Հետեւելով Փաշինյանին. հայկական ավիաընկերություններն սկսել են օգտվել Ադրբեջանի օդային տարածքից
Մեկ շաբաթ է, ինչ hայկական ավիաընկերություններն այլեւս չեն խուսափում ադրբեջանական օդային տարածք մտնելուց, ինչպես եղել է նախկինում:
Ճիշտ է՝ նախկինում եւս, տարբեր իրավիճակներով պայմանավորված (օրինակ՝ վատ եղանակային պայմաններ հայ-վրացական սահմանի հատվածում), ՀՀ գրանցումով օդանավերը երբեմն տարանցել են (տրանզիտ) ադրբեջանական երկինքը, այդուհանդերձ, որպես կանոն, նրանք հեռու են մնացել ոչ բարեկամ հարեւանի օդ մտնելուց՝ նախընտրելով այն շրջանցել Վրաստանի եւ Ռուսաստանի օդային տարածքներով: «Հետքի» տեղեկություններով՝ խնդիրը եղել է անվտանգությունը՝ պայմանավորված Ադրբեջանի թշնամական կեցվածքով:
Բայց ի՞նչ է փոխվել հիմա: Նախ՝ եկեք հիշենք, թե ինչու այս թեման դարձավ ուշադրության առարկա:
Հայաստանի ու Ադրբեջանի քաղաքացիական օդանավերի կողմից միմյանց օդային տարածքների օգտագործումը պաշտոնապես երբեք էլ արգելված չի եղել (բացառություն է եղել 2020 թ. պատերազմական հատվածը. սեպտեմբերի 30-ից մինչեւ նոյեմբերի 17-ը Հայաստանի օդային տարածքը պաշտոնապես փակ է եղել ադրբեջանական օդանավերի համար):
Սակայն գործնականում իրավիճակն այլ է եղել: Թեման հանրային լայն քննարկման առարկա դարձավ 2021-ի աշնանից: Այդ տարվա հոկտեմբերի 6-ին ադրբեջանական ազգային ավիափոխադրող AZAL-ի ինքնաթիռը 7 տարվա դադարից հետո, Հայաստանի օդային տարածքն օգտագործելով, կատարեց Բաքու-Նախիջեւան-Բաքու չվերթը (տես ստորեւ):
Դրանից առաջ վերջին անգամ ադրբեջանցիները մեր երկնքով թռել էին 2014-ի նոյեմբերի 8-ին: Իսկ ինչու՞ էին նրանք 2014-2021 թթ. խուսափում Հայաստանի օդային տարածք մտնելուց:
Պատճառը հենց ադրբեջանական կողմի ագրեսիան էր: 2014 թ. նոյեմբերի 12-ին Արցախ-Ադրբեջան շփման գծում ադրբեջանցիները խոցեցին շփման գծի երկայնքով ուսումնամարզական թռիչք կատարող հայկական «Մի-24» ուղղաթիռը, որը զինված չէր: Մերոնք 3 զոհ տվեցին: Ուղղաթիռն այրվեց ու ընկավ չեզոք գոտում, իսկ ահա ադրբեջանցիները շարունակաբար խոչընդոտում էին, որ մերոնք տարհանում կատարեն: Ի վերջո, Արցախի պաշտպանության բանակը հատուկ ռազմական գործողություն իրականացրեց, տարհանեց զոհերից մեկի մարմինը, մյուս երկուսի մասունքներն ու ուղղաթիռի որոշ անհրաժեշտ մասեր: Արցախյան կողմը գործողությունն իրականացրեց առանց կորստի, իսկ ահա ադրբեջանական զինուժից սպանվեց 2 հոգի: Ինչպես ավելի ուշ «Հետքին» պատմել էր Հայաստանի նախկին բարձրաստիճան զինվորականներից մեկը, այս ագրեսիայից հետո ադրբեջանցիները վախենում էին մտնել Հայաստանի օդային տարածք, քանի որ մտավախություն ունեին, որ հայկական կողմը վրեժխնդիր կլինի ու կխոցի իրենց մարդատար օդանավերը:
Այս ֆոնին ադրբեջանական AZAL-ը ստիպված էր օգտվել Իրանի երկնքից՝ Հայաստանը շրջանցելու եւ Նախիջեւան հասնելու համար (տես ստորեւ):
Սակայն 2020 թ. 44-օրյա պատերազմում հաղթանակից եւ ՀՀ իշխանությունների շարունակաբար զիջողական քաղաքականությունից ոգեւորված՝ ադրբեջանցիները բավական ինքնավստահ էին, ու 2021-ի աշնանը, երբ հերթական անգամ լարվեցին Բաքվի ու Թեհրանի հարաբերությունները, AZAL-ը Բաքու-Նախիջեւան-Բաքու չվերթը կատարեց Հայաստանի երկնքով:
Այս փաստին հանրային արձագանքը մեր երկրում բավականին քննադատական էր: Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեն (ՔԱԿ) շտապեց հանդարտեցնել կրքերը եւ նույն օրը հայտարարություն տարածեց. «Ինչպես ՀՀ-ի, այնպես էլ Ադրբեջանի օդային տարածքների օգտագործումը չի սահմանափակվել քաղաքացիական օդանավերի համար՝ բացառությամբ 44-օրյա պատերազմի ժամանակահատվածի: Նշված երթուղով թռիչքներ շարունակաբար իրականացվել են նաեւ նախկինում՝ մինչեւ 2014 թ. նոյեմբերի 8-ը, ինչից հետո ադրբեջանական կողմն իր նախաձեռնությամբ դադարել է օգտվել ՀՀ օդային տարածքից։ Այս ողջ ընթացքում «Զվարթնոց» օդանավակայանից Ադրբեջանի օդային տարածքով չվերթեր են իրականացվել դեպի այլ երկրներ եւ հակառակ ուղղությամբ եւ շարունակում են իրականացվել»։
Միտքը, թե «Զվարթնոցից» էլ Ադրբեջանի օդային տարածքով են չվերթեր կատարվել ու կատարվում դեպի այլ երկրներ եւ հակառակ ուղղությամբ, չնայած ճիշտ էր, իրականում մանիպուլյատիվ էր, քանի որ ՔԱԿ-ը «մոռացել էր» մի բան հիշեցնել՝ ՀՀ գրանցումով օդանավերը չէին մտնում Ադրբեջանի օդային տարածք, իսկ նշված թռիչքներն իրականացրել ու իրականացնում էին օտարերկրյա օդանավերը: Այսինքն՝ անտեղյակ լսարանը կարող էր կարծել, թե հայկական օդանավերն էլ Ադրբեջանի վրայով են թռչում այնպես, ինչպես ադրբեջանցիները՝ մեր երկնքով, ուրեմն ի՞նչ խնդիր կա:
Հատկանշական է, որ այս հայտարարությունից ընդամենը 2 ամիս առաջ՝ 2021-ի օգոստոսին, ՔԱԿ-ը «Հետքին» փոխանցել էր, որ եթե ադրբեջանցիները մեր երկինք չեն մտնում 2014-ից, ապա մերոնք Ադրբեջանի օդով չեն թռչում, քանի որ տվյալ ուղղությամբ չկա չվերթերի պահանջարկ: Սակայն թռիչքներին առցանց հետեւող կայքերի վիճակագրությունը ցույց է տալիս, որ նույնիսկ այն դեպքերում, երբ հայկական օդանավերը թռել են դեպի արեւելք, եւ ամենահարմար ու կարճ տարբերակը կլիներ Ադրբեջանի երկինքը տարանցելը, մերոնք, որպես կանոն, նախընտրել են շրջանցել այն ու անցնել ավելի երկար երթուղով:
Վերադառնալով 2021 թվական՝ նկատենք, որ ՔԱԿ-ի այն ժամանակվա ղեկավարության մանիպուլյացիան կրկնել էր նաեւ ՀՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը, որն «Ազատություն» ռադիոկայանի հետ զրույցում բառացի հայտարարել էր. «Երեւանը եւս ամբողջ այս ընթացքում, ժամանակահատվածում Երեւանի «Զվարթնոցից» թռիչքներ, օրինակ, դեպի Աստանա կամ դեպի արեւելյան Ռուսաստան օգտագործել է Ադրբեջանի տարածքը: Այսինքն՝ ինֆորմացիան մի մասով ներկայացվել ա, բայց ամբողջական չի ներկայացվել, որպեսզի եւս մեկ անգամ քաղաքական ինչ-որ դիվիդենտներ շահեն»:
Հատկանշական է, որ նման անհասկանալի ձեւակերպումներով ապակողմնորոշող հայտարարություն արած ՔՊ-ական Արմեն Գրիգորյանը տեղեկատվական տեռորի մեջ մեղադրել էր ՀՀ նախկին նախագահներին՝ Տեր-Պետրոսյանին, Քոչարյանին ու Սարգսյանին:
Գրիգորյանից 4 տարի անց Փաշինյանի իշխանական թիմի եւս մի ներկայացուցիչ աչքի ընկավ այս թեմայի շուրջ կեղծ պնդումով: Այն ժամանակ ԱԺ պատգամավոր, իսկ ներկայում աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարար Արսեն Թորոսյանը հուլիսի 14-ին, «Ֆեյսբուքում» պատասխանելով քաղաքացիներին մեկի հարցադրմանը, թե ինչու եւ ում համաձայնությամբ են ադրբեջանական ինքնաթիռներն սկսել թռչել Սյունիքի վրայով, ասել է. «Իսկ ինչո՞ւ չպետք է թռչեն։ Մեզ դրա համար վճարում են: Մեր ինքնաթիռներն էլ թռչում են Ադրբեջանի վրայով։ Ինչքա՞ն կարելի է նման անիմաստ բաների վրա էներգիա ծախսել»։
Փաստն այն է, որ ադրբեջանական եւ ցանկացած այլ ավիաընկերություն, այդ թվում՝ նաեւ հայկական, աերոնավիգացիոն ծառայության վճար են մուծում Հայաստանի երկնքով անցած կիլոմետրերին համարժեք: Այդպես է ամբողջ աշխարհում: Բայց այստեղ ամբողջ հարցն այն է, որ հայկական օդանավերը չեն անցնում Ադրբեջանի երկնքով այնքան ինտենսիվ, որքան նրանք՝ Հայաստանի օդային տարածքով: Այսինքն՝ համեմատություն անելը կամ, առավել եւս, հավասարության նշան դնելը մանիպուլյացիա է:
Օրինակ՝ միայն սեպտեմբերի 5-ին AZAL-ը Բաքվից 13 անգամ Հայաստանի երկնքով թռել է Նախիջեւան (տես ստորեւ) եւ այդքան էլ հետադարձ թռիչք կատարել: Ադրբեջանական ավիաընկերությունը Հայաստանի օդով Բաքու-Նախիջեւան-Բաքու չվերթեր է կատարում ամեն օր, օրվա տարբեր ժամերի՝ առավոտյան, կեսօրին, ցերեկը, երեկոյան, գիշերը:
Ավելին՝ AZAL-ն սկսել է Բաքու-Թել Ավիվ-Բաքու թռիչքներն իրականացնել հենց Հայաստանի երկնքով: Դրանք կատարվում են ամեն օր: Միայն սեպտեմբերի 5-ին իրականացվել է նման 2 չվերթ (ստորեւ):
Հայկական ավիափոխադրողները նման ակտիվությամբ թռիչքներ չեն կատարում այն ուղղություններով, որոնց ամենաօպտիմալ երթուղին կանցներ Ադրբեջանի վրայով: Այդուհանդերձ, տեղական օպերատորներից «Շիրակ Ավիան» իրականացնում է Երեւան-Կրասնոյարսկ-Երեւան ու Երեւան-Նովոսիբիրսկ-Երեւան չվերթեր, իսկ «Ֆլայուան Արմենիան»՝ Երեւան-Եկատերինբուրգ-Երեւան:
Դեպի Սիբիր այս թռիչքների ամենակարճ երթուղին անցնում է հենց Ադրբեջանի վրայով: Սակայն եթե վերցնենք, օրինակ, Երեւան-Կրասնոյարսկ թռիչքները, ապա, ըստ flightradar24.com-ի, այս տարվա մայիսի 24-ից մինչեւ օգոստոսի 23-ն իրականացվել է 14 չվերթ, որոնցից միայն երկուսի ժամանակ է (հուլիսի 26-ին եւ օգոստոսի 16-ին) «Շիրակ Ավիայի» օդանավը տարանցել ադրբեջանական երկինքը (օգոստոսի 16-ի թռիչքի պատկերը՝ ստորեւ):
Իսկ ահա «Ֆլայուան Արմենիան» ապրիլի 1-ից մինչեւ օգոստոսի 29-ը 41 անգամ իրականացրել է Երեւան-Եկատերինբուրգ չվերթը, սակայն միայն երկու անգամ է հատել (մայիսի 30-ին եւ օգոստոսի 12-ին) հայ-ադրբեջանական օդային սահմանը (օգոստոսի 12-ի թռիչքի պատկերը՝ ստորեւ):
Մեկ այլ ցցուն օրինակ: Երբ հուլիսի 14-ին Արսեն Թորոսյանը պնդում էր, թե հայկական օդանավերն էլ անցնում են Ադրբեջանի վրայով, նրան պետք էր հակադարձել, թե ինչու իր վերադաս Նիկոլ Փաշինյանին եւ ՀՀ բարձրաստիճան այլ պաշտոնյաների (նախագահ, երբեմն նաեւ՝ ԱԺ նախագահ, ԱԳ նախարար) տեղափոխող կառավարական ինքնաթիռը մինչեւ վերջերս դեպի Սիբիր կամ Միջին Ասիա թռչելիս եւ այնտեղից վերադառնալիս երբեք չէր հատում հայ-ադրբեջանական օդային սահմանը, փոխարենը հարկ եղած դեպքում ստիպված մեծ կոր էր գծում՝ շրջանցելով Ադրբեջանի երկինքը: Նման չվերթերից երկուսի պատկերները՝ ստորեւ:
Կառավարական բորտը իբրեւ պետական սեփականություն կցված է ՔԱԿ-ին, սակայն դրա շահագործողը 2023 թ. սեպտեմբերից «Ֆլայուան Արմենիա» ավիաընկերությունն է: «Հետքի» հարցմանն ի պատասխան, թե ինչու պետական օդանավը չի մտնում Ադրբեջանի տարածք, օգոստոսի 28-ին ՔԱԿ-ը պատասխանել էր, որ օդանավի թռիչքի երթուղիների ընտրությունն իրականացվում է օդանավ շահագործողի («Ֆլայուան Արմենիայի») կողմից՝ ներքին ընթացակարգերի համաձայն, եւ ՔԱԿ-ն այդ հարցի հետ որեւէ առնչություն չունի։
«Ֆլայուան Արմենիան» չի արձագանքել մեր նույնատիպ հարցմանը, սակայն ավիացիայի ոլորտում «Հետքի» աղբյուրը անանուն մնալու պայմանով հայտնել է, որ նման դեպքերում ավիաընկերությունը սովորաբար մշակում է երթուղու մի քանի տարբերակ, եւ վերջնական ընտրությունը անվտանգության մարմիններն են կատարում, որոնք ապահովում են բարձրաստիճան պաշտոնյայի անվտանգությունը:
Վերեւում պատահական չնշեցինք, որ ՀՀ կառավարական ինքնաթիռը հայ-ադրբեջանական օդային սահմանը չէր հատում մինչեւ վերջերս: Բանն այն է, որ օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում հայ-ադրբեջանական խաղաղության համաձայնագիրը նախաստորագրելուց եւ Հայաստան-Ադրբեջան-ԱՄՆ եռակողմ հռչակագիրն ընդունելուց հետո իրավիճակ է փոխվել:
Մինչ այդ կառավարական բորտը վերջին անգամ Հայաստանից արեւելք էր թռել օգոստոսի 4-ին եւ 7-ին, երբ Թուրքմենբաշի էր տեղափոխել նախագահ Խաչատուրյանին, ապա նրան վերադարձրել էր Երեւան: Ամենակարճ ու հարմար տարբերակն Ադրբեջանի երկնքով անցնելն էր, սակայն պետական բորտը մեծ կոր է գծել՝ Ադրբեջանը շրջանցելու համար մտնելով Վրաստանի, Ռուսաստանի ու Ղազախստանի երկինք (Թուրքմենբաշի-Երեւան չվերթի պատկերը՝ ստորեւ):
Օգոստոսի 8-ի քաղաքական իրադարձությունից հետո կառավարական ինքնաթիռն ամսի 30-ին Երեւանից թռավ Չինաստան՝ տեղափոխելով Նիկոլ Փաշինյանի պատվիրակությանը: Եվ ահա flightaware.com կայքում կարող ենք տեսնել, որ այն առաջին անգամ անցել է Ադրբեջանի վրայով (տես ստորեւ): Այսինքն՝ ՀՀ թիվ մեկ բորտն այլեւս չի խուսափում ադրբեջանական օդային տարածք մտնելուց, չնայած դրա համար պաշտոնապես որեւէ արգելք նախկինում չի եղել:
Իսկ ահա կոմերցիոն փոխադրումներ կատարող հայկական ավիաընկերությունների վիճակագրությունը ցույց է տալիս հետեւյալը: Օգոստոսի 30-ին «Շիրակ Ավիան» Երեւանից Կրասնոյարսկ է թռել ու վերադարձել Ադրբեջանի վրայով: Օգոստոսի 31-ին «Շիրակ Ավիան» Երեւանից Նովոսիբիրսկ է թռել ու վերադարձել Ադրբեջանի վրայով (օգոստոսի 31-ի Երեւան-Նովոսիբիրսկ թռիչքը՝ ստորեւ):
«Ֆլայուան Արմենիան» սեպտեմբերի 2-ին եւ 5-ին Երեւանից Եկատերինբուրգ է թռել ու վերադարձել Ադրբեջանի վրայով (սեպտեմբերի 5-ի Երեւան-Եկատերինբուրգ թռիչքը՝ ստորեւ):
Շեշտենք, որ այս թռիչքների ժամանակ հայկական օդանավերը շատ ավելի երկար տարածություն են անցել Ադրբեջանի վրայով: Ի տարբերություն նախորդ դեպքերի՝ այս վերջին թռիչքների ժամանակ նրանք Ադրբեջանի երկինք են մտել եւ այնտեղից դուրս եկել օդային անցման կետերով (օդային սահմանների վրա, ինչպես ցամաքում, կան հստակ կոորդինատներով անցման կետեր):
Ամփոփելով՝ կարող ենք ասել, որ մինչեւ օգոստոսի 30-ը ՀՀ պաշտոնյաների բոլոր այն հայտարարությունները, թե իբր հայկական օդանավերն էլ թռչում են Ադրբեջանի վրայով այնպես, ինչպես որ նրանք են անցնում մեր երկնքով, եղել են մանիպուլյատիվ, ապակողմնորոշող: Իսկ ահա օգոստոսի 30-ից հետո փաստ է, որ ՀՀ գրանցումով օդանավերը տարանցում են Ադրբեջանի օդը սահմանված անցակետերով, ինչպես որ նրանք են անցնում մեր երկնքով Բաքվից դեպի Նախիջեւան կամ Թել Ավիվ թռչելիս եւ վերադառնալիս: Այդուհանդերձ, փաստ է նաեւ, որ AZAL-ի տարանցիկ թռիչքները շաբաթվա կամ ամսվա կտրվածքով բազմապատիկ շատ են հայկական փոխադրողների տարանցիկ թռիչքների ընդհանուր քանակից:
Առաջին լուսանկարում՝ 31.08.2025, Փաշինյանի պատվիրակությունը ժամանել է չինական Թիենծին՝ անցնելով Ադրբեջանի վրայով

Армянские авиакомпании вслед за Пашиняном начали пользоваться воздушным пространством Азербайджана
Уже две недели армянские авиакомпании не уклоняются от вхождения в воздушное пространство Азербайджана, как это происходило раньше.
Правда, самолеты с регистрацией РА и до этого по разным причинам (например, плохие погодные условия на армяно-грузинской границе) пролетали над территорией Азербайджана, однако они, как правило, старались не входить в воздушное пространство недружественного соседа, предпочитая использовать для этого небо Грузии и России. По сведениям Hetq.am, это было обусловлено вопросом безопасности в связи с враждебным отношением Азербайджана к Армении.
Что же изменилось сейчас? Во-первых, давайте вспомним, почему эта тема оказалась в центре внимания.
Использование гражданскими самолетами Армении и Азербайджана воздушных пространств обеих стран официально не было запрещено (за исключением войны 2020 года, когда с 30 сентября по 17 ноября воздушное пространство Армении официально закрылось для азербайджанских авиакомпаний). На деле же ситуация была иной. Эта тема стала предметом широкого общественного обсуждения с осени 2021 года. 6 октября этого года самолет азербайджанского национального авиаперевозчика AZAL после семилетного перерыва совершил рейс Баку-Нахиджеван-Баку, использовав воздушное пространство Армении (см.ниже).
До этого азербайджанцы в последний раз пролетали над Арменией 8 ноября 2014 года. Почему в 2014-2021 гг. они избегали воздушного пространства нашей страны? Причина заключалась в агрессии со стороны Азербайджана. 12 ноября 2014 г. на линии соприкосновения с Арцахом азербайджанцы сбили невооруженный армянский вертолет “Ми-24”, выполнявший учебно-тренировочный полет вдоль линии соприкосновения. С армянской стороны погибли три человека. Вертолет упал в нейтральной зоне, однако азербайджанцы стали препятствовать эвакуации тел погибших пилотов. В конце концов Армия обороны Арцаха провела специальную военную операцию, благодаря которой удалось эвакуировать тело одного и останки двух других летчиков, а также некоторые необходимые фрагменты вертолета. Арцахская сторона провела операцию без потерь, а вот с азербайджанской стороны погибли двое военнослужащих. Как позже рассказал Hetq.am один из высокопоставленных военных, после этого азербайджанцы боялись входить в воздушное пространство Армении, опасаясь, что армянская сторона может в качестве акта возмездия подбить их гражданский самолет.
В создавшейся ситуации авиакомпания AZAL, выполняя полеты в Нахиджеван, вынуждена была пользоваться небом Ирана (см.ниже).
Однако после 44-дневной войны 2020 года азербайджанцы, воодушевленные одержанной победой и проводимой властями РА политикой уступок, стали вести себя очень самоуверенно. Осенью 2021 года, когда в отношениях между Баку и Тегераном произошла очередная эскалация напряженности, самолет AZAL, выполняя рейс Баку-Нахиджеван-Баку, пролетел над территорией Армении.
Реакция общественности на этот факт была достаточно негативной. Комитет гражданской авиации поспешил успокоить страсти и в тот же день выступил со следующим заявлением: “Для гражданских воздушных судов использование воздушных пространств как Армении, так и Азербайджана не было ограничено, за исключением периода 44-дневной войны. Полеты по указанным маршрутам совершались и ранее – до 8 ноября 2014 г., после чего азербайджанская сторона по собственной инициативе перестала пользоваться воздушным пространством РА. В течение всего этого времени полеты с аэропорта “Звартноц” в другие страны и в противоположном направлении осуществлялись и продолжают осуществляться через воздушное пространство Азербайджана”.
Заявление о том, что рейсы с аэропорта “Звартноц” в другие страны и в противоположном направлении продолжают осуществляться через небо Азербайджана, хоть и соответствовало действительности, однако носило манипулятивный характер, так как Комитет гражданской авиации “забыл” напомнить, что указанные полеты выполняли и выполняют иностранные, а не армянские воздушные суда. То есть неинформированная аудитория могла подумать: “А в чем проблема? Армянские самолеты летают над Азербайджаном точно так, как азербайджанские – над Арменией”.
Примечательно, что спустя всего два месяца после этого заявления, в августе 2021 года, КГА сообщил Hetq.am, что если азербайджанцы не заходят в наше воздушное пространство с 2014 года, то наши не используют азербайджанское небо из-за отсутствия спроса на данное направление. Между тем статистика сайтов, отслеживающих полеты в онлайн-режиме, показывает, что даже в тех случаях, когда армянские воздушные суда летели на восток и самым удобным вариантом был пролет над Азербайджаном, наши, как правило, предпочитали обходить эту страну и лететь по более длинному маршруту.
Возвращаясь к 2021 году, отметим, что манипуляцию тогдашнего руководства КГА повторил секретарь Совета безопасности РА Армен Григорян, который в интервью радио “Свобода” сказал буквально следующее: “Ереван на протяжении всего этого периода, выполняя полеты с аэропорта “Звартноц”, например, в Астану или восточные районы России, использовал воздушное пространство Азербайджана. То есть информация была представлена односторонне, не полностью, чтобы лишний раз получить какие-то политические дивиденды”.
Примечательно, что выступивший с дезориентирующим заявлением, содержавшим непонятные формулировки, член партии “Гражданский договор” Армен Григорян обвинил в информационном терроре бывших президентов РА Тер-Петросяна, Кочаряна и Саргсяна.
Спустя четыре года ложными утверждениями на эту тему отличился другой представитель партии Пашиняна. 14 июля на тот момент депутат Национального Собрания, а в настоящее время министр труда и по социальным вопросам Арсен Торосян, отвечая в социальной сети “Фейсбук” на вопрос одного из граждан, почему и с согласия кого азербайджанские самолеты начали летать над Сюником, заявил: “А почему не должны летать? Нам за это платят. А наши самолеты летают над Азербайджаном. Сколько можно тратить энергию на такие бессмысленные вещи”.
Дело в том, что азербайджанские, да и любые другие авиакомпании, в том числе армянские, платят за аэронавигационные услуги в соответствии с тем расстоянием, которое пролетают в небе конкретной страны. Это принято во всем мире. Однако в данном случае вопрос в том, что армянские самолеты не пролетают над Азербайджаном с той интенсивностью, с какой азербайджанские – над Арменией. А это значит, что проводить сравнение, а тем более ставить знак равенства – это манипуляция.
Так, только 5 сентября самолеты AZAL 13 раз летали из Баку в Нахиджеван через армянское небо и возвращались обратно. Азербайджанская авиакомпания выполняет рейс Баку-Нахиджеван-Баку ежедневно в разное время – утром, в полдень, днем, вечером, ночью.
Более того, AZAL начала выполнять рейс Баку-Тель-Авив-Баку через воздушное пространство Армении. Этот рейс также выполняется каждый день. Только 5 сентября были совершены два полета (см.ниже).
Между тем армянские авиаперевозчики не столь активно используют направления, оптимально пролегающие через воздушное пространство Азербайджана. Тем не менее, местными операторами “Ширак Авиа” и “Флайуан Армения” выполняются рейсы Ереван-Красноярск-Ереван, Ереван-Новосибирск-Ереван и Ереван-Екатеринбург-Ереван.
Самые короткие авиамаршруты в Сибирь пролегают через Азербайджан. Так, согласно flightradar24.com, с 24-го мая по 23-е августа этого года рейс Ереван-Красноярск был выполнен 14 раз, и лишь дважды – 26 июля и 16 августа – самолет компании “Ширак Авиа” пересек азербайджанское небо (карту полета 16 августа см.ниже).
Или, скажем, компания “Флайуан Армения” с 1 апреля по 29 августа выполнила 41 рейс по маршруту Ереван-Екатеринбург, но лишь в двух случаях было использовано воздушное пространство Азербайджана (карту полета 12 августа см.ниже).
Еще один наглядный пример. Когда 14 июля Арсен Торосян заявил, что армянские воздушные суда пролетают над Азербайджаном, у него следовало спросить, почему правительственный самолет, обслуживающий его шефа Никола Пашиняна и других высокопоставленных чиновников РА (президента, председателя НС, министра ИД), выполняя до недавнего времени полеты в Сибирь или Среднюю Азию, на обратном пути никогда не пересекал армяно-азербайджанскую воздушную границу, предпочитая в случае необходимости обходить стороной небо этой страны. Карты двух таких рейсов см.ниже.
Правительственный борт в качестве государственной собственности закреплен за КГА, однако с сентября 2023 года его эксплуатантом является авиакомпания “Флайуан Армения”. В ответ на вопрос Hetq.am, почему государственный самолет не входит в воздушное пространство Азербайджана, Комитет гражданской авиации пояснил, что выбор маршрута полета осуществляет эксплуатант борта в соответствии с внутренним регламентом, поэтому КГА не имеет отношения к данному вопросу.
На аналогичный запрос, адресованный “Флайуан Армения”, мы ответа не получили, однако пожелавший остаться неназванным источник в сфере авиации сообщил нам, что в подобных случаях авиакомпания обычно разрабатывает несколько вариантов и окончательный вариант выбирают органы, обеспечивающие безопасность высокопоставленного должностного лица.
Выше мы не случайно отметили, что до недавнего времени правительственный самолет РА не пересекал армяно-азербайджанскую воздушную границу. Дело в том, что после парафирования армяно-азербайджанского мирного соглашения в Вашингтоне 8 августа и принятия трехсторонней декларации Армения-Азербайджан-США ситуация изменилась.
До этого, 4-го и 7-го августа, правительственный борт летал из Армении на восток, доставив президента РА Ваагна Хачатуряна в Туркменбаши, и вернулся обратно в Ереван. Самым коротким и удобным был маршрут через воздушное пространство Азербайджана. Однако правительственный борт, стремясь обойти Азербайджан, сделал большой крюк, пролетев над Грузией, Россией и Казахстаном (карту полета Туркменбаши-Ереван см.ниже).
30 августа, после состоявшегося 8 августа известного политического события, самолет вылетел из Ереван в Китай, куда доставил армянскую делегацию во главе с Николом Пашиняном. И вот, на сайте flightaware.com можно увидеть, что впервые правительственный борт не избежал вхождения в воздушное пространство Азербайджана, хотя и до этого официальных запретов на это не было.
А вот статистика выполнения коммерческих перевозок армянскими авиакомпаниями свидетельствует о том, что 30 августа самолет компании “Ширак Авиа” вылетел из Еревана в Красноярск и вернулся обратно через воздушное пространство Азербайджана (карта выполнения 31 августа полета Ереван-Новосибирск см.ниже).
2 и 5 сентября самолет “Флайуан Армения” вылетел из Еревана в Екатеринбург и вернулся обратно через воздушное пространство Азербайджана (карту полета Ереван-Екатеринбург 5 сентября см.ниже).
Подчеркнем, что во время выполнения этих рейсов армянские самолеты находились в небе над Азербайджаном дольше, чем в предыдущих случаях.
Обобщая сказанное, отметим, что все звучавшие до 30 августа заявления должностных лиц РА о том, что армянские самолеты якобы пролетают над Азербайджаном точно так, как азербайджанские – над нашей страной, носили манипулятивный и дезориентирующий характер. А вот, после 30 августа самолеты с регистрацией РА стали пересекать воздушное пространство Азербайджана через установленные маршрутные точки точно так, как азербайджанцы пересекают наше небо, направляясь из Баку в Нахиджеван или Тель-Авив и обратно. Тем не менее факт, что в недельном и месячном разрезах транзитные полеты AZAL во много раз превышают общее число транзитных полетов армянских перевозчиков.
На первом фото: 31.08.2025, делегация Пашиняна прибыла в Тяньцзинь (Китай) транзитом через Азербайджан