Խաղաղության պայմանագրի համաձայնեցումից հետո առաջին անգամ հանդիպել են Նիկոլ Փաշինյանն ու Իլհամ Ալիևը
2025 թվականի մայիսի 16-ին Ալբանիայի մայրաքաղաք Տիրանայում տեղի ունեցավ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևի հանդիպումը։ Կողմերը Տիրանա էին մեկնել՝ մասնակցելու Եվրոպական քաղաքական համայնքի 6-րդ գագաթնաժողովին։
Սա երկու երկրների ղեկավարների առաջին հանդիպումն էր այն բանից հետո, երբ հայտարարվեց, որ «Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին» պայմանագրի բոլոր դրույթները համաձայնեցվել են։
Կառավարության հաղորդագրության համաձայն՝ երկու երկրների ղեկավարները քննարկել են խաղաղության համաձայնագրի ընթացիկ վիճակը և կարևորել ստորագրման ուղղությամբ գործընթացի շարունակականությունը: Երկուստեք կարևորվել է Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության համաձայնագրի տեքստի համաձայնեցումը։
Փաշինյան-Ալիև նախորդ հանդիպումը տեղի էր ունեցել գրեթե յոթ ամիս առաջ՝ 2024 թվականի հոկտեմբերի 24-ին, Ռուսաստանի Կազան քաղաքում, BRICS-ի 16-րդ գագաթնաժողովի շրջանակում։ Կազանի հանդիպման ընթացքում Փաշինյանն ու Ալիևը քննարկել էին խաղաղության պայմանագրին, սահմանազատման և սահմանագծման գործընթացներին վերաբերող հարցեր։ Կողմերը հանձնարարել էին իրենց արտաքին գործերի նախարարներին շարունակել երկկողմ բանակցությունները՝ հնարավորինս սեղմ ժամկետներում պայմանագրի վերջնականացման և ստորագրման նպատակով։
Հանդիպումից շուրջ հինգ ամիս անց հայտարարվեց, որ պայմանագրի բոլոր կետերը համաձայնեցվել են, և այն պատրաստ է ստորագրման։ Հանրությունն այդ մասին տեղեկացավ նախ ադրբեջանական կողմի հայտարարությունից, որից հետո հայտարարությամբ հանդես եկավ նաև Հայաստանի ԱԳՆ-ն։ ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունն իր պաշտոնական հայտարարության մեջ ափսոսանք էր հայտնել, որ ադրբեջանական կողմը հանդես էր եկել միակողմանի հայտարարությամբ՝ համատեղ հայտարարություն տարածելու փոխարեն։
Չնայած փաստացի համաձայնեցված տեքստին՝ Բաքուն առաջադրում է ևս երկու նախապայման պայմանագրի ստորագրման համար։ Առաջինը՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի լուծարումը, որը ընդունելի է ՀՀ իշխանությունների համար։
Երկրորդ նախապայմանը ՀՀ Սահմանադրության փոփոխությունն ու դրանից Անկախության հռչակագրին արված հղման հեռացումն են։ Հայկական կողմը հայտարարել է, որ սա երկրի ներքին գործն է։ ՀՀ իշխանության ներկայացուցիչները նաև հիշեցնում են Սահմանադրական դատարանի որոշումը, համաձայն որի՝ Հայաստանը տարածքային պահանջներ չունի իր հարևաններից։ Այս հավաստիացումները, սակայն, կարծես չեն բավարարում ադրբեջանական կողմին։
Փաշինյան-Ալիև նախորդ հանդիպումից մինչև այս հանդիպումը նրանց միջև տեղի էր ունենում հեռակա բանավեճ։ Տարեսկզբին Ալիևն ադրբեջանական լրատվամիջոցներին տված հարցազրույցում մի շարք մեղադրանքներ էր հնչեցրել Հայաստանի հասցեին։ Նա Հայաստանն անվանել էր «ֆաշիստական» պետություն։
Ադրբեջանի նախագահը նաև խոսել էր, այսպես կոչված, «Զանգեզուրի միջանցքի» մասին և ասել, որ այն պետք է բացվի և բացվելու է։
Ալիևն անդրադարձել էր նաև Հայաստանի՝ սպառազինություններ ձեռք բերելուն։ Նա հայտարարել էր, որ Հայաստանը պետք է շտապ դադարեցնի զինվելը։ Իսկ Ֆրանսիային և մյուս երկրներին, որոնք Հայաստանին զենք են վաճառել, հորդորել էր չեղարկել պայմանագրերը և ուղարկված զենքերը հետ վերցնել։
Նիկոլ Փաշինյանն այս հայտարարություններին պատասխանել էր մեկ օր անց՝ հունվարի 8-ին։ Փաշինյանն ասել էր, որ Ադրբեջանը փորձում է տարածաշրջանում էսկալացիայի «լեգիտիմություն» ձևավորել։ Նրա կարծիքով՝ Ադրբեջանն անում է ագրեսիվ հայտարարություններ՝ հաշվարկով, որ Հայաստանը նույնպես ագրեսիվ պատասխաններ կտա, ինչը Բաքվին հնարավորություն կտա ավելի ագրեսիվացնել սեփական հայտարարությունները, և տարածաշրջանում նոր էսկալացիայի ձևավորման «հիմնավորում» կստեղծվի:
«Մենք չենք գնալու այս ճանապարհով, հավատարիմ ենք մնալու խաղաղության ռազմավարությանը և հետևողականորեն շարունակելու ենք խաղաղության օրակարգի իրագործումը: Սա նշանակում է՝ կիրառելու ենք ոչ թե ագրեսիվության, այլ երկխոսության լեզու»,- ասել էր Փաշինյանը:
Երկու երկրների ղեկավարների այսօրվա բանակցություններից առաջ հանդիպել էին նաև արտգործնախարարները։ Ապրիլի 12-ին՝ Անթալիայի դիվանագիտական ֆորումի ընթացքում, տեղի էր ունեցել Արարատ Միրզոյանի և Ջեյհուն Բայրամովի հանդիպումը։ Նրանք մասնակցել էին նաև «Հարավային Կովկասում տարածաշրջանային համագործակցության մարտահրավերներն ու հնարավորությունները» խորագրով քննարկմանը, որին ներկա էր նաև Վրաստանի ԱԳ նախարար Մակա Բոճորիշվիլին։

Состоялась первая после согласования мирного договора встреча Никола Пашиняна и Ильхама Алиева
16 мая 2025 года в столице Албании Тиране состоялась встреча премьер-министра Республики Армения Никола Пашиняна и президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева. Стороны прибыли в Тирану для участия в шестом саммите Европейского политического сообщества.
Эта встреча руководителей двух стран стала первой после обнародования заявления о согласовании всех положений “Договора об установлении мира и межгосударственных отношений между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой”.
Согласно пресс-релизу правительства, главы двух стран обсудили текущее состояние мирного соглашения и отметили важность продолжения процесса его подписания. Обе стороны подчеркнули важность согласования Договора о мире между Арменией и Азербайджаном.
Предыдущая встреча Пашиняна и Алиева состоялась почти семь месяцев назад, 24 октября 2024 года, в рамках проходившего в Казани (РФ) 16-го саммита BRICS. В ходе этой встречи Пашинян и Алиев обсудили вопросы, касающиеся мирного договора, процессов делимитации и демаркации межгосударственной границы. Стороны поручили своим министрам иностранных дел продолжить двусторонние переговоры с целью завершения работы и подписания договора в максимально короткие сроки.
Спустя почти пять месяцев после этой встречи последовало заявление о том, что все пункты договора согласованы и он готов к подписанию. Общественность узнала об этом из заявлений азербайджанской стороны, после чего с заявлением выступил и МИД Армении.
В своем официальном заявлении внешнеполитическое ведомство РА выразило сожаление тем, что азербайджанская сторона вместо обнародования совместного документа выступила с односторонним заявлением.
Несмотря на фактически согласованный текст, Баку для подписания договора выдвинул еще два предусловия: роспуск Минской группы ОБСЕ и внесение изменений в Конституцию РА, в частности исключение из нее ссылок на Декларацию о независимости. С первым условием власти РА согласились. Что касается второго условия, то армянская сторона заявила, что это внутреннее дело страны. Представители власти также напомнили о решении Конституционного суда, по которому Армения не имеет территориальных претензий к соседям. Однако эти заверения не удовлетворяют азербайджанскую сторону. В период после предыдущей и до нынешней встречи Пашиняна и Алиева между ними велся заочный спор. В начале года Алиев дал интервью азербайджанским СМИ, в котором высказал ряд обвинений в адрес Армении, назвав нашу страну “фашистским государством”.
Президент Азербайджана коснулся и так называемого “Зангезурского коридора”, заявив, что он будет открыт.
Алиев также затронул вопрос покупки вооружений Арменией. Он заявил, что Армения должна немедленно перестать вооружаться. Кроме того, азербайджанский лидер призвал Францию и другие страны, которые продают оружие Армении, аннулировать договоры и забрать обратно отправленное вооружение.
На эти заявления Никол Пашинян ответил через день, 8 января. Премьер Армении заявил, что Азербайджан пытается “легитимизировать” эскалацию в регионе. По словам Пашиняна, Азербайджан делает агрессивные заявления с расчетом на то, что Армения тоже ответит в агрессивном тоне, что даст возможность Баку повысить степень агрессивности своих заявлений и тем самым создать “основание” для нового витка эскалации в регионе.
“Мы не пойдем по этому пути. Мы сохраняем приверженность стратегии мира и будем последовательно продолжать реализацию мирной повестки. Это значит использовать язык диалога, а не агрессии”,- заявил Пашинян.
До сегодняшних переговоров руководителей двух стран состоялись встречи министров иностранных дел. 12 апреля в ходе дипломатического форума в Анталии встретились Арарат Мирзоян и Джейхун Байрамов. Главы МИД двух стран участвовали в обсуждении “Вызовы и возможности регионального сотрудничества на Южном Кавказе”, в котором принимала участие и министр иностранных дел Грузии Мака Бочоришвили.