Հայ գերիները՝ լիակատար մեկուսացման մեջ. Կարմիր խաչը հեռանում է Բաքվից
Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի Բաքվի գրասենյակը դադարեցնում է իր գործունեությունը։ «Միջազգային և համեմատական իրավունքի կենտրոնի» ղեկավար, ՄԻԵԴ-ում հայ գերիների շահերի ներկայացուցիչ, իրավապաշտպան Սիրանուշ Սահակյանի տեղեկություններով՝ Կարմիր խաչն այս տարվա սեպտեմբերից այլևս ներկայություն չի ունենալու Ադրբեջանում և այս պահին բացառապես կազմակերպչական, ադմինիստրատիվ խնդիրներ են լուծում այնտեղ։ Ինչ վերաբերում է հայ գերիներին այցելություններին, ապա դրանք արդեն իսկ դադարեցված են հունիսից։
«Հունիս ամսին գերիներին այցելության ժամանակ Կոմիտեի ներկայացուցիչները նրանց հայտնել են, որ սա Ադրբեջանի իշխանությունների հետ քննարկումների արդյունքում արտոնված վերջին այցելությունն է, որից հետո այցելություններ չեն լինելու»,- «Հետքի» հետ զրույցում ասում է Սիրանուշ Սահակյանը։
Իրավապաշտպանը Բաքվում Կարմիր խաչի գործունեության դադարեցումը համարում է ադրբեջանական ընդհանուր քաղաքականության մի մասը։ «Միջազգային կառույցների՝ երկրից դուրսբերման և դրանով մարդու իրավունքների խախտումների առնչությամբ տեղեկատվության սահմանափակման քաղաքականության մաս է, բայց այն նաև թիրախավորված քայլ է, քանի որ կոնֆլիկտի հետևանքով մարդասիրական ծանր վիճակում հայտնվել են հենց էթնիկ հայերը»,- նշում է Սիրանուշ Սահակյանը։
Ադրբեջանում խոշտանգումները, իրավունքների այլ սահմանափակումները, կամայական ազատազրկումները առավել ցայտուն դրսեւորվում են հայերի պարագայում։ Սահակյանը հիշեցնում է, որ Ադրբեջանի՝ 2023 թվականի սեպտեմբերյան ագրեսիան զուգակցվեց արցախցիների բռնի տեղահանությամբ և փախստականների առնչությամբ կան հստակ պարտավորություններ, որոնց կատարմանն աջակցում են միջազգային կառույցները, և նման հանգամանքներում Ադրբեջանը դադարեցնում է Կարմիր խաչի գործունեությունն իր երկրում։
«23 պատանդները հայտնվել են արդեն իսկ բացարձակ մեկուսացման մեջ։ Նախկինում նրանք ևս ունեին մեկուսացվածության աստիճան, քանի որ Կարմիր խաչից զատ այլ ատյաններ զրկված էին տեսակցելու, վիճակը դիտարկելու, հրապարակային տեղեկություններ տրամադրելու հնարավորությունից, և անկախ փաստաբանների մուտքն էր արգելված։ Ընտանիքի անդամների այցելություններ երբևէ չեն եղել, և ստացվում է, որ դիտարկման միջոցով ստուգելի տեղեկություններ կարող էին հավաքագրել միայն Կարմիր խաչը և ադրբեջանցիները, որոնք կողմնակալ են և, ըստ էության, հանրային իշխանությունների գործելակերպի տրամաբանությամբ են մոտենում իրավունքների պաշտպանությանը»,- ասում է իրավապաշտպանը։
Նրա խոսքով՝ Կարմիր խաչը, թեև ուներ սահմանափակ մանդատ, արձանագրված խնդիրները կոմունիկացնում էր միայն Ադրբեջանի իշխանությունների հետ և հրապարակային չէր քննադատում, այնուամենայնիվ, գոնե հավաքագրում էր և իր խողովակներով արձանագրում էր օբյեկտիվ իրականությունը։ Սահակյանը կրկնում է՝ ներկայումս այնտեղ պահվող հայերը բացարձակ մեկուսացվածության պայմաններում են, ինչը մարդու իրավունքների միջազգային տերմինաբանությամբ կոչվում է «ինկոմունիկադո», այսինքն՝ ազատազրկում՝ առանց արտաքին աշխարհի հետ կապի։
«Այս անձինք կարող են խոշտանգվել, ինչը կհանգեցնի արտակարգ զարգացումների, և արձանագրված նման դեպքեր կան։ Չմոռանանք, որ ունենք բռնի անհետացած առնվազն 80 գերի և չենք բացառում, որ բռնի անհետացումն արդյունք է դաժան խոշտանգումների, որն ունեցել է անկառավարելի ելքեր»,- ասում է Սիրանուշ Սահակյանը՝ նշելով, որ Ադրբեջանը հաջողությամբ թաքցնում է նաև բռնի անհետացած անձանց նկատմամբ կատարած իր հանցագործությունները, քանի որ հնարավոր չէ բացահայտել խոշտանգման վայրերը և խոշտանգված անձանց՝ հասանելիություն չունենալու պատճառով։
Իրավապաշտպանի խոսքով՝ տեսականորեն հնարավորություն կա, որ Կարմիր խաչը շարունակի իր այցելությունները հայ գերիներին՝ Ադրբեջանում գրասենյակ չունենալու պայմաններում, սակայն դա քիչ հավանական է։ «Եթե Ադրբեջանն իսկապես հարգեր մարդասիրական հարցերը, ապա կերկարաձգեր Կարմիր խաչի գործունեությունը։ Նշեցի, որ հստակ թիրախավորում ենք տեսնում հայերի նկատմամբ, այսինքն` սա նաև հակահայկական քաղաքականության, խտրականության հետևանք է, ուստի նման պայմաններում տրամաբանական չէ և չի բխում Ադրբեջանի ագրեսիվ քաղաքականությունից՝ լուծել մարդասիրական հարցերը»,- նշում է Սիրանուշ Սահակյանը։
Իրավապաշտպանն ընդգծում է, որ միջազգային այլ կառույցներ ևս կարող են այցելել հայ գերիներին, սակայն միայն Ադրբեջանի թույլտվությամբ, ինչը ևս հավանական տարբերակ չէ։
«Միջազգային ցանկացած ներկայության ապահովում պետք է միջնորդավորվի Ադրբեջանի կամարտահայտությամբ, այսինքն` Ադրբեջանը պետք է արտոնի միջազգային այլ կառույցի այցելությունները։ Եթե նման կամարտահայտություն, քաղաքական կամք լիներ, ապա կշարունակվեին հարաբերությունները Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի հետ, որը լավագույն մոդելով է իրացնում այս առաքելությունը։ Եթե համաձայնություն չկա, նշանակում է, որ այդ համաձայնությունը չի լինելու նաև մյուս կազմակերպությունների առնչությամբ»,- փաստում է իրավապաշտպանը։
Կառավարությունը չի օգտվում Բաքվում անազատության մեջ պահվող իր քաղաքացիներին տեսակցելու իրավունքից. Սիրանուշ Սահակյան
Սակայն, Սիրանուշ Սահակյանը մատնանշում է մեկ այլ ուղիղ ճանապարհ, որից Հայաստանը կարող է օգտվել, սակայն չի օգտվում։ Ըստ իրավապաշտպանի՝ Հայաստանի Հանրապետության սուվերեն իրավունքն է իր սահմաններից դուրս անազատության մեջ գտնվող քաղաքացիների հանդեպ, որ անարգել տեսակցի նրանց։ «Ինձ համար անհասկանալի հանգամանքներում այս իրավունքը չի իրացվում, և սա Հայաստանի Հանրապետության սուվերեն իրավունքն է իր քաղաքացիների հանդեպ։ Դա հյուպատոսական այցելություններ կազմակերպելն է իր քաղաքացիներին։ Միջազգային պրակտիկան, նաև նորմերը կարգավորում են այնպիսի իրավիճակներ, երբ դիվանագիտական հարաբերություններ չունենալու պատճառով այս իրավունքը իրացվում է միջնորդավորված` երրորդ, չեզոք երկրների օգնությամբ։ Հայաստանի Հանրապետությունն ունի Վիեննայի կոնվենցիաներով երաշխավորված իրավունք` անարգել տեսակցել իր քաղաքացիներին, որոնք անազատության մեջ են իր սահմաններից դուրս, իսկ Բաքվում պահվող հայերը ՀՀ քաղաքացիներ են»,- նշում է իրավապաշտպանը՝ մեկնաբանելով, թե դա ինչպես կարող է տեղի ունենալ։
Մասնավորապես, Հայաստանը կարող է պատվիրակել իր իրավունքը, օրինակ, Շվեյցարիային, և Շվեյցարիայի համապատասխան հյուպատոսական բաժնի աշխատակիցը ՀՀ անունից կարող է մուտք գործել Բաքու, տեսակցել Հայաստանի քաղաքացիներին, տրամադրել հյուպատոսական աջակցություն։ «Օրինակ` նրանք կարող են իրավաբանական ծառայության խնդիրներ ունենալ, առողջական։ Այցելության շրջանակում հետաքրքրվում են` ո՞ղջ են, սպանվա՞ծ են, ի՞նչ վիճակում են, դիտարկում է, և այս իրավունքի իրացման միջոցով մեծացնում է անձանց պաշտպանվածությունը, որպեսզի նրանք չհայտնվեն անպաշտպան, խոցելի և անորոշությունների, անհայտության մեջ»,- մանրամասնում է Սիրանուշ Սահակյանը։
Հարցին, թե ինչո՞ւ Հայաստանի կառավարությունը չի իրացնում իր այս իրավունքը, քաղաքական անգործությու՞ն է, թե դիվանագիտական փակուղի, Սիրանուշ Սահակյանը պատասխանում է․ «Փակուղու մասին կարող ենք խոսել, եթե, օրինակ, Հայաստանի Հանրապետությունը դիմեր այն պետություններին, որոնք նախկինում հայ-ադրբեջանական հարաբերություններից լարված հարաբերություններում գտնվող այլ պետություններում կարողացել են այդ միջնորդական դերն ունենալ, այս պետությունները չհամաձայնեին, գործընթացը ձախողվեր, որից հետո Հայաստանի հանրային իշխանությունները թափանցիկ կերպով ասեին, որ մենք մեզնից կախվածն արել ենք, սրանով ազդակ ենք հղել, որ մեր քաղաքացիների իրավունքները մեզ հետաքրքրում են, պարզապես դիվանագիտական փակուղու ճանապարհով չի հայտնաբերվել որևէ երրորդ երկիր, որը ցանկանում է Հայաստանի փոխարեն այդ իրավունքն իրացնել, կամ երկիրը հայտնաբերվել է, բայց Ադրբեջանն է խոչընդոտում։
Հիմա մենք ունենք մի իրավիճակ, որ Հայաստանը չի դիմում։ Ավելին, հասարակական կազմակերպությունները, որում նաև ներգրավված է եղել մեր կազմակերպությունը, դիմել են Շվեյցարիայի իշխանություններին, վերջիններս հաստատել են իրենց պատրաստակամությունը` դերակատարում ունենալ այս հարցում` հստակ մատնանշելով, որ գործընթացի մեկնարկի նախապայմանը Հայաստանի Հանրապետության կողմից պաշտոնապես նրանց դիմելն է, և իրապես, միջազգային կոնվենցիաներն ասում են, որ պետությունը, ում պատկանում է իր իրավունքը, պետք է դիմի երրորդ երկրի, այսինքն` իրավունքը Հայաստանի Հանրապետությանն է, հասարակական կազմակերպություններինը չէ, գերիների ընտանիքներինը չէ»։
Սահակյանն ասում է, որ 3 ամիս առաջ դիմել են ՀՀ ԱԳՆ-ին եւ ստացել պատասխան, որ հարցը քննարկվում է։ «Քննարկում են, որպեսզի կողմնորոշվեն` արդյոք Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը քաղաքացուն պետք է բացարձակ մեկուսացվածության մեջ թողնի այնպիսի երկրում, որտեղ կա խտրական քաղաքականություն և որի առնչությամբ կա ՄԱԿ-ի դատարանի միջազգային օրդեր, և 3 ամիսը բավարար չէ այդ հարցին պատասխան տալու համար»,- վրդովվում է իրավապաշտպանը։
Շվեյցարիան ընտրելը, Սահակյանի խոսքով, պայմանավորված է նրանով, որ այդ երկիրը նախկինում նման փորձ ունեցել է, այլ երկրների փոխարեն իրականացրել է այցելություններ, բացի այդ՝ Շվեյցարիան չեզոք երկիր է և նրա չեզոքությունն ընկալվում, ընդունվում է բազմաթիվ դերակատարների կողմից։ Բայց, ըստ Սահակյանի, նմանատիպ մանդատ կարող են ստանձնել այլ եվրոպական երկրներ ևս, օրինակ՝ սկանդինավյան երկրները։
Վերադառնալով Հայաստանի սուվերեն իրավունքին` իր քաղաքացուն անարգել տեսնելու, իրավապաշտպանն ընդգծում է, որ ի տարբերություն միջազգային կառուցների, այս դեպքում պետք չէ ստանալ Ադրբեջանի թույլտվությունը։ Չթույլատրելու դեպքում Ադրբեջանը կխախտի Հայաստանի իրավունքը։ «Ժամանակակից աշխարհում, երբ դու միջազգային կարևոր առաքելություն ունեցող կառույցներին հեռացնում ես, դա ունի բացասական ընկալում, բայց Ադրբեջանն այդ մասով ուղիղ որևէ պարտավորություն չի խախտում, իսկ եթե հյուպատոսական ծառայության մուտքն արգելի, այդ դեպքում կխախտի Հայաստանի իրավունքը։ Եվ կարևոր է, թե Հայաստանն ինչպես կարձագանքի։ Իհարկե, պետք է սկսի դատական գործընթացներ»,- նշում է Սահակյանը՝ հավելելով, որ եթե Հայաստանի սուվերեն իրավունքները խախտվեն իր քաղաքացիների առնչությամբ, և Հայաստանը դատական գործընթաց չիրականացնի, ուրեմն հասարակությունը պետք է դա տեսնի և հասկանա` ինչու։
«Եթե Ադրբեջանը խոսում է խաղաղության օրակարգի մասին, բայց խախտում է Հայաստանի սուվերեն իրավունքներն իր սեփական քաղաքացիների նկատմամբ ադրբեջանական տարածքում, չգիտեմ՝ որքանով է խաղաղության թեզն իրական»,- ասում է իրավապաշտպան Սիրանուշ Սահակյանը։
Նա նշում է, որ 10 օր առաջ Ադրբեջանի խոշտանգումների դեմ կոմիտեն այցելել է հայ գերիներին։ Այդ մասին կոմիտեն հայտարարություն է տարածել՝ նշելով, որ գնացել, խոսել են, դիտարկել են պայմանները՝ դրանով ցուցադրելով, որ, ճիշտ է, Կարմիր խաչը չի այցելում, բայց այցելության պակաս չկա, այլ կառույց է մուտք գործում՝ նույն խնդիրները լուծելով, ինչ Կարմիր խաչը։ «Այսինքն` մենք որ ասում ենք` բացակայում է որևէ մեխանիզմ, որը դիտարկի, նրանք իմիտացնում են, որ այդ մեխանիզմը կա և այցելություն է իրականացրել՝ միտումնավոր լռելով այն հանգամանքի մասին, որ նման մանդատ իրականացնող կառույցները պետք է լինեն անկախ։ Իսկ Ադրբեջանում անկախ ինստիտուտ գոյություն չունի, հատկապես խոշտանգումների, որովհետև եթե այդ ինստիտուտը գոյություն ունենար, Ադրբեջանը սեփական քաղաքացիների առնչությամբ համակարգված խոշտանգումների պրակտիկա չէր ունենա»,- նշում է իրավապաշտպանը։
Հիշեցնենք, որ ըստ պաշտոնական տվյալների՝ 23 հայ անազատության մեջ է պահվում Ադրբեջանում։ 23-ից 7-ն ունի դատապարտվածի կարգավիճակ, 16-ի գործերն ընթացքի մեջ են 2 առանձին դատավարությունների ձևով՝ Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի եւ 15 գերիների գործը, որոնց թվում են Արցախի ռազմա-քաղաքական ղեկավարները։ 23-ից 5-ը գերեվարվել է 2020-ին, իսկ մյուսները` 2023-ին։ Սիրանուշ Սահակյանի տեղեկություններով՝ առնվազն 80 մարդ էլ համարվում է բռնի անհետացած, և այդ առնչությամբ կան անհերքելի ապացույցներ։ Իրավապաշտպանը նշում է՝ պաշտոնապես հաստատված գերիներից նրանք, որոնք ունեն կալանավորվածի կարգավիճակ, առավել հաճախ են զանգում իրենց ընտանիքներին՝ շաբաթը մեկ անգամ, իսկ, այսպես կոչված, դատապարտվածների զանգերի հաճախականությունն այդքան ինտենսիվ չէ՝ 1-2 ամսվա միջակայքում՝ 1 անգամ։ Սահակյանի տեղեկություններով՝ կալանավորվածներն այս շաբաթ զանգել են իրենց հարազատներին, իսկ դատապարտվածների ընտանիքները սպասում են։

Армянские пленные окажутся в полной изоляции: МККК покидает Баку
Бакинский офис Международного Комитета Красного Креста прекращает свою деятельность. По сведениям руководителя Центра международного и сравнительного права, представителя интересов армянских пленных в Европейском суде по правам человека, правозащитницы Сирануш Саакян, с сентября этого года МККК не будет представлен в Азербайджане. Что касается посещений армянских пленных, то они были прекращены уже с июня этого года.
“Во время посещения пленных в июне представители Комитета сообщили им, что это их последний визит, одобренный властями Азербайджана. После этого посещений не будет”,- сообщила Hetq.am Сирануш Саакян.
Прекращение деятельности МККК в Баку она расценивает как часть общей азербайджанской политики, направленной на вывод из страны международных структур, что позволит ограничить объем информации о нарушениях прав человека. В то же время это целенаправленный шаг, так как вследствие конфликта в тяжелой гуманитарной ситуации оказались именно этнические армяне, отмечает Саакян.
Применяемые в Азербайджане пытки, ограничения прав человека, своевольное лишение свободы с наибольшей очевидностью проявляются в отношении армян. Сирануш Саакян напомнила о том, что развязанная в сентябре 2023 года агрессия Азербайджана против Арцаха сопровождалась насильственной депортацией армянского населения. В отношении беженцев имеются конкретные обязательства, выполнению которых содействовали международные структуры. В этой ситуации Азербайджан прекращает деятельность в стране Международного Комитета Красного Креста.
“23 заложника уже оказались в полной изоляции. Ранее они тоже были изолированы в определенной степени, так как ни одна другая организация, кроме МККК, не имела возможность встречаться с ними, оценивать их состояние, предоставлять публичные сведения. Были также запрещены посещения независимых адвокатов. Свиданий с членами семей не было никогда. И получается, что сбор сведений посредством мониторинга мог осуществлять только Красный Крест, а также азербайджанцы, которые подходят к вопросу прав человека с позиций властей”,- заявила правозащитница.
По ее словам, Красный Крест, несмотря на свой ограниченный мандат и отсутствие публичной критики в адрес властей Азербайджана, тем не менее, собирал и передавал по своим каналам объективную информацию. В настоящее время содержащиеся в этой стране армяне находятся в условиях полной изоляции, что по международной терминологии прав человека имеет свое название – “инкоммуникадо”, то есть лишение свободы без связи с внешним миром. “Эти лица могут подвергаться пыткам, что приведет к чрезвычайным ситуациям. И такие случаи были зафиксированы. Не надо забывать, что имеется как минимум 80 насильственно исчезнувших пленных. И мы не исключаем, что насильственное исчезновение – это результат жестоких пыток, имевших неуправляемый исход”,- подчеркнула Сирануш Саакян, добавив, что Азербайджану удается успешно скрывать совершенные им преступления в отношении насильственно исчезнувших лиц, так как из-за отсутствия доступа невозможно выявить места пыток и установить личности тех, кто подвергался пыткам․
По словам правозащитницы, теоретически возможно, что Красный Крест в условиях отсутствия своего офиса в Азербайджане может продолжать посещать армянских пленных, однако такая вероятность крайне мала. “Если бы Азербайджан действительно с уважением относился к гуманитарным вопросам, то продлил бы деятельность МККК. Я уже отметила, что это является также следствием антиармянской политики, дискриминации, а в этих условиях решение гуманитарных вопросов не вытекает из агрессивной политики Азербайджана”,- отметила Сирануш Саакян. По ее словам, посещать армянских пленных могут и другие международные структуры, но только с разрешения Азербайджана, поэтому это тоже маловероятно.
“Обеспечение любого международного присутствия возможно только при наличии волеизъявления Азербайджана, который должен давать разрешение на посещения представителями других международных структур. Но если б такое волеизъявление было, то отношения с МККК, который наилучшим образом выполняет свою миссию, были бы продолжены. Если же такого волеизъявления нет, то его не будет и для других организаций”,- отметила правозащитница.
Правительство не пользуется правом на посещение своих граждан, находящихся в условиях несвободы в Баку
Сирануш Саакян ссылается и на другую возможность, которой может пользоваться Армения, но не пользуется. По словам нашей собеседницы, беспрепятственное посещение своих граждан, находящихся в условиях несвободы за пределами страны, - суверенное право Республики Армения. “Это право не реализуется по непонятным для меня причинам. Речь идет об организации консульских посещений своих граждан. Международная практика и нормы регулируют ситуации, в которых данное право из-за отсутствия дипломатических отношений реализуется опосредованно – при содействии третьих нейтральных стран. Республика Армения обладает гарантированным Венскими конвенциями правом беспрепятственно встречаться со своими гражданами, находящимися в условиях несвободы за пределами страны, а содержащиеся в Баку армяне являются гражданами РА”,- пояснила С.Саакян. Она также объяснила, как можно осуществить этот процесс: “Армения делегирует свое право, скажем, Швейцарии, и сотрудник соответствующего консульского отдела Швейцарии прибывает от имени РА в Баку, чтобы увидеться с гражданами Армении, предоставить им консульскую помощь. “Граждане могут иметь различные проблемы – юридические, медицинские. В рамках визита посетители интересуются, в каком состоянии находятся пленные, есть ли умершие. Посредством реализации этого права повышается степень защиты лиц, что позволяет им не оказаться в беззащитном, уязвимом состоянии, избежать неопределенности и безвестности”,- пояснила Сирануш Саакян․
На вопрос, почему правительство Армении не реализует свое право, правозащитница отметила, что общественные организации, в том числе возглавляемый ею Центр, обратились к властям Швейцарии, которые подтвердили свою готовность содействовать в этом вопросе, четко отметив, что условием начала процесса является официальное обращение к ним Республики Армения.
По словам Сирануш Саакян, три месяца назад они обратились в МИД РА, откуда им сообщили, что “вопрос обсуждается”.
“Обсуждают, должно ли Министерство иностранных дел Армении оставлять граждан в полной изоляции в стране, которая проводит дискриминационную политику и в отношении которой существует международный ордер суда ООН? Неужели трех месяцев было недостаточно, чтобы ответить на этот вопрос?” – с возмущением сказала С. Саакян.
По ее словам, выбор Швейцарии обусловлен тем, что в прошлом эта страна имела опыт организации подобных визитов вместо других стран. Кроме того, Швейцария – нейтральная страна, и ее нейтралитет принимается многими акторами. Кстати, подобный мандат могут получить и другие европейские страны, например, скандинавские.
Возвращаясь к суверенному праву Армении беспрепятственно видеться со своими гражданами, правозащитница подчеркнула, что в отличие от международных структур в данном случае не надо получать разрешение властей Азербайджана. Если эта страна не даст разрешения, то она тем самым нарушит право Армении. “В современном мире отказ от деятельности осуществляющих важную международную миссию структур воспринимается отрицательно. Однако в этом вопросе Азербайджан не нарушает напрямую какое-либо обязательство. В случае же запрета на посещение консульской службой право Армении будет нарушено. И очень важно, как Армения отреагирует на это. Она, конечно, должна инициировать судебные процессы”,- подчеркнула С.Саакян, добавив, что если суверенные права Армении в отношении ее граждан будут нарушены, но Армения не начнет судебный процесс, то обществу необходимо будет понять, чем это вызвано.
“Если Азербайджан заявляет о мирной повестке, но при этом нарушает суверенные права Армении в отношении находящихся на азербайджанской территории ее граждан, то непонятно, насколько реальна эта повестка”,- сказала Сирануш Саакян. По ее словам, 10 дней назад армянских пленных навестили представители Комитета против пыток Азербайджана. Комитет распространил об этом заявление, тем самым дав понять, что решает те же вопросы, что и Красный Крест. “Мы же говорим об отсутствии какого-либо механизма, свидетельствующего о создании имитаци посещений. При этом умышленно умалчивается, что имеющие подобный мандат структуры должны быть независимыми. Между тем в Азербайджане не существует независимого института, особенно по вопросам пыток, так как в противном случае в этой стране не было бы практики применения пыток к собственным гражданам”,- заявила наша собеседница.
Напомним, что, по официальным данным, в Азербайджане в условиях несвободы содержатся 23 армянина. Семеро из них имеют статус осужденного, дела 16 граждан находятся в процессе рассмотрения двумя отдельными судебными процессами. Речь идет о деле бывшего госминистра Арцаха Рубена Варданяна и деле 15 пленных, в числе которых военно-политические руководители Арцаха. Пятеро из 23 армян были взяты в плен в 2020 году, остальные – в 2023-ем.
По сведениям Сирануш Саакян, по меньшй мере 80 человек считаются насильственно исчезнувшими, что подтверждено неопровержимыми доказательствами. Те из официально подтвержденных пленных, которые имеют статус заключенного, звонят своим семьям раз в неделю, те, которые имеют статус осужденного, звонят гораздо реже – раз в 1-2 месяца.