«Նրանք ասում են՝ պիտի հեռանաք». պատմություն 120 արցախցի կնոջ ձայնով
«2023թ.-ի սեպտեմբերի 20-ն էր։ Ստեփանակերտի ծննդատանն ահավոր վիճակ էր։ 7-8 կին ծննդաբերում էր, հերթապահ մանկաբարձուհին ուժասպառ էր ու անհանգիստ. չգիտեր իր սեփական երեխաների տեղը։ Հենց ինձ տեսավ, խալաթն արագ հանեց ու վազելով գնաց։ Ես, առանց երկար-բարակ մտածելու, հերթով սկսեցի ծնունդներն ընդունել։ Առաջինը ընդունում էի, վազում դեպի մյուսը, հաջորդն ընդունում, վազում մյուսի մոտ։ Որպես մանկաբարձուհի արդեն մենակ ես էի մնացել ծննդատանը, իսկ նրանք շարունակում էին ռմբակոծել։ Արդեն ավտոմատների կրակոցներ էին լսվում։ Էդ ձայներն էնքան բարձր էին ու այնքան մոտ, որ ծնունդն ընդունելուց մի պահ գլուխս արագ իջեցրի, թվաց թե ինձ վրա են կրակում։ Մի աղջկա բերեցին, ահավոր վիճակում էր՝ ո՛չ ամուսնու տեղը գիտեր, ո՛չ երեխաների։ Գյուղից տարհանել էին ու մի կերպ հասցրել էին Ստեփանակերտ։ Բժիշկն ասեց, որ մեծ բացվածքով եռածին կին է, պատրաստենք ծննդաբերության, դա այդ օրվա վերջին ծնունդն էր։ Չգիտեի ուրախանալ, թե տխրել, որ էդ սարսափելի պայմաններում դեռ արցախցիներ են ծնվում»։ Այս դրվագը մեկն է այն 120 արցախցի կանանց պատմություններից, որոնք շվեյցարահայ ռեժիսոր Վարսի Բուխմանը ներառել էր ինստալյացիայում։
Այն ներկայացնում է 2023թ. Արցախի բռնի տեղահանումն ու էթնիկ զտումը։ «They Say We Have to Leave» («Նրանք ասում են՝ պիտի հեռանաք») խորագրով վավերագրական ինստալյացիան երեք մասից՝ սենյակներից, կազմված նախագիծ է. առաջին մասում էկրանին 120 արցախցի կանայք են իրար հաջորդելով կադրում լուռ հայտնվում, ուղեկցող ձայնը պատմում է նրանց պատմությունը, արցախյան վերջին օրերի, տեղահանության մասին։ Մոտ երեք ժամ տևողությամբ տեսանյութն անդադար շարունակվում է՝ պատմություններ ադրբեջանական հարձակման ժամանակ դիահերձարանում աշխատող, ծննդատանն այդ օրը հերթապահող, գերեզամանոցից հուշեր պատմող կանանց, իրենց որդիներից, ամուսիններից լուր չունեցողներից, գույժ ստացող կանանց պատմությունները, ողբերգություն ապրած, հուշերով, հույսով ապրող կանանց պատմություններ։ Ինստալյացիայի երաժշտական հատվածը ձևավորել է կոմպոզիտոր Արսեն Բաբաջանյանը: Ցուցադրության տարածքը կառուցված է երկար միջանցքի տեսքով՝ խորհրդանշելով Լաչինի միջանցքը, որով անցան Արցախից բռնի տեղահանվելիս:
Երկրորդ սրահում էկրանին թանձր, ծանր հոսող նավթի ալիքներ են, մռայլ սևի վրա ենթագրերով 263 վանքերի և եկեղեցիների անուններ են՝ կառուցման տարեթվերով, որոնք մնացին Արցախում։ Այստեղ նավթը համաշխարհային անտարբերության խորհրդանիշ է, արդարության բերանը փակող գործիք: Նավթը համադրվում է այն մշակութային ժառանգությանը, որը թողեցին հայերն Արցախում՝ վանքեր, եկեղեցիներ, քրիստոնեական ժառանգության բացառիկ նմուշներ:
Վերջին սրահում վեց էկրանի վրա արցախցիների անձնական արխիվային վիդեոներն էին ցուցադրվում։ Արցախում ապրած, անցկացրած օրերի տեսագրված հուշերը, որոնք այցելուին վերադարձնում էին անցյալ։
Սեպտեմբերի 26-28-ը Երևանում՝ Latitude Art Space-ում, անցկացվող վավերագրական ինստալյացիայի հեղինակը ռեժիսոր Վարսի Բուխմանն է։ Վարսին շվեյցարահայ ռեժիսոր, պրոդյուսեր և գրող է, Լյուցեռնում գործող «Boostplus GmbH» ստեղծարարական ընկերության հիմնադիրը: Նախագծի մասին «Հետքը» զրուցել է Վարսի Բոխմանի հետ։
-Ինչպե՞ս ծնվեց նախագծի գաղափարը։
-Ես արդեն 22 տարի է՝ ապրում եմ Շվեյցարիայում։ Ինքս պրոդյուսեր եմ և ռեժիսոր, աշխատում էի իմ պրոյեկտների վրա, երբ 2023 թ.-ի սեպտեմբերին սկսվեց արցախցիների տեղահանումը։ Ես զանգեցի ռեժիսոր Անդրեաս Վեբերին ու ասեցի՝ պետք է պրոյեկտ արվի Արցախի մասին, մտածում եմ դոկումենտալ ֆիլմ անել։ Ես գիտեի` ինչքան բարդ է մեդիա մտնելը, մտածում էի՝ էնպիսի մի բան է պետք անել, որ դառնա ինֆոառիթ, էդտեղից էլ եկավ ոչ ավանդական վավերագրման այս ֆորմատը։ Այս ծրագրի համար խոսել ենք 120 արցախցի կնոջ հետ, 80-ի հետ անձամբ եմ հարցազրույցներ արել, ունենք հարյուր ժամից ավել տեսագրված նյութ, դրանցից օգտագործվել են միայն մի քանի րոպեանոց յուրաքանչյուրի պատմությունից մի դրվագ։
-Ո՞ւմ համար եք արել այս նախագիծը։
-Առաջին հերթին մտածում էի ո՞նց անենք, որ էս ամեն ինչը հիշվի ու մտնի հավաքական հիշողության մեջ, ոչ միայն մեր, այլ նաև Հայաստանի սահմաններից դուրս։ Ո՞րն է ճանապարհը դեպի հիողություն տանելու։ Իմ համար սա իմ պատասխանն է, էմոցիան է, ցավը։ Երբ որ կիսվում է ինքը, դու դարձնում ես դա քո մի մասը, էդ ցավը դառնում է քո մի մասը, իսկ երբ որ դա քո մի մասն է, սկսում ես դա արդեն հիշել միմիայն վերհիշելով, այսինքն` էմպատիայով։ Հիշելով հնարավոր է մարդուն ինչ-որ մի գործողության դրդել, մինչև դա ինքը անտարբեր է։ Առաջին նպատակը դա է եղել` մտցնել Արցախի ողբերգության, էս պատմությունների, էս էմոցիոնալ դրվագների մեջ, մտցնել հավաքական հիշողության մեջ։
Երկրորդը՝ ապրելով երկար տարիներ Եվրոպայում՝ տեսել ու հասկացել եմ կաշվիս վրա, որ կա շատ պարզ տարբերություն, մենք օտարներ ենք, ու դա նորմալ է։ Հիմա եվրոպացու համար արցախցին հասկանալի չէ, ինքը նույնիսկ չգիտի Արցախի մասին։
Ո՞նց անենք, որ էդ իրենց ընկալման մեջ մենք չլինենք օտար, ո՞նց անենք, որ չլինենք օտար, որտե՞ղ գտնենք մենք իրենց հետ համատեղ մի տարածք, որտեղ ցույց տանք, որ մենք ձեզ շատ նման ենք։ Հիմա, որ նայում ենք էս կանանց դեմքերին, իրենք կարող էին ապրել Բելգիայում, Ֆրանսիայում, իրենք կարող էին ապրել որևիցե մի տեղ աշխարհի վրա ու լինել էդ երկրի քաղաքացի, ռեզիդենտ։ Դա եղել է դրված, որ կարողանանք ցույց տալ, որ մենք իրենց նման ենք առաջին հերթին, հենց թեկուզ արտաքինով։ Ես ուզում եմ իրենց ասել, որ Արցախի կորուստը մենակ մերը չէ, մենք էնտեղ թողել ենք քրիստոնեական հսկա մի ժառանգություն, որը ամբողջ քրիստոնեական աշխարհի կորուստն է, ու մենք ձեր մի մասն ենք, մենք էդ նույն արժեհամակարգի, էդ նույն հավատի մի մասն ենք ու գոնե էդ ձևով փորձել ենք էդ տարանջատումը, մենք ու օտարները մոտեցնել։
- Երեք օր Երևանում Վավերագրական ինստալյացիան ցուցադրելուց հետո ի՞նչ պլաններ ունի նախագիծը։
- Հաջորդ ցուցադրությունը կլինի Բազելում, հոկտեմբերի 31-ին, հետո ծրագրում ենք Ցյուրիխ, լոկացիաները դեռ կոնկրետ չունեմ։ Այսինքն՝ խնդիր է ֆինանսավորման հետ կապված, որովհետև էս ցուցադրությունը, քանի որ ինքը կլասիկ կինո չէ, մենք տարածքը ստանում ենք ամեն անգամ, ոնց որ տեսաք, թե տեխնիկապես և այլն։ Շատ կուզենամ հայկական տիրույթից էլ հանենք էս ամեն ինչը։ Այսինքն` չեմ ուզում մնա մենակ մեր համայնքների սահմանում։ Հուսամ կստացվի։
-Ի՞նչ կավելացնեք զրույցի վերջում։
-Շատ լավ հասկանում եմ, որ էս ինստալյացիան, այն, ինչ լսում, տեսնում են, ցավոտ է, բայց միմիայն գիտակցված ցավն է բուժվում, երբ դու քեզ թույլ ես տալիս էդ ցավի մեջով անցնել, դու էդտեղ հզորանում ես, մաքրվում ես, ուժեղանում ես։ Մենք՝ ամբողջ հայ ազգով, հավաքական տրավմա ունենք Արցախի թեմայով, ու էս հավաքական տրավմայի բուժումն էլ էդ ցավի մեջով անցնելով է լինելու։ Սա մի տարածք է, որը հնարավորություն է տալիս էդ ցավով գիտակցված անցնել, որպեսզի ինչքան հնարավոր է բուժված էդտեղից դուրս գանք։

“Они нам сказали уходить”: история, рассказанная 120-ю арцахскими женщинами
“20-е сентября 2023 года. В роддоме Степанакерта была ужасная ситуация. Рожали 7-8 женщин. Дежурная акушерка уже выбилась из сил, к тому же она не знала, где находятся ее собственные дети. Увидев меня, она сразу сняла халат и убежала. Недолго думая, я начала по очереди принимать роды. Закончив с одной роженицей, я бежала ко второй, затем к третьей, четвертой… В роддоме из врачей-акушеров осталась только я, а они продолжали обстреливать... Уже слышались автоматные очереди, которые раздавались так близко и так громко, что я, принимая роды, в какой-то момент быстро наклонила голову, подумав, что стреляют в меня. Привезли молодую женщину. Она была в страшном состоянии, не знала, где находятся ее муж и дети. Женщину вывезли из села и с большими трудностями доставили в Степанакерт. Врач распорядился готовить ее к родам. Это были последние роды в этот день. Я не знала, радоваться ли тому, что в этих ужасающих условиях в Арцахе все еще рождаются дети…”
Это лишь одна из тех многочисленных историй, которые включила в свою инсталляцию режиссер армянского происхождения из Швейцарии Варси Бухман.
Инсталляция рассказывает о насильственной депортации и этнической чистке Арцаха в 2023 году. Документальная инсталляция под названием “They Say We Have to Leave» (“Они нам сказали уходить”) представляет собой проект из трех частей, которые размещены в трех комнатах. В первой части на экране, чередуя друг друга, молча появляются 120 арцахских женщин, а голос за кадром рассказывает их истории, повествует о последних днях в Арцахе, о депортации. Почти трехчасовой видеоматериал состоит из историй женщин, которые во время азербайджанской агрессии работали в морге, дежурили в роддоме, не получали известий от своих сыновей и мужей, узнавали о гибели родных, переживали трагедию, жили надеждой… Музыку для этого проекта написал композитор Арсен Бабаджанян. Помещение, в котором демонстрировалась инсталляция, напоминало длинный коридор, символизировавший Лачинский коридор, через который покидали свои дома депортированные азербайджанцами коренные жители Арцаха.
Во втором зале на экране появляются кадры бьющего из-под земли нефтяного фонтана, на черном фоне которого возникают названия оставшихся в Арцахе 263 монастырей и церквей с датами их строительства. В этом случае нефть – символ безразличия мирового сообщества, инструмент, с помощью которого замалчивается справедливость. Нефть сопоставляется с тем культурным наследием, которое армяне оставили в Арцахе – монастыри, церкви, уникальные образцы христианского наследия.
В последнем зале на экране демонстрируются видео из личных архивов арцахцев. Это видеозаписи прожитых ими в Арцахе дней, которые возвращают посетителей в прошлое.
Автором документальной инсталляции, организованной в Latitude Art Space в Ереване 26-28 сентября, является режиссер армянского происхождения из Швейцарии Варси Бухман. Варси – не только режиссер, она также продюсер, писатель и учредитель действующей в Люцерне творческой организации Boostplus GmbH. Мы побеседовали с Варси Бухман об осуществленном ею проекте.
Как родилась идея проекта?
Я уже 22 года живу в Швейцарии. В сентябре 2023 года, когда я как продюсер и режиссер работала над своими проектами, началась депортация арцахцев. Я позвонила режиссеру Андреасу Веберу и сказала: “Надо сделать проект об Арцахе. Хочу снять документальный фильм”. Я знала, как сложно пробиться в медиа. В результате возникла идея этого нетрадиционного документального формата. Для создания этого проекта мне пришлось побеседовать со 120 арцахскими женщинами. У 80-ти из них я лично брала интервью. У нас набралось более ста часов видеоматериала. Из них было использовано по одному эпизоду от каждой истории
Для кого предназначен этот проект?
Прежде всего я думала о том, как сделать, чтобы все это осталось не только в нашей памяти, но и в памяти тех, кто находится за пределами Армении. Это мой ответ, моя эмоция, моя боль. Когда ты делишься своей болью, она становится частью тебя. Сохраняя память, можно подтолкнуть проявлявшего до этого равнодушие человека к определенным действиям. Первой целью было включить трагедию Арцаха в коллективную память, в эти эмоциональные истории. Во-вторых, живя долгие годы в Европе, я на себе почувствовала очень простую разницу – мы чужие, и это нормально. Сегодня европейцы не понимают арцахцев, они даже не знают об Арцахе.
Как сделать так, чтобы в их восприятии мы не были чужими? Где найти общее с ними пространство, в котором можно показать, что мы очень похожи на них? Когда я смотрю на лица этих женщин, я понимаю, что они могли жить в Бельгии, во Франции, в любом уголке мира и быть гражданами этой страны. Я хочу сказать им, что потеря Арцаха – это не только наша потеря. Мы оставили там огромное христианское наследие, и это утрата для всего христианского мира. Мы – часть вас, часть одной и той же ценностной системы, одной и той же веры. И таким путем мы попытались снять разграничения, сблизить нас с другими.
Что ожидает этот проект после его показа в Ереване?
Следующий показ состоится 31 октября в Базеле, затем в Цюрихе. Локации пока неизвестны. Проблема связана с финансированием, поскольку проект – не классическое кино, соответствующее помещение мы получаем во время каждого показа. Мне бы очень хотелось, чтобы мы не ограничивались только армянскими общинами. Надеюсь, это получится.
Что можете добавить в заключение нашей беседы?
Я понимаю, что эта инсталляция, то, что мы слышим и видим, очень болезненна, но преодолеть можно только осознанную боль. Когда ты позволяешь себе пройти через боль, ты становишься сильнее, ты очищаешься. Вся наша нация получила коллективную травму из-за Арцаха, и избавление от этой коллективной травмы тоже должно произойти путем испытания боли. Это то пространство, которое дает возможность осознанно испытать боль, чтобы избавиться от нее и максимально излечиться.