«Մեկ ընտանիքի պես ենք ապրում այստեղ»,- ասում է Լիբանանում մուսալեռցիների հանգրվան դարձած Անջարի քաղաքապետը
Լիբանանի Անջար հայաբնակ քաղաքն այսօր շուրջ 3000 բնակիչ ունի: Չհաշված փոքրամասնություն կազմող արաբներին՝ Անջարի հայությունը ներկայացնում է 3 համայնք՝ առաքելական, կաթոլիկ ու ավետարանական:
Վերջիններս մուսալեռցիներ են, որոնք այստեղ վերաբնակեցվել են 1939-ի սեպտեմբերին ֆրանսիական իշխանությունների աջակցությամբ: Ի սկզբանե հայերի թիվը 5125 էր (1205 ընտանիք): Քանի դեռ Անջարում տներ չէին կառուցվել, մի քանի ամիս մարդիկ ապրում էին վրանների մեջ: Այս պայմաններում կյանքը հեշտ չէր, կար խմելու ջրի եւ սննդի պակաս: Գաղթականների մի մասն այս ամենի պատճառով ցրվեց հարեւան բնակավայրերով: 1205 ընտանիքից մնաց 1050-ը (803 առաքելական, 165 կաթոլիկ, 82 ավետարանական): Սակայն նույնիսկ վրանային պայմաններում մուսալեռցիները կրթում էին իրենց երեխաներին ու կատարում եկեղեցական արարողություններ:
Անջարի ժամացույցը՝ նախկինում եւ այսօր
Ավելի ուշ յուրաքանչյուր համայնք Անջարում հիմնեց իր եկեղեցին ու դպրոցը:
3 համայնք, 3 եկեղեցի, 3 դպրոց
Արծվի տեսք ունեցող հատակագծով Անջարի «գլխամասում» Ս. Պողոս առաքելական եկեղեցին է, «թեւերի» վրա՝ կաթոլիկ (Ս. Վարդարանի Տիրամայր) ու ավետարանական եկեղեցիները:
Ս. Պողոս առաքելական եկեղեցին ու «Գալուստ Գյուլբենկյան» սրահը
1941-ին կառուցվել է ավետարանական եկեղեցին, 1954-ին օծվել է Ս. Վարդարանի Տիրամայրը, իսկ 1960-ին օծվել է Ս. Պողոսը: Ընդ որում՝ վրաններից դուրս գալուց հետո մի որոշ ժամանակ առաքելականներն իրենց եկեղեցական արարողությունները կատարում էին վարժարանի շենքում, իսկ կաթոլիկները՝ փայտաշեն եկեղեցում:
Ս. Վարդարանի Տիրամայր կաթոլիկ եկեղեցին ու «Աղաջանյան» կենտրոնը
Անջարի քաղաքապետ Սեդրակ Հավաթյանն ասում է, որ այսօր համայնքի հայության 90 տոկոսը առաքելականներ են, բայց թե՛ նրանք, թե՛ կաթոլիկներն ու ավետարանականները մուսալեռցիներ են:
Մուսա լեռան հերոսամարտին նվիրված հուշահամալիրը
«Մենք ընդհանրապես տարբերություն չենք դնում,- ասում է «Հետքի» զրուցակիցը,- երբ Մուսա լեռան մեր հերոսամարտի տոնակատարությունն ենք անում, հարիսա պատրաստելիս երեք համայնքներն էլ, երեքի հոգեւորականներն էլ ներկա են լինում՝ կողք-կողքի նստած: Մեր բոլոր ձեռնարկներում իրար հարգում ենք: Երբ դեկտեմբերի 25-ին նշում են կաթողիկե համայնքի Սուրբ ծնունդը, մենք մյուսներով գնում ենք շնորհավորելու, փոխադարձաբար հունվարի 6-ին իրենք են գալիս մեզ շնորհավորելու: Միշտ սերտ ու ջերմ հարաբերություններ են: Մեկ ընտանիքի պես ենք ապրում այստեղ»:
Հարիսան պատրաստվում է այս վառարաններում
Եկեղեցիներ կառուցելուց ավելի շուտ հայ առաքելականները, կաթոլիկներն ու ավետարանականները դպրոցներ (վարժարաններ) են հիմնել իրենց նոր բնակավայրում:
Առաքելականները, մասնավորապես, 1939-ին՝ Անջար հասնելուց շատ չանցած, մի քանի արաբական մեծ վրան էին իրար միացրել ու այդտեղ էին կրթում երեխաներին: Վարժարանն այդպես էլ կոչում էին՝ «վրան-վարժարան»: 1940-ին Փարիզի «Յառաջ» օրաթերթի խմբագիր Շավարշ Միսաքյանի նախաձեռնությամբ ֆրանսահայությունը գումար հանգանակեց, որով էլ կառուցվեց «Յառաջ» ազգային վարժարանը: Այն բացվեց 1941-ին՝ ունենալով 755 աշակերտ: Այստեղ էր, որ ժամանակավորապես արարողություններ էին կատարում առաքելական հոգեւորականները: Պատահական չէ, որ վարժարանի բակում տեղադրված է դրա հիմնադիր համարվող Շ. Միսաքյանի կիսանդրին:
Այդուհանդերձ, Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո դեպի Խորհրդային Հայաստան սկսված հայրենադարձությունն ազդեց թե՛ Անջարի բնակիչների, թե՛ «Յառաջ» վարժարանի աշակերտների թվի վրա: Ի տարբերություն բացման տարվա՝ 1954-1955 ուստարում այստեղ ընդամենը 135 սովորող կար: Մինչեւ 1959 թ. կրթությունը 6-ամյա էր, իսկ 1959-ից՝ 12-ամյա (այս կրթությամբ առաջին շրջանավարտները վարժարանից դուրս են եկել 1965-ին): Այլ կերպ ասած՝ 1959-ից «Յառաջը» երկրորդական վարժարան է (սա համարժեք է ՀՀ ներկայիս ավագ (12-ամյա) դպրոցներին):
Ուսման երկարելը նշանակում էր նաեւ աշակերտների թվի ավելացում: Ընդ որում՝ մանկապարտեզը եւս վարժարանում էր տեղայակված, սակայն, դպրոցականների քանակական աճի ֆոնին 1960-ականների կեսերին այն տեղափոխվեց ծննդատան (մայրանոցի) շենք: 1969-ին սկսվեց վարժարանի նոր՝ երկհարկանի շենքի շինարարությունը, որտեղ պիտի տեղավորվեին 7-12-րդ դասարանների աշակերտները: Շենքը կառուցվեց «Գալուստ Գյուլբենկյան» հիմնադրամի աջակցությամբ: Եվ այսօր 2 մասնաշենքից բաղկացած կրթական հաստատությունը կոչվում է «Յառաջ-Գ. Գյուլբենկյան» ազգային երկրորդական վարժարան:
Արմեն Թաշչյանը, որը 2005 թ.-ից վարժարանի տնօրենն է, «Հետքի» հետ զրույցում պատմում է, որ նախկինում աշակերտների թիվը տատանվում էր 200-230-ի միջակայքում, բայց երկրում շարունակվող տնտեսական ճգնաժամի ֆոնին (լիբանանյան լիրան 2019-ից սրընթաց արժեզրկվել է) արտագաղթի միտում կա, եւ 2025-2026 ուստարում աշակերտների զգալի նվազում է եղել. վերջին 20 տարիներին առաջին անգամ նրանց թիվն իջել է 200-ից՝ հասնելով 185-ի:
Վարժարանում հայկական առարկաները (հայոց լեզու, հայոց պատմություն, կրոն, Հայաստանի աշխարհագրություն) դասավանդվում են հայերեն, ընդհանուր առարկաները (օրինակ՝ բնագիտություն, ֆիզիկա, քիմիա, կենսաբանություն)՝ անգլերեն, կան նաեւ արաբերեն ուսուցանվող առարկաներ (կրթությունը վարժարանում վճարովի է):
Տնօրեն Թաշչյանն ասում է, որ Անջարում նվազել է ծնելիության մակարդակը, ինչի պատճառ են դարձել տնտեսական ճգնաժամը, կորոնավիրուսի համավարակը, Լիբանանում տիրող քաղաքական-տնտեսական անկայուն իրավիճակը:
Մանկապարտեզը, որը վարժարանի հարեւանությամբ է, արդեն 16 տարի ղեկավարում է Լենա Աշկարյան-Ստամբուլյանը, որն այստեղ աշխատում է 2000 թ.-ից: Ներկայում մանկապարտեզն ընդամենը 37 սան ունի, անձնակազմն էլ բաղկացած է 8 հոգուց: Տիկին Լենան հաստատում է Արմեն Թաշչյանի միտքը, որ Անջարում ծնունդները նվազել են: Ըստ նրա՝ պատճառը ընտանիքների արտագաղթն է երկրից կամ տեղափոխությունը Անջարից Բեյրութ: Հիշում է, որ մոտ 20 տարի առաջ մանկապարտեզը 130-ից ավելի սան ուներ, բայց թիվն աստիճանաբար նվազել է:
Ինչպես ասվեց, նախկինում մանկապարտեզի տեղում ծննդատուն է գործել: Ժամանակի ընթացքում կրթօջախի տարածքն ընդլայնվել է: Այսօր այստեղ են հաճախում 2-6 տարեկան փոքրիկները: Կա 4 խումբ կամ դասարան՝ «Ծիլ» (2-3 տարեկաններ), «Բողբոջ» (3-4), «Կոկոն» (4-5), «Ծաղիկ» (5-6):
«Երեխաների թիվը բնակչության ընդհանուր թվի հետ նվազում է, լուծումը չգիտեմ, ղեկավարները պետք է որոշեն, բայց իմ կարծիքով՝ Անջարում մեկ մանկապարտեզը բավական է, մյուս (ավետարանական – հեղ.) մանկապարտեզում էլ 34 երեխա կա,- ասում է Լենա Աշկարյան-Ստամբուլյանը,- այնտեղ մեծամասնությունը հայեր են, բայց կան նաեւ օտարազգիներ: Մեր պարագայում օտարազգի սան չունենք»:
Երկար տարիներ իր վարժարանն ուներ Անջարի հայ կաթոլիկ համայնքը: Այն բացվել էր 1940-ին՝ շնորհիվ կաթոլիկ քույրեր Լորենցիա Ալեքսանդրյանի, Մադլեն Ճռնազյանի եւ Պերճուհի Ավետիսյանի ու կոչվում էր «Հայ կաթոլիկ քույրերի վարժարան»: Ինչպես «Յառաջ» վարժարանում, այստեղ եւս սկզբնապես կրթությունը 6-ամյա էր, ընդ որում՝ կային արական ու իգական առանձին բաժիններ, որոնք աշակերտների նվազման հետեւանքով 1954-ին միավորվեցին: 1970-ականներին վարժարանի շենքն ընդլայնվեց, եւ այն դարձավ միջնակարգ (9-ամյա) կրթօջախ:
Անջարի քաղաքապետ Սեդրակ Հավաթյանի տեղեկացմամբ՝ կաթոլիկ վարժարանն արդեն մի քանի տարի չի գործում: Պատճառը Լիբանանի տնտեսական ճգնաժամն է:
1973-ին կաթոլիկ եկեղեցու հարեւանությամբ մանկատուն (որբանոց) է բացվել, որը կրում է կարդինալ Աղջանյանի անունը («Կարդինալ Աղաջանյան սանուց տուն», տես ստորեւ): Ոչ միայն հայ, այլեւ համաշխարհային կաթոլիկ եկեղեցու նշանավոր ներկայացուցիչ, կարդինալ Գրիգոր Պետրոս Աղաջանյանը 1937-1962 թթ. հայ կաթոլիկների կաթողիկոս պատրիարքն էր, իսկ 1958-ին ու 1963-ին եղել է պապաբիլ՝ Հռոմի պապի թեկնածու: 2017-ին մանկատունը վերանորոգվել է, իսկ 2018-ին այստեղ խաղահրապարակ է բացվել:
Ինչ վերաբերում է ավետարանական համայնքի վարժարանին, ապա դրա հիմքերը դրվել են 1940-ին: 1950-ականներին այն ընդարձակվել է՝ ունենալով մանկապարտեզ, նախակրթարան (1-6-րդ դասարաններ), միջնակարգ (7-9-րդ) եւ երկրորդական (10-12-րդ) բաժիններ: Հայ ավետարանական երկրորդական վարժարանն ունի նաեւ գիշերօթիկ բաժին, եւ քաղաքապետ Հավաթյանն ասում է, որ հենց այս հանգամանքն է օգնում կրթօջախին շարունակել գործունեությունը: Գիշերօթիկի շնորհիվ վարժարանն, ըստ Հավաթյանի, աշակերտներ ունի նաեւ Բեյրութից, Սիրիայից, արաբական երկրներից (ի տարբերություն սրա՝ «Յառաջ-Գ. Գյուլբենկյան» ազգային երկրորդական վարժարանում միայն անջարցի հայեր են սովորում):
Անջարը՝ տուրիստական հասցե
Անջարն այցելության արժանի վայր է թե՛ էկոտուրիզմի, թե՛ պատմամշակութային տուրիզմի սիրահարների համար:
Ինչպես գրել ենք նախորդ հոդվածում, Անջարի աղբյուրը (ակը) շրջակայքում ձեւավորել է հարուստ բուսական ու կենդանական աշխարհ: Այստեղից սկիզբ է առնում Ղզայել (Ghzayel) գետը, որը Բեքաայի դաշտում միանում է Լիբանանի գլխավոր գետին՝ Լիտանիին (Litani): Ղզայելի ավազանը կենսամիջավայր է այնպիսի կենդանատեսակների համար, ինչպիսիք են ջրասամույրն (lutra lutra) ու սիրիական սերինոսը (serinus syriacus. Բնության պահպանության միջազգային միության Կարմիր ցուցակի չափորոշիչներով համարվում է խոցելի տեսակ):
Զբոսաշրջային երթուղիների վահանակ՝ Անջարում
Բայց, ամեն դեպքում, Անջարն առավել հայտնի է իր պատմամշակութային ժառանգությամբ: Նախորդ հոդվածում նշել էինք, որ սա պատմական բնակավայր է, որտեղ մարդիկ ապրել են դեռ 8-րդ դարում:
Խոսքը Օմայանների խալիֆայության օրոք՝ 8-րդ դարում կառուցված քաղաք-ամրոցի մասին է, որը տեղացիները նաեւ «բերդ» են կոչում: Պահպանվել են, մասնավորապես, մեծ ու փոքր պալատների, մզկիթի, բաղնիքի, բնակելի թաղամասերի, հատվող երկու մեծ փողոցների երկայնքով կառուցված շուրջ 600 խանութների ու դրանց կամարների ավերակները, քաղաքը պարփակող պարիսպներն ու պաշտպանական աշտարակները:
Երբ 1939-ին մուսալեռցիները հաստատվել են Անջարի տարածքում, այն կիսաանապատ էր՝ անմշակ հողերով ու ճահիճներով: Դեռ այն ժամանակ այստեղ նկատելի էին հին քաղաքի որոշ ավերակներ, որոնք, սակայն, շատ աղքատիկ էին՝ համեմատած Լիբանանի տարածքի պատմահնագիտական այլ վայրերի՝ Բաալբեքի, Բիբլոսի, Սիդոնի, Տյուրոսի հետ: Հնագիտական աշխատանքներն Անջարում սկսվել են 1940-ականներին: Դրանց մասնակցել են նաեւ այստեղ հաստատված մուսալեռցիները:
Գիտնականները պարզել են, որ սա Օմայան խալիֆայության (7-8-րդ դարերի պետություն Արաբական թերակղզում, Մերձավոր Արեւելքում, Հայկական լեռնաշխարհում, Իրանում, Կենտրոնական Ասիայում, Հյուսիսային Աֆրիկայում ու Պիրենեյան թերակղզում, մայրաքաղաքը Դամասկոսն էր) խալիֆ Վալիդ I-ի օրոք (705-715 թթ.) կառուցված քաղաք է: Սրա մասին են վկայում ամբողջ ամրոցի տարածքում հայտնաբերված գրությունները: Սակայն հնագետներն այստեղ գտել են նաեւ ավելի վաղ քաղաքակրթության՝ հույների ու հռոմեացիների հետքեր, ինչի վկայությունն են վաղքրիստոնեական շինությունները, որոնք թվագրվում են 395 թվականով:
Այսպիսով՝ Անջարի քաղաք-ամրոցի ավերակները 8-րդ դարի վաղ իսլամական շրջանի քաղաքաշինության յուրահատուկ օրինակ են: Ավերակների բնույթը ցույց է տալիս նախաբյուզանդական մշակույթի վաղ էվոլյուցիան իսլամական արվեստի, ինչի վկայությունն են Անջարում արձանագրված շինարարության տարատեսակ տեխնիկան եւ հուշարձանների ճարտարապետական ու դեկորատիվ տարրերը:
Զբոսավար Ասատուր Անտեքյանը ցույց է տալիս հռոմեական (ստորին) ու բյուզանդական (վերին) շարվածքի տարբերությունը. երկրորդն ավելի սեյսմակայուն է
Պատահական չէ նաեւ վայրը, որտեղ կառուցվել է քաղաքը: Այն գտնվում է պատմականորեն բանուկ երկու երթուղիների հատման կետում: Արեւմուտք-արեւելք ուղղությամբ Բեյրութ-Դամասկոս ճանապարհն է, հյուսիս-հարավ ուղղությամբ՝ Բեքաայի դաշտի երկյանքով անցնող Հոմս-Տիբերիա ճանապարհը: Այս հանգամանքը եւ ավելի քան 600 խանութների ավերակները հուշում են, որ հին Անջարը բարգավաճել է որպես առեւտրական քաղաք:
Բայց հին Անջարի «ոսկեդարը» տեւել է ընդամենը 20-30 տարի՝ մինչեւ 744 թ., եւ քաղաքն այդպես էլ ամբողջությամբ չի կառուցվել: Այդ տարվա աշնանը Իբրահիմ խալիֆի (Վալիդ I-ի որդին) զորքը Անջարի մոտ ծանր պարտություն կրեց Օմայանների մեկ այլ ներկայացուցչից՝ Մարվանից, որն ապստամբել էր խալիֆի դեմ: Անջարում տարած հաղթանակից հետո Մարվանի զորքը շատ արագ հասավ մայրաքաղաք Դամասկոս, որտեղ նա հռչակվեց նոր խալիֆ, իսկ Իբրահիմն ընդունեց պարտությունը: Ճակատամարտի հետեւանքով մասամբ ավերված Անջարն այնուհետ լքվեց: Փաստորեն, մարդիկ այստեղ կրկին բնակություն են հաստատել 1195 տարի հետո՝ 1939-ին՝ ի դեմս մուսալեռցի հայերի:
Անջարի հին քաղաք-ամրոցը 1984-ին ընդգրկվել է ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության ցանկում:
Ներկա Անջարն ու հին քաղաք-ամրոցը՝ թռչնի թռիչքի բարձրությունից
Անջարցի զբոսավար Ասատուր Անտեքյանն ասում է, որ ֆինանսական սղության պատճառով մինչ օրս քաղաք-ամրոցն ամբողջությամբ չի պեղվել եւ ուսումնասիրվել: Այսինքն՝ պեղումներն այստեղ շարունակվում են 70 տարուց ավելի: Բնականաբար, պատմամշակութային այս հուշարձանն Անջարի գլխավոր զբոսաշրջային այցեքարտն է, սակայն մեր զրուցակիցն ասում է, որ Լիբանանի տնտեսական ճգնաժամի հետեւանքով շուրջ տասն անգամ նվազել է տուրիստների հոսքն այստեղ:
Հայկական թանգարանները
Բացի հին քաղաք-ամրոցից՝ Անջարում կան պատմամշակութային այլ տեսարժան վայրեր եւս: Դրանցից մեկը Մուսա լեռ-Անջարի ազգագրական թանգարանն է:
Երբ 1939-ին մուսալեռցիները երկրորդ անգամ են լքել իրենց բնօրրանն ու այս անգամ տեղափոխվել են Լիբանան, իրենց հետ տարել են նաեւ փոքր, բայց արժեքավոր իրեր, այդ թվում՝ կրոնական գրքեր (ամենաարժեքավոր նմուշը 1771 թ. Աստվածաշունչն է), զենքեր, կենցաղային առարկաներ, նաեւ իրենց՝ մուսալեռցիների համար մեծ արժեք ունեցող սպիտակ դրոշը՝ կարմիր խաչով: Սա Մուսա լեռան հերոսամարտի մասնակիցների փրկության դրոշն է:
Թանգարանի պատասխանատու Հիլդա Դումանյանն ասում է, որ ցուցասրահում կախված նմուշն այդ դրոշի կրկնօրինակն է, իսկ օրիգինալը պահվում է թանգարանում: Իրականում, սակայն, 1915-ի հուլիս-սեպտեմբերին Մուսա լեռան վրա ինքնապաշտպանության դիմած հայերն ունեցել են 2 սպիտակ դրոշ. մեկը՝ կարմիր խաչով, մյուսը՝ անգլերեն գրությամբ՝ “CHRISTIANS IN DISTRESS: RESCUE” («Քրիստոնյաները վտանգի մեջ են. փրկեք»): Տիկին Հիլդան պատմում է, որ սպիտակ դրոշները կարվել էին մուսալեռցիների սավաններից, իսկ կարմիր խաչի համար օգտագործվել էին դպրոցականների զգեստները: Ի վերջո, 1915-ի սեպտեմբերի 5-ին հենց այս դրոշների շնորհիվ էր, որ ֆրանսիական «Գիշեն» հածանավի անձնակազմը նկատեց հայերին, եւ ապա ֆրանսիական ու անգլիական ռազմանավերը նրանց էվակուացրին եգիպտական Պորտ Սաիդ քաղաք:
Ըստ թանգարանի պատասխանատուի՝ երբ մուսալեռցիները տեղափոխվել են Եգիպտոս, երկու դրոշներն ի պահ են տվել այնտեղի հայոց առաջնորդարանին: Առաջին համաշխարհային պատերազմի ավարտից եւ Օսմանյան Թուրքիայի պարտությունից հետո՝ 1919-ին, հայերը վերադարձել են Մուսա լեռան հարեւանությամբ գտնվող իրենց գյուղերը, որտեղ ապրել են 20 տարի:
Բնօրրան վերադարձած հայերը 1932-ին Մուսա լեռան հերոսամարտի հուշարձան էին բացել փրկարար նավի տեսքով, որն ավելի ուշ ավերվել է
Երբ 1939 թ. տարածքը (Ալեքսանդրետի սանջակ) ֆրանս-թուրքական համաձայնությամբ միացվել է Թուրքիային, հայերը ոչ թուրք այլ բնակչության հետ վերջնականապես լքել են իրենց բնակավայրերը:
Տիկին Հիլդան ասում է, որ Անջար տեղափոխվելիս կարմիր խաչով դրոշը մուսալեռցիները հանձնել են Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսությանը, որը 1930-ից հաստատվել էր Լիբանանի Անթիլիաս քաղաքում: «Հետքի» զրուցակիցը պատմում է, որ մյուս՝ անգլերեն գրությամբ դրոշը չի պահպանվել, կորցրել են: 1970-ականներին Անջարի հիմնադրման 40-ամյակի առիթով մուսալեռցիները դիմել են այն ժամանակ Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոս Խորեն Ա-ին՝ խնդրելով իրենց դրոշը: Կաթողիկոսը մասունք դարձած դրոշը հանձնել է նրանց:
Մուսա լեռ-Անջարի ազգագրական թանգարանի ստեղծման հիմքում եղել է առաքելական համայնքի հոգեւոր հովիվ տեր Աշոտ քահանա Գարագաշյանի նախաձեռնությունը 1976-ին, այն է՝ հավաքել ու պահել հին ու արժեքավոր առարկաները: 1999-ին հանձնախումբ էր ստեղծվել, որը նպատակ ուներ Անջարի 60-ամյակի առիթով թանգարան բացել ու Գարագաշյանի հավաքած իրերը տեղավորել այնտեղ, սակայն ֆինանսական պատճառով դա տեղի չունեցավ:
Այդուհանդերձ, 2019 թ. սեպտեմբերի 14-ին Ս. Խաչի տոնի եւ Անջարի հիմնադրման 80-ամյակի առթիվ բացվեց ազգագրական թանգարանը: Այն նվիրված է Մուսա լեռան հերոսամարտի 18 նահատակների հիշատակին: Նրանց անունները փակցված են ցուցասրահում կախված փրկության դրոշի կողքին:
Թանգարանի նմուշների մեջ առանձնանում են Մուսա լեռան գյուղերից բերված սուրբ գրքերը: Հիլդա Դումանյանը պատմում է, թե քանի որ թուրքերն արգելել էին ոչ թուրք ժողովուրդներին, այդ թվում՝ հայերին, իրենց լեզվով խոսել, վերջիններս ստիպված են եղել կազմել Աստվածաշունչ մատյաններ, որոնք թուրքերեն էին, բայց հայատառ:
Թանգարանում ցուցադրվող նմուշները ներկայացնում են ոչ միայն մուսալեռցի հայերի պայքարն ընդդեմ Օսմանյան կայսրության, այլեւ նրանց կենցաղն ու մշակույթը Մուսա լեռան գյուղերում ու Անջարում:
Հ. Դումանյանն ասում է, որ այցելուների քանակը շատ է, լինում են թե՛ սովորական զբոսաշրջիկներ, թե՛ պաշտոնյա հյուրեր, նաեւ՝ բարձրաստիճան:
Անջարում մշակութային տուրիզմի մեկ այլ հասցեակետ է քանդակագործ, նկարիչ Վարուժան Մարտիրյանի (1937-2023 թթ.) տուն-թանգարանը:
Թանգարանի պատասխանատու Կարինե Շաննաքյանը պատմում է, որ Մարտիրյանն արմատներով մուսալեռցի էր, բայց ծնվել ու հիմնականում ապրել է Բեյրութում, նաեւ Հայաստանում, ժամանակ առ ժամանակ էլ՝ Անջարում: Մասնագիտությամբ ճարտարագետ էր, սակայն 1985-ից, երբ արդեն 48 տարեկան էր, զբաղվում էր փայտարվեստով: Ըստ Շաննաքյանի՝ փայտարվեստով զբաղվել է նաեւ Վ. Մարտիրյանի պապը:
Անհատական ցուցահանդեսներ է ունեցել Լիբանանում, Ավստրիայում, Իտալիայում, մասնակցել է հավաքական ցուցադրությունների Լիբանանում, Հայաստանում, ԱՄՆ-ում:
Անջարի տուն-թանգարանը բացվել է արվեստագետի մահից հետո՝ 2024-ին: Նախաձեռնողները եղել են կինն ու դուստրերը:
Ըստ Կ. Շաննաքյանի՝ տուն-թանգարանի այցելուների թիվը հատկապես նկատելի է սեպտեմբերին, երբ տարբեր վայրերից Անջար են ժամանում մուսալեռցիներ, հյուրեր, զբոսաշրջիկներ՝ մասնակցելու Մուսա լեռան հերոսամարտի ամենամյա տոնակատարությանը:

From Musa Dagh to Anjar: “We live as one family,” Says Mayor Setrag Havatian
The Armenian-populated town of Anjar in Lebanon today has about 3,000 inhabitants. Not counting the Arab minority, the Armenians of Anjar are represented by three communities: Apostolic, Catholic, and Evangelical.
The latter are Musa Dagh residents, who were resettled here in September 1939 with the support of the French authorities. Initially, the number of Armenians was 5,125 (1,205 families). Until houses were built in Anjar, people lived in tents for several months. Life was not easy in these conditions; there was a shortage of drinking water and food. Part of the refugees dispersed to neighboring settlements because of all this. Out of 1,205 families, 1,050 remained (803 Apostolic, 165 Catholic, 82 Evangelical). However, even in tent conditions, the Musa Dagh residents educated their children and performed church services.
Anjar Clock: Past and Present
Later, each community in Anjar established its own church and school.
3 Communities, 3 Churches, 3 Schools
With an eagle-shaped plan, Anjar has the St. Paul the Apostolic Church at its headquarters, and the Catholic (Our Lady of the Holy Rosary) and Evangelical churches on its wings.
St. Paul the Apostolic Church and the Calouste Gulbenkian Hall
In 1941, the Evangelical Church was built, in 1954 the Holy Rosary was consecrated, and in 1960 St. Paul was consecrated. Moreover, after leaving the tents, for some time the Apostolic community performed its church services in the school building, and the Catholics in the wooden church.
Our Lady of the Holy Rosary Catholic Church and the Centre Aghajanian
Anjar Mayor Setrag Havatian says that today 90% of the community's Armenians are Apostolic, but they, the Catholics, and the Evangelicals, trace their roots to Musa Dagh.
Memorial complex dedicated to the heroic 1915 Musa Dagh battle
“We don’t make any distinctions at all,” says Havatian. “When we celebrate our heroic battle of Musa Dagh, all three communities and all three clergy are present, sitting side by side when we prepare harissa. We respect each other in all our events. When the Catholic community celebrates Christmas on December 25, we go with the others to congratulate them, and on January 6, they come to congratulate us. We always have close and warm relations. We live like one family here.”
Harissa is prepared in these ovens
Before building churches, the Armenian Apostolics, Catholics, and Evangelicals established schools in their new settlement.
The Apostolics, in 1939, shortly after arriving in Anjar, had connected several large Arab tents together and were educating children there. The school was called the ‘tent-school’. In 1940, on the initiative of Chavarche Missakian, editor of the Paris daily newspaper Haratch (Forward), French Armenians raised money build the Haratch elementary school. It opened in 1941, with 755 students. It was here that the Apostolic clergy temporarily performed ceremonies. It is no coincidence that the bust of Chavarche Missakian, considered its founder, is placed in the courtyard of the school.
The repatriation that began to Soviet Armenia after World War II affected both the residents of Anjar and the number of students at the Haratch school. In the 1954-1955 school year, there were only 135 students here. Until 1959, education was six years, and from 1959, it was twelve. (the first graduates with this education left the school in 1965). Thus, since 1959, Haratch has been a secondary school (this is equivalent to the current senior (12-year) schools in the Republic of Armenia).
The extension of the school year also meant an increase in the number of students. In addition, the kindergarten was also located in the school. In the mid-1960s, due to the increase in the number of students, it was moved to the maternity hospital (mayranots) building. In 1969, the construction of a new two-story building of the school began, where students from grades 7 to 12 were to be accommodated. The building was built with the support of the Calouste Gulbenkian Foundation. Today, the educational institution, consisting of two buildings, is called Haratch-C. Gulbenkian National Secondary School.
Armen Tashchian, the school's principal since 2005, tells Hetq that the number of students used to fluctuate between 200-230, but against the backdrop of the ongoing economic crisis in the country (the Lebanese lira has rapidly depreciated since 2019), there is a trend of emigration, and in the 2025-2026 school year there was a significant decrease in the number of students. For the first time in the last twenty years, their number dropped from 200 to 185.
The kindergarten, which is located next to the school, has been headed by Lena Ashkarian-Stamboulian for sixteen years, having worked here since 2000. Currently, the kindergarten has 37 students, and the staff consists of eight. Mrs. Lena confirms Armen Tashchian’s idea that the birth rate in Anjar has decreased. She says the reason is the emigration of families from the country or the move from Anjar to Beirut. She remembers that twenty years ago the kindergarten had more than 130 students, but the number gradually decreased.
As mentioned, previously a maternity hospital operated on the site of the kindergarten. Over time, the site of the educational institution has expanded. Today, children aged 2-6 attend. There are four groups or classes: Dzil (2-3 years old), Poghpoch (3-4), Gogon (4-5), Dzaghig (5-6).
“The number of children is decreasing with the total population, I don’t know the solution, the leaders should decide, but in my opinion, one kindergarten in Anjar is enough, there are 34 children in the other (evangelical – ed.) kindergarten,” says Lena Ashkarian-Stamboulian. “The majority there are Armenians, but there are also foreigners. In our case, we don’t have any foreign students.”
The Armenian Catholic community of Anjar had its own school for many years. It was opened in 1940, thanks to Catholic sisters Lorentsia Alexandrian, Madeleine Chrnazian and Perjuhi Avetisian, and was called the Armenian Catholic Sisters’ School. As in the Haratch school, education here was originally six years long, and there were separate male and female departments, which were merged in 1954 due to the decrease in students. In the 1970s, the school building was expanded, and it became a secondary (9-year) educational institution.
Anjar Mayor Setrag Havatian says the Catholic school has not been operating for several years. The reason is the economic crisis in Lebanon.
In 1973, an orphanage was opened next to the Catholic church, which bears the name of Cardinal Aghajanian ("Cardinal Aghajanian Sanuts Dun", see below). A prominent representative of not only Armenian, but also the world Catholic Church, Cardinal Krikor Bedros Agaghanian (Gregorio Pietro XV Agagianian) was the Catholicos Patriarch of Armenian Catholics from 1937-1962, and in 1958 and 1963 he was a candidate for the Pope. He was born in 1895 (Akhaltsikhe, Russian Empire) and died in Rome, 1971. In 2017, the orphanage was renovated, and in 2018 a playground was opened here.
As for the Evangelical Community School, its foundations were laid in 1940. In the 1950s, it expanded to include a kindergarten, a primary school (grades 1-6), a secondary school (grades 7-9), and a secondary school (grades 10-12). The Armenian Evangelical Secondary School also has a boarding school, and Mayor Havatian says that this is precisely what helps the school continue its activities. Thanks to the boarding school, the school, according to Havatian, also has students from Beirut, Syria, and Arab countries (in contrast, only Armenians from Anjar study at the Haratch-K. Gulbenkian National Secondary School.
Anjar - a tourist destination
Anjar is a place worth visiting for lovers of both ecotourism and historical-cultural tourism.
In Hetq’s previous article, we wrote that the Anjar spring (ag) has formed a rich flora and fauna in the surrounding area. The Ghzayel River originates from here, which in the Bekaa Valley joins the Litani, Lebanon's main river. The Ghzayel basin is a habitat for species such as the otter (lutra lutra) and the Syrian serin bird (serinus syriacus), a species listed as vulnerable by the International Union for Conservation of Nature's Red List.
Tourist route billboard in Anjar
Anjar is best known for its historical and cultural heritage. In the previous article, we mentioned that this is a historical settlement where people lived as early as the 8th century A.D.
We are talking about a city-fortress built in the 8th century during the Umayyad Caliphate, which the locals also call a ‘fortress’. In particular, the ruins of large and small palaces, a mosque, a bathhouse, residential quarters, some 600 shops and their arches built along two intersecting major streets, the walls and defensive towers surrounding the city have been preserved.
When the people of Musa Ler (Musa Dagh) settled in the Anjar area in 1939, it was a semi-desert with uncultivated lands and swamps. Even then, some ruins of the ancient city were visible, which, however, were extremely poor compared to other historical and archaeological sites in Lebanon: Baalbek, Byblos, Sidon, Tyre. Archaeological work in Anjar began in the 1940s. The new Armenian transplants also participated in the digs.
Scientists have revealed that this is a city built during the reign of Caliph Walid I (705-715) of the Umayyad Caliphate (a 7th-8th century state in the Arabian Peninsula, the Middle East, the Armenian Highlands, Iran, Central Asia, North Africa and the Iberian Peninsula. The capital was Damascus). This is evidenced by the inscriptions found throughout the fortress. However, archaeologists have also found traces of an earlier civilization, the Greeks, and Romans, as evidenced by early Christian buildings dating back to 395 A.D.
Thus, the ruins of the Anjar city-fortress are a unique example of urban development in the early Islamic period of the 8th century. The nature of the ruins shows the early transition from a protobyzantine culture to the development of Islamic art, as evidenced by the various construction techniques recorded in Anjar and the architectural and decorative elements of the monuments.
Tour guide Assadour Andekian shows the difference between the Roman (lower) and Byzantine (upper) structures; the latter is more earthquake-resistant
The location where the city was built is also no coincidence. It is located at the intersection of two historically busy routes. The west-east direction is the Beirut-Damascus road, and the north-south direction is the Homs-Tiberias road, which runs along the Bekaa Valley. This circumstance, along with the ruins of more than 600 shops, suggest that ancient Anjar flourished as a trading city.
But the ‘golden age’ of ancient Anjar lasted only 20-30 years, until 744, and the city was never fully built. In the fall of that year, the army of Caliph Ibrahim (son of Walid I) suffered a heavy defeat near Anjar from another representative of the Umayyads, Marwan, who had rebelled against the caliph. After the victory at Anjar, Marwan’s army quickly reached the capital Damascus, where he was proclaimed the new caliph, and Ibrahim accepted defeat. Partially destroyed because of the battle, Anjar was then abandoned. The Armenians of Musa Ler settled in Anjar 1,195 years later, in 1939.
The ancient city-fortress of Anjar was included in the UNESCO World Heritage List in 1984.
Anjar today and a bird's eye view of the old fortress
Anjar tour guide Assadour Andekian says that due to financial constraints, the city-fortress has not been fully excavated and studied to this day. That is, excavations have been ongoing here for more than seventy years. Naturally, this historical and cultural monument is the main tourist attraction of Anjar, but Andekian says that because of the economic crisis in Lebanon, the flow of tourists here has decreased by about ten times.
Armenian museums
In addition to the old city-city-fortress, there are other historical and cultural attractions in Anjar. One of them is the Musa Ler-Anjar Ethnographic Museum.
When the Musa Dagh Armenians left their homeland for the second time in 1939, this time moving to Lebanon, they also took with them small but valuable items, including religious books (the most valuable example is a Bible from 1771), weapons, household items, and a white flag with a red cross, which was of great value to them. This is one of the two flags Armenians displayed to signal for help to passing Allied ships. The other was inscribed with "CHRISTIANS IN DISTRESS: RESCUE". These flags were crucial in attracting French vessels to rescue over 4,000 people.
Museum manager Hilda Doumanian says that the sample hanging in the museum’s exhibition hall is a copy of the first flag, and the original is preserved in the museum. Doumanian says schoolchildren’s uniforms were used for the red cross. On September 5, 1915, it was thanks to these flags that the crew of the French cruiser Guichen noticed the Armenians, and then French and English warships evacuated them to the Egyptian city of Port Said.
Doumanian says when the Musa Dagh Armenians were evacuated to Egypt, they deposited the two flags with the Armenian Church Diocese there. After the end of World War I and the defeat of Ottoman Turkey, the Armenians returned to their villages near Musa Dagh in 1919, where they lived for twenty years.
Armenians who returned to their homeland opened a monument in 1932 to the heroic battle of Musa Dagh in the form of a rescue ship, which was later destroyed
Musa Dagh remained under French Mandate until 1939. Armenians left their villages for a second and final time when the area (Sanjak of Alexandretta) was given to Turkey following an agreement between France and Turkey.
Doumanian says that when moving to Anjar, the Musa Dagh Armenians handed the flag with the red cross to the Catholicosate of the Great House of Cilicia, which had been established in the city of Antelias, Lebanon in 1930.
She says that the other flag with English writing was lost. In the 1970s, on the 40th anniversary of the founding of Anjar, the Musa Ler residents turned to the then Catholicos of the Great House of Cilicia, Khoren I, asking for their flag. The Catholicos handed over the flag, which had become a relic for them.
The creation of the Musa Ler-Aynjar Ethnographic Museum was initiated by Father Ashod Karakashian, the spiritual shepherd of the Apostolic community, in 1976 to collect and preserve old and valuable objects. In 1999, a committee was formed to open a museum on Anjar's 60th anniversary and to house the items collected by Karakashian there, but this did not happen due to financial reasons.
Nevertheless, on September 14, 2019, on the Feast of the Holy Cross and the 80th anniversary of the founding of Anjar, the ethnographic museum was opened. It is dedicated to the memory of the eighteen martyrs of the heroic battle of Musa Dagh. Their names are posted next to the flag of salvation hanging in the exhibition hall. The heroic defense involved some 600 fighters protecting about 4,000 civilians.
Among the museum's exhibits are holy books brought from the villages of Musa Dagh. Doumanian says that since the Turks had forbidden non-Turkish peoples, including Armenians, to speak their language, the latter were forced to compile Bibles that were in Turkish, but in Armenian script.
The exhibits displayed in the museum represent not only the struggle of the Armenians of Musa Dagh against the Ottoman Empire, but also their lifestyle and culture in the villages of Musa Dagh and in Anjar.
Doumanian says that many visit the museum, both ordinary tourists and official high-ranking guests.
Another destination for cultural tourism in Anjar is the house-museum of sculptor and painter Varujan Mardirian (1937-2023).
Museum manager Garine Shannakian says that Mardirian had Musa Dagh ancestry but was born and lived mainly in Beirut, studied in Armenia, and occasionally in Anjar. He was an engineer by profession, but since 1985 he dealt mainly in woodworking like his grandfather.
He had solo exhibitions in Lebanon, Austria, and Italy, and participated in group exhibitions in Lebanon, Armenia, and the United States.
Mardirian’s Anjar House-Museum was opened after the artist's death, in 2024, by his wife and daughters.
Shannakian says the number of visitors to the house-museum increases in September, when Musa Dagh Armenians, guests, and tourists from various places gather in Anjar to attend the annual celebration marking the heroic battle of Musa Dagh.