊԸ-ն։ Հյուրանոցը ձեռք բերելուց հետո առաջին վճարումը ժամանակին չկատարեց, ժամանակ խնդրեց 1 միլիարդ դրամը վճարելու համար։ Ամիսներ առաջ էլ ԱԳՆ-ի որոշմամբ, առանց մրցույթի ԵԱՏՄ միջկառավարական խորհրդի նիստն անցկացվեց այս հյուրանոցում, որի համար պետբյուջեից վճարվեց 17 միլիոն դրամ։
2022 թ.-ին Նարեկ Նալբանդյանի անունը մեկ այլ կասկածելի գործարքում հայտնվեց։ Նրա կինը, քրեական գործի առկայության պայմաններում, ձեռք բերեց նախկին վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի՝ Մոնումենտում գտնվող առանձնատունը։ Սասուն Խաչատրյանի ղեկավարած Հակակոռուպցիոն կոմիտում (նախկին ՀՔԾ) գտնվող քրեական գործով արգելանք էր դրվել առանձնատան վրա, սակայն ՀՔԾ քննիչը արգելանքը հանել է, որից հետո Աբրահամյանները կարողացել են տունը վաճառել։ Առանձնատան համար 48 միլիոն դրամ կանխավճար էր տրվել Աբրահամյաններին, իսկ հիմնական գումարը՝ 2.4 միլիարդ դրամը, պետք է վճարվեր մինչև 2023 թ.-ի օգոստոսը։ Սակայն կողմերի միջև կնքված նոր պայմանագրով հիմնական գումարի վճարման ժամկետը երկարաձգվել է մինչև 2024 թ.-ի դեկտեմբեր։ Այս գործարքները տեղի են ունեցել ՀՔԾ քննիչի կողմից գույքն արգելանքից հանելու փաստով արդեն ԱԱԾ-ում հարուցված և քննվող քրեական գործի պայմաններում։
Նարեկ Նալբանդյանն իր գործարքները շահավետ է գնահատում
Մեկնաբանություն ստանալու նպատակով գրավոր հարցեր ուղղեցինք «Պրոյեկտ ինտեր-ինվեստ» ՍՊԸ-ի բաժնետեր և տնօրեն Նարեկ Նալբանդյանին։ Գործարարն իր գրավոր պատախանում նշել է, որ ձեռք բերված գույքերի վաճառքի մասին իմացել է հրապարակային աղբյուրներից։ Ծովազարդ համայնքում գտնվող հյուրանոցային համալիրի վաճառքի մասին տեղեկացել է grav.am կայքից, իսկ Ծաղկաձորի հյուրանոցի վաճառքի մասին՝ Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության պետական գույքի կառավարման կոմիտեի կայքից։ Գործարարը հայտնել է նաև, որ նախկին վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի՝ Մոնումենտի առանձնատունը ևս եղել է հրապարակային վաճառքի ենթակա գույք՝ չպարզաբանելով, թե քրգործով անցնող գույքը վաճառքի ո՞ր հրապարակային հարթակում է ներկայացված եղել։
«Վերոհիշյալ գույքերի նկատմամբ մեր հետաքրքրությունն առաջացել է, և գործարքները տեղի են ունեցել զուտ նրանց շահավետ լինելու տրամաբանությամբ»,- պատասխանել է Նարեկ Նալբանդյանը՝ նշելով, որ գործարքները կնքելիս որևէ խոչընդոտի չեն հանդիպել, ուստի բոլոր գործարքները եղել են օրինական։
Մեր այն հարցին՝ արդյո՞ք քրեական գործով անցնող գույքերն անխոչընդոտ ձեռք բերելու վերը նշված գործարքները չեն վկայում իրավապահների, ՀՀ բարձրագույն իշխանության ներկայացուցիչների հետ Ձեր հնարավոր կապի մասին, Նարեկ Նալբանդյանը պատասխանել է․ «Մենք ղեկավարվում ենք ազնիվ, արդար և մրցակցային գործարարության սկզբունքով, և հակառակի մասին Ձեր կողմից առաջ քաշված կասկածը կարող էր ողջամիտ լինել, եթե առկա լինեին օբյեկտիվ տվյալներ այն մասին, որ այլ անձինք ևս ցանկացել են ձեռք բերել այդ գույքերը և նրանց համար ստեղծվել են խոչընդոտներ գործարքները կնքելու հարցում»։

Новая сомнительная сделка Нарека Налбандяна: гостиничный комплекс стоимостью $6 млн куплен за $360 тысяч
Предприниматель Нарек Налбандян, получивший известность после смены власти, стал владельцем недвижимости предпринимателя Пайлака Айрапетяна, купив во много раз меньше рыночной стоимости.
Налбандян, который купил спорную недвижимость в результате сомнительных сделок, стал собственником фигурирующей в уголовном деле другой крупной недвижимости. Hetq.am удалось выяснить, что Нарек Налбандян прибрел построенный на берегу озера Севан гостиничный комплекс “Айрапет” и находящиеся по соседству с ним два земельных участка.
Из заключенной в 2021 году сделки следует, что гостиницу, оцененную в 6 млн долларов, предприниматель купил за 360 тысяч долларов, то есть в 18 раз дешевле. Причем сделка купли-продажи была осуществлена в условиях наличия уголовного дела.
Нарек Налбандян стал известен общественности после того, как приобрел на льготных условиях возвращенную государству бывшим руководителем Таможенного комитета Арменом Аветисяном гостиницу “Голден Палас” в Цахкадзоре, а жена бизнесмена купила фигурирующий в уголовном деле особняк бывшего премьер-министра Овика Абрамяна.
Несколько лет назад в результате сделок с участием экс-главы правительства Тиграна Саргсяна, архиепископа Навасарда Кчояна и его крестника Ашота Сукиасяна предприниматель Пайлак Айрапетян лишился своего имущества. Под предлогом создания в Армении бизнеса по обработке алмазов имущество Айрапетяна было заложено в “Америабанке” с тем, чтобы оформить кредиты для осуществления инвестиций в находившиеся в Сьерра-Леоне алмазные рудники, якобы принадлежавшие Ашоту Сукиасяну, покупку алмазов и их доставку в Армению.
Этот офшорный скандал был раскрыт в 2013 году журналистами Hetq.am. В результате возбужденного после этого уголовного дела был осужден лишь Ашот Сукиасян. Проведя 9 лет в тюрьме, Сукиасян вышел на свободу, не отбыв остальной срок наказания, после чего покинул Армению.
Тем временем большая часть имущества предпринимателя Пайлака Айрапетяна, ставшего жертвой мошенничества, была продана, а деньги направлены на погашение задолженности перед банком.
Не были проданы лишь недостроенный гостиничный комплекс на берегу озера Севан и расположенные рядом с ним два земельных участка.
Гостиница стоимостью 6 млн долларов была продана за 360 тысяч долларов
По левую сторону дороги Севан-Гавар, на берегу озера Севан несколько десятилетий назад началось строительство гостиничного комплекса “Айрапет”, которое, однако, не было завершено. Комплекс принадлежал одноименному ЗАО, акционерами которого были предприниматель Пайлак Айрапетян и его сыновья. Имущество компании также было заложено для получена кредита на “алмазный бизнес-проект”. Когда же разразился офшорный скандал и было возбуждено уголовное дело, “Америабанку” было предложено до завершения предварительного следствия воздержаться от отчуждения заложенного имущества. Но, как ни странно, правоохранители не запретили Комитету кадастра регистрировать сделки с заложенным имуществом. Банк все же продал всю заложенную недвижимость, за исключением гостиничного комплекса “Айрапет” в селе Цовазард и находящихся там же двух земельных участков.
До 2020 года уголовное дело о лишении П.Айрапетяна имущества путем мошенничества расследовалось в Следственном комитете. В 2020-ом Служба национальной безопасности заявила, что в рамках нового уголовного дела Навасарду Кчояну предъявлено обвинение в участии в офшорных сделках. После этого уголовное дело, которое расследовалось в СК, было объединено с уголовным делом, возбужденным в Службе нацбезопасности.
Одновременно с этим в суде рассматривалось дело о банкротстве кооператива “Дзорагюх” предпринимателя Ашота Сукиасяна, который лишил Пайлака Айрапетяна его имущества. Принадлежавшая Айрапетяну гостиница была заложена с целью получения кредита именно для этого кооператива.
Несмотря на расследование в СНБ уголовного дела о мошенничестве и узаконивании полученного преступным путем дохода, суд по делам о банкротстве разрешил вынести на продажу гостиничный комплекс “Айрапет” в селе Цовазард. После того, как стало известно, кто купил гостиницу и по какой цене, сомнения в законности этой сделки усилились.
Гостиничный комплекс “Айрапет”, площадь которого составляет 16 тысяч кв.м, состоит из трех корпусов, ресторана, дома отдыха, помещения для охраны, столовой и других строений. Комплекс, который с разрешения суда по делам о банкротстве был вынесен на аукционную продажу всего за 191 млн драмов (360 тысяч долларов США), купило ООО “Проект интер-инвест”. Единственным акционером этой компании является Нарек Налбандян. Сделка была оформлена 1 апреля 2021 г. Когда комплекс регистрировали в банке в качестве залога, его оценили в 6 млн 640 тыс. долларов (ликвидационная стоимость – 4.3 млн долларов). Это значит, что гостиница стоимостью 6 млн долларов была продана в 18 раз дешевле – за 360 тысяч долларов.
Став владельцем гостиничного комплекса, компания Н.Налбандяна арендовала земельный участок площадью 15 гектаров на берегу Севана, считавшийся собственностью государства. Особо охраняемая природная территория включает также участок, который занимает гостиничный комплекс “Айрапет”. Согласно договору, который заключили “Национальный парк Севан” и ООО “Проект интер-инвест”, срок аренды составляет 25 лет, а ежегодная арендная плата – 3 млн драмов.
Компания Налбандяна приобрела еще две единицы недвижимости
Как уже было отмечено выше, ЗАО “Цовазардский гостиничный комплекс “Айрапет”, помимо самой гостиницы, приобрел в селе Цовазард Гегаркуникской области и другую недвижимость. Речь идет о двух земельных участках: один площадью 6 га, на котором находятся более десяти недостроенных домов и других строений, второй площадью 0,7 га с пятью недостроенными домами. Эти участки ООО “Проект Интер-инвест” тоже приобрело по цене намного ниже рыночной – соответственно за 13.7 млн и 4.7 млн драмов.
Гостиница “Голден Палас” и особняк Овика Абрамяна – предметы сделки
Ранее Hetq.am писал о том, что Нарек Налбандян стал собственником гостиницы “Голден Палас” в Цахкадзоре, принадлежавшей ранее семье бывшего главы Государственного таможенного комитета Армена Аветисяна, а жена Налбандяна стала владелицей роскошного особняка в районе Монумента, принадлежавшего бывшему премьер-министру Овику Абрамяну.
Гостиницу “Голден Палас” семья А.Аветисяна подарила в 2019 году государству против закрытия возбужденного против него уголовного дела. Получив этот отель в подарок, государство попыталось его продать. Гостиница была выставлена на аукцион за 7,5 млрд драмов, однако в результате повторной продажи ее цена была снижена. В дальнейшем было принято решение продать гостиницу путем проведения не аукциона, а тендера. В 2022 году было заявлено, что гостиницу приобрел в рассрочку единственный заявкодатель – ООО” Проект интер-инвест”, принадлежащее предпринимателю Нареку Налбандяну. После покупки гостиницы Налбандян попросил время для выплаты 1 млрд драмов. А несколько месяцев назад Министерство иностранных дел решило провести заседание Межправительственного совета ЕАЭС в этой гостинице, для чего из госбюджета было выделено 17 млн драмов.
В 2022 году имя Нарека Налбандяна появилось в еще одной сомнительной сделке. Его жена в условиях наличия уголовного дела приобрела расположенный в районе Монумента особняк бывшего премьер-министра Овика Абрамяна. В рамках уголовного дела, которое расследовалось в Антикоррупционном комитете во главе с Сасуном Хачатряном, на этот особняк был наложен арест, однако следователь Специальной следственной службы отменил арест, благодаря чему Абрамянам удалось продать дом. Они получили в качестве аванса 48 млн драмов, основная же часть суммы – 2,4 млрд драмов – должна была быть выплачена до августа 2023 г. Вскоре, однако, стороны заключили новый договор, по которому срок уплаты основной суммы продлевался до декабря 2024 г. Эти сделки были заключены несмотря на расследование в Службе нацбезопасности уголовного дела об отмене следователем ССС ареста на имущество Абрамянов.
Нарек Налбандян расценивает свои сделки как выгодные
Для получения разъяснений мы направили письменный запрос акционеру и директору ООО “Проект интер-инвест” Нареку Налбандяну. В своем ответе предприниматель отметил, что о продаже приобретенной им недвижимости он узнал из открытых источников. По его словам, объявление о продаже гостиничного комплекса в общине Цовазард было размещено на сайте grav.am, а объявление о продаже гостиницы в Цахкадзоре – на сайте Комитета управления госимуществом Министерства территориального управления и инфраструктур. Налбандян также отметил, что особняк Овика Абрамяна тоже являлся имуществом, подлежащим открытой продаже. При этом он не сообщил, на какой публичной платформе было представлено имущество, фигурировавшее в уголовном деле.
“Наш интерес к вышеуказанным единицам недвижимости и заключение сделок по ним было обусловлено их выгодностью”,- написал в своем ответе Нарек Налбандян, добавив, что никаких препятствий при заключении сделок не возникало, а посему все сделки являются законными.
На вопрос “не свидетельствует ли беспрепятственное заключение сделок с фигурирующими в уголовном деле единицами недвижимости о Вашей возможной связи с представителями высшей власти РА?” – Нарек Налбандян ответил: “Мы руководствуемся принципом честного, справедливого и конкурентного предпринимательства. Выдвинутое Вами сомнение в обратном могло бы быть справедливым, если бы существовали объективные данные о том, что приобрести это имущество хотели и другие лица, однако при заключении сделок для них были созданы препятствия”.