Լիբանանի հայկական միջնաբերդը. Անջար
Բեյրութ-Դամասկոս միջպետական ճանապարհի վրա՝ Լիբանանի ու Սիրիայի մայրաքաղաքների գրեթե կենտրոնում, հայերեն-անգլերեն-արաբերեն ցուցանակը ողջունում է անցուդարձ անողներին՝ «Բարի եկաք Այնճար. Welcome to Anjar. عنجر ترحب بكم»:
Ի տարբերություն Լիբանանի բազմաթիվ այլ բնակավայրերի, որոնք հաջորդում են մեկմեկու, բայց ցուցանակների բացակայության պայմաններում, եթե տեղացի չես կամ ձեռքի տակ քարտեզ չունես, այդպես էլ չես հասկանում, թե որտեղ ես գտնվում՝ հայաբնակ Անջար (արեւմտահայերեն՝ Այնճար) քաղաքի մուտքի ցուցանակից անծանոթը միանգամից հասկանում է, թե ուր է եկել:
Կենտրոնական փողոցը բարձրանում է վեր՝ դեպի Անտիլիբանանյան լեռնաշղթայի ստորոտը, որից այն կողմ Սիրիան է, աջից ու ձախից այն հատող ավելի նեղ փողոցներ են՝ հայերեն, անգլերեն ու արաբերեն գրություններով:
Հայկական ու արաբական անուն կրող այս փողոցները (Կոմիտաս, Շիրազ, Մաշտոց, Նարեկացի, Սասուն, Արաքս, Աղաջանյան, Տեր-Գալուստյան, Զեյթլյան, Կարագյոզյան եւ այլն) համաչափ են ու միաձեւ: Երեւում է, որ բնակավայրը հստակ գծագրով է կառուցվել: Եվ իսկապես, Անջարը միակ բնակավայրն է Լիբանանի գյուղատնտեսության սիրտ համարվող Բեքաայի հովտում (դաշտում), որի համար մինչեւ կառուցումը հատակագիծ-քարտեզ է կազմվել:
Եթե նայեք թռչնի թռիչքի բարձրությունից, կտեսնեք, որ Անջարն ունի թռչնի տեսք, ավելի կոնկրետ՝ արծվի:
Անջարի հատակագիծը արծվի տեսքով
Մի քիչ պատմություն. Մուսա լեռից մինչեւ Անջար
Անջար (Anjar, Aanjar) անունն ունի արաբական ծագում՝ ayn al-jaar, որը տարբեր կերպ է մեկնաբանվում՝ հոսող աղբյուր, աղբյուրից հոսող ջուր կամ ժայռից հոսող ջուր: «Այն» արաբերեն նշանակում է աղբյուր, եւ կարծիք կա նաեւ, որ անունը ծագել է «այն» ու «Գերա»/«Ժարա» բաղադրիչներից, այսինքն՝ Գերայի կամ Ժարայի աղբյուր (ըստ այս տարբերակի՝ տեղանքը նախկինում կոչվել է Գերա): Ամեն դեպքում, բնակավայրի անունը ծագում է Անտիլիբանանյան լեռներից բխող աղբյուրից, որը կարելի է համարել Բեքաայի հովտի այս հատվածի գլխավոր կենսատուն (աղբյուրի առկայությունը գրավել է ոչ միայն մարդկանց, այլեւ հարեւանությամբ ձեւավորել է հարուստ բուսական ու կենդանական աշխարհ):
Անջարը պատմական բնակավայր է, այստեղ մարդիկ ապրել են դեռ 8-րդ դարից, բայց հայերը Անջար են եկել 87 տարի առաջ՝ 1939-ին:
Իսկ ամեն ինչ սկսվեց Հայոց ցեղասպանության ժամանակ՝ 1915-ին, Անջարից 275 կմ հյուսիս գտնվող Մուսա լեռան վրա: 1915-ի հուլիս-սեպտեմբերին Միջերկրական ծովի ափին գտնվող այս լեռան վրա 53 օր օսմանյան բանակին դիմադրելուց հետո ավելի քան 4000 հայեր ֆրանսիական ու անգլիական ռազմանավերով տեղափոխվեցին Եգիպտոսի Պորտ Սաիդ նավահանգստային քաղաք, որը գտնվում էր Անտանտի ուժերից բրիտանացիների վերահսկողության տակ:
Մուսա լեռան հերոսամարտի մի խումբ մասնակիցներ
Մուսա լեռան հերոսամարտի մասնակիցները լեռան հարեւանությամբ գտնվող հայաբնակ 6 գյուղերից էին՝ Քաբուսիե, Վաքըֆ, Խդրբեկ, Յողունօլուք, Հաջի Հաբիբլի եւ Բիթիաս:
Պորտ Սաիդում մուսալեռցիների համար վրանաքաղաք հիմնվեց, որտեղ նրանք անցկացրին 4 տարի՝ մինչեւ 1919 թ.: Առաջին համաշխարհային պատերազմում Գերմանիայի եւ նրա դաշնակիցների, այդ թվում՝ Օսմանյան Թուրքիայի պարտությունից հետո մուսալեռցիները կարողացան վերադառնալ իրենց տները (դրանք ավերվել ու կողոպտվել էին Ցեղասպանության տարիներին), քանի որ այդ տարածքը անցել էր ֆրանսիացիների վերահսկողության տակ, եւ ձեւավորվել էր Ալեքսանդրետի սանջակը: Այստեղ հիմնականում ապրում էին արաբներ (ալավիներ եւ սուննիներ), թուրքեր, հայեր, հույներ: 1939-ի հուլիսին ֆրանս-թուրքական համաձայնագրով տարածքը միացվեց Թուրքիային, ինչը ոչ թուրք բնակչության շրջանում մեծ դժգոհության ալիք բարձրացրեց:
Իրականում, սակայն, սանջակից արտագաղթը սկսվել էր դեռ 1938-ին, երբ այստեղ թուրքական ազդեցությամբ ձեւավորվել էր Հաթայի պետությունը, որն էլ 1939-ին կցվեց Թուրքիային: 1938-ի տարեվերջին ու 1939-ի տարեսկզբին հայերի 70 տոկոսն արդեն գաղթել էր Ալեքսանդրետի սանջակից: Իսկ 1939-ի ամռանը վերջին հայերը դուրս եկան այստեղից՝ չցանկանալով կրկին ապրել թուրքական տիրապետության տակ: Ինքնապաշտպանության նոր փորձի համար պայմանները նպաստավոր չէին. աշխարհաքաղաքական տեսանկյունից գերտերությունների ուշադրությունը բեւեռված էր Եվրոպայի վրա, որտեղ գլուխ էր բարձրացրել ֆաշիզմը, եւ շուտով պիտի սկսվեր Երկրորդ համաշխարհային պատերազմը: Այսպիսով՝ շուրջ 35 հազար հայեր, ինչպես նաեւ տասնյակ հազարավոր արաբներ ու չերքեզներ հեռացան նախկին Ալեքսանդրետի սանջակի տարածքից՝ հաստատվելով հարեւան Սիրիայում ու Լիբանանում: Միայն Վաքըֆ գյուղում մնացին մի քանի հայ ընտանիքներ, որոնց ժառանգներն առ այսօր ապրում են այնտեղ:
Այդուհանդերձ, ֆրանսիական իշխանությունների հետ աշխատանք տարվեց՝ նրանց համոզելով մուսալեռցի հայերին հավաքական ձեւով տեղափոխել Սիրիա կամ Լիբանան: Նրանք ժամանակավորապես տեղափոխվեցին Միջերկրական ծովի ափին գտնվող սիրիական Ռաս ալ Բասիթ բնակավայր: Հայերն այստեղ պիտի մնային, մինչեւ վերջնական բնակության վայր տեղափոխվելու կարգադրություն լիներ: Անօթեւան մնացած մուսալեռցիները Բասիթում 40 ծանր օր անցկացրին՝ պատսպարվելով ցախերի ու սավանների տակ: Խմելաջրի ու սննդի պակասից տառապող մարդիկ մնացել էին հեղեղային անձրեւների տակ. շուտով տարբեր հիվանդություններ տարածվեցին, այդ թվում՝ դիզենտերիա: Երեխաների շրջանում փորլուծություն տարածվեց: Գաղթականներից 200 հոգի տեղափոխվեց Ռաս ալ Բասիթից ոչ հեռու գտնվող Լաթաքիայի հիվանդանոց, իսկ ծանր հիվանդներին մինչեւ Բեյրութ հասցրին: Այդուհանդերձ, մուսալեռցիները Բասիթում ստեղծված ծանր պայմաններում 45 զոհ ունեցան:
Այդ ընթացքում Մուսա լեռան ինքնապաշտպանության ղեկավարներից Մովսես Տեր-Գալուստյանը, որը 1927-1937 թթ. Սիրիայի խորհրդարանի պատգամավոր էր, ֆրանսիական իշխանությունների հետ նախապատրաստական աշխատանքներ էր տանում՝ մուսալեռցիներին Լիբանան-Սիրիա սահմանի մոտ գտնվող Անջարի տարածք տեղափոխելու համար:
Մուսա լեռան հերոսամարտի ղեկավարներից ավետարանական հովիվ Տիգրան Անդրեասյանի ու Մովսես Տեր-Գալուստյանի կիսանդրիները՝ Անջարում
Աշխատանքներից հետո մուսալեռցիները նավերով տեղափոխվեցին Լիբանանի Տրիպոլի նավահանգիստ, որտեղից շոգեքարշով հասան Ռայաք: Այստեղից էլ մեքենաներով 1939-ի սեպտեմբերին փոխադրվեցին Անջարի տարածք: Ճանապարհով վերջինիս հեռավորությունը Բեյրութից 55 կմ է, Դամասկոսից՝ 50 կմ, ծովի մակարդակից բարձրությունը՝ 900-950 մ:
Ֆրանսիացիները Դաշնակցության միջնորդությամբ Անջարում 410 հազար ֆրանկով ձեռք էին բերել Ռուշդի բեկին եւ նրա մորը պատկանող հողատարածքը, որը մի ընդարձակ դաշտ էր: Գումարը հավաքվել էր Ֆրանսիայի կառավարության ու մի քանի հայ մեծահարուստների, այդ թվում՝ Գալուստ Գյուլբենկյանի միջոցներով: Հողի նոր սեփականատեր դարձած Ֆրանսիայի կառավարության համապատասխան որոշման մեջ արձանագրվել էր, որ Անջարը տրամադրվելու է Ալեքսանդրետի հայ գաղթականներին: Բնակավայրի տարածքը 1800 հեկտար է, 92 հա-ն հատկացվել է բնակության համար, իսկ մնացածը՝ ցանքատարածությունների (տես վերեւում):
1939-ի սեպտեմբերին Անջար տեղափոխված հայերի թիվը 5125 էր (1205 ընտանիք): Մինչեւ տների շինարարությունը նրանք ժամանակավորապես ապրում էին վրանների մեջ, որոնք տեղադրվել էին Օմայանների խալիֆայության 8-րդ դարի ամրոց-պալատի ավերակների տարածքում (վրանների կտորը տրամադրել էր ՀԲԸՄ-ն՝ Հայ բարեգործական ընդհանուր միությունը):
Լուսանկարներում Անջարում կյանքի առաջին տարիներն են
Վրանային պայմաններում կյանքը հեշտ չէր, կար խմելու ջրի եւ սննդի պակաս: Գաղթականների մի մասն այս ամենի պատճառով ցրվեց հարեւան բնակավայրերով: 1205 ընտանիքից մնաց 1050-ը (803 առաքելական, 165 կաթոլիկ, 82 ավետարանական):
Ինչպես ասվեց, Անջարը միակ բնակավայրն է Բեքաայի հովտում, որը կառուցվել է հատակագծով: Թեւերը բացած արծվի տեսք ունեցող նախագծի հեղինակը ճարտարապետ Հակոբ Քեշիշյանն է, որին օգնել է մուսալեռցի երկրաչափ Աբրահամ Տեր-Գազանչյանը:
Հատակագծով Անջարը բաժանվել է 6 գյուղաթաղի ըստ Մուսա լեռան գյուղերի՝ Քաբուսիե, Վաքըֆ, Խդրբեկ, Յողունօլուք, Հաջի Հաբիբլի եւ Բիթիաս: Ու պատահական չէ, որ Անջարը պաշտոնապես կոչվում է Հաուշ Մուսա-Անջար (Hawsh Mօusa, արաբերեն՝ Մուսայի բակ):
Անջարի քաղաքապետ Սեդրակ Հավաթյանը ցույց է տալիս գյուղաթաղերը
Քանի որ այս գյուղերի հայության մեջ կային թե՛ առաքելականներ, թե՛ կաթոլիկներ, թե՛ ավետարանականներ, հետագայում Անջարում ըստ կրոնական ուղղության հիմնվել է 3 եկեղեցի եւ 3 դպրոց:
Տների կառուցումը մեկնարկեց 1939-ի սեպտեմբերի վերջին ու շարունակվեց մինչեւ 1940-ի գարուն: Յուրաքանչյուր ընտանիքի համար նախատեսված էր կառուցել 2 սենյակ ու խոհանոց ունեցող տուն, սակայն հենց 1939-ի սեպտեմբերին սկսված Երկրորդ համաշխարհային պատերազմը փոխեց ծրագրերը: Այդպիսով՝ 1940-ին յուրաքանչյուր ընտանիքի հատկացվեց 4x4,5 մ չափերի աղյուսե մի սենյակ՝ դրսում փոքր արտաքնոցով: Արդեն 86 տարվա հնության այս տներից մի քանիսն Անջարում պահպանվել են մինչ օրս:
Անցյալն ու ներկան
Փոխարենը ամեն ընտանիք ստացավ 400 քմ (25x16 մ) տնամերձ հողամաս, ինչպես նաեւ ցանքատարածություն (7000 քմ ջրովի եւ 4000 քմ անջրդի): Ընդհանուր կառուցվեց 1065 տուն, յուրաքանչյուրի վրա ծախսվեց 3000 ֆրանկ: Շինարարությանը մասնակցելու համար ֆրանսիացիները վճարում էին 15 տարեկանից բարձր տղամարդկանց ու կանանց, սակայն քանի որ Ռաս ալ Բասիթում հայերը ֆիզիկապես բավականին նվաղել էին, շինարարությանը ներգրավվեցին նաեւ արաբներ՝ ընթացքն արագացնելու համար:
Հետաքրքիր փաստ՝ եթե ներկայում Անջարի տների քանակը 20 տոկոսով շատ է 1939-ին կառուցվածներից, ապա բնակչությունը կիսով չափ նվազել է:
Սկզբնապես գաղթականները խմելու ջուրը ձեռքով բերում էին Անջարի աղբյուրից (ակից), որը բնակավայրի կենտրոնից 1,7 կմ-ի վրա է: Տների շինարարությանը զուգահեռ խողովակներ անցկացվեցին ակից մինչեւ գյուղի վերին մասում կառուցված ջրամբար, որտեղ ջուրը մղվում էր տուրբինով, ապա ջրամբարից այն ուղղվում էր դեպի գյուղի մեջ պատրաստված 11 աղբյուրները. այստեղից էլ վերցնում էին բնակիչները:
Աղբյուրները՝ այսօր եւ նախկինում
Տեղացիների վկայությամբ՝ այս աղբյուրները շահագործվել են մինչեւ 1960-ականները, երբ Անջարի տներում խմելաջրի ցանց անցկացվեց: Ավելի ուշ խմելաջուրն սկսեց մատակարարվել լեռնաշղթայի ստորոտին բացված արտեզյան հորերից, իսկ ակը մինչ օրս գլխավորապես ծառայում է ոռոգմանը (ակի մոտ կառուցված ջրհավաք ավազանը երաշտի պատճառով 2025-ի աշնանը դատարկ էր, տես ստորեւ):
Ֆրանսիական կառավարության միջոցով հիվանդանոց բացվեց մուսալեռցի գաղթականների համար, տեղի իշխանություններն էլ, նրանց տեղափոխությանն ու հաստատմանը աջակցելուց բացի, օժանդակեցին տեղական հպատակություն ստանալու հարցում: Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսությունը, որը 1930-ից հաստատվել էր Լիբանանի Անթիլիաս քաղաքում, մուսալեռցիներին աջակցելու կոչ արեց, ինչի արդյունքում հավաքված օգնության միջոցով սկսվեց եկեղեցիների ու դպրոցների շինարարությունը, որոնք արդեն իսկ գործում էին վրանների տակ: Կաթողիկոսության Լիբանանի թեմի ազգային առաջնորդարանն էլ մայրանոց կառուցեց, որը հետագայում դարձավ մանկապարտեզ:
Անջարում հաստատված մուսալեռցիների ամենամեծ խնդիրն ապրուստի հարցն էր: Չկային լծկան եզներ, գյուղատնտեսական մեքենաներ: Ստիպված եղան վարձակալել հարեւան գյուղերից (տարիներ անց իրանահայ բարերար Հայկ Թութունջյանը տրակտոր նվիրեց գյուղին): ՀԲԸՄ-ն ձեռք բերեց սերմնացու ցորեն, գարի, ոսպ, սիսեռ, լոբի, կորեկ, գնվեց 50 զույգ եզ, 110 կով, նույնքան այծ ու ոչխար, մի քանի ձի եւ ջորի: Առաջինը ցանքսը հիմնականում սիսեռ ու գարի էր, որոնցից պատրաստված հացն ուտելն անջարցիներն այսօր հիշում են որպես տառապանք:
Առաջին տարիները բավական դժվար էին: Գլուխ բարձրացրեց մալարիան: Գյուղի հիվանդների ավելի քան մեկ երրորդը մալարիա ուներ, մահերն էլ բազմաթիվ էին: 1942-ին Անջարում մալարիայի համաճարակ սկսվեց, մեկ ամսում 90 հոգի մահացավ: Եթե Մուսա լեռան հերոսամարտում հայերը 18 զոհ էին տվել, ապա Անջարում հաստատվելու առաջին երկու տարիների ընթացքում տարբեր հիվանդությունների ու չքավորության պատճառով հազարից ավելի մարդ մահացավ: Մալարիան վերացնելու համար որոշվեց չորացնել գյուղի շրջակայքի ճահիճները: Դրա համար դրենաժային ջրանցքներ բացվեցին: 3 տարվա ընթացքում հնարավոր եղավ մալարիան Անջարից արմատախիլ անել:
Այսօրվա Անջարը՝ ապահովության միջնաբերդ
Այսօր գյու՞ղ, թե՞ քաղաք է Անջարը: Այս հարցին համայնքի ղեկավար Սեդրակ Հավաթյանը պատասխանում է, թե այն գյուղաքաղաք է համարվում։ Ու եթե ժամանակին կարելի էր գյուղ համարել, ապա հիմա աստիճանաբար վերածվում է քաղաքի: Քաղաքապետն ասում է, որ նախկինում անջարցիներն իրենց տների կողքին նաեւ գոմեր ունեին՝ կով, ոչխար, այծ ու հավ էին պահում: Բայց հոտի ու կեղտի պատճառով 1990-ականներին որոշվել է բնակելի հատվածից դուրս՝ լեռնալանջին, տարածք հատկացնել գոմերի համար: Հիմա ցանկացողներն այնտեղ են անասուն պահում:
Ըստ Հավաթյանի՝ Անջարում այսօր շուրջ 3000 մարդ է ապրում: Ամռանն այս թիվը մեծանում է նրանց հաշվին, ովքեր ապրում, աշխատում կամ սովորում են ծովափնյա Բեյրութում, իսկ ամառն անցկացնում են բարեխառն կլիմա ունեցող Անջարում: Կան մարդիկ, որոնք Բեյրութից Անջար են գալիս ամեն շաբաթ՝ հանգստյան օրերին, որոշներն էլ տարվա ընթացքում արձակուրդներին այստեղ են գալիս Կանադայից, ԱՄՆ-ից, Հայաստանից, այլ երկրներից:
Այդուհանդերձ, հայերի թիվը վերջին 4 տարիներին նվազել է՝ պայմանավորված Լիբանանի տնտեսական վիճակով (տեղացիները տնտեսական առումով իրավիճակը բաժանում են 2 մասի՝ մինչեւ 2019 թ. եւ դրանից հետո, քանի որ 2019-ից լիբանանյան արժույթն սկսեց սրընթաց արժեզրկվել ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ. ներկայում 1 դոլարը մոտ 90 հազ. լիբանանյան լիրա է): Այս իրավիճակը հանգեցրել է արտագաղթի ամբողջ երկրում:
«Եթե այս տնտեսական տագնապը (ճգնաժամ – հեղ.) չլիներ, վստահ եմ, որ գնացողները չէին գնա, եւ դրսից եկողներ կլինեին»,- ասում է Ս. Հավաթյանը:
Ի տարբերություն Լիբանանի շատ այլ բնակավայրերի՝ Անջարի փողոցները խնամված են ու մաքուր
Համայնքի ղեկավարը պատմում է, որ 1975-1990 թթ. Լիբանանի քաղաքացիական պատերազմի ժամանակ բեյրութաբնակ որոշ հայեր եկել ու հաստատվել են Անջարում: Նույնը եղել է սիրիական պատերազմի տարիներին, երբ Հալեպից ու Քեսաբից հայկական ընտանիքներն ապաստան են գտել Անջարում, ոմանք այստեղ էլ մնացել են, որոշներն էլ մեկնել են Կանադա, Ավստրալիա, այլ երկրներ: «Անջարը միջնաբերդի նման է»,- ասում է Սեդրակ Հավաթյանը՝ նկատի ունենալով բնակավայրի ապահով լինելը:
Անջարի քաղաքապետարանը
Սիրիական պատերազմի ժամանակ այստեղ եկել են նաեւ արաբներ, որոնք ապաստանել են Անջարի շրջակայքում՝ ճամբարներում: Նրանց մի փոքր մասը հետո կարողացել է աշխատանք ու վարձով տուն գտնել Անջարում եւ մնալ տեղում: Սրանք քիչ թե շատ ապահովված մարդիկ են, իսկ վրաններում ապրողները, ըստ Հավաթյանի, հիմնականում աշխատավոր դասակարգից են: Արաբներն աշխատում են ռեստորաններում, տեղացիների հողատարածքներում:
Տների բակերում կարելի է տեսնել ձիթապտղի ու մանդարանի ծառեր
Ինչպես ասվեց, Անջարը գտնվում է Բեքաայի դաշտում, որը թե՛ իր չափերով (120 կմ երկարությամբ, 16 կմ լայնությամբ), թե՛ նշանակությամբ համեմատելի է Հայաստանում Արարատյան դաշտի հետ: Ս. Հավաթյանն ասում է, որ թե՛ նախկինում, թե՛ այսօր անջարցիների հիմնական զբաղմունքը գյուղատնտեսությունն է, սակայն, որպես կանոն, երիտասարդները հեռու են այս ոլորտից, շատերն աշխատում ու վարձով են ապրում Բեյրութում, հիմնականում արհեստավորներ են: Իսկ նրանք, ովքեր շարունակում են ծնողների գործը, չեն բավարարվում ընտանիքի ունեցած հողամասով, հավելյալ տարածքներ են վերցնում՝ գործն ընդլայնելու ու ապրուստի միջոց ստեղծելու համար: «Ընդհանրապես, Անջարի բնակչությունը միջին տարիքից բարձր է, այդ տագնապն ենք ապրում, երիտասարդ մարդուժի պակասն օրըստօրե զգալի է դառնում»,- ասում է համայնքի ղեկավարը:
2025-ին Անջարը բախվել է նաեւ ջրի պակասի լուրջ խնդրի: Հավաթյանը նշում է, որ տեղումները քիչ էին, ինչի հետեւանքով ակից ոռոգվող հողերը ծարավ մնացին: Սակայն դա ոռոգման միակ աղբյուրը չէ, քանի որ բնակիչներին բաժանված անջրդի հողերը ջրարբիացնելու համար ժամանակին փորվել են արտեզյան հորեր: Բայց մեր զրուցակիցն ասում է, որ սրանց ջրի ծավալն էլ անցյալ տարի շատ էր նվազել, մի քանիսը նույնիսկ ցամաքել էին, ու հողատերերը ստիպված էին բավարարվել եղած նվազ ջրով: 15 օրը մեկ ջուր ստացող այգիները ջրվել են 45-50 օրը մեկ, ինչի հետեւանքով թե՛ պտղի արտադրության քանակն է նվազել, թե՛ որակը (Անջարն առավելապես հայտնի է խնձորով):
«Այստեղ մենք հյուր ենք, բայց կա գերագույն նպատակ»
Լիբանանը բաժանված է 9 մարզի կամ մուհաֆազայի, սրանք էլ՝ շրջանների: Անջարը գտնվում է Բեքաայի մարզի Զահլեի շրջանում: Հայաբնակ քաղաքից արեւելք Լիբանան-Սիրիա սահմանն է, որն անցնում է Անտիլիբանանյան լեռնաշղթայով: Բնակավայրից տեսանելի են լեռների վրա տեղակայված լիբանանյան սահմանապահ դիրքերը:
Բեյրութ-Դամասկոս միջպետական մայրուղու վրա գտնվող Մասնաայի անցակետն Անջարից ընդամենը 4 կմ է հեռու:
Անջարի հարեւանությամբ հիմնականում սուննի իսլամի հետեւորդ բնակչությամբ արաբական գյուղեր են: Քաղաքապետ Սեդրակ Հավաթյանը նկատում է, որ ջերմ հարաբերություններ ունեն մահմեդական հարեւանների հետ: Մարզի ու շրջանի կենտրոն Զահլե քաղաքն Անջարից 18 կմ է հեռու: Այստեղ հիմնականում քրիստոնյաներ են ապրում՝ կաթոլիկ եւ ուղղափառ հույներ ու մարոնիներ (մարոնիները Մարոնիական կաթոլիկ եկեղեցու հետեւորդներ են):
Անջարի կենտրոնական փողոցը ծառաշատ է ու խնամված
«Փորձում ենք մեր կապերը ջերմ պահել հարեւան գյուղերի հետ, որ որեւէ խնդրի պարագայում կարողանանք արագ լուծումների հասնել: Իրենց առիթներին գնում ենք, իրենք էլ գալիս են մեր առիթներին: Գիտեք, որ Լիբանանի քաղաքացիական պատերազմը կրոնական խնդիրներով էր պայմանավորված: Դա դաս եղավ, որ հարեւանների հետ կապերը ջերմ պահենք եւ խաղաղ գոյատեւենք,- ասում է Անջարի ղեկավարն ու ընդգծում,- ի վերջո, մենք այստեղ եկվոր ենք, իրենք են տանտերը, իրենց երկիրն է, մենք Լիբանանում ենք ապրում, ոչ թե Հայաստանում, այստեղ մենք հյուր ենք: Պետք է իրար հարգենք: Հավատացեք, որ իրենք շատ ավելի մեծ հարգանք ունեն մեր հանդեպ: Սա ամենայն համարձակությամբ կասեմ՝ իրենք շատ են հարգում հայերին, որովհետեւ հայերից շատ բան սովորեցին: Երբ մեր մեծ հայրերը եկան այստեղ, անապատ էր, ծառ չկար, արաբները մերոնցից սովորեցին ծառ տնկել, կանաչապատել: Անջարը շատ արագ է զարգացել. ֆրանսիանցիները յուրաքանչյուր ընտանիքի համար սենյակ էին կառուցել, դրա կողքին մերոնք սենյակ են ավելացրել, հետո շատերը քանդել են, նոր տուն են կառուցել: Հայերը շինարար ժողովուրդ են, մերոնք որ սարքել են, տեղացիներն էլ, դա տեսնելով, սկսել են նույնն անել: Նկարչությունը, երաժշտությունը, արհեստները, օրինակ՝ մեքենագործությունը, մերոնցից են սովորել: Իրենց երիտասարդներն այստեղ գալիս-աշխատում էին որպես գործավոր: Հետո գնացել, իրենց անձնական գործն են հիմնել: Իրենք միշտ հիշում են, որ մեզնից են սովորել»:
Այս տան երկրորդ հարկում է ապրել «Լիզբոն 5»-ի անդամ Սիմոն Յահնիյանը
Եթե մուսալեռցի-անջարցիները հյուր են Լիբանանում, ո՞րն է վերջնական հանգրվանը:
Սեդրակ Հավաթյանն ասում է. «Կա գերագույն երազ, ավելի ճիշտ՝ նպատակ, մեր ձեռնարկներում էլ բանախոսները դա են շեշտում, մենք էլ այդպես ենք դաստիարակում մեր զավակներին, որ այստեղ հյուր ենք, իսկ մեր գերագույն երազը, նպատակը ազատ, անկախ եւ միացյալ Հայաստանն է: Պարտադիր չէ Մուսա լեռ վերադառնալը, նպատակը ազատ, անկախ եւ միացյալ Հայաստան ունենալն է»:

Anjar: The Armenian Citadel of Security in Lebanon
On the Beirut-Damascus highway between Lebanon and Syria, a trilingual Armenian-English-Arabic sign reads “Welcome to Anjar,” clearly marking the Armenian-populated town’s entrance.
Unlike many Lebanese settlements with few street signs, Anjar’s prominent sign directly informs visitors of their location.
The central street rises to the foot of the Anti-Lebanon mountains, beyond which lies Syria, and on the right and left are narrower streets intersecting it, with inscriptions in Armenian, English, and Arabic.
These streets, bearing Armenian and Arabic names (Komitas, Shiraz, Mashtots, Narekatsi, Sasun, Arax, Aghajanian, Der-Kaloustian, Zeitlian, Karageozian, etc.), are symmetrical and uniform. It is evident that the settlement was built according to a clear plan. And indeed, Anjar is the only settlement in the Bekaa Valley, considered the heart of Lebanon's agriculture, for which a plan-map was drawn up before construction.
If you look at it from a bird's eye view, you will see that Anjar has the appearance of a bird, more specifically, an eagle.
Anjar town design in the form of an eagle
A Bit of History: From Mount Musa to Anjar
The name Anjar (Aanjar) has an Arabic origin: ayn al-jaar, which is interpreted in different ways: flowing spring, water flowing from a spring or water flowing from a rock. "Ayn" in Arabic means spring, and there is also an opinion that the name comes from the components "ayn" and "Gera"/"Zhara", that is, the spring of Gera or Zhara (according to this version, the place was previously called Gera). In any case, the name of the settlement comes from a spring flowing from the Anti-Lebanon mountains, which can be considered the main source of life in this part of the Bekaa Valley (the presence of the spring attracted not only people, but also formed a rich flora and fauna in the vicinity).
Anjar is a historical settlement, people have lived here since the 8th century, but Armenians came to Anjar eighty-seven years ago, in 1939.
And it all began during the Armenian Genocide in 1915, on Mount Musa (Musa Dagh), 275 km north of Anjar. After resisting the Ottoman army for 53 days on this mountain on the Mediterranean coast in July-September 1915, more than 4,000 Armenians were transported by French and English warships to the Egyptian port city of Port Said, which was under the control of the British from the Entente powers.
A group of fighters in the heroic battle of Mount Musa
The participants in the heroic battle of Musa Dagh were from six Armenian-populated villages near the mountain: Kabusiye, Vakef, Kheder Beg, Yoghunoluk, Haji Habibli and Bitias. (Map)
A tent city was established in Port Said for the Musa Dagh residents, where they spent 4 years, until 1919. After the defeat of Germany and its allies, including Ottoman Turkey, in World War I, the Musa Dagh residents were able to return to their homes (they had been destroyed and looted during the Genocide), as the area had come under French control, and the Sanjak of Alexandretta had been formed. The population here was mainly Arabs (Alawites and Sunnis), Turks, Armenians, and Greeks. In July 1939, the area was annexed to Turkey by the Franco-Turkish agreement, which raised a wave of discontent among the non-Turkish population.
Emigration from the sanjak had begun as early as 1938, when the Hatay State was formed here under Turkish influence, which was annexed to Turkey in 1939. By the end of 1938 and the beginning of 1939, 70 percent of Armenians had already emigrated from the Sanjak of Alexandretta. And in the summer of 1939, the last Armenians left here, not wanting to live under Turkish rule again. The conditions were not favorable for a new attempt at self-defense: from a geopolitical point of view, the attention of the superpowers was focused on Europe, where fascism had risen, and World War II was about to begin. Thus, about 35 thousand Armenians, as well as tens of thousands of Arabs and Circassians, left the territory of the former Sanjak of Alexandretta, settling in neighboring Syria and Lebanon. Only a few Armenian families remained in the village of Vakef (Vakıflı), whose descendants still live there today.
However, work was done with the French authorities to convince them to relocate the Armenians of Musa Dagh to Syria or Lebanon en masse. They were temporarily relocated to the Syrian settlement of Ras al-Basit on the Mediterranean coast. The Armenians were to remain there until an order was issued to relocate them to a permanent place of residence. The homeless Musa Dagh residents spent forty difficult days in Basit, sheltering under mats and sheets. Suffering from a lack of drinking water and food, the people were left exposed to torrential rains. Various diseases soon spread, including dysentery. Diarrhea spread among the children. 200 of the refugees were transferred to a hospital in Latakia, close to Ras al-Basit, and the seriously ill were taken to Beirut. However, the Musa Dagh residents suffered 45 deaths in the difficult conditions created in Basit.
During that time, one of the leaders of the Musa Dagh self-defense, Movses Der-Kaloustian, who was a deputy of the Syrian parliament in 1927-1937, was conducting preparatory work with the French authorities to relocate the Musa Dagh residents to the Anjar area near the Lebanon-Syria border.
Busts of Evangelical Pastor Dikran Antreasian and Movses Der-Kaloustian, leaders of the heroic battle of Musa Dagh, in Anjar
Afterwards, Musa Dagh residents were transported by ship to the port of Tripoli in Lebanon, from where they reached Rayaq by steam locomotive. From here, they were transported by car to the Anjar area in September 1939. The distance to the latter by road is 55 km from Beirut, 50 km from Damascus, and the altitude above sea level is 900-950 m.
The French, through the mediation of the ARF, had purchased the land in Anjar belonging to Rushdi Bey and his mother for 410 thousand francs, which was a large field. The money was collected with the help of the French government and several Armenian tycoons, including Calouste Gulbenkian. The relevant decision of the French government, which became the new owner of the land, stated that Anjar would be provided to the Armenian refugees of Alexandrette. The settlement area is 1800 hectares, 92 hectares were allocated for housing, and the rest for arable land (see above).
In September 1939, the number of Armenians moved to Anjar was 5,125 (1,205 families). Until the houses were built, they temporarily lived in tents that were erected on the site of the ruins of an 8th-century fortress-palace of the Umayyad Caliphate (the tent fabric was provided by the AGBU, the Armenian General Benevolent Union).
The first years of life in Anjar
Life in tent conditions was not easy; there was a lack of drinking water and food. Part of the refugees dispersed to neighboring settlements because of all this. Out of 1205 families, 1050 remained (803 Apostolic, 165 Catholic, 82 Evangelical).
As mentioned, Anjar is the only settlement in the Bekaa Valley that was built according to a plan. The author of the project, which looks like an eagle with spread wings, is architect Hagop Keshishian, who was assisted by Musa Dagh surveyor Abraham Der-Gazanchian.
According to the plan, Anjar was divided into 6 village neighborhoods according to the villages of Musa Dagh: Kabusiye, Vakef, Kheder Beg, Yoghunoluk, Haji Habibli and Bitias. And it is no coincidence that Anjar is officially called Hawsh Mօusa-Anjar (Arabic for "Musa's yard").
Anjar Mayor Setrag Havatian shows the village neighborhoods
Since the Armenians of these villages included both Apostolic, Catholic, and Evangelical, later three churches and three schools were founded in Anjar according to religious affiliation.
The construction of houses began in late September 1939 and continued until the spring of 1940. It was planned to build a house with 2 rooms and a kitchen for each family, but the Second World War, which began in September 1939, changed the plans. Thus, in 1940, each family was allocated a 4x4.5 m brick room with a small outdoor toilet. Some of these houses, which are already 86 years old, have been preserved in Anjar to this day.
Past and present
Each family was given a 400 m² plot next to their house, plus 7,000 m² of irrigated land and 4,000 m² of dry land. A total of 1,065 houses were built, each costing 3,000 francs. The French paid men and women over the age of 15 to participate in the construction, but since the Armenians in Ras al-Basit were physically quite weak, Arabs were also involved in the construction to speed up the process.
An interesting fact: if the number of houses in Anjar is twenty percent higher than those built in 1939, the population has decreased by half.
Initially, the immigrants brought drinking water by hand from the Anjar spring, which is 1.7 km from the center of the settlement. In parallel with the construction of the houses, pipes were laid from the spring to the reservoir built in the upper part of the village, where the water was pumped by a turbine, then from the reservoir it was directed to the eleven springs made in the village. From here, the residents took it.
Springs: yesterday and today
According to locals, these springs were exploited until the 1960s, when a drinking water network was laid in the houses of Anjar. Later, drinking water began to be supplied from artesian wells dug at the foot of the mountain range, and the spring is still used for irrigation (the catchment basin built near the well was empty in the fall of 2025 due to drought, see below).
Through the French government, a hospital was opened for the Musa Dagh refugees, and the local authorities, in addition to supporting their relocation and settlement, assisted in obtaining local citizenship. The Catholicosate of the Great House of Cilicia, which had been established in the city of Antelias, Lebanon since 1930, called for support for the Musa Dagh residents, as a result of which the construction of churches and schools began with the help of the collected aid, which were already operating under tents. The National Prelacy of the Diocese of Lebanon of the Catholicosate also built a maternity hospital, which later became a kindergarten.
The biggest problem for the Musa Dagh residents who settled in Anjar was the issue of livelihood. There were no draft oxen or agricultural machinery. They were forced to rent from neighboring villages (years later, the Iranian-Armenian benefactor Haig Tutunjian donated a tractor to the village). The AGBU acquired seed wheat, barley, lentils, peas, beans, millet, and bought fifty pairs of oxen, 110 cows, the same number of goats and sheep, several horses, and mules. The first crops were mainly peas and barley, and eating the bread made from them is still remembered by the Anjar people today as suffering.
The first years were quite difficult. Malaria reared its head. More than a third of the village's patients had malaria, and the deaths were numerous. In 1942, a malaria epidemic began in Anjar, killing 90 people in one month. If Armenians had lost 18 victims in the heroic battle of Musa Dagh, then during the first two years of settling in Anjar, more than a thousand people died due to various diseases and poverty. To eliminate malaria, it was decided to drain the swamps around the village. For this, drainage canals were opened. Within three years, it was possible to eradicate malaria from Anjar.
Today's Anjar: A Citadel of Security
Is Anjar a village or a city today? To this question, the head of the community, Setrag Havatian, answers that it is considered a rural town. And if once it could be considered a village, now it is gradually turning into a city. The mayor says that in the past, the people of Anjar also had barns next to their houses, where they kept cows, sheep, goats, and chickens. But because of the smell and dirt, in the 1990s it was decided to allocate a plot of land outside the residential area, on the hillside, for barns. Now, those who want keep livestock there.
Havatian says some 3,000 people live in Anjar today. In the summer, this number increases due to those who live, work, or study in coastal Beirut and spend the summer in Anjar, which has a temperate climate. There are people who come to Anjar from Beirut on weekends, and some come here on vacation throughout the year from Canada, the United States, Armenia, and other countries.
However, the number of Armenians has decreased in the last four years, due to the economic situation in Lebanon (locals divide the situation into two parts in economic terms: before 2019 and after, since 2019 the Lebanese currency began to rapidly depreciate against the US dollar. Currently, US one dollar is about 90 thousand Lebanese pounds). This situation has led to emigration throughout the country.
“If this economic crisis had not happened, I am sure that those who were leaving would not have left, and there would have been those coming from abroad,” says Havatian.
Unlike many other settlements in Lebanon, the streets of Anjar are well-kept and clean
The community leader says that during the Lebanese civil war of 1975-1990, some Armenians from Beirut came and settled in Anjar. The same happened during the Syrian war, when Armenian families from Aleppo and Kessab found refuge in Anjar, some stayed here, and some left for Canada, Australia, and other countries. “Anjar is like a citadel,” says Havatian, referring to the safety of the town.
Anjar Municipality
During the Syrian war, Arabs sought refuge in camps around Anjar. Some found employment and housing in Anjar, while those remaining in tents are mainly working class. The Arabs work in restaurants and on local farms.
Olive and tangerine trees can be seen in the courtyards of houses
As mentioned, Anjar is in the Bekaa Valley, which is comparable in size (120 km long, 16 km wide) and importance to the Ararat Valley in Armenia. Havatian says that both in the past and today, the main occupation of Anjar residents is agriculture, but, as a rule, young people are far from this sphere, many work and live in Beirut, tey are mainly craftsmen. And those who continue their parents' work are not satisfied with the land plot their family has, they take additional areas to expand their business and create a means of livelihood.
“In general, the population of Anjar is above the average age, we are experiencing that crisis, the lack of young people is becoming more noticeable every day," says the head of the community.
In 2025, Anjar also faced a serious water shortage. Havatian notes that rainfall was low, which left the irrigated lands parched. However, this is not the only source of irrigation, as artesian wells were dug in time to irrigate the arid lands distributed to the residents. But our interlocutor says that the volume of water in these wells had also decreased significantly last year, some of them had even dried up, and the landowners had to make do with the less available water. The orchards, which used to receive water every fifteen days, were watered every 45-50 days, which resulted in a decrease in both the quantity and quality of fruit production (Anjar is best known for its apples).
“We are guests here, but there is an ultimate goal”
Lebanon is divided into nine governorates (muḥāfaẓāt), which are are further subdivided into districts. Anjar is in the Zahlé District of the Beqaa Governorate. East of the Armenian-populated town is the Lebanon-Syria border, which runs through the Anti-Lebanon mountain range. Lebanese border posts located on the mountains are visible from the settlement.
The Masnaa checkpoint on the Beirut-Damascus interstate highway is only 4 km from Anjar.
Near Anjar are Arab villages with a predominantly Sunni Muslim population. Mayor Havatian notes that they have good relations with their Muslim neighbors. The city of Zahlé, the regional and provincial center of some 150,000, is 18 km from Anjar. Christians mainly inhabit it: Catholic and Orthodox Greeks, and Maronites (Maronites are followers of the Maronite Catholic Church).
The central street of Anjar is tree-lined and well-kept
“We try to keep our ties warm with neighboring villages so that in case of any problem we can reach quick solutions. We participate in their celebrations, and they come to ours. You know that the civil war in Lebanon was conditioned by religious issues. That was a lesson to keep ties warm with our neighbors and to coexist peacefully,” says the head of Anjar and emphasizes, “After all, we are newcomers here, they are the hosts, this is their country, we live in Lebanon, not in Armenia. We are guests here. We must respect each other. Believe me, they have much greater respect for us. I will say this with all boldness: they respect Armenians a lot, because they learned a lot from Armenians.”
Havatian notes that their ancestors transformed the area from desert into a greener place, teaching the locals tree planting. Anjar grew rapidly; after the French built rooms for families, residents expanded or rebuilt homes. Armenians, known for building, inspired locals to do the same and to learn painting, music, crafts, and mechanics. Many young people gained skills working alongside Armenians, later starting their own businesses, and recalling what they learned.
Simon Yahniyan, a member of the "Lisbon 5", lived on the second floor of this house
If the people of Musa Dagh are guests in Lebanon, what is the final destination?
Mayor Havatian says: "There is a supreme dream, or rather, a goal. At our events, speakers stress that we are guests here and teach our children this. Above all, our aim is a free, independent, and united Armenia; returning to Musa Dagh is not mandatory.”